Az iráni koronavírus-app megfigyelhette az állampolgárokat az öndiagnózis helyett
Irán jelenleg a koronavírus-járvány által legsúlyosabban érintett országok közé tartozik, így nem meglepő, hogy az országban már megjelent egy olyan telefonos applikáció, amely látszólag az állampolgárok javait szolgálva abban segít, hogyan észleljék magukon a betegség tüneteit, és mit tegyenek ebben az esetben - írja az Engadget. Valójában azonban gyanúra adhat okot, hogy az iráni kormány támogatásával került forgalomba, másrészt olyan adatokat is lekér a telefonról, amelyre a működése szempontjából semmi szüksége.
Az app ugyanis
hozzáférést kér az illető tartózkodási helyéhez is, amely teljesen irreleváns abból a szempontból, hogy megmondja a felhasználónak, menjen-e kórházba vagy sem.
Ráadásul a helymeghatározást leokézó felugró ablak angol nyelven ugrik fel, így sokan, akik nem tudnak angolul anélkül nyomnak rá az oké-gombra, hogy fogalmuk sincs, mit engedélyeztek. További aggály, hogy a iráni okostelefonhasználók 40 százalékánál még régi operációs rendszer fut, amelyen fel sem ugrik az engedélyező ablak. Mindemellett az AC19 névre hallgató app annak a Sarzamin Housmandnak a nevéhez füződik, aki korábban a Telegramhoz hasonló programot fejlesztve szintén olyat alkotott, amelynél megvolt a gyanúja, hogy a kormány ezáltal figyelteti polgárait.