„A szakma eddigi tapasztalatai alapján közel nulla az esélye annak, hogy bárki túlélje” – a verőcei tragédiáról kérdeztük a Pest Megyei Kutató-Mentők elnökét
Valószínűtlen, hogy túlélőt találjanak, hamarosan pedig le is zárulhat az eltűntek keresésének mostani, intenzív szakasza – tudtuk meg Balázs Lászlótól, a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat elnökétől, akit a verőcei hajóbalesetről kérdeztünk.
Nyolcan utaztak szombat este azon a motorcsónakon, melyet letarolt egy szállodahajó. Egy ember súlyos sérülésekkel ugyan, de partra tudott úszni, két áldozat testét pedig a következő órákban megtalálták. Öt embert azonban azóta is eltűntként keresnek.
– Hogyan kell elképzelni ilyenkor a mentést, a keresést az eltűntek után? Hogyan zajlik egy ilyen?
– Amikor a segélykérés beérkezett a 112-n keresztül, akkor az elsődleges beavatkozók – a területileg illetékes hivatásos tűzoltók, mentők, rendőrök, vízi rendészek – kezdték meg a kutatást, vagy a mentést. Ebbe kapcsolódtunk be mi, mint együttműködő, közreműködő szervezet.
Erre azért volt szükség, mert az eddig ismert egyetlen túlélőnek a partra érkezési helye volt az egyetlen konkrétum az első egy-két órában, hiszen akkor még nem lehetett ismerni, hogy pontosan mi történt. Bíztunk abban, hogy esetleg más túlélő is partra juthatott, aki megtalálásának a leghatékonyabb módja a hőkamerás drónok használata. Mivel nem lehetett tudni a helyszínt, ezért fölfelé is, Nagymaros irányába, illetve lefelé is zajlott ez a jellegű keresés, miközben a parton a tűzoltók láncban vizsgálták át a területet, a vízen pedig különböző kishajók, a vízi rendészet és egyéb hivatásos szervek dolgoztak, és próbálták megtalálni az eltűnt személyeket. Utána, ahogy múlt az idő, ez a keresési metódus átváltozott az eltűntek vízfelszínen kutatására.
– Most tehát elsősorban a vízfelszínen kutatnak? Vagy esetleg már a vízfenéken is?
– Most már nagyjából tudjuk, hogy mikor és hogy nagyjából mi történt. Viszont a baleset óta nagyon sok idő eltelt, és a Duna folyása sajnos nem sokat segít. Egy nagyon-nagyon hosszú Duna-szakaszról beszélünk, annak teljes keresztmetszetében. Itt már nincs értelme a valódi kutatásnak műszaki eszközökkel, hiszen ekkora területet nem lehet átnézni, úgyhogy vízfelszínen dolgozunk.
– Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy hajókkal mennek a vízen és figyelik, látnak-e esetleg egy testet?
– Igen, konkrétan erről van szó. Azokat a prioritást élvező részeket, ahol felakadhat egy test, ahol kisodorhatja a víz, négyzetméterről négyzetméterre próbáljuk átnézni. Ez egy nagyon nagy terület, hiszen nem tudjuk, hogy meddig sodródtak el.
– Arra van bármi esély, hogy valaki esetleg kijutott a partra a baleset után, csak még nem tudott kapcsolatba lépni senkivel? Akár olyan sérülést szenvedett, ami miatt ez – egyelőre – nem volt lehetséges?
– Azt tudom mondani, hogy
A mostani kutatásban résztvevő egységek most már inkább az áldozatokat keresik.
– 2019-ben a Hableány tragédiája is május végén történt. Ez egy veszélyesebb időszak a hajózás számára, gyakoribbak ilyenkor a balesetek?
– Nincs ilyen jellegű összefüggés. Ami a leginkább befolyásolhatja a túlélési esélyeket, az igazából a Duna hőmérséklete. Egy olyan balesetről beszélünk, aminek a mechanizmusa most már nagyjából ismert, hatalmas erők dolgoztak — valójában a Dunának és az időszaknak ehhez nem sok köze van.
– Szintén a Hableány tragédiájánál történt, hogy az utolsó áldozatot egy hónappal később találták meg, egy embert pedig azóta sem. Előfordulhat, hogy most is nagyon sokáig elhúzódik a keresés?
– A keresést egy operatív törzs irányítja, vagy a vízi rendészet koordinálja. Az, hogy meddig tart, az ő döntésük. Az intenzív része vélhetőleg lassan lecseng, ezt követően pedig a normál hétköznapokban a vízi rendészet a megszokott módon figyeli a vízfelszínt és járőrözik. Illetve, nagyon sokszor állampolgári bejelentések alapján találni meg az elsodródott eltűnteket.
– Az intenzív rész az azt jelenti, ami most történik, amikor hajókkal konkrétan keresnek?
– Igen, ami ezután jön majd, az pedig az általános. A vízi rendőrök mindennap járőröznek, vannak kötelezően bejárandó utak, és eközben értelemszerűen figyelnek.
– Általában meddig tart az intenzív keresés? Vagy ez mindig eseti?
– Nem lehet megmondani, hogy általában meddig tart, ez nagyon változó. Ez diplomáciai, szakmai, vagy akár politikai döntés is lehet.