HÍREK
A Rovatból

Ellenzéki előválasztás: Jakab Péter vezet, Dobrev Klára a második a Závecz friss kutatása szerint

A harmadik helyen Karácsony Gergely áll, egy hajszállal lemaradva a Jobbik és a DK jelöltjétől.


„Melyik jelöltre szavazna egy előválasztáson, ha a következő jelöltek közül választhatna?” - ezt a kérdést tette fel 1200 embernek legújabb kutatása során a Závecz Research, amelyből az IDEA Intézet készített jelentést.

A júniusban készített személyes adatfelvétel alapján az ellenzéki szavazók, valamint az aktív bizonytalanok (egy országgyűlési választáson biztosan vagy inkább részt venni kívánó) körében három politikusnak van komoly esélye az előválasztás megnyerésére.

Az adatfelvétel időpontjában a támogatottságok alapján Jakab Péter (28%) vezet, mögötte szorosan Dobrev Klára (27%), tőlük kissé lemaradva Karácsony Gergelynek (24%).

Tizenkét százalékot kapna Fekete-Győr András, a Momentum elnöke, míg a további két jelölt választottsága a vizsgált rétegben 5 százalék alatti.

A közvélemény-kutatás eredményeiből az is kiderül, hogy a megkérdezettek körében a hat miniszterelnök-jelölt három jól elkülönülő ismertségi zónába tartozik. Karácsony Gergely regnáló főpolgármester a legismertebb közülük (ismertsége 96% az ellenzékiek és az aktív bizonytalanok körében), ugyanakkor Dobrev Klárának (92%) és Jakab Péternek (90%) is jelentős az ismertsége. A második csoportba Fekete-Győr András és Márki-Zay Péter tartozik, akik kétharmados vagy azt valamivel meghaladó ismertséggel rendelkeznek az ellenzéki szavazók és az ún. aktív bizonytalanok körében. Végül a legkevésbé ismert jelölt Pálinkás József, az Új Világ Néppárt elnöke a maga 45 százalékos ismertségével.

A kutatás során a politikusokat ismerők körében feltettek 11 úgy nevezett imázskérdést, és azokra adott értékelésekből készítettek egy összesített imázsmutatót, hogy kiderüljön, milyen az egyes miniszterelnök-jelöltekről kialakult általános vélemény. Minél magasabb pontszámot ér el ezen az összmutatón a jelölt, annál inkább rájellemző a tulajdonságok mindegyike vagy a többsége. Ezen a listán Jakab Péter pozíciója a legstabilabb. A lista második helyén Jakabtól 2 indexpontra lemaradva Dobrev Klára található, akit Márki-Zay Péter és Karácsony Gergely követ. Érdemes felhívni a figyelmet Márki-Zayra, akinek támogatottsága nem kiemelkedő, ugyanakkor az imázsprofilja ennél jóval kedvezőbb.

Jakab Péter a három erős jelölt versenyében a legjobb mutatóval bír a küzdeni tudó politikusképet illetően, illetve őt tartják a leginkább emberközelinek. Egyik legalacsonyabb értéket megfontoltsága, kiszámíthatósága kapta. Dobrev Klára esetében tájékozottsága, felkészültsége, illetve erős egyénisége a vezető tulajdonságai. Karácsony Gergelyhez képest jobb átlaggal bír abban a tekintetben, hogy le tudja győzni Orbán Viktort, viszont elszántságban Jakab jobban szerepel nála. Karácsony értékei ez utóbbi kategóriában a legjobbak, ezt követi emberközelisége és tájékozottsága.

A támogatottsági mutatókat és az imázsprofilokat figyelembe véve Fekete-Győr András és Pálinkás József esélyei meglehetősen mérsékeltek arra, hogy a második fordulóba jussanak, és érdemi versenyt folytassanak az egyesült ellenzék miniszterelnök-jelöltjének címéért.

A személyes megkérdezésen alapuló kutatást a Závecz Research készítette 2021. június 21-30. között 1200 fő körében. Az elemzés kizárólag az előválasztáson induló miniszterelnök-jelöltek megítélésével foglalkozik. A közölt adatok mindig az ellenzéki pártok szavazóira, illetve az ún. aktív bizonytalanokra vonatkoznak. Az aktív bizonytalanok azok a szavazók, akik jelenleg nem rendelkeznek pártpreferenciával, de biztosan, vagy valószínűleg részt kívánnak venni az országgyűlési választáson.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Nem riogatok sem öreget, sem gyereket a háborúval” – nem volt hajlandó kézbesíteni a Bors háborús különszámát egy idős lapkihordó Somogyban
Az idős asszony azt mondja, nem politikai meggyőződésből cselekedett, a döntést azután hozta meg, hogy beleolvasott a kiadványba.


Megtagadta a Bors ingyenes, háborús különszámának kézbesítését egy somogyi faluban dolgozó nyugdíjas lapkihordó, így 850 példány maradt nála a kiadványból. A nő döntését egy Facebook-bejegyzésben tudatta a falu lakóival.

„Sajnálattal közlöm, egy darabot sem vagyok hajlandó kézbesíteni senkinek. Nem riogatok sem öreget, sem gyereket a háborúval, aki ide jön érte, szívesen adok neki. Az sem érdekel, ha holnaptól elveszik tőlem ezt a munkát”

– írta a posztban.

A Somogyi Hírlapot terjesztő nyugdíjas nőt a szerdai posztja után kereste meg a Népszava. A nő a lapnak elmondta, nem politikai meggyőződésből cselekedett, a döntést azután hozta meg, hogy beleolvasott a kiadványba.

„Idős asszony vagyok, de van annyi eszem, ha elfajul az orosz-ukrán háború, és akárcsak az egyik NATO-országot megtámadja az orosz vagy az ukrán hadsereg, akkor a szerződés szerint minden NATO-tagnak be kell avatkoznia. Éppen ezért furcsa, bár már évek óta háborús vészhelyzet van Magyarországon, semmilyen tájékoztatás nem hangzott el, mit tegyünk, ha kitör a háború. Emlékszem rá, az »átkosban« még voltak légvédelmi oktatások a tanácsok közreműködésével, pedig nem volt háborús vészhelyzet”

– magyarázta a lapkézbesítő.

A 16 oldalas, ingyenesen terjesztett Bors-különszámot a kormányközeli Mediaworks Zrt. adja ki. A lap cikkeinek központi témája, hogy Európa vezetői és a Tisza Párt háborút akarnak, ami világháborúhoz vezethet. A kiadványt Somogy előtt már Baranya több falujában is postaládákba dobálták.

A kézbesítő elmondta, a posztja után senki sem kért tőle az újságból, és az állásával kapcsolatban sem kapott jelzést a munkáltatójától.

„Itt van mind a 850 példány. Amúgy sem értem, nem vagyok Fidesz-aktivista, amúgy tiszás sem, miért kellene nekem az egész faluban ingyen, szívességből kihordanom egy kampányterméket? Vigyék ki azok, akik milliós fizetéseket vesznek fel propagandistaként!”

– tette hozzá.

A Bors kiadója a Mediaworks, amely a kormányhoz kötődő Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) portfóliójába tartozik. A kormánypárti média kommunikációjában és online hirdetéseiben is hangsúlyos a „béke vagy háború” keretezés. Egy idei összesítés szerint a Bors Online a legnagyobb politikai-közéleti témájú Facebook-hirdetők között szerepelt. A Mediaworks korábban is adott ki ingyenes, erősen kormánybarát tartalmú kiadványokat, amelyeket jellemzően egyes településeken terjesztettek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Trump k***a” – ezt vésette a hasára egy volt republikánus stábtag, hogy politikai támadás áldozatának tűnjön
Brutálisan összevagdosva találták meg a nőt, de a nyomozók leleplezték. Most akár tíz év börtön is várhat rá a hazugságaiért.


Sikoltozva, összekötözve, testén több tucat vágással találtak rá a volt republikánus stábtagra, akinek hasára azt firkálták: „Trump k***a”. Egész Amerikát megrázta a brutális politikai támadás híre, az ügy azonban most döbbenetes fordulatot vett: a hatóságok szerint az egész csak egy megrendezett színjáték volt.

A szövetségi ügyészek szerdán vádat emeltek Natalie Greene ellen összeesküvés és hamis nyilatkozattétel miatt, majd 200 ezer dolláros óvadék ellenében szabadon engedték.

Az ügyészek szerint a nő egy részletesen kidolgozott politikai színjátékot rendezett meg. Greene két nappal a bejelentett támadás előtt Pennsylvaniába utazott, és 500 dollárt fizetett egy testmódosító művésznek, hogy ejtsen vágásokat a testén. A nő állítólag még egy tervet is adott a művésznek arról, hogy pontosan milyen mintát szeretne a húsába vájatni. A nyomozók később a nő telefonjában találták meg a szalon helyét – írta a The Sun.

A hatóságok emellett egy nyugtát is lefoglaltak, ami bizonyítja az 500 dolláros fizetést, és rábukkantak Greene Reddit-profiljára is, ahol testmódosítással és hegesítéssel kapcsolatos oldalakat követett. A nyomozás során az is kiderült, hogy a cinkostársa, aki a 911-et hívta, két nappal az eset előtt a telefonján gyorskötözőt keresett a közelben, Greene autójában pedig a megkötözéshez használtakhoz hasonló kötegelőket találtak.

„Egy hamis gyűlölet-bűncselekmény bejelentése nemcsak a nyomozókat vonja el a valódi bűncselekményektől, hanem megosztja a társadalmat és aláássa a valódi áldozatokba vetett bizalmat” –

közölte James E. Dennehy, az FBI newarki irodájának különleges ügynöke.

A hatóságok szerint a nő és cinkosa a kórházban egymásnak ellentmondó vallomásokat tettek, és a fantom támadókról is félrevezető leírást adtak. „Ez a bűncselekmény, amellyel egy politikailag feszült időszakban akarták megosztani a közösségünket, valójában egy kidolgozott átverés volt” – nyilatkozta Philip R. Sellinger szövetségi ügyész.

Greene korábban Jeff Van Drew republikánus képviselő irodájában dolgozott. A képviselő hivatala közleményben reagált a botrányra. „Natalie Greene már nem dolgozik a kongresszusi irodánkban. Együttérzünk Natalie-val és családjával ebben a nehéz időszakban, és a legjobbakat kívánjuk neki” – áll a közleményben.

Ha Greene-t mindkét vádpontban bűnösnek találják, akár tíz év börtönre és 500 ezer dolláros bírságra is számíthat.

Az eset kísértetiesen emlékeztet Jussie Smollett színész ügyére, aki hamisan állította, hogy gyűlölet-bűncselekmény áldozata lett. Azt mondta, hogy két fehér férfi támadt rá, akik faji és homofób szitokszavakat kiabáltak, és hurkot kötöttek a nyakára. A rendőrség azonban kiderítette, hogy a támadást Smollett maga szervezte meg két barátjával.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Fotók: egyre több helyen esik a hó, a hegyek már kifehéredtek
Dobogókőn, a Bakonyban és a Kőszegi-hegységben is több centis hóréteg hullott, de alacsonyabban fekvő településeken is havas lett a táj. Hétvégén még több helyen havazhat, a hegyekben 10-15 centi is eshet.


Péntek reggelre kifehéredtek a hegyek, miután éjjel szinte az egész országot elérte a csapadék. Bár az ország nagy részén eső esik, a Dunántúlon és az Északi-középhegységben már többfelé havas esőre, hóra váltott a csapadék – írta az Időkép.

A Bakonyban nemcsak a magasabb pontokon, de már Zirc környékén, alacsonyabb szinteken is kifehéredett a táj. Kőszegre is megérkezett az idei első hó: a belvárosban havas eső, míg a hegységben már hó hullott.

Eplényben is készülnek a télre, a sípálya már alakul, így hamarosan megkezdődhet a hazai síszezon. A pálya hivatalosan még nem nyitott meg, de a felkészülés már zajlik a 2025/26-os idényre.

Az Időképen megjelent havas fotókból válogattunk:

A mostani időjárást egy mediterrán ciklon alakítja, amely a dél felől érkező nedvességet és az északról bezúduló, sarkvidéki eredetű hideg levegőt ötvözi. Szombaton és vasárnap már a síkvidéken is nő a havazás esélye.

Az Időkép előrejelzése szerint

nagyobb területen síkvidéken a Dunántúl nyugati felén számíthatunk hóesésre, de csak egy-két centis mennyiség várható. A hegycsúcsokat viszont reggelre 10-15 centi fedheti.

Tartós, vastag hórétegre azonban ne számítsunk, ahhoz ugyanis napközben is fagypont alatt kellene maradnia a hőmérsékletnek.

A hó mellett a középső, keleti és délkeleti tájak felé haladva egyre inkább havas eső, keleten, délkeleten eső fog esni. A hajnali, kora reggeli órákban néhol északkeleten nem kizárt ónos eső.

A télies fordulat első jelei már a hét elején megmutatkoztak, amikor kedden a Kékes és Bánkút is kifehéredett, csütörtökön pedig a Börzsönyben hullott nagy pelyhekben a hó.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Karácsony Gergely ma a fővárosi szocialista polip egyik intézőjét jelölte helyetteséül
A bíróság kötelezte a főpolgármestert, hogy 30 napon belül válasszon helyettest. A jelölt személyét a Tisza elnökén kívül Vitézy Dávid és Szentkirályi Alexandra is kritizálta.


Vitézy Dávid és Magyar Péter is azonnal nekiment Karácsony Gergelynek, miután a főpolgármester péntek délelőtt bejelentette, hogy Tüttő Katát jelöli főpolgármester-helyettesnek. Karácsonyt egy bírósági ítélet is kényszerítette a lépésre, a jelölés azonban a jelek szerint nem oldja meg a több mint egy éve tartó politikai patthelyzetet. Karácsony Gergely csak az új kormány megalakulásáig bízná meg Tüttőt, de a jelölés hírére szinte azonnal megérkeztek az elutasító reakciók.

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke szerint a lépés célja a figyelemelterelés.

„Karácsony Gergely ma a fővárosi szocialista polip egyik intézőjét, Tüttő Katát jelölte helyetteséül. Ennyi erővel jelölhette volna Hagyó Miklóst, vagy épp Leisztinger Tamást is”

– írta Facebook-oldalán.

Úgy véli, Karácsony pontosan tudja, hogy Tüttőnek nincs esélye a megválasztásra.

„A főpolgármester úgy tette meg ezt a javaslatát, hogy senkivel sem egyeztetett és pontosan tudja, hogy Tüttő nem számíthat 5 szavazatnál többre. De persze nem is az volt a cél, hogy megválasszák, hanem hogy legalább egy napig ezzel foglalkozzon a sajtó és a propaganda és ne a TISZA jelöltállítása dominálja a híreket. Ennyi volt a feladat”

– fogalmazott Magyar, aki szerint „Karácsony Gergely arra hivatkozik, hogy az egy évvel ezelőtti jelöltjeit nem volt hajlandó megtárgyalni a közgyűlés. Azt persze elfelejti hozzátenni, hogy akkor a saját frakcióvezetője, az azóta már Orbánék megbízásából új szatellitpártot gründoló, Barabás Richárd vonta vissza a javaslatát és így nem tudott róla szavazni a közgyűlés”.

Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője szerint Tüttő jelölése annak a bizonyítéka, hogy a főpolgármester „a fővárost behálózó szocialista polip foglya”. Vitézy világossá tette, hogy a támogatásukra nem számíthat a jelölt.

„Aki részt vett az orosz metrófelújítás beszerzését intéző bizottságban, aki már Hagyó Miklós idején is a fővárosi szocialisták képviselője volt, s aki a fővárosi parkolási maffia főszereplőivel ült közös MSZP-frakcióban ciklusokon át, nem számíthat a támogatásunkra”

– fogalmazott posztjában. Hozzátette,

a jelölés előzetes frakcióegyeztetés nélkül „nyilvánvalóan teljesen komolytalan”.

A Fidesz fővárosi frakcióvezetője, Szentkirályi Alexandra a Tisza Párt felelősségét hangsúlyozta.

„A helyzetet könnyű lenne feloldani. Jelöljön helyettest a Tisza-frakció. Az ő szavaztuk nélkül ugyanis Karácsonynak nem lesz helyettese”

– javasolta posztjában, majd kritikával illette Magyar Péteréket.

„Persze ehhez felelősséget is kellene vállalni sunnyogás és háttérben alkudozás helyett. Ezt pedig tudjuk, hogy nem megy a tiszásokanak. Így marad ami eddig is volt: amiben a hátterében titokban meg lehet egyezni, azt megszavazzák, amikor nyíltan ki kell állni, abból Magyar Péter kiangolnázik.”

A főpolgármester-helyettes hiánya miatt Sára Botond, a Fővárosi Kormányhivatal vezetője bírósághoz fordult, a Fővárosi Ítélőtábla pedig bő egy hete másodfokon is kimondta, hogy a Fővárosi Önkormányzat jelenleg jogszerűtlenül működik. A kormányhivatal a határozat átvételétől számított 30 napot adott a közgyűlésnek a helyettes megválasztására, a szavazásra várhatóan jövő héten kerül sor. Budapestnek azért nincs több mint egy éve helyettese, mert a Fővárosi Közgyűlés tavaly októberi megalakulása óta nem sikerült a frakcióknak megegyezniük a jelöltről. Karácsony Gergely tavaly ősszel Vitézy Dávidot és Kiss Ambrust jelölte, de a közgyűlés végül nem szavazott a javaslatról, mert Barabás Richárd javaslatára lekerült a kérdés a napirendről.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk