HÍREK
A Rovatból

„Engem nem érdekelnek, alapítok egy céget Szlovákiában!” – de megoldás lehet ez a katából kiesőknek?

Sok külföldi cégalapításban utazó tanácsadócég pedig láthatóan aktivizálta magát. De mit mond a NAV arra, ha az életünket nem, csak a cégünket költöztetnénk külföldre?


„Engem nem érdekelnek, szeptembertől alapítok egy céget Szlovákiában!” – csattant fel egy grafikus barátom a kata-törvény elfogadását követő napokban egy baráti beszélgetés során. A hiper gyorsasággal levezényelt átalakítás értelmében szeptember után ő is kiesik a katából, hiszen grafikusként csak cégeknek számlázik.

A fenti mondata persze az adott helyzetben inkább tekinthető néhány sör után hirtelen felindulásból elkövetett érzelmi kirohanásnak, mint felelős tervezésnek, de nyilván nem ő volt az egyetlen, akiben megfogalmazódott a kérdés:

indíthatok céget és adózhatok egy másik országban, úgy, hogy közben Magyarországon élek és a bevételeim is innen származnak?

A rövid válasz a kérdésre, hogy legálisan biztosan nem. Számomra meglepő módon azonban nem az számít, hogy hol keletkeznek a bevételek.

Ahogy Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke elmondta, az adóhivatal azt veszi figyelembe, hogy hol van a vezetés helye, vagyis ahol a cég vezetője tevékenykedik fizikailag. Ebben az esetben azonban

a tényleges vezetési hely Magyarországon maradna, így itt telephely keletkezik, és ezzel együtt adófizetési kötelezettség is.

Ruszin Zsolt szerint a hatóság ezt például a cégvezető telefonjának cellainformáció alapján könnyen tudja ellenőrizni. Ha lebukunk, akkor pedig a be nem fizetett adó kétszeresét szabják ki büntetésként.

Az persze más kérdés, hogy mennyire ellenőrzi ezt a NAV.

A kata-törvény átalakítását követően a Facebook-üzenőfalamon megszaporodtak azon tanácsadócégek hirdetési, melyek a külföldi cégalapításhoz kínálnak segítséget. Így kíváncsi lettem arra, hogy ők mit mondanak az érdeklődőknek, mennyire legális az, ha valaki a fenti példa alapján, Magyarországról vezeti a külföldön alapított cégét?

Az egyik tanácsadócégnél például az érdeklődésemre azt mondták, szerintük az EU-n belül lehetetlen bizonyítani, hogy hol van a tényleges cégvezetés. Egy másik irodánál azt ugyan megerősítették, hogy az adóhatóság azt nézi, hol történik a döntéshozatal, de

szerintük ezt a valóságban „nem nagyon nézik”.

Volt, ahol azt is elmondták, egyre többen jelentkeznek úgy náluk, hogy a céggel együtt az életüket is elköltöztetnék az adott országba, körükben pedig az elmúlt időszakban Románia lett népszerű célpont.

Ez persze csak azoknak a „digitális nomádoknak” lehet megoldás, akik szellemi munkát végeznek otthonról, hiszen a home office üzemmódban mindegy, hogy valaki a csepeli panellakásából vagy a Hargitai-havasokban található kunyhójából küldi el a munkát a megrendelőnek.

Az persze már egy egészen más élethelyzet, amikor valaki nem csak a cégét, hanem az egész életét is költözteti egy másik országba. Aki viszont nem így tenne, csak a kedvezőbb adózás miatt alapítana céget külföldön, miközben a tevékenységét továbbra is itthonról végezné, az jobb ha tudja, hogy

ez a NAV szerint adóelkerülésnek számít.

Legalábbis az ügyintéző határozottan így fogalmazott, amikor a NAV ügyfélszolgálatán általában érdeklődtem a témáról.

Az azonban már most látszik, hogy a katások többsége valamilyen irányba el fog mozdulni. A Világgazdaság érdeklődésére ugyanis hétfőn azt közölte az adóhivatal, hogy eddig mindössze 4326 egyéni vállalkozó adta be a szükséges adatlapot annak érdekében, hogy az új kata alá tartozhasson szeptember 1-jétől. Ez a 450 ezer katásnak kevesebb mint egy százaléka.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Érdekes dolgot szúrtak ki a kommentelők Orbán Viktor képe alatt – meggondolta magát a miniszterelnök?
A kormányfő a reggeli Kossuth rádiós szereplése előtt hívta fel Lázár Jánost, a körülmények pedig sokak fantáziáját megmozgatták.


Megejtette szokásos Kossuth rádiós látogatását Orbán Viktor. A miniszterelnök beszélt a magyar gazdaság romló adatairól, amiről azonban szerinte az Európai Unió Ukrajna-politikája a felelős. És szidta kicsit a Tisza-pártot is.

Oldalának kommentelői azonban felfigyeltek egy másik dologra is. A kormányfő nem sokkal az adás előtt kitett egy fotót, amin – állítólag – Lázár Jánossal beszélt. Ezt:

Ami az internet népének elsőre feltűnt, hogy Orbán kezében okostelefon van, holott közismert, hogy nem szereti azokat. A Telex 2022-ben arról írt, hogy egy – akkor – 15 éves Nokián intézi a hívásait. Ezzel többször le is fotózták:

Fotó: Marc Atkins/Getty Images
Fotó: Thierry Monasse/Getty Images

Sőt, 2024-ben még videó is megörökítette a miniszterelnök jó öreg távbeszélőjét:

@viktor_a_tiktokon Telefontéma #orbanviktor #miniszterelnok #follow #fyp #SzentkirályiAlexandra #KubatovGábor #DeutschTamás #SzijjártóPéter ♬ Happy Summer - Vin Music

A pénteki telefon azonban láthatóan nem a muzeális értékű Nokia – be is indult a találgatás, hogy vajon kölcsöntelefonon kereste miniszterét, vagy megadta magát a technikai haladásnak, és beszerzett egy okostelefont.

Volt aki a kommentek között azt kérdezte: „Hol a dealer teló?”

De más is megjegyezte: „Állítólag a nyomógombos telefon a Dunában van...” Míg más arra gyanakszik, hogy nem is új a telefon, hanem: „Kilapult a kis Nokia?? Ráült?”

Nem ez volt azonban az egyetlen rejtély a reggeli hívás kapcsán. Az is kérdés, hogy miről egyeztethetett a kormányfő Lázár Jánossal, miközben az interjúban egyetlen téma sem került szóba, ami az építésügyi és közlekedési miniszter hatásköre lett volna.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Drámai döntés: alkotmányellenesnek nyilvánították Németország legnagyobb ellenzéki pártját
A német titkosszolgálat szerint az AfD veszélyt jelent a demokratikus rendre. Már lehallgatásokra és besúgók beépítésére is joguk van a hatóságoknak.


A német Alkotmányvédelmi Hivatal mostantól hivatalosan is alkotmányellenes pártnak minősítette az Alternatíva Németországért pártot, vagyis az AfD-t – számolt be róla a Spiegel.

Ez a döntés azt jelenti, hogy a titkosszolgálatok könnyebben kérhetnek engedélyt a párt és tagjai megfigyelésére, például telefonlehallgatásra, lehallgatók telepítésére vagy informátorok beépítésére.

Korábban csak három tartományi szervezetet – a türingiai, a szászországi és a szász-anhalti szervezetet – minősítették alkotmányellenesnek. Az országos pártot eddig csak „gyanúsan” szélsőségesként kezelték. A hivatal most „bizonyítottan szélsőséges” minősítést adott a pártnak.

A döntést egy több mint ezer oldalas jelentéssel támasztották alá, amelyet a hivatal a szövetségi belügyminisztériumnak nyújtott be.

A dokumentumban számos példával és bizonyítékkal mutatják be, hogy az AfD nézetei szembemennek a német alkotmányos renddel.

A Spiegel cikke szerint a jelentés kiemeli, hogy a párt „etnikai alapon” értelmezi a nép fogalmát, és nem tekinti németnek azokat az állampolgárokat, akik muszlim többségű országokból származnak. A jelentés szerint ez „nem összeegyeztethető a szabad demokratikus renddel”.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal eredetileg már tavaly év végén le akarta adni a jelentést, ám a kormánykoalíció felbomlása és az előrehozott választások miatt ezt elhalasztotta.

A 2025-ös szövetségi választáson az AfD 20 százalékos eredménnyel a CDU–CSU mögött a második helyen végzett, ami a párt történetének eddigi legjobb eredménye. A kampány során Elon Musk is kiállt a párt mellett, és interjút készített a párt kancellárjelöltjével, Alice Weidellel.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Jöhet a fehér füst? Felhelyezték a Sixtus-kápolna tetejére a pápaválasztásról eredményt adó kéménycsövet
A kéményt kizárólag a pápaválasztások alatt szokták használni. A szavazás során fekete füsttel a sikertelen, fehér füsttel a sikeres szavazás eredményét jelzik a hívek és a nyilvánosság felé.


Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel – számolt be róla az MTI. A Szent Péter térről és környékéről jól lehetett látni, ahogy több munkás mozgott a Szent Péter-bazilika és az apostoli paloták között található kápolna cserepes tetején. A munkások elhelyezték azt a csövet, amely meghosszabbítja a Sixtus-kápolna kéményét, és amelyet kizárólag a pápaválasztások alatt szoktak használni.

A kémény azzal a kályhával van összekötve, amelyet a Sixtus-kápolnába „bezárt” bíborosok szavazócéduláinak elégetésére használnak. Sikertelen szavazási kör esetén fekete, sikeres választáskor fehér füst száll fel a kéményből.

Az egyszerű öntöttvas kályhát első alkalommal az 1939-es konklávén használták. 2005 óta a kéményhez egy másik kályhát is kapcsoltak, amely vegyi adalékanyaggal színezi a füstöt, hogy a választás eredménye jól látható legyen.

A nyolcvan évnél fiatalabb, pápaválasztó bíborosok május 7-én délután vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ahol megtartják az első szavazási kört, így

az első füst szerda este száll majd fel.

Május nyolcadikán a bíborosok délelőtt és délután is szavaznak: mindkét forduló után felszáll a füst, várhatóan a déli órákban és este hét óra körül, de az időpontot nem lehet előre megjósolni. Az azt követő napokban is ugyanezt az ütemezést követik.

I. János Pál pápát 1978 augusztusában egy délelőtti és egy délutáni szavazási fordulóval választották meg, a fehér füst 18 óra 24 perckor szállt fel. II. János Pál pápa megválasztásakor, 1978 októberében a konklávé majdnem három napig tartott, és a fehér füst este 18 óra 18 perckor szállt fel. XVI. Benedek megválasztásához elég volt egy délelőtti és egy délutáni szavazási kör 2005 áprilisában, a fehér füst 17 óra 50 perckor szállt fel. Ferenc pápa esetében, 2013 márciusában két nap kellett, és a fehér füst 19 óra 6 perckor szállt fel.

A fehér füst után az úgynevezett protodiakónus bíboros jelenti be a Szent Péter-bazilika lodzsájáról az örömhírt, hogy az egyháznak új pápája van („Habemus papam!”). A füst és a bejelentés között akár egy óra is eltelhet, de ez alkalmanként változik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Putyin először mutatta meg fényűző lakosztályát a Kremlben – videó
A kamerák előtt nyílt ki az ajtó, mögötte arannyal díszített falak, fehér zongora és cári portré várta a stábot. Putyin még a házi templomát is megmutatta a riporternek.


Vlagyimir Putyin orosz elnök ritka bepillantást engedett a Kreml egyik legféltettebb részébe: megmutatta saját lakosztályát, ahol az utóbbi időben sok időt tölt. A belső térbe egy dokumentumfilm forgatása során nyerhetett betekintést Peter Zarubin stábja.

A felvételen Putyin arról beszélt, hogy gyakran dolgozik még éjszaka is, ilyenkor pedig átmegy a lakrészébe.

„Van egy saját lakrészem itt a Kremlben, ahol az utóbbi időben sok időt töltök. Sokszor még éjszaka is dolgozom, így akkor átmegyek oda, leülök a kandallóhoz, teázok”

idézi a Daily Mail.

Amikor a riporter megkérte, hogy megmutatná-e neki a lakrészt, Putyin kötélnek állt, és kinyitott egy ajtót. „Látja, nincs messze” – mondta mosolyogva, majd beinvitálta a stábot.

A filmben egyelőre csak néhány másodpercnyi részletet mutattak meg, de így is kiderült, hogy a lakrész fényűzően van berendezve: arannyal díszített enteriőr, egy nagy fehér zongora, amin Putyin néha játszani szokott, több kanapé és egy portré III. Sándor orosz cárról is feltűnik.

A stáb megtekinthette Putyin két hálószobáját, könyvtárszobáját és a házi templomát is. Ezek a felvételek is szerepelnek majd abban a filmben, amelyet vasárnap mutatnak be.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: