„Biztos, hogy nem Ferrarit vennék” – a luxizást is minősítette Windisch László a 444-nek
Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke a 444-nek adott részletes interjújában azt mondta: Matolcsy György volt jegybankelnök személyes büntetőjogi felelőssége nem merült fel az ÁSZ vizsgálatában, amely a Magyar Nemzeti Bank több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyonában keletkezett súlyos veszteségek hátterét tárta fel.
Eddigi információi szerint a volt MNB-elnök „nem volt sem kuratóriumi, sem felügyelőbizottsági tag az alapítványban, és a befektetéseket végrehajtó céghálózatban, alapkezelőkben, különböző Kft.-kben sem volt vezető tisztségviselő”.
Windisch hozzátette: szerinte elsősorban ezeknek a testületeknek a tagjai valósíthatták meg a bűncselekményt.
„Amikor az alapítványok összeolvadásából 2019-ben létrejött a PADME (Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány), én már munkaviszonyban sem voltam az MNB-vel, ezért érthetetlen számomra, hogy miért bombáznak azzal, hogy a távozásom után létrejött alapítvány 2020-as és 2021-es befektetéseivel kapcsolatban milyen felelősség terhel.” – mondta.
Azt is hangsúlyozta, hogy 2022-ben lett az ÁSZ elnöke, és a PADME alapítvány vizsgálata rögtön szerepelt az első saját maga által összeállított munkatervében.
A méregdrága Porsche-használatról azt mondta: „Önmagában abból, hogy valakinek Porschéja van, még nem következtetnék arra, hogy nem tisztességes a tevékenysége.” Elmondása szerint Matolcsy Ádám neve semmilyen összefüggésben nem merült fel az ügyben, de a rendőrségi nyomozás állásáról nincs információja.
A GTC részvények vásárlásáról Windisch így nyilatkozott: „Az eladó, egy amerikai tőketársaság járhatott azzal jól”, és az ÁSZ-nak nincs eszköze ilyen cégek vizsgálatára, de „ilyen szakmaiatlan, döntésre alkalmatlan előterjesztést” még nem nagyon látott.
A vizsgálat során Windisch szerint kiderült: „nem megfelelően, nem azzal a gondossággal kezelték” az állami vagyont, ami elvárható lenne. Az ÁSZ szerepe kapcsán pedig leszögezte: „Mi voltunk azok, akik mélységében feltárták az ügyet.”
Az ÁSZ-elnök arra a kérdésre is válaszolt, hogy miként tud majd elfogulatlanul eljárni a Tisza Párt gazdálkodásának vizsgálatakor, ha együtt él Magyar Péter volt feleségével, Varga Judittal. „Én a magánéletet sohasem kevertem a munkával, ebben következetes vagyok, és mástól is ezt várom el” – zárta rövidre.
„Ebből természetesen egy szó sem igaz, nincs ilyen vizsgálat az ÁSZ-nál. Úgy látszik ugyanakkor, hogy a politikai küzdelem lassan kétpólusúvá formálódik, amelynek mindkét oldalán erős párt áll. Ezeknek a pártoknak az ellenőrzése – gazdálkodási, finanszírozási szempontból is – mindkét oldalon meg kell, hogy történjen, inkább előbb, mint utóbb” – fogalmazott.