HÍREK
A Rovatból

Átnevezték a Dohány utcai zsinagóga előtti teret az Izraelben elkövetett támadás áldozatainak emlékére

A jelképes átnevezésről szóló megemlékezésen a budapesti főpolgármester, Karácsony Gergely is beszédet mondott.


Jelképesen Október 7. térnek nevezték át a fővárosi Dohány utcai zsinagóga előtti Herzl Tivadar teret két hétre a Hamász terroristái által Izraelben elkövetett támadás áldozatainak emlékére vasárnap.

A megemlékezést és a tér átnevezését a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) a fővárosi önkormányzattal és Erzsébetváros önkormányzatával közösen szervezte.

A rendezvényen Jákov Hadasz-Handelszman, Izrael magyarországi nagykövete köszönetét fejezte ki a tér szimbolikus átnevezéséért és a szolidaritásért. Jelképesnek nevezte a tér átnevezését azért is, mert, mint mondta, itt született Herzl Tivadar, Izrael állam megálmodója és az október 7-e terrortámadás elkövetői ezt az álmot akarták elpusztítani.

Úgy folytatta: a terroristák zsidó emberek mellett arabokat, keresztényeket, sőt Afrikából érkezett mezőgazdasági tanulmányokat folytató diákokat is meggyilkoltak.

„Ez a támadás nemcsak Izrael állam, hanem a civilizációnk ellen irányult”

– jelentette ki a nagykövet.

Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke arról beszélt:

október 7. azt jelenti Izraelnek és a diaszpórának, mint amit szeptember 11. jelent az Egyesült Államoknak. Grósz hozzátette: mindkét cselekményt fanatikus iszlamisták követték el.

Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere azt mondta, hogy Budapesten nincs helye az erőszakot legitimáló, relativizáló tüntetéseknek.

„Ha van valami, amiben a kormány és az ellenzék egyetért, az ez”

- mondta a rendezvényen a főpolgármester.

A főpolgármester a budapestiek nevében szolidaritását fejezte ki, mint mondta, "osztozunk az izraeli nép fájdalmában". Herzl Tivadarra utalva kitért arra, hogy Izrael állam létrehozásának gondolata "Budapestről származik".

„Követeljük a túszok azonnali szabadon engedését és követeljük, hogy a Hamász hagyjon fel az erőszakos cselekményeivel”

- mondta a megemlékezésen a főpolgármester.

(via MTI)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Török Gábor: A honvédelmi miniszter szavainak erejét a botrányskálán egyértelműen az ügy utókezelése jelöli majd ki
„Ismerve mindkét oldal politikai kommunikációs képességeit és az ebben az ügyben védekezni kényszerülő oldal médiarendszerét, nagyon magas számot a skálán ezen a ponton biztos nem prognosztizálnék” - írja gyorselemzésében a politológus.


Török Gábor egy Facebook-posztban reagált a Magyar Péter által nyilvánosságra hozott hangfelvételre, amelyen a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy a kormány „szakít a békementalitással, hogy átálljunk a háború felé vezető út nulladik fázisára”.

A politológus gyorselemzésében arról ír: már korábban is beszélt róla, hogy „a politikai botrányok nem vagy-vagy elven működnek, azaz nem azt kell kérdezni velük kapcsolatban, hogy na akkor most rombolnak vagy sem”.

„Sokkal hasznosabb, ha a botrányokat egy speciális Richter-skálán képzeljük el, mondjuk - idézzük akkor Gulyás Gergelyt - a »lepkefingtól« az »atombombáig«. Nagyon ritka az olyan botrány, amely azonnali és közvetlen reakciót vált ki, azaz a hatása rögtön kimutatható a közvélemény-kutatásokban, erre még igazán az őszödi beszéd sem volt képes, bár az kétségtelenül elég ütős volt” - fogalmazott Török.

Azt is kifejtette, hogy a Kollár-ügy kapcsán is beszélt már arról, hogy „az ilyen hangfelvételes botrányoknál igazán két dolog számít, a részletek és az értelmezések. Hogy mit jelentenek a részletek? Leginkább azt, hogy ki, hogyan és miről beszél”.

„A honvédelmi miniszter kétségtelenül ismertebb, felépítettebb szereplő, mint az ellenzéki EP-képviselő volt, a téma pedig egyértelműen az Orbán-kormány »szíve közepe«. Ugyanakkor a megfogalmazás messze nem annyira védhetetlen, mint a »hazudtunk reggel, éjjel meg este« (és még azt is megpróbálták »igazságbeszédnek" nevezni«), így az ügy erejét a botrányskálán egyértelműen az ügy utókezelése, keretezése jelöli majd ki”

- fogalmazott a politológus.

„Ismerve mindkét oldal politikai kommunikációs képességeit és az ebben az ügyben védekezni kényszerülő oldal médiarendszerét, nagyon magas számot a skálán ezen a ponton biztos nem prognosztizálnék”

- jegyezte meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Reagált a kormány Gyurcsány távozására: ukránbarát, Brüsszel, Tisza Párt
A volt miniszterelnök minden politikai posztról lemondott. A kormány viszont nem lát változást az ellenzék soraiban.


Gyurcsány Ferenc csütrtökön bejelentette, hogy távozik a politikából: lemondott a Demokratikus Koalíció (DK) elnöki tisztségéről, frakcióvezetői pozíciójáról, és országgyűlési képviselői mandátumáról is. A volt miniszterelnök nem indul a következő választásokon sem.

A hírt felesége, Dobrev Klára osztotta meg a közösségi oldalán. A DK európai parlamenti képviselője azt írta: a döntést közösen hozták meg, és a párt elnöksége is elfogadta. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc „mindig élvezni fogja a DK egész közösségének a barátságát, szeretetét és tiszteletét”.

A Kormányzati Tájékoztatási Központ is reagált a hírre a Telex kérdésére. Közleményükben azt írták:

„semmi sem változik! A DK Dobrev Klárával az élen ugyanúgy ukránbarát és Brüsszel utasításait követi, mint a Tisza Párt”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Pottyondy Edina: A Gyurcsány-Orbán rivalizálásban meggyötört és letarolt Magyarország talán fellélegezhet, bár a nagyobbik falat még hátra van
A humorista úgy fogalmazott: az első reakciója az öröm volt, a második pedig a keserűség, amikor megtudta, hogy Gyurcsány Ferenc visszavonul.


Pottyondy Edina egy rövid Facebook-posztban reagált a hírre, miszerint visszavonul a közélettől Gyurcsány Ferenc.

„Az első reakcióm az öröm. A Gyurcsány-Orbán rivalizálásban meggyötört és letarolt Magyarország talán fellélegezhet. Bár a nagyobbik falat még hátra van. A második reakcióm a keserűség. Húsz éve kellett volna visszavonulnia, távoznia, nem most, amikor már igazán nincs jelentősége”

- fogalmazott a humorista, aki szerint azzal, hogy a DK-t hivatalosan az exfeleség, DK nevére írják, egyáltalán nem biztos, hogy a magyar baloldal levegőhöz jut.

„Inkább tűnik ez nekem 2026-os választási stratégiának, mint őszinte szembenézésnek azzal, hogy Gyurcsány Ferenc hosszú politikai pályafutása alatt csődbe vitte az országot, a költségvetés meghamisításával, állampolgárok összeverésével elkezdte a jogállam lebontását, szitokszóvá tette a liberalizmust és a baloldaliságot, kétharmadhoz juttatta Orbánt, majd minden ellenzéki próbálkozást megmérgezett és szétvert”.

Pottyondy szerint a legnagyobb probléma ugyanakkor az, hogy „hiába távozik, a gyurcsányizmus itt marad velünk”.

„A vezérkultusz, a szektás őrület, a minden gátlástalanságot és hazugságot legitimáló erő mítosza, az agresszió és a nagyotmondás. Ma már ez a politika. Orbán és Gyurcsány életműve egy lepusztult, kirabolt ország, egy végletekig hiszterizált társadalom, egy megtört értelmiség. A soha viszont nem látásra, miniszterelnök úr!” - zárta posztját.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Orbán Balázs: A hadsereg fejlesztése nem zárja ki a békepártiságot, a személyi átalakítás „a háborúpárti erők kiszorítását jelentette”
Orbán Balázs szerint Szalay-Bobrovniczky mondatai nem ellentétesek a kormány békepárti álláspontjával, hanem annak részei.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 08.



Orbán Balázs szerint nem ellentmondásos, hogy a kormány egyszerre vallja magát békepártinak, miközben a honvédelmi miniszter egy nyilvánosságra került hangfelvételen arról beszél, hogy elindultak a háború felé vezető út nulladik fázisába. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a cél egy ütőképes hadsereg felépítése, de ez nem jelenti azt, hogy Magyarország háborús konfliktusba keveredne.

A HVG-nek nyilatkozva Orbán Balázs úgy fogalmazott, hogy egyáltalán nem zárja ki egymást, sőt, egybetartozik a békepártiság és a haderőfejlesztés. Azt is hozzátette, hogy az előző kormányok idején leépítették a Magyar Honvédséget, és az akkori rendszer „hivatali cafeteria rendszerben működött”. Véleménye szerint ez nem volt megfelelő a mostani biztonsági helyzethez képest.

A politikai igazgató kitért Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnökre is, aki szerinte „belülről bomlasztott”, amikor egy hivatalos nemzetközi fórumon a „Slava Ukraini!” köszöntéssel zárta a beszédét.

Orbán Balázs a hangfelvételen elhangzottakat így értelmezte:

„Tulajdonképpen ez a személyi átalakítás ezek szerint részben a háborúpárti erők kiszorítását jelentette a Magyar Honvédség sorai közül, és erről a mentalitásbeli változásról, meg az új életpályamodellről, az új honvédelmi szolgálati viszonyrendszer alapjairól beszélt a honvédelmi miniszter.”

A csütörtök reggel közzétett felvételt Magyar Péter korábban az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” emlegette. A hanganyag 2023 áprilisában készült, és arról szól, hogy szakítanak a békementalitással, valamint fiatalítással új irányt vesznek. A miniszter szerint „át kell állni a háború felé vezető út nulladik fázisára”. A csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely is reagált a felvételre, röviden annyit mondott: „Ez egy lepkefing.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: