ÉLET-STÍLUS

Faültetéssel a klímaváltozás ellen – a leghatásosabb, amit tehetünk

Mit kezdünk majd a felhalmozott vagyonunkkal, ha már végleg tönkretettük a bolygót? Hogy egyáltalán esély legyen arra, hogy a jövő generációk is megfelelő körülmények között élhessenek, most kell cselekednünk. Például úgy, hogy fát ültetünk.

Link másolása

"A legalkalmasabb időpont egy fa ültetésére húsz évvel ezelőtt volt. A második legalkalmasabb időpont most van"

- szól az ismert mondás.

A faültetés a korábbi évszázadokban is népszerű gondolat volt, ma azonban jóval több ennél: a globális felmelegedés legjobb ellenszere.

A klímaváltozás egy évtizede és korábban inkább a Föld távoli, egzotikus tájait sújtó katasztrófákat jelentette, amelyeket néha a híradóban látunk. Mára azonban sajnos kézzelfogható valóssággá vált nálunk is - elég csak a szokatlanul enyhe telekre és a minden eddiginél forróbb, aszályosabb nyarakra gondolni.

Nem véletlen, hogy az egész világon egyre több magánember, szervezet és cég kötelezi el magát a faültetés mellett. A nemzetközi színtéren erre az egyik legjobb példa a Mastercard, amely a Priceless Planet Koalíció keretében azt a célt tűzte ki, hogy 2025-ig 100 millió fát ültessenek el - ott, ahol a bolygón a leginkább szükség van rá.

Ennek a programnak a részeként

a Mastercard a Kifli.hu-val is együttműködött, így a kijelölt akciós időszakban minden Mastercard kártyával online kiegyenlített vásárlás után adományozott összeget faültetésre fordítottak.

minden online kártyával kiegyenlített vásárlás után adományozott összeget.

Ezzel lehetőséget adntak a hazai online vásárlóknak is, hogy részt vegyenek a programban.

Magyarországon a faültetés leghitelesebb képviselője a 10 millió Fa Közösség, amely az egész országban szervez faültetéseket, és volt már együttműködésük több vállalattal is, köztük például a Masterarddal.

A közösség alapítója, Bojár Iván András úgy véli, hogy alapvető szemléletváltásra van szükség: nem úgy kell tekinteni a faültetésre, mintha ezért áldozatot kellene hoznunk. "Tönkretettük a bolygót, kötelességünk rendbe rakni. Aki pénzt ad, időt ad, munkát ad, egy teherautót ad, az egy olyan munkához járul hozzá, ami mindannyiunk számára fontos."

"Ha megisszuk az utolsó korty vizet, ha elégetjük az utolsó fát, akkor rá fogunk jönni, hogy a pénzzel nem tudunk mit csinálni. Ezért is kell most cselekednünk."

Fát ültetni egyáltalán nem nehéz, és amikor valaki kipróbálja, rájön, hogy ez az egész környezetvédelmi hasznossága mellett egészen jó buli is lehet. Erről számoltak be nekünk a 10 millió Fa Közösséghez tartozó lelkes önkéntesek is.

NÉZD MEG VIDEÓNKAT, AMIBEN BESZÁMOLUNK EGYIK LEGUTÓBBI FAÜLTETÉSI AKCIÓJUKRÓL:

Ültessünk 100 millió fát!

A Mastercard két éve hívta életre a globális Priceless Planet Koalíciót, melynek célja, hogy saját partneri hálózatát aktivizálva 100 millió fát ültessen el világszerte. A munkát egy erre kijelölt, tudományos szempontok szerint gondolkodó csapat vezeti, hogy az elültetett fák olyan helyre kerüljenek, ahol a leggyorsabb idő alatt és a leghosszabb ideig fejtik ki jótékony hatásukat.

Ha szívesen olvasnál többet a programról, vagy akár csatlakoznál valamelyik akcióhoz, kövesd a mastercard.hu/ppc oldalt.

A faültetés a Mastercard számára kiemelten fontos.

Miért fontos a faültetés a Föld összes lakójának?

  • A fák a gyökereiktől a leveleikig óriási mennyiségű szén-dioxidot tudnak megkötni. Ez a gáz a globális felmelegedés, így a klímaváltozás legfőbb oka.
  • Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) jelentése szerint ahhoz, hogy az átlaghőmérséklet emelkedése 2030-ig ne haladja meg a kritikus 1,5 Celsius fokot, 1 milliárd hektárnyi fát kell elültetni.
  • Az erdők szabályozzák a világ oxigén- és a szénkörforgását is, valamint a helyi és regionális éghajlatot a víz és az energia cserélődésében betöltött szerepüknek köszönhetően.
  • A bolygó erdeinek helyreállítása költséghatékony és gazdasági értéket is jelent. Minden befektetett forint a föld helyreállításának köszönhetően 30 forint hasznot hozhat.
  • Az erdők fenntartható helyreállítása segít csökkenteni az éghajlatváltozással kapcsolatos katasztrófák (például tüzek, áradások) előfordulásának számát.

    A cikk a Mastercard támogatásával készült.

    # Csináld másképp

    Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

  • Népszerű
    Ajánljuk
    Címlapról ajánljuk


    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
    Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
    Fischer Gábor - szmo.hu
    2024. április 19.


    Link másolása

    Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

    A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

    Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

    amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

    A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

    Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

    Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

    „Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

    Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

    A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
    Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
    MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
    2024. április 26.


    Link másolása


    A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

    Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

    Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

    12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
    Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
    Maier Vilmos - szmo.hu
    2024. április 05.


    Link másolása

    Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

    Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

    „Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

    Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

    „A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

    A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
    Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

    Link másolása

    Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

    Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

    Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

    Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

    Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

    Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

    Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

    Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

    Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

    Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

    Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

    Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

    Bárcsak boldogabb lettem volna!

    Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk