Az első szabad március 15. Budapesten
Hétről hétre Budapest
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy százhetvenezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
A nemzeti ünnep története
Az 1848-49-ben lezajlott forradalom és szabadságharc célja a függetlenség kivívása és az alkotmányos berendezkedés megteremtése volt. A forradalmat elindító események hatására március 15.-ei dátum jelképpé vált az emberek szemében. A magyarság 1860 óta nemzeti ünnepének tekinti ezt a napot, függetlenül attól hogyan vélekedett róla a mindenkori államhatalom.
1991-ben a Magyar Országgyűlés határozata érelmében március 15.-e a Magyar Köztársaság nemzeti ünnepe, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja. Ezen a napon adják át a Kossuth- és Széchenyi-díjakat és ezt a napot a magyar sajtó napjaként is ünnepeljük.
Az első szabad ünnep 1989-ben
Az ekkor már a politikai túlélésért küzdő állampárt munkaszüneti nappá minősítette az ünnepet és engedélyezte a tüntetést. A párhuzamosan zajló hivatalos rendezvények mérsékelt érdeklődés mellett zajlottak, a Petőfi-szobornál kezdődő „alternatív” megemlékezésén viszont a kormánysajtó riogatása ellenére is hatalmas és jókedvű tömeg hullámzott.
Nagy Piroska fényképtárunkban megőrzött fotói közül főleg transzparenseket és jelképeket dokumentáló felvételeket válogattunk.
A nap és a korszak pontos történeti megismeréséhez ajánljuk még az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának új tartalomszolgáltatását is. Most az akkori ellenzéki megmozduláson készült felvételeket mutatunk.
Március 15. képekben

Ilyen sem volt addig: ünneplőruhát és rajta - ah, borzalom! - kokárdát viselő rendőrök biztosítják a tüntetést.

A Fidesz tagjainak és szimpatizánsainak gyülekezőhelyén, az Erzsébet híd budai hídfőjénél.

A Fidesz csoportja vonul Budáról a Petőfi tér felé.

A Fidesz csoportja vonul Budáról a Petőfi tér felé.

A kisgazdák transzparensei az Erzsébet híd alatti átjáróban.

Petőfi tér

A menet a Vigadó előtt halad el a Petőfi térről a Szabadság tér felé.

A tévé jelképes lefoglalása a Szabadság téri székház előtt.

Szabadság tér

A Szent István körúton

A Nagykörúton, útban a Margit híd és a Bem tér felé.

Kossuth Lajos tér

Kossuth Lajos tér

Batthyány tér

Batthyány tér. Hátul a Romania Libera, a Romániából Magyarországra emigrált ellenzékiek csoportja.

Este a Várban. A Magyar Demokrata Fórum III. kerületi csoportjának Kossuth-címeres zászlója.