„Éjjel 11-kor kivitt valami diszkóba egy kislányt, majd reggel 4-kor, 5-kor visszahozta” - döbbenetes történeteket tud a javítóintézet letartóztatott igazgatójáról a fővárosi gyermekvédelmi szolgálat korábbi vezetője
Egy olyan főosztályvezető terjesztette fel a Szőlő utcai javítóintézet vezetőjének, a múlt héten elfogott férfit, aki korábban együtt dolgozott vele - ezt mondta a fővárosi gyermekvédelmi szolgálat, a TEGYESZ korábbi vezetője az RTL-nek. A vezető szerint számos alkalommal futottak bele korábban a férfi gyanús ügyeibe és rendőrségi feljelentést is tettek, de ezeknek soha nem lett végül eredménye. Szerinte a férfi profi bűnözőként manipulálta az áldozatait és a munkatársait is.
Létrán keresztül másztak be, majd pajzzsal és fegyverekkel felszerelkezve ütöttek rajta a Szőlő utcai javítóintézet vezetőjén május végén a rendőrök. Azzal gyanúsítják a férfit, hogy élettársával egykori gyermekotthonos lányokat kényszerítettek prostitúcióra. Drága kocsikat és 120 millió forint készpénzt találtak náluk.
A fővárosi gyermekvédelmi szolgálatot 1990-től 2013-ig vezető Molnár László azt mondta a híradónak, hogy évtizedek óta lehetett tudni, hogy valami nincs rendben a gyanúsítottal.
"Ahol ügyeletet vállalt éjszaka, ott soha nem kapcsolták le a lámpát, de miután jóindulatú naivak voltunk, önmagában ez még nem sokat jelent."
Szerinte a közvetlen kollégái is látták, hogy valami gyanús, de nem léptek.
El lett kenve ez az egész. Pedig nem kellett volna, hogy így legyen. Azóta már jóval okosabbak vagyunk, beleértve szerény személyemet is.
- Érez egyébként személyes felelősséget is a fővárosi Tegyesz egykori vezetőjeként?
- Hát ha úgy tetszik igen.
Az egyik eset után fegyelmi vizsgálat is indult.
"Éjjel 11-kor kivitt valami diszkóba egy kislányt, majd reggel 4-kor, 5-kor visszahozta. Hogy a két időpont közt mi történt, hát. [...] Több ilyen eset volt és ezt a kollégáim nagyon alaposan, nagyon szakszerűen lenaplózták."
Rendőrségi feljelentést tettek, de ennek nem lett következménye. A fegyelmi vizsgálat végén elérték, hogy a férfi távozott a fővárosi gyermekvédelmi szolgálattól. Ezután az országos gyermekvédelmi szakértői bizottságnál helyezkedett el. És itt is gyanúba keveredett.
"Onnan is olyan jelzések jöttek, hogy ott is minden éjjel égett a lámpa. Az ottani bizottságvezető is vizsgálatot indított."
2009-ben felmentették munkaköréből. Végül 2011-ben Molnár László egy telefonhívást kapott egy minisztériumi főosztályvezetőtől, aki megkérdezte, mit szólna a férfi kinevezéséhez a budapesti javítóintézet élére.
"Informális, kollegiális kapcsolat volt, hogy akkori főosztályvezető, aki korábban nálunk dolgozott, neki a munkatársa volt, ezen nincs mit kötekedni.
Molnár László azt mondta, jelezte kétségeit a főosztályvezetőnek, de hiába. Gulyás Gergely a mai kormányinfón azt mondta, hiba volt a kinevezés, de a felterjesztés nem a kormány felelőssége:
"Bizonyára ezelőtt 14 évvel volt egy főosztályvezető, aki felterjesztette, hibázott, helytelen volt. A politikai felelősséget természetesen a 14 évvel ezelőtti ügyekért is vállaljuk, de azért úgy beállítani, mintha kormánydöntés lenne egy főosztályvezetői döntés mögött, ezt túlzásnak, vagy méltánytalannak érzem. A hiba az hiba, nem is vitatom, de ezt méltánytalannak érzem."
Gulyás Gergely azt is hibának tartja, hogy a férfi átcsúszhatott az úgynevezett kifogástalan életvitel vizsgálaton, amit a bicskei botrány után rendeltek el.
"Ha van egy átvilágítás, akkor aki dolgozik ebben az időben a gyermekvédelemben, annak az átvilágítására sor kellett volna, hogy kerüljön. Akár nem került sor, akár sor került, de az eredménye negatív lett, tehát nem tárta fel a kockázatot, ez természetesen hiba."
A miniszter szerint vizsgálatnak kell kiderítenie, hogy van-e politikai felelőse az ügynek.