HÍREK
A Rovatból

Brexit: véget ért az átmeneti időszak, Nagy Britannia kilépett az EU-ból

Mától új szabályok léptek életbe az Egyesült Királyság és az Európai Unió kapcsolatrendszerében. Mutatjuk, mi változik a brexittel.

Link másolása

Új szabályok léptek életbe pénteken az Egyesült Királyság és az Európai Unió kapcsolatrendszerében, miután véget ért a brit EU-tagság tavaly januári megszűnése (Brexit) óta érvényben volt átmeneti időszak.

Az egyik legfontosabb változás az, hogy

megszűnt a négy uniós szabadságjog, az emberek, az áruk, a tőke és a szolgáltatások akadálytalan áramlásának automatikus érvényesítése a kétoldalú forgalomban, és a brit kormány új, az EU-országokból újonnan érkezőkre is vonatkozó bevándorlási szabályozást léptetett életbe.

Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én lépett ki az EU-ból, de a kilépés napján kezdődött, közép-európai idő szerint pénteken nulla órakor véget ért 11 hónapos átmeneti időszakban jórészt a korábbi szabályrendszer maradt érvényben a kétoldalú kapcsolatokban.

Az átmeneti időszak pénteki lejártával ugyanakkor megszűnt az Egyesült Királyság tagsága az Európai Unió egységes belső piacán és vámuniójában is.

A Brexit előzményeként 2016. június 23-án népszavazást tartottak a brit EU-tagságról, és a résztvevők szűk, 51,9 százalékos többsége a távozásra voksolt.

Az Európai Unió és elődszervezetei történetében a brit kilépésig nem volt példa teljes jogú tagország kilépésére.

Az Egyesült Királyság 47 évet és egy hónapot töltött az Európai Közösség, majd utódja, az Európai Unió tagországaként, ugyanis 1973. január 1-jén lépett be a közösségbe Sir Edward Heath akkori konzervatív párti miniszterelnök vezetésével.

A pénteken véget ért átmeneti időszak egyik legfontosabb célja az volt, hogy legyen idő a megállapodásra a jövőbeni kétoldalú viszonyrendszer sarkalatos szabályairól. Ezt számos sikertelen tárgyalási forduló után szinte az utolsó pillanatban, közvetlenül karácsony előtt sikerült elérni.

Az 1246 oldalas megállapodás egyik fő eleme egy szabadkereskedelmi egyezmény, amely péntektől százszázalékos vámliberalizációt - vagyis vám- és kvótamenetes kereskedelmet - biztosít az Egyesült Királyság és az EU kétoldalú áruforgalmában.

Az Egyesült Királyság és az Európai Unió kereskedelmének értéke a hivatalos statisztika szerint tavaly 668 milliárd font (272 ezer milliárd forint) volt.

A megállapodással együtt azonban számos alapvető fontosságú változás is történt a szabályokban.

Ezek közé tartozik, hogy megszűnt a brit hazai össztermék (GDP) éves értékének 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor garantált hozzáférése az Európai Unió egységes belső piacához. Ez különösen érzékenyen érintheti a londoni pénzügyi szektor, a City több mint 300 ezer alkalmazottat foglalkoztató pénzügyi szolgáltató cégeit. Ezek a vállalatok a Brexit-folyamat kezdete óta tartanak attól, hogy a pénzügyi szolgáltatásokra kiterjedő konkrét megállapodás híján elveszíthetik passporting-jogosultságaikat, vagyis az euróövezeti piacokra szóló specifikus szolgáltatásnyújtási engedélyeiket.

London teljes önálló kivitelén belül a pénzügyi és egyéb kapcsolódó szolgáltatások exportjának értéke eléri az évi 100 milliárd fontot (több mint 40 ezer milliárd forint). Ez London önálló gazdasági egységként lebonyolított teljes exportjának a fele.

A londoni pénzügyi szolgáltatási szektor csak úgy tarthatná meg a jelenlegihez hasonló mértékű hozzáférését az unió egységes belső piacához, ha az EU szabályozási ekvivalencia-státust biztosít számára. Ennek feltétele azonban nagy valószínűséggel az lenne, hogy a brit szolgáltatási ágazat jórészt tartsa magát az uniós szabályozási keretrendszerhez. Az Európai Bizottság véleménye szerint London máskülönben kicsemegézné az uniós szolgáltatási piac előnyeit a hozzáféréssel járó kötelezettségek teljesítése nélkül.

A kétoldalú kapcsolatrendszerről kötött megállapodás lehetőséget biztosít arra, hogy a brit kormány és az EU a következő hónapokban tárgyaljon a pénzügyi szolgáltatási szektor uniós piaci hozzáféréséről.

A londoni pénzügyi szolgáltatási cégek ugyanakkor már komoly előkészületi lépéseket tettek arra az esetre, ha elveszítenék e hozzáférést. Számos vállalat fiókintézményeket hozott létre vezető uniós pénzügyi központokban, mindenekelőtt Frankfurtban és Párizsban. Mindemellett az EY globális üzleti tanácsadó és könyvvizsgáló cég becslése szerint a Londonban honos pénzügyi szolgáltatási cégek a 2016-os népszavazás óta ezermilliárd fontnak megfelelő eszközállományt telepítettek át uniós országokba.

Az EU-polgárokat érintő egyik legnagyobb jelentőségű változás a brit bevándorlási szabályozásban történt. Péntektől ugyanis az Egyesült Királyság beszüntette az emberek szabad mozgását biztosító uniós szabadságjog érvényesítését, és mindenkire - vagyis az EU-ból és az unión kívüli országokból újonnan érkezőkre - egyformán érvényes, pontozásos elbírálási rendszerre épülő bevándorlási szabályozást léptetett életbe.

E szabályozás alapján a brit hatóságok főleg a jelentkezők szakképzettsége és angol nyelvtudása alapján bírálják el a letelepedési kérelmeket. Azok az EU-polgárok, akik a pénteki határidő előtt érkeztek, és már életvitelszerűen, törvényesen az Egyesült Királyságban laknak, továbbra is maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával. Ehhez meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért - hivatalos elnevezéssel letelepedett jogi státusért - kell folyamodniuk a brit hatóságokhoz; ennek benyújtási határideje június 30. Megtagadható ugyanakkor a letelepedett státus, sőt a belépési engedély is azoktól, akikre más országokban legalább egy év szabadságvesztést róttak ki korábbi bűncselekmények miatt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Putyin stratégiája: Magyarország is érintett lehet a háború eszkalálódásában egy brit tábornok szerint
Sir Richard Shirreff levezette, hogyan juthat el addig Európa rövid idő alatt, hogy a NATO és Oroszország között hadiállapot legyen.

Link másolása

„Vlagyimir Putyin idén nyáron komoly áttöréseket fog elérni Ukrajnában, és ez csak az első lépése lesz ahhoz, hogy Európát egy véres harmadik világháborúba taszítsa” – írja a The Sun Sir Richard Shirreff tábornok szavai alapján.

A volt hadseregparancsnok szerint a háború gyorsan eszkalálódhat, és ebben Magyarország is szerepet kaphat. Shirreff szerint a Donbásznál már júniusban megtörténhet az orosz áttörés, amivel Putyin számára megnyílhat az út Ukrajna belső területei felé. Az ukrán hadsereg a fegyver-, lőszer- és emberhiány miatt felmorzsolódhat a visszavonulás során.

„Ez győzelmet jelentene Oroszország számára, azonban az esetleges tűzszünet nem állítaná meg az orosz előrenyomulást” – véli a brit tábornok. Shirreff szerint egy tűzszünet legfeljebb 12 hónap haladékot jelentene, mielőtt Putyin megindulna Moldova és Grúzia felé. Grúziában már most dolgozik, ahol a „külföldi befolyásról” szóló törvény jelezheti, hogy az ország eltávolodik a nyugattól és visszatér Oroszország felé.

A következő lépés az lenne, hogy Putyin válságot robbant ki a három balti államban – Észtországban, Lettországban és Litvániában – kiber- és terrortámadásokkal, valamint szélsőjobboldali ügynökei révén. A Baltikumban növekvő feszültségek közepette az Ukrajnával határos NATO-államok mozgósítani kezdenek, azonban az orosz hadsereg előnyben van a lassabban mozgósítható európai védelmi erőkkel szemben.

A NATO leggyengébb pontja a Suwalki-folyosó, egy keskeny, Oroszország által ellenőrzött földsáv, ami Kalinyingrádot köti össze az orosz területekkel. Putyin ezen keresztül indíthat támadást Litvánia ellen, amelyben Fehéroroszország is segítségére lehet.

„A katonai szövetség délkeleti tagállamai, Magyarország, Szlovákia és Ausztria, a balti káoszt látva, alkut köthetnek Putyinnal, mert úgy gondolják, hogy a Nyugat nem képes megvédeni őket” – véli Shirreff. Ez hatalmas stratégiai nyereség lenne Oroszország számára.

Ukrajna repüléstilalmi övezetet követelhet az orosz offenzívával szemben, ami a NATO közvetlen beavatkozását eredményezheti. Abban a pillanatban, hogy a nyugati légvédelmi erők lelövik az első orosz vadászgépet Ukrajna felett, hadiállapot áll be a NATO és Oroszország között, ami kikényszerítené a szárazföldi csapatok bevetését.

A brit tábornok szerint Franciaország küldhetné elsőként katonáit a frontra, amiről Macron elnök már említést is tett. Putyin erre taktikai atomfegyverekkel válaszolhatna, ami megállíthatatlanul vezetne nukleáris háborúhoz. „Oroszország mindig készen áll atomfegyverekkel csapást mérni a Nyugatra” – mondta Putyin a május 9-i, győzelem napi parádén.

Shirreff szerint ennek a fenyegető eszkalációnak az elkerülésére a Nyugatnak azonnal meg kell kezdenie a felkészülést. „A tökéletes világ Putyin számára az, ha a Nyugat úgy dönt, hogy nem tesz túl sokat, és most éppen ez történik” – figyelmeztetett Richard Shirreff, hozzátéve, hogy Európának is át kellene állnia a hadigazdálkodásra, különösen, ha Donald Trump győzelme esetén Amerika kivonulna a NATO-ból.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Orbán Balázs Magyar Péternek: Azt, hogy háborúpárti vagy-e, vagy sem, nem te döntöd el
A miniszterelnök politikai igazgatóját egyetlen mondattal tette helyre a Tisza Párt alelnöke. A teljes posztot is érdemes elolvasni a kommentekkel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 19.


Link másolása

Magyar Péter szombaton jelentette be, hogy másnap feljelenti Orbán Viktort, amiért ő és a pártja azzal kampányol, hogy az ellenzéki politikusok háborúpártiak. Röviddel Magyar posztja után a bejegyzés alatt megjelent Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is:

„Kedves Péter! Nem vagy Te nyeretlen kétéves, tudod, hogy hogyan megy ez: azt, hogy háborúpárti vagy-e, vagy sem, nem Te döntöd el, hanem a finanszírozóid és a futtatóid. S az a rossz hírem van számodra, hogy ők bizony mind háborúpártiak. Nem kicsit, nagyon. És bizony nem a menő napszemüveged miatt támogatnak Téged sem (ne haragudj, ha ezzel fájdalmat okozok), hanem azért, hogy végrehajtsd majd a parancsaikat. Úgyhogy tök mindegy, hogy mit mondasz, Te is háborúpárti leszel, illetve már most is az vagy. De ne aggódj, a magyarok nem fogják engedni, hogy a döntés a Te kezedbe kerüljön. Gát épül, árhullám levonul, aztán viszlát! Addig is jó hergelést!” – írta kommentben Orbán Balázs.

„A humor nem jobboldali műfaj, Balázs” – zárta rövidre a vitát a Tisza Párt alelnöke.

A teljes posztot és alatta a szóváltást itt lehet elolvasni:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Gyurcsány Ferenc egy posztban szállt bele Magyar Péterbe és Sulyok Tamásba
A DK elnöke szerint valójában szinte semmit sem tudunk a Tisza Párt alelnökéről, a párt EP-jelöltjeiről, ahogy Sulyok Tamásról sem.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 19.


Link másolása

Arra ébredt pünkösdvasárnap az ország, hogy Gyurcsány Ferenc egy posztban intézte el Magyar Pétert és Sulyok Tamást. A DK elnöke a Rejtőzködők című bejegyzésben írta le gondolatait a Tisza Párt alelnökéről és köztársasági elnökről.

„Orbán rejtegette nagy hirtelen előrángatott új köztársasági elnök-jelöltjét, a Parlament egy kérdést nem intézhetett hozzá, ő meg nyilvánosan meg se nyikkant, mielőtt megválasztották volna. A sarki műkörmös nagyobb elővigyázatossággal vesz fel maga mellé bárkit. Tudni akarja, hogy ki az, akit beenged az üzletébe, kire bízza vendégeinek egy részét. Magyarországon Orbán alatt egyszerűbb köztársasági elnökké válni, mint elmenni műkörmösnek” – olvasható Gyurcsány Ferenc bejegyzésében.

„Most már tudjuk, oka volt a titkolózásnak. A jelölt pedigréje nem hibátlan. Sőt, súlyosan terhelt volt és az ma is. Nyilván kínos lett volna, ha már megválasztása előtt kiderül, az ember megrögzött nácimentegető. Ezért rejtegették. Egyébként meg ki tudja, hogy mi fog még kiderülni róla?” – zárta a Sulyok Tamással kapcsolatos gondolatait a DK-s politikus, aki ezután áttért Magyar Péter jelöltjeire.

„Magyar is rejtegeti az embereit. Mindenféle tisztségekre jelölt embereket, polgármestereknek, képviselőknek, Budapestre és az Európai Parlamentbe is. Kiket? A nevükön és a hivatalos életrajzukon kívül semmit nem tudunk róluk.”

Gyurcsány ezután beleállt konkrétan Magyar Péterbe is:

„Mondják, mit tudnak Magyarról? Nem arra utalok, hogy milyen férj volt, hogy milyen lelkesen szolgálta a NER-t egy évtizedig. Arról tudunk valamit. Vezetett már mondjuk egy falut? Bármely összetett politikai közösséget? Egy nagyvárosi politikai szervezetet? Nem cégekről beszélek, az más. Rábíznának komoly dolgot, akiről eddig csak annyit tudnak, hogy talán meggyőzően szónokol? Ennyi alapján rábíznák az életüket? Miért nem áll ki vitákra? Miért keresi a kifogásokat?”

A teljes posztot itt lehet elolvasni:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Az eső ellenére is százezrek vettek részt az idei csíksomlyói búcsún
A csíksomlyói búcsú szónoka szerint a fiataloknak már sokkal nehezebb különbséget tenni az igazság és a hazugság, a valóság és a virtuális világ között.

Link másolása

Csak éltető és élő, tevékeny hittel lehet békét teremteni ebben a háború sújtotta világban, amikor fizikai, szellemi, lelki háború tör ránk, ezért van szükség a hitben és szeretetben való megújulásra, megerősödésre - intette a zarándokokat szombati szentbeszédében Felföldi László, a pécsi egyházmegye püspöke, az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoka.

A pünkösdszombati esős reggel ellenére az idei búcsús nagymisére is több százezren érkeztek az őket már derűs idővel fogadó Kis- és a Nagy-Somlyó hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltár elé a világ minden tájáról, írja az MTI.

A csíksomlyói kegyhely idén az „Újuljatok meg!” mottóval szervezte meg a fogadalmi nagybúcsút, csatlakozva a gyulafehérvári főegyházmegyében meghirdetett, „Imádsággal megújuló közösség” témájú pasztorális évhez.

Felföldi László hangsúlyozta: az életünket formáló, megújító üzenet nem kívülről jön. „A szívünkben születik meg, és így lesz belőle elhatározás, majd megvalósítás. De szükség van hozzá az élő kapcsolatra Istennel és egymással. Az élő és éltető imádság elengedhetetlen alapja, megtartó ereje és forrása a ránk váró megújulásnak” - fogalmazott

Szentbeszédében külön részt szentelt a fiataloknak, óvva őket a digitális világ rájuk leselkedő veszélyeitől és rámutatva: a hitbéli örömre nekik, „a jövőt folytató, jövőt építő fiataloknak” is szükségük van.

A pécsi egyházmegyében lévő Kismányok Mária-szobrának történetét idézte fel, melyet 1945-ben Hadikfalváról vittek Bácskába a menekülő bukovinai székelyek, majd az újabb menekülés után Tolna megyéből is utánamentek, mert tudták „hit nélkül, reménység nélkül, istenkapcsolat nélkül nem lehet életben maradni”.

Hangsúlyozta, hozzájuk hasonlóan nekünk is „vissza kell menni és meg kell keresni hitünk legmélyét, akár küzdelmek árán is, mert csak a megtalált hitből és élő Isten-kapcsolatból építhetjük fel otthonunkban a család szívének lelki templomát”. Arra kérte a híveket, ne csupán nézői, szemlélői, hanem cselekvő résztvevői legyenek életük közösségeinek. Szerinte „itt és most” kell megújítani a család egységének, erejének asztalát, a templomi közösségek oltárát.

Megköszönte a fiatalok jelenlétét, aláhúzva: olyan életúton kell járniuk, amelyen még soha senki nem járt, ezért azt kérte, legyenek jó példaképeik, barátaik, és ne csak a ruhájukra legyenek igényesek, hanem a szellemi, lelki táplálékukra is. „Ne engedjétek, hogy a virtuális világ rátok irányuló gonoszsága elpusztítsa emberi méltóságotokat! Legyetek nagyon észnél, mert nektek már sokkal nehezebb különbséget tenni az igazság és a hazugság, a valóság és a virtuális világ között!” - fogalmazott a szónok.

Szerinte csak élő hittel lehet a családokat, gyermekeket megmenteni az interneten áradó zűrzavartól, emberhez nem méltó eszméktől, megmenteni a józan gondolkodás becsületét, a családi asztal szentségét, az emberi közösség megtartó erejét.

A csíksomlyói hegynyeregbe idén is sokan gyalog érkeztek a székelyföldi keresztalják tagjaként, több keresztalja zuhogó esőben tette meg az utolsó kilométereket. Mások a Magyarországról indult három zarándokvonattal jöttek, míg Erdély különböző részeiből gépkocsival, busszal, kerékpárral, lóháton érkeztek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk