A paksi atomerőmű és a földgázvezetékek terveihez is hozzáférhettek a hackerek, akik feltörték a Régészeti Intézet szervereit, és 4 milliárd forintot követelnek
Hackerek blokkolták pénteken a Nemzeti Régészeti Intézet (NRI) szervereit – tudta meg a HVG. Azt írják, még nem ismert, hogy pontosan milyen szerverekhez férhettek hozzá a támadók, és az intézetnél jelenleg az adatok visszaállítása zajlik. Ami a lap szerint biztos:
A HVG úgy értesült, az NRI szervereit a támadók titkosították, és a titkosítás feloldásáért 10 millió dolláros (mai árfolyamon több mint 3,8 milliárd forintnyi) váltságdíjat követelnek.
Az NRI a Magyar Nemzeti Múzeum, vagyis a Demeter Szilárd által vezetett Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ alá tartozik. A múzeum a lap megkeresésére azt közölte, hogy a szervereket egy RansomHub nevű nemzetközi hekkercsoport támadta meg.
Erről a konkrét csoportról a TrendMicro nevű kiberbiztonsági szakportálra hivatkozva azt írja a HVG, hogy egy „zsarolóvírus mint szolgáltatás” csoport. Ennek az a lényege, hogy a vírus fejlesztői részesedés fejében adják oda a támadás tényleges elkövetőjének a zsarolóvírusukat. A szervezet állítólag kifejezetten kerüli a Független Államok Közösségének tagországait, Kubát, Észak-Koreát és Kínát, illetve ezt várja el megrendelőitől is. A RansomHub és a hozzá hasonló kiberbűnözői csoportok önállóan, vagy egy-egy ország titkosszolgálatával együttműködésben dolgoznak.
A rendőrség a HVG megkeresésére sem azt nem erősítette meg, hogy érkezett hozzájuk feljelentés, sem azt, hogy nyomoznának ilyen ügyben.
Az NRI feladata Magyarország régészeti örökségének gondozása: az intézet gondoskodik a Magyarország területén található régészeti emlékek felderítéséről, kutatásáról és dokumentálásáról. Ez azzal jár, hogy az NRI az elsők között értesül minden magyarországi nagyberuházásról, azok területén ugyanis a munkálatok megkezdése előtt próbafeltárást kell végezni, hogy megállapítsák a „régészeti érintettséget”, és szükség esetén elvégezzék a feltárásokat.
– részletezi a HVG egy, az NRI működésére rálátó forrásukra hivatkozva. Az utóbbi évtizedek állami stratégiai beruházásainak tervdokumentációja valószínűleg mind megvan az intézetnek: a paksi atomerőmű, a földgáz és kőolajvezetékek, a távközlési vezetékek.