JÖVŐ
A Rovatból

A szénnek, az olajnak és a gáznak vége, csak idő kérdése, hogy mikor tűnnek el a történelem süllyesztőjében

A fosszilis fűtőanyagok közül valószínűleg a gáz marad a legtovább velünk, és a szénnek alkonyul be a leghamarabb. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogyan zajlik az átmenet.
Fotó: Flickr - szmo.hu
2021. augusztus 12.


Link másolása

Egyre olcsóbb lesz a fenntartható forrásokból, főleg a szélből és a napból származó energia előállítása, így a szén, az olaj és a gáz felhasználása fűtőanyagként végérvényesen hanyatló korszakába érkezett. Arra azonban egyelőre nincsen válasz, hogy miként zajlik le ez az átmenet, és mikor jön a pillanat, amikor végleg megszabadulhatunk a fosszilis fűtőanyagoktól.

Ez a kérdés foglalkoztatja a New Scientist által megszólaltatott és idézett szakértőket is.

Kingsmill Bond, a londoni székhelyű energia-agytröszt, a Carbon Tracker stratégiai munkatársa szerint a fosszilis korszak elérte csúcspontját, egy darabig még megmarad ezen a szinten, aztán hirtelen a mélybe zuhan. Hogy ez miként zajlik le, attól függ, hogy melyik forgatókönyv valósul meg. Egyes fosszilis fűtőanyagoknál valószínűleg érvényesülni fog a FIFO-elv (First In, First Out), vagyis a legrégebbiek távoznak először a színről.

Andreas Goldthau, az erfurti egyetem professzora úgy véli:

a szénnek vége, a szabályozók nyomása, a gazdasági változások és a megújuló energiahordozók versenyképessége kiüti a nyeregből.

Kudarcot vallottak azok a kormányok, mint például Lengyelország vagy az Egyesült Államok Donald Trump elnöksége idején, amelyek megpróbálták feléleszteni a szénbányászatot.

„Nem az a kérdés, hogy miként lesz vége a szénkorszaknak, hanem sokkal inkább az, hogy miként biztosítsuk a könnyű átmenetet a dolgozóknak és a bányász közösségeknek” – tette hozzá Goldthau. Ennek különösen nagy a jelentősége Kínában, Indiában és Indonéziában, a legnagyobb megmaradt szénfelhasználó országokban.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA), amelyet korábban gyakran a fosszilis fűtőanyagok támogatójának tekintettek, útitervében azt irányozza elő, hogy hagyományos szén alapú energiának a globális energiakibocsátás 1 százalékára kell csökkennie legkésőbb az évszázad végére, ha el akarjuk érni a nettó zéró kibocsátás célját.

Ezzel szemben az olajra vélhetően még évtizedekig szüksége lesz a világnak.

Goldthau úgy véli, hogy még 2050-ben is létezik olajpiac, de lényegesen kisebb lesz. Az IEA előrejelzése szerint a 2019-es 90 millió hordó termelés három évtized múlva lecsökken 24 millióra, elsősorban a elektromos közlekedés köszönhetően.

A német szakember szerint az olajat egyes teherautók, hajók, repülőgépek hajtóműveként, a nehezen dekarbonizálható nehéziparban, petrokemikáliák és műanyagok gyártására használják majd, de ezek kompatibilisek lesznek a nettó zéró CO2-kibocsátással, amennyiben széndioxid-lekötő technológiát alkalmazunk. De lassan ezek helyét is átveszi a nap- és a szélenergia.

A repülőgépek energiaátállása azonban komoly fejtörést fog okozni, az utolsó bástya pedig a műanyagipar lesz.

A földgáz, amelyet ma széles körben alkalmaznak háztartási főzésre és fűtésre, továbbá elektromos áramtermelésre és a nehéziparban, ugyanazt a lefelé menő utat fogja bejárni, mint az olaj, de még hosszabb ideig. Az IEA útiterve szerint 2050-ig a gázkereslet 55%-kal fog visszaesni, napi 1750 milliárd m3-re, helyére tiszta elektromosság vagy hidrogéngáz lép.

Azt nem lehet tudni, hogy mikor jön el az utolsó olaj- vagy gázkitermelés ideje. A Carbon Tracker azonban nemrégiben összesítette a globális nap- és szélenergia-potenciált, és megállapította, hogy 100-szor annyi megújuló energia áll a rendelkezésünkre, mint amennyire a világnak jelenleg szüksége van. Ennek mintegy 60%-a már jelenleg is gazdaságosan kiaknázható, és ez az arány 2030-ra elérheti a 100%-ot.

Már a nagy olajcégek is elfogadják, hogy iparáguknak leáldozott. A Shell például 2070-re teszi bezárásának időpontját. Bond lelki szemei előtt már úgy jelennek meg az olajfinomítók, amelyeket a hét végén turisták keresnek fel, mint egy letűnt ipari korszak emlékeit.

Minél többet teszünk azért, hogy csökkentsük a felhasznált energiamennyiséget, annál inkább végrehajtható lesz a feladat, hogy a világ energiarendszereinek átalakításával elérjük 2050-re a nettó zéró kibocsátás célját. Az IEA legutóbbi jelentése ennek fényében azzal számol, hogy 2050-re 8 %-kal csökken a globális energia-felhasználás, annak ellenére, hogy a mai világgazdaság kétszeresét és 2 milliárddal több embert kell kiszolgálnia.

Ehhez számos olyan intézkedésre van szükség, amely javítja az energia-hatékonyságot. Ebbe minden beletartozik - a házak jobb szigetelésétől a téli fűtések visszafogásáig (amikor kevesebb a napenergia), de az is, hogy az emberek kevesebbet üljenek autóba, még akkor is, ha elektromos járműre váltottak.

Komoly veszélyt jelent azonban, hogy bizonyos szektorokban nagy mértékben megnő a kereslet, például a videó-streamingben, a kriptovalutáknál. az online szerencsejátékokban, valamint a magánrepülőgépek használatában, és ezek semmissé tehetik az elért eredményeket.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Itt a világvége? – Egyre gyorsuló antarktiszi szuperörvény okozhatja majd
A Földön egyedülálló cirkumpoláris áramlat miatt rengeteg tengeri jég olvadhat fel a jövőben. Emiatt jócskán megemelkedhet a tengerek vízszintje.

Link másolása

Rekordsebességgel olvaszthat fel több ezer kilométernyi tengeri jeget az antarktiszi szuperörvény, írja a Daily Star. A cirkumpoláris áramlat a Földön egyedülállónak számít, mivel mind a 360 hosszúsági körön áthalad az Antarktisz körül. Ezért a tudósok „a bolygó legnagyobb és leggyorsabb áramlatának” is nevezik.

Az örvény most minden eddiginél nagyobb sebességgel halad, és úgy tűnik, hogy több tengeri jeget pusztít el, mint 14 millió éves történelme során bármikor. Egy negyven fős tudóscsoport arra jutott, hogy ez rossz hír az emberiség számára, mert az olvadó jég miatt jelentősen megemelkedhet a tengerek szintje, és a Holnapután című filmben látottakhoz hasonlóan jeges víz áraszthatja el a szárazföld egy részét.

A szuperörvényről néhány hete még azt mondta a lapnak egy időjárási szakértő, hogy februárban egy hirtelen sztratoszférikus felmelegedés blokkolhatta az áramlatot, ami így gyakorlatilag leállhatott.

A mostani tanulmány vezető szerzője szerint azonban ez nem így történt. Dr. Frank Lamy a lapnak elmondta, hogy a jelentős mennyiségű tengeri jég elvesztése a dél felé irányuló fokozott hőszállításnak tulajdonítható. Ennek köszönhetően több meleg víz éri el az Antarktisz jégtakarójának peremét, ami gyorsítja az olvadást.

Az áramlat működését ebben az angol nyelvű videóban magyarázzák el részletesen:


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET: