HÍREK
A Rovatból

Gyurcsányozás és egymás melletti elbeszélés jellemezte Márki-Zay Péter és Hollik István vitáját

Nem a Tranzit fesztiválon lezajlott csörte hozott új politikai párbeszédet Magyarországon, ahol a kormányszóvivő és az ellenzéki miniszterelnök-jelölt még a tényekben sem tudtak megállapodni.


Ritka pillanat a magyar politikában, amikor egy aktív ellenzéki és kormánypárti politikus vitázik egymással, ezért is volt különleges a szombat délutáni program, ahol Márki-Zay Péter a Mindenki Magyarországa Mozgalom miniszterelnök-jelöltje és Hollik István kormányszóvivő ült le egymással megbeszélni az ország jelenlegi helyzetét és jövőbeli terveiket. Az eseményre a TRANZIT Közéleti Évadnyitó és GondolatEXPO nevű kormányzati szervezésű program keretein belül került sor, ami a közönség reakcióin is meglátszott. Míg Hollik gyakran kapott tapsot egy-egy megszólalása után, Márki-Zay Péternek inkább beszólogattak a közönség soraiból, és számos kritikájára hangos nevetés volt a reakció. Az esemény moderátora, Kárász Róbert sem mindig volt a helyzet magaslatán, amikor a vitát az eredeti mederben kellett volna tartania.

A konstruktív és párbeszédre alapuló vita nagyrészt el is maradt, mert Márki-Zay kormánykritikus megjegyzéseire már a beszélgetés elején gyurcsányozás volt a válasz. Bár az ellenzéki miniszterelnök-jelölt magát következetesen jobboldalinak vallotta, és Gyurcsány Ferenccel szemben is kritikákat fogalmazott meg, Hollik István nem tágított eredeti álláspontjától, mivel szerinte azzal, hogy Márki-Zay Péter csatlakozott az ellenzéki pártok összefogásához, csatlakozott a Gyurcsány vezette baloldalhoz is. Ugyanakkor az ellenzéki polgármester éppen azt kérte számon Holliktól és a Fidesztől, hogy miért nem számoltatták el a volt miniszterelnököt az elmúlt 11 év kormányzása alatt.

Mikor a tényekre terelődött a szó, hamar kiderült, hogy azokat Hollik és Márki-Zay is más-más módon értelmezi. Akár Magyarország felzárkózásáról, akár a koronavírus adatairól, akár népszerűségi listákról volt szó,

szinte minden esetben más és más adatokra hivatkozott a kormánypárti és az ellenzéki politikus, így a legtöbb témában csak az egymás melletti elbeszélés volt a jellemző.

A konkrét kérdéseket érintve Hollik István azt állította, hogy Gyurcsány Ferenc az ellenzék igazi vezetője, és részben arra is utalt, hogy Márki-Zay Pétert is az ő emberének tekinti. A hódmezővásárhelyi polgármester ezzel szemben kitért arra, hogy volt olyan közvéleménykutatás az elmúlt hónapokban, ami őt Dobrev Klára elé sorolta, ami szerinte eleve kizárja, hogy Gyurcsány emberének nevezhessék.

Gazdasági kérdésben sem volt minimális közös pont sem a két politikus véleményében: míg a kormányszóvivő szerint a baloldali kormányzás alatt Magyarország távolodott az unió átlagától, addig most folyamatosan csökken a távolság. Márki-Zay Péter szerint ez éppen ellenkezőleg van, a számok túlnyomó részében Magyarország az unió sereghajtói között foglal helyet. Nem vitte előre a vitát az sem, hogy a Mindenki Magyarországa Mozgalom vezetőinek számait Hollik egyszerűen "baloldali hazugságoknak" titulálta.

A koronavírus hatásaival kapcsolatban is összecsapott a két politikus. Hollik szerint Magyarország jól kezelte a kihívásokat, és hazánk hamarosan visszatérhet arra a növekedési pályára, amin 2019-ben volt. A KDNP-s képviselő nehezményezte, hogy Márki-Zay emberéleteket használ politikai propagandára, amikor a koronavírusban elhunyt 30 ezer emberről beszél. Ráadásul szerinte a koronahalálozások a magyar számítási rendszer szerint ilyen magasak, valójában nem áll ilyen rosszul az ország. Az ellenzéki politikus szerint ugyanakkor éppen a Fidesz volt, amelyik politikai célokra használta fel a koronavírust, amikor a Pesti úti Idősotthon magas halálozási adatait tavaly Karácsony Gergely lejáratására használta fel. Szerinte az emberek halála a Fidesz lelkén szárad, nem volt védekezés, sem transzparencia - vélte.

Mikor Márki-Zay Péter a vita 54. perce körül arról beszélt, hogy román-magyar kettős állampolgárságú ismerőse már tíz éve is inkább románnak vallotta magát Németországban, mert az Orbán-kormány miatt már akkor is alacsony presztízse volt az országnak, elszabadult a pokol, és a vita végéig igen nehezen is állt már helyre. A közönségből folyamatos bekiabálások is érkeztek, amelyekből nem lehetett mindegyiket érteni, de Márki-Zay reakciójából arra lehetett következtetni, hogy konkrét fenyegetés is elhangzott. Ekkor már a hódmezővásárhelyi polgármester is kijött a sodrából, így mikor az utolsó néhány percben a jövő évi választásra terelődött a szó, indulatosan egy volt Fidesz közeli ismerősére hivatkozva azt állította, hogy Orbán Viktor a neki kedvezőtlen népszerűségi mutatók esetén akár el is halaszthatja az országgyűlési szavazást. Az erős állítás miatt a beszélgetés már nem is tért vissza a klasszikus vitaszituáció medrébe, így az eredetileg tervezett fél 5-ös befejezést percre pontosan tartva végül a problémák és a vitás kérdések érdemi megbeszélése nélkül ért véget az esemény.

A teljes vitát Márki-Zay Péter Facebookon oldalán lehet visszanézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: Ha nem engedik, hogy orosz fűtőelemeket használjunk a paksi erőműbe, akkor a rezsicsökkentést nem fogjuk tudni fenntartani
A miniszterelnök reagált a Bizottság keddi döntésére az orosz energiahordozók leválásáról. Úgy fogalmazott: „Ez veszélyes, itt össze kell magunkat szedni.”


Orbán Viktor rövid időn belül másodszorra látogatott el egy lakossági fórumra váratlanul. A kedd esti ráckevei fórumot eredetileg nem vele, hanem Pánczél Károly országgyűlési képviselővel és Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel hirdették meg. Amikor azonban a miniszterelnök megérkezett, átvette a szót, és többek között az Európai Unió keddi döntéséről is beszélt. Az Európai Bizottság kedden bejelentette, hogy 2027 végéig teljesen megszüntetné az orosz olaj-, gáz- és nukleáris üzemanyag-importot.

Orbán Viktor szerint a REPowerEU terv „arról szól, hogy milyen eszközökkel és milyen határidőkön belül – meglehetősen gyorsan - teszik lehetetlenné, hogy Oroszországtól gázt és olajat tudjunk venni, és még azt is meg akarják tiltani, hogy orosz fűtőelemet használjunk a paksi erőműbe.” Pedig szerinte az volt az eredeti terv, hogy olcsóbbá tegyék az energiát Európában.

Hozzátette:

„ha elrekesztik az orosz gáz és kőölaj behozatali lehetőséget, ha nem engedik az orosz fűtőelemeket, akkor a rezsicsökkentést nem fogjuk tudni fenntartani. Pénzügyileg nem fog menni, mert akkor máshonnan és drágábban kell beszerezni az energiát.”

Bár azt a kormányfő is elismerte, hogy jogilag megteheti ezt az Unió. Arról beszélt, hogy elképzelhető, hogy a kérdést nem viszik a miniszterelnökök elé, hanem a Bizottság saját hatáskörében dönt a kérdésről. Megfogalmazása szerint: „Ez veszélyes, itt össze kell magunkat szedni.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Pápaválasztás: Ekkor szállhat fel az első füst
Mutatjuk, mikor érdemes kémlelni a Sixtus-kápolna kéményét.


A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél ötkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért

az első füst este hét óra előtt nem száll fel

- közölte a szentszéki szóvivő, Matteo Bruni hétfőn.

Csütörtök délelőtt két szavazási kört tartanak: ha már az elsőn sikerül megválasztani az új egyházfőt, akkor a fehér füst fél 11 körül emelkedhet fel.

Ha a szavazás eredménytelen, akkor újabb voksolást tartanak, és azt követően dél körül várható a füstcsík. Csütörtök délután fél hatkor szavaznak, valamint este hét óra körül.

Szerdán a pápaválasztó bíborosok a Vatikánban töltött első éjszaka után, közös imával és a Szent Márta-házban, fél héttől fogyasztható közös reggelivel kezdik a konklávé napját. Az utolsó pillanatig lehetőségük van az egymás közötti egyeztetésre.

A nyolcvan évesnél fiatalabb, pápaválasztásra jogosult 135 bíborosból 133 van a pápai államban: a spanyol Antonio Canizares és a kenyai John Njue betegség miatt lemondta részvételét. A sikeres választáshoz szükséges kétharmados többséget tehát 89 voks adja majd.

A bíborosok gyalogosan mennek át a Szent Péter-bazilikában tíz órakor kezdődő misére, amelyet a hagyomány szerint a megválasztandó pápáért mutat be a bíborosi testület dékánja, Giovanni Battista Re bíboros.

Délután autóbusz viszi át őket az apostoli palotákhoz: fél ötre kell a Sixtus-kápolnába együtt bevonulniuk. A Sixtus-kápolna ajtaját a legfiatalabb pápaválasztó, az ukrán származású Mykola Bychok melbourne-i püspök zárja le.

Az első feladatok között szerepel a szavazatellenőrzők és jegyzőkönyvvezetők kisorsolása: a Vatikán felvételeket adott ki arról a 133, egyenként megszámozott gömbről, amelyek mindegyike egy-egy bíboros nevéhez párosul. Ezek sorsolásával választják ki a szavazást felügyelő testület tagjait.

Nyilvánosságra került a bíborosok szavazási sorrendje is: az első Pietro Parolin lesz. Erdő Péter tizedikként adja le voksát a különböző fordulókon. Németh László, a belgrádi főegyházmegye metropolita érseke, akit tavaly decemberben kreáltak bíborossá, a sorban százegyedikként voksol.

Európát 54, Ázsiát 21, Afrikát 17, Közép- és Dél-Amerikát 21, Észak-Amerikát 21, Óceániát négy bíboros képviseli.

A konklávé eredményét szokás szerint számos találgatás kíséri. A jövőbeli egyházfő tulajdonságait a bíborosok hétfői és keddi ülésének közleménye részletezte, amely szerint "pásztor" pápára van szükség, aki példát mutat emberiességből, aki képes megtestesíteni az egyház irgalmas arcát, közel áll a rászorulókhoz és a sebzett emberiséghez a háborúk, erőszak és erős polarizáció jellemezte korunkban. A bíborosi testület "erőteljesen érzi, hogy lelki vezetőre van szükség, aki irgalmasságot, szinodalitást, reményt képes adni".

(via MTI)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Minden magyar földgázfelhasználót érinteni fog az Európai Bizottság kemény döntése
Szijjártó Péter közölte: a magyar kormány nem hajlandó önként lemondani az orosz energiáról. Brüsszel ezért akár súlyos büntetéseket is kiszabhat Magyarországra.


Az Európai Bizottság kedden bejelentette, hogy 2027 végéig teljesen megszüntetné az orosz olaj-, gáz- és nukleáris üzemanyag-importot. A tagállamoknak még az év végéig kötelező érvényű nemzeti leválási terveket kell készíteniük. A részletes jogi csomagot június elején terjeszti be a Bizottság – írta meg a Portfolio.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán reagált a brüsszeli tervre. Szerinte az orosz energiahordozók „erőszakos, mesterséges és ideológiai” kizárása súlyos következményekkel járhat az energiaárakra, az ellátásbiztonságra és az európai versenyképességre.

A miniszter azt mondta:

„Ez az európai bizottsági döntés súlyosan veszélyezteti Magyarország energiaellátásának biztonságát is, mert az energiaellátás kérdése az nem politikai ügy, hanem egy kőkemény fizikai kérdés. Onnan lehet földgázt és onnan lehet kőolajat vásárolni, ahonnan vezetékek jönnek ide.”

Szijjártó szerint az új intézkedések mögött nem energiapolitikai megfontolás áll, hanem az Ukrajnának nyújtott támogatás költségeinek áthárítása. Úgy fogalmazott, hogy ezt „az észszerűen működő” országokkal, például Magyarországgal akarja Brüsszel megfizettetni.

A brüsszeli javaslat kétlépcsős rendszerben vezetné ki az orosz gázt. 2025-től tiltanák az új szerződéseken alapuló beszerzéseket, 2027 végétől pedig minden hosszú távú vezetékes és cseppfolyósított földgázszerződés megszűnne.

Brüsszel hangsúlyozta, hogy a hosszú távú gázszerződésekből való kilépés jogi védelmet élvez majd. A cégek a vis maior elvére hivatkozva jogi következmények nélkül léphetnek ki a meglévő szerződésekből.

A Bizottság szerint az orosz gázimport 2025-ben várhatóan 37 milliárd köbmétert tesz majd ki. A növekvő LNG-kapacitások és a csökkenő uniós gázkereslet ezt fokozatosan helyettesítheti. Dan Jörgensen uniós biztos úgy fogalmazott: emiatt nem várható általános áremelkedés, de elismerte, hogy egyes tagállamok – például Magyarország – nehezebb helyzetben lesznek.

Az EU szerint a tagállamoknak az év végéig saját leválási tervet kell készíteniük az orosz energiahordozókról. Ha ezt nem teljesítik, az uniós szabályrendszer alapján eljárás indulhat, és súlyos pénzbüntetésre számíthatnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Az RTL Híradó megmutatta Schadl György kacsalábon forgó siófoki nyaralóját, amit rég vissza kellett volna bontani – itt van házi őrizetben
Hiába csengettek a háznál, senki nem válaszolt. Pár perc múlva azonban sorra lehúzódtak a redőnyök.


Mint azt mi is megírtuk: végrehajtás indult Schadl György ellen, miután nem volt hajlandó magától visszabontani siófoki nyaralóját. A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnöke, akit korrupciós bűncselekményekkel vádolnak, február óta ebben a nyaralóban tölti házi őrizetét.

A siófoki nyaralóhoz ellátogatott az RTL Híradó stábja is.

Hiába csengettek a háznál, senki nem válaszolt. Pár perc múlva azonban sorra lehúzódtak a redőnyök.

Schadl György és felesége még 2020-ban vette meg ezt a házat 90 millió forintért. A felújítás előtt csak kicsit volt nagyobb, mint a mellette lévő ikerházfél. A nyaralóval a Schadl György ellen folyó büntetőper vádirata is külön pontban foglalkozik. Az ügyészség szerint nem csak szabálytalanul és túl nagyra építették, de a végrehajtók volt elnöke azt tervezte, lefizet egy kormányhivatali tisztviselőt, hogy megkapják a házra az engedélyt.

Tavaly a Blikk hozott nyilvánosságra több lehallgatott telefonbeszélgetést, ezekből az is kiderült, menyit szánt kenőpénzre. „Mindenképpen szánnánk egy 500 ezer, egymillió forintot erre, hogy ez...Ötössel kezdek, jó” - hallható a felvételen. A kormányhivatali dolgozó azóta beismerte a büntetőperben, hogy elfogadott kenőpénzt.

Nemrég azonban kiderült: a házat már 3 éve vissza kellett volna bontani az eredeti méretig, magasságig. A Somogy megyei kormányhivatal az RTL Híradónak azt írta, még 2022 januárjában kezdeményeztek építésrendészeti eljárást, amiben megállapították, hogy az üdülőépület bővítése jogszerűtlenül és szakszerűtlenül történt. Határozatban el is rendelték a visszabontását. És, mert ezt a tulajdonos nem tette meg, 2023 februárjában elrendelték a döntés végrehajtását, amivel a területileg illetékes adóhatóságot keresték meg.

Az RTL Híradó kérdezte az adóhatóságot, hogy áll azóta a végrehajtási eljárás, de adásukig nem válaszoltak.

Egy ingatlanokkal foglalkozó jogász szerint ez egy lassú folyamat, úgy véli, hogy akár hosszú hónapokig is elhúzódhat az ügy, sőt, úgy fogalmazott: az éves nagyságrenden sem lepődne meg. A hatóság először azt várja, hogy a tulajdonos önként hajtsa végre a határozatot. Ha ezt nem teszi, többször kiszabhat pénzbírságot. De ha ez sem vezet eredményre, akár karhatalommal is odamehet és visszabonthatja a házat.

„Három ajánlatot fognak bekérni ezen a területen tevékenykedő vállalkozóktól, a legkedvezőbbel szerződést kötnek és ennek nyomán történik meg a határozat szerinti átalakítás, visszabontás, hasonlók” - fogalmazott Nagy Zoltán.

Az RTL Híradó Schadl Györgyöt is kereste, végül telefonon érték utol, de csak annyit mondott: ő nem közszereplő és nem kíván nyilatkozni.


Link másolása
KÖVESS MINKET: