Durván romlik a járványhelyzet egész Délkelet-Ázsiában, nemcsak Indiában
Nepálban, a Maldív-szigeteken, Kambodzsában, Indonéziában és Thaiföldön is olyan számokat produkál a vírus, amire még nem, vagy csak tavaly volt példa.
Bár itt fedezték fel az első beteget Kínán kívül, Thaföld meglepően jól megúszta a pandémia 2020-as évét - egészen mostanáig. Míg március végéig az egész járvány alatt összesen majdnem 29 ezer esetet regisztráltak, addig azóta ez a szám már 76 ezer. Elsősoran az robbanthatta be az új hullámot, hogy Bangkokban ismét felélénkült az éjszakai élet, és újra berobbant a járvány. Ezen a thai újév sem segített április közepén, ekkor jelentős népmozgás indult meg az országon belül, ami tovább fokozta a járvány terjedését.
Kambodzsa
A délkelet-ázsiai ország egészen februárig a világ legjobb statisztikáival büszkélkedhetett Covid-téren, ám februárban szinte néhány nap alatt százas nagyságrendben kezdtek megfertőződni az emberek. Csütörtökön 650 új fertőzöttet és négy halottat regisztráltak. A hirtelen berobbanó járványt egyelőre nehezen tudják megfékezni, hiába rendeltek el kijárási korlátozást, amelyet aztán feloldottak annak ellenére, hogy nem javult a helyzet. Az országos átoltottság mindössze 6,33 százalékos, a helyi egészségügy helyzete pedig meglehetősen gyenge.
Indonézia
A szigetországban egyelőre még nem robbant be az újabb hullám - jelenleg naponta átlagosan 5000 új esetet regisztrálnak, amely a 270 milliós lakosságra levetítve nem sok. A hatóságok azonban attól tartanak, hogy a Ramadán vége miatt hatalmas népmozgás indul majd meg, hogy az emberek a családjaikkal ünnepelhessenek. A hatóságok épp ezért egyhetes utazási tilalmat rendeltek el, azonban a helyi ügynökség adatai szerint 18 millióan ennek ellenére is útra kelnek majd. Jakartában épp emiatt megsokszorozták a járőröző katonák és rendőrök számát, hogy így próbálják meg megakadályozni az utazásokat, amelyek könnyen egy újabb, minden eddiginél halálosabb hullámot indíthatnak el.
Míg a világ az Indiában egyre romló járványhelyzetre figyel, addig a környező délkelet-ázsiai országokban szinte észrevétlenül emelkednek a számok. Ennek oka egyrészt India közelségében is keresendő - bár a rendkívül veszélyes indiai mutánst még nem mindenhol mutatták ki -, másrészt az alacsony átoltottság, a korlátozások idő előtti feloldása és a nem megfelelően fejlett egészségügy is hozzájárul a vírushelyzet eszkalálódásához - írja a CNN.
Az Egészségügyi Világszervezet szerdai jelentése szerint múlt héten a világ új fertőzöttjének felét, míg az áldozatok negyedét Indiában regisztrálták. A helyzet azonban nemcsak Indiában, hanem a környező ázsiai országokban is egyre romlik. A dél-ázsiai régióban múlt héten 2,7 millió új eset és több mint 25 ezer új áldozat volt, amely 19 és 48 százalékos növekedés az addigi számokhoz képest.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Így gyülekezik a tömeg az Erzsébet hídon, ahol szerda hajnalig kaptak engedélyt a tüntetésre
Hadházy Ákos hívta össze a demonstrációt azzal a céllal, hogy így tiltakozzanak a Pride-törvény ellen, és követeljék a kormánytól, hogy vonja vissza azt. Az eseményt élőben követhetitek, és fotókat is mutatunk.
Gyülekezik a tömeg Budapesten az Erzsébet hídon, ahova Hadházy Ákos hirdetett újabb tüntetés. A cél, hogy a kormány vonja vissza a "Pride-törvényt", amely szerintük súlyosan korlátozza a szabadságjogokat.
Egy hete is sokan mentek el a hídfoglalásos demonstrációra, és a független politikus most azt kérte, hogy még többen vegyenek részt a mostanin, hogy nyomatékot adjanak a követeléseinknek. Azt kérte, hogy az esemény legyen békés, de nagyon határozott.
A 24 órás tüntetésre kért engedélyt a hatóságok nem engedélyezték, így kedden 16 órától szerda hajnali 4-ig vehetik birtokba az Erzsébet hidat. Ebben az időszakban kell a színpadot is felállítani, illetve majd leszerelni.
A délutáni nagygyűlésre már érkeznek a részt vevők. A Kontroll közvetítése élőben követte az egyetemisták vonulását a hídig, ahová folyamatosan érkeznek az emberek.
Hadházy Ákos délután már bejelentkezett az akkor még üres a hídról. Kollégáink beszámolója szerint 17 óra előtt még építették a színpadot.
Gyülekezik a tömeg Budapesten az Erzsébet hídon, ahova Hadházy Ákos hirdetett újabb tüntetés. A cél, hogy a kormány vonja vissza a "Pride-törvényt", amely szerintük súlyosan korlátozza a szabadságjogokat.
Egy hete is sokan mentek el a hídfoglalásos demonstrációra, és a független politikus most azt kérte, hogy még többen vegyenek részt a mostanin, hogy nyomatékot adjanak a követeléseinknek. Azt kérte, hogy az esemény legyen békés, de nagyon határozott.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
„Hogyha fizetek két és fél milliót, nem kell várnom” – A belügy szerint teljesen rendben van, hogy sok pénzzel megkerülhető a kórházi várólista
Az egészségügyi szakértő azt mondta: „szerintem ez csak csűrése csavarása a tényeknek. Az a pénz is betegtől származik, amit a közvetítőtől fogadnak el. Tehát ez így is teljesen jogszerűtlen”.
Az RTL Híradó kérdésére, hogy nem jogszerűtlen-e, hogy olyasmiért kérnek pénzt a kórházban, ami egyébként ingyenesen járna a betegeknek, a Belügyminisztérium azt válszolta:
Nem törvénytelen, hogy az Uzsoki Utcai kórházban kikerülheti a várólistát az, aki egy magáncégnek fizet ezért, és ugyanúgy az állami kórházban látják el.
A kórház azt válaszolta a Híradónak, hogy
mivel nem ők szerződnek a beteggel, és nem hozzájuk folyik be a pénz, ezért a gyakorlatuk nem törvénytelen.
A Híradó emlékeztet rá, hogy korábban egy beteg arról beszélt, hogy egy csípőprotézis műtétre 2030-ra kapott időpontot. Az orvos mondta el neki, hogy hamarabb is sorra kerülhet, méghozzá a kórházon belül, az úgynevezett Térítéses Ellátási Osztályon.
"Hogyha fizetek kettő és fél milliót vagy kettő millió nyolcszáz ezret mondott, tavaly február vége felé volt ez, akkor nem kell várnom a műtétre, de jó lenne ha hamar eldönteném, mert márciusban valószínűleg emelkedni fognak majd az árak".
A pénzt egy magáncégnek kellett volna fizetnie, nem a kórháznak. Az intézmény egyébként 12 céggel áll szerződésben (többi között - Papcsák Ferenc, volt fideszes országgyűlési képviselő korábbi cégével).
Az 1997-es, kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény, ma hatályos szövege szerint az állami finanszírozású kórházak társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkező betegektől nem kérhetnek pénzt olyasmiért, ami egyébként állami ellátásban ingyen igénybe vehető - emlékeztet a Híradó.
Hadházy Ákos, független országgyűlési képviselő is megszólalt az ügyben:
"Ami most van az annak a beismerése, hogy Magyarországon vannak ugyan várólisták, de ha valaki nagyon nagyon sokat fizet, akkor megkerülheti az állami kórházakban is a várólistát. És ahogy ezek a szerződések kinéznek, ez tulajdonképpen ennek a törvénynek a megkerüléséről szól".
A Híradó kérdésére az Uzsoki Utcai Kórház azt írta: a Térítéses Ellátási Osztály szervezetileg a kórházhoz tartozik, de állami finanszírozásból nem részesül, ezért működése nem befolyásolja az államilag ellátott betegek várólistán elfoglalt helyét. Az osztályon ellátott betegekkel pedig a betegút-szervező cégek állnak szerződésben, így a térítéses beavatkozás összege direkt formában nem a kórházhoz folyik be.
Az egészségügyi szakértő pedig arról beszélt, hogy az érvelés több ok miatt is hibás. Szerinte elképzelhetetlen, hogy az érintett osztály ne kapjon az állami finanszírozásból, hiszen már csak a rezsit is abból fizetik. Dr. Kunetz Zsombor szerint az egész folyamat törvénytelen.
"Teljesen mindegy ebben az esetben, hogy közvetve vagy közvetlenül kapják a betegtől a térítési díjat. Mert ők arra hivatkoznak, hogy a beteggel ők nem állnak kapcsolatban, ők nem vesznek át tőle térítési díjat csak a közvetítő cég az, ami ezt a térítési díjat beszedi. De szerintem ez csak csűrése csavarása a tényeknek. Az a pénz is betegtől származik, amit a közvetítőtől fogadnak el. Tehát ez így is teljesen jogszerűtlen".
A belügyminisztérium pedig a megkeresésre azt válaszolta, hogy a történtek semmilyen tilalomba nem ütköznek, mert "a kórház tényszerűen a biztosítottól soha nem kér és nem is kap térítési díjat".
Az RTL Híradó kérdésére, hogy nem jogszerűtlen-e, hogy olyasmiért kérnek pénzt a kórházban, ami egyébként ingyenesen járna a betegeknek, a Belügyminisztérium azt válszolta:
Nem törvénytelen, hogy az Uzsoki Utcai kórházban kikerülheti a várólistát az, aki egy magáncégnek fizet ezért, és ugyanúgy az állami kórházban látják el.
A kórház azt válaszolta a Híradónak, hogy
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Trump megüzente Európának: 350 milliárdot kér a vámmentességért
Az EU csak akkor remélhet könnyítést az amerikai vámok alól, ha belevág egy hatalmas energiaüzletbe. Trump kemény feltételeket szabott Ursula von der Leyennek.
Donald Trump amerikai elnök kijelentette: az Európai Uniónak 350 milliárd dollár értékű amerikai energiavásárlásra kell elköteleződnie, ha mentesülni szeretne az Egyesült Államok által kilátásba helyezett vámoktól. Az elnök az Ovális Irodában beszélt erről, ahol Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel közösen jelent meg.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szintén hétfőn ajánlatot tett az Egyesült Államoknak: az EU kész lenne nullára csökkenteni az amerikai autókra és ipari termékekre kivetett vámokat, ha Washington is visszavonja a múlt héten belengetett intézkedéseket.
Amikor egy újságíró megkérdezte Trumpot, hogy ez az ajánlat elég-e számára, az amerikai elnök így reagált: „Nem, nem elég.”
Netanjahu washingtoni látogatásának célja az volt, hogy tárgyalásokat folytasson Trumppal, és enyhítést kérjen az izraeli exportot is érintő amerikai vámok ügyében. A Politico szerint
az amerikai energia exportálásának felvetése nem újdonság. Trump már újraválasztása után javasolta von der Leyennek, hogy kezdjenek tárgyalásokat az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgáz vásárlásáról.
Az Egyesült Államok azonban eddig nem részletezte, hogyan képzeli el az üzlet pontos feltételeit. Arra a kérdésre, hogy a globális vámintézkedések véglegesek-e, vagy inkább tárgyalási taktikának tekinthetők, Trump úgy válaszolt: lehetnek állandó vámok, és lehetnek tárgyalások is, mert vannak dolgok, amelyekre a vámokon túl is szükség van.
Donald Trump amerikai elnök kijelentette: az Európai Uniónak 350 milliárd dollár értékű amerikai energiavásárlásra kell elköteleződnie, ha mentesülni szeretne az Egyesült Államok által kilátásba helyezett vámoktól. Az elnök az Ovális Irodában beszélt erről, ahol Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel közösen jelent meg.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szintén hétfőn ajánlatot tett az Egyesült Államoknak: az EU kész lenne nullára csökkenteni az amerikai autókra és ipari termékekre kivetett vámokat, ha Washington is visszavonja a múlt héten belengetett intézkedéseket.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Elon Musk kemény szavakkal illette Donald Trump volt tanácsadóját, Peter Navarrót. A világ leggazdagabb embere az X-en azt írta:
„Navarro egy igazi debil. Amit itt állít, az bizonyíthatóan hamis.” Egy másik bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy Navarrót „sötétebbnek” tartja, „mint az éjszaka”, és azt tanácsolta neki, kérdezze meg „Ron Varát” – egy olyan közgazdászt, aki valójában nem is létezik, mégis szerepel Navarro egyes könyveiben.
A vita akkor kezdődött, amikor Navarro egy televíziós interjúban a Tesláról és annak ellátási láncáról beszélt. Musk ezután reagált az X-en, és több posztban is kritizálta őt.
Szombaton egy másik bejegyzésben Musk azt írta, hogy Navarro harvardi doktorija szerinte csak arra utal, hogy „több egója van, mint esze”.
A Trump-féle vámháború egyik kulcsfigurájaként ismert Navarro nem hagyta szó nélkül a techmilliárdos kijelentéseit. Válaszul azt mondta, hogy
Musk valójában nem autógyártó, csak alkatrészeket szerel össze.
A vitára a Fehér Ház is reagált. Karoline Leavitt szóvivő úgy fogalmazott: „tökmindegy. Mi vagyunk a történelem legátláthatóbb kormánya, amely nyilvánosan kifejezi nézeteltéréseit.”
PETER NAVARRO ON ELON MUSK:
“We all understand in the White House (and the American people understand) that Elon's a car manufacturer. But he's not a car manufacturer — He's a car assembler.
In many cases, if you go to his Texas plant, a good part of the engines that he gets… pic.twitter.com/mkp1wRGcvX
Elon Musk kemény szavakkal illette Donald Trump volt tanácsadóját, Peter Navarrót. A világ leggazdagabb embere az X-en azt írta:
„Navarro egy igazi debil. Amit itt állít, az bizonyíthatóan hamis.” Egy másik bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy Navarrót „sötétebbnek” tartja, „mint az éjszaka”, és azt tanácsolta neki, kérdezze meg „Ron Varát” – egy olyan közgazdászt, aki valójában nem is létezik, mégis szerepel Navarro egyes könyveiben.
A vita akkor kezdődött, amikor Navarro egy televíziós interjúban a Tesláról és annak ellátási láncáról beszélt. Musk ezután reagált az X-en, és több posztban is kritizálta őt.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!