Iványi Gábor: Orbán Viktornak börtönben a helye
„Orbánnak jogállami eljárás után börtönbe kell kerülnie” – jelentette ki Iványi Gábor, Orbán Viktor egykori barátja és lelkésze a Der Standard osztrák lapnak adott interjújában. A metodista lelkész a választási vereség után arról beszélt, hogy a leendő Tisza-kormánynak helyre kell állítania a jogállamiságot, és reményét fejezte ki, hogy a miniszterelnököt felelősségre vonják.
Iványi és Orbán a kommunista rendszer elleni disszidensként még szoros útitársak voltak. A lelkész a kilencvenes években megújította az Orbán házaspár házassági fogadalmát és két gyermeküket is megkeresztelte. A kapcsolatuk épp a második keresztelő idején ért véget.
– mondta Iványi.
A lelkész szerint az első komoly kétségei már 1993-ban felmerültek, amikor kiderült, hogy Orbán pénzt irányított át a pártkasszából az apjához. A végső szakításhoz egy visszautasítás vezetett: a Fidesz elnöke azt kérte tőle, hogy egy közös fotóval demonstrálja politikai támogatását, de Iványi erre már nem volt hajlandó. Úgy véli, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség egyházi státuszának 2011-es megvonása is a nyílt Orbán-kritikájának következménye.
Az interjúban Iványi arról is beszélt, hogy szerinte az orosz titkosszolgálatok beavatkoztak a magyar választási kampányba, és megpróbálták lejáratni az ellenzéki szereplőket.
– mondta, hozzátéve, a történetet könnyű volt cáfolni. Szerinte a választási eredmény esélyt adhat a nyugati szövetségi rendszerbe való visszatérésre.
A lelkész a közpénzek és uniós támogatások „arcátlan átcsatornázásával” vádolta Orbán körét. Példaként említette a miniszterelnök vejének és Mészáros Lőrinc meggazdagodását. Ezzel szemben Orbán Viktor a csütörtöki interjújában a korrupcióval kapcsolatban azt állította, „sohasem tűrtem meg semmilyen korrupciót, minden ezzel ellentétes propagandát cáfolok”.
Iványi szerint az elszámoltatáshoz európai segítségre van szükség.
– fogalmazott, és reménykeltőnek nevezte, hogy Magyar Péter az Európai Ügyészséget is megemlítette a korrupcióellenes harc kapcsán.
A lelkész „különösen szégyenteljesnek” tartja az Orbán-kormány Soros György elleni kampányát, amelyet egyértelműen antiszemitának nevezett. „Nem állítom, hogy maga meggyőződéses antiszemita, de szemérmetlenül használja a náci propaganda kommunikációs eszköztárát” – mondta, hozzátéve, hogy ugyanezt a taktikát alkalmazzák Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel szemben is.
A választási eredmény utáni helyzetet értékelve Iványi a jogállamiság helyreállítását és az uniós kapcsolatok javítását várja az új kormánytól.
A lelkész korábban maga is jelezte, hogy ha felkérnék, elfogadná a köztársasági elnöki jelölést.
via 444.hu