A magyarok kétharmada bíróság elé állítaná Orbán Viktort a Medián friss felmérése szerint
A HVG számára készült friss kutatás szerint a teljes társadalom kétharmada támogatná, hogy a volt miniszterelnök ellen jogi eljárás induljon. A Tisza Párt támogatottsága közben a teljes népességben 61 százalékra nőtt, míg a Fideszé 21 százalékra esett vissza.
A magyarok kétharmada bíróság elé állíttatná Orbán Viktort, miközben a Tisza Párt támogatottsága tovább erősödött a választások óta – derül ki a hvg.hu számára április 27. és május 2. között készített friss Medián-kutatásból.
A felmérés szerint
ha most vasárnap tartanának egy újabb választást, a teljes szavazókorú népesség 61 százaléka a Tiszára szavazna, míg a Fidesz mellett már csak 21 százalék tartana ki. A választani tudó „biztos” szavazók körében a Tisza támogatottsága eléri a 70 százalékot.
A közhangulat is látványosan javult: a válaszadók 63 százaléka szerint az ország jó irányba halad, és mindössze 23 százalék borúlátó.
Az április 12-i választásokat követően a „győzteshez húzás” jelensége nemcsak folytatódik, hanem erősödik is. A kutatás szerint a választók emlékezetében a Tisza győzelme még nagyobbnak tűnik, mint amekkora valójában volt: a felidézett Tisza–Fidesz arány 62:24, míg a tényleges belföldi listás eredmény 56:36 volt.
Az elszámoltatás iránti társadalmi igény a kutatás szerint rendkívül erős: a teljes társadalom kétharmada szeretné, ha Orbán Viktor bíróság előtt adna számot a tetteiről.
A választási vereség után a Fideszben komoly változások indultak: a párt több meghatározó politikusa, köztük Orbán Viktor, Kövér László és Kósa Lajos sem vette át parlamenti mandátumát. A leköszönő miniszterelnök szűkszavúan nyilatkozott: „Úgy látom, hogy máshol van rám szükség”.
A Medián szerint a Tisza Párt szavazóinak 88 százaléka támogatná a jogi eljárást, de még a megmaradt Fidesz-szavazók nyolcada is ezen a véleményen van. A válaszadók 28 százaléka szerint nem lenne helyes eljárást indítani.
Miközben Orbán Viktor megítélése romlik, Magyar Péteré erősödik. A felmérés szerint a válaszadók 72 százaléka tartja alkalmasnak a miniszterelnöki posztra, a képességeiben teljesen megbízók aránya pedig a választás óta megduplázódott.
Ezzel párhuzamosan Orbán Viktort utólag már csak 39 százalék tartja inkább alkalmasnak, 59 százalék pedig visszatekintve elégedetlen vele.
A magyarok kétharmada bíróság elé állíttatná Orbán Viktort, miközben a Tisza Párt támogatottsága tovább erősödött a választások óta – derül ki a hvg.hu számára április 27. és május 2. között készített friss Medián-kutatásból.
A felmérés szerint
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Molnár Áron szerint egy papírcetlivel elég igazolnia „Fásy Zsülikének, vagy Mága Zotyónak”, hogy az NKA-milliók célját megvalósította
Molnár Áron bírálta a Nemzeti Kulturális Alap miniszteri támogatásainak elszámolási gyakorlatát. A színész szerint egy egyszerű nyilatkozat helyettesíti a részletes szakmai beszámolót, ami ellentmond az NKA hivatalos szabályzatának.
Egy nyomtatványról készült fotóval jelentkezett Molnár Áron szerdán közzétett a közösségi médiában. A színész felteszi a kérdést: „Tudjátok mi ez?” Állítása szerint a Hankó Balázs nevéhez köthető, több mint 3 milliárd forintos miniszteri keretből finanszírozott produkciók esetében a kedvezményezetteknek ezt a dokumentumot kell beadniuk.
„Ennyi. Ezt a papírcetlit” – fogalmazott a színész.
Szerinte ez egy olyan nyilatkozat, „aminek a kitöltésében még gondolkodni sem kell, csak a kipontozott részeket kell kitölteni.” Molnár rámutat, a támogatottaknak nem szükséges bemutatniuk az elkészült alkotást, legyen az film vagy bármi más.
Ehelyett elég ezt az egy dokumentumot benyújtani, amin például „lenyilatkozza pl. Fásy Zsülike, vagy Mága Zotyó, hogy a támogatási célt megvalósította.”
A színész azt is kifogásolta, hogy százmillió forintot is meghaladó közpénz elköltését követően a kedvezményezettnek „még a létrehozott produkciót, filmet sem kell beküldenie az NKA-nak, mint szakmai beszámolót.” Ezzel szemben a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Általános Szerződési Feltételei előírják, hogy a támogatottaknak szakmai beszámolót és pénzügyi elszámolást is be kell nyújtaniuk.
„Hankó Te ezt nem tudtad? Vagy szándékosan hallgattad el az ATV-s interjúban, mint ahogy sok mást is?”
Molnár Áron emlékeztet a Zenei Kör Művészeti Kft. ügyére is, ami 2026 február közepén lett létrehozva és az NKA hivatalos listája alapján 500 millió forintot kapott márciusban. Szerinte ennél a félmilliárdos támogatásnál is „ugyanez a nyilatkozat lesz a bizonyíték, mint »szakmai beszámoló«”.
A színész azonnali és radikális változást sürget.
„Ezt a működést azonnal be kell szüntetni és egy átlátható, szigorú elszámoltatást kell bekérni minden egyes miniszteri támogatás szakmai beszámolójához” – követeli.
A posztban az NKA és az NKTK vezetését, valamint a minisztert is megszólítja, mondván, „ne nézzen minket hülyének, hogy ezekről nem tudtak.” Szerinte az eddigi megszólalások nem voltak megnyugtatóak, és „sajnos csak a felelősséghárításról szólt.” Bejegyzését egy ígérettel zárja:
„Ma nagy bejelentés.”
Egy nyomtatványról készült fotóval jelentkezett Molnár Áron szerdán közzétett a közösségi médiában. A színész felteszi a kérdést: „Tudjátok mi ez?” Állítása szerint a Hankó Balázs nevéhez köthető, több mint 3 milliárd forintos miniszteri keretből finanszírozott produkciók esetében a kedvezményezetteknek ezt a dokumentumot kell beadniuk.
„Ennyi. Ezt a papírcetlit” – fogalmazott a színész.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
„Ha nem akar gondot, ne induljon a pályázaton” – Balásy Gyula minisztériumi fenyegetéssel, mondvacsinált kizárásokkal uralta le a reklámpiacot szakmabeliek szerint
Fenyegető minisztériumi telefon a beadási határidő előtt, kizárások „aránytalanul alacsony árra” hivatkozva, és több tízezer soros Excel-táblák, amelyekkel a kisebb cégeknek esélyük sem volt. Reklámszakmai források szerint ilyen és ehhez hasonló módszerekkel uralta le az állami kommunikációs piacot Balásy Gyula cégbirodalma.
Balásy Gyula hétfőn a Kontroll műsorában jelentette be, hogy a Lounge Communications, a Lounge Event, New Land Media és Visual Europe nevű cégeit minden vagyoni joggal együtt felajánlja a magyar államnak. A lépést azzal indokolta, hogy a cégek tevékenysége szerinte már túlmutat a piaci kommunikáción, és mindennel el tudnak számolni. A bejelentést követően azonban kedden a rendőrség közölte, hogy hűtlen kezelés és pénzmosás gyanúja miatt nyomoznak a cégcsoport ügyletei kapcsán, és már pénzösszegeket is lefoglaltak, valamint bankszámlákat zároltak.
A 444.hu-nak nyilatkozó, névtelenséget kérő reklámügynökségi vezetők szerint a valódi verseny gyakorlatilag a 2010-es évek közepén, a Nemzeti Kommunikációs Hivatal létrehozásával szűnt meg.
A központosított keretszerződésekre kiírt közbeszerzéseket több tízezer soros Excel-táblázatokban tették közzé, amelyekben több tízezer tételre kellett árajánlatot adni. A források szerint érdemben csak az a szereplő tudott pályázni, amelyik előre felkészült egy ekkora ártábla kitöltésére.
A kisebb cégeket gyakran mondvacsinált indokokkal zárták ki, a leggyakoribb indok az „aránytalanul alacsony ár” volt, még akkor is, ha azt beszállítói árakkal támasztották alá. Egyikük egy ennél is durvább esetről számolt be:
„Előfordult olyan eset is, amikor már be sem tudtuk adni az elkészült ajánlatunkat, mert a benyújtási határidő előtt tulajdonosunk telefonhívást kapott a minisztériumból, hogy ha nem akar más érdekeltségei kapcsán gondot, úgy ne is induljunk az eljárásban”
- mondta egyikük a lapnak.
Az iparágban régóta keringenek pletykák a túlárazásokról is. Ilyen volt például, hogy a Millenáris vagy a Várkert Bazár bérlésekor a szerződés előírta, hogy a technikát kötelezően a jóval drágább Visual Europe-tól kell beszerezni.
Más források arról beszéltek, hogy Balásyék tízezer baseballsapkát adtak el az államnak darabonként több tízezer forintért, miközben a valós beszerzési költségük legfeljebb pár száz forint lehetett.
A források szerint az is gyakori volt, hogy a megrendelt reklámkampányok a valóságban jóval kisebb volumenben valósultak meg, mint ahogy az a szerződésekben szerepelt.
A szakmai források szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy az állam hatékonyan tudná működtetni a cégcsoportot, amely szerintük jelenlegi formájában alkalmatlan több száz állami szereplő igényeinek kiszolgálására. A valódi kérdés az, hogy az átvétellel nyilvánosságra kerülnek-e azok az ártáblák és teljesítési igazolások, amelyekből kiderülhet a túlárazások valós mértéke.
A túlárazásokról nemcsak piaci pletykák, hanem belső, állami forrásból származó információk is napvilágot láttak. Petényi Mirkó, az Aktív Magyarország Fejlesztési Központ ügyvezető igazgatója a Facebookon írta meg, milyen küzdelmet jelentett számára, hogy állami cégvezetőként kikerüljön a New Land–Lounge keretszerződés alól. Példaként említette, hogy egy rutin PR-cikkért majdnem négyszer annyit, egy 164 oldalas kiadvány szerkesztéséért pedig közel hatszor annyit kellett volna fizetniük a keretrendszerben, mint a piacon. „Az egészben a legborzasztóbb az volt, hogy minden legális volt és jogszerű. (...) Az állam tette lehetővé, hogy legális legyen ez a pénzszivattyú” – fogalmazott.
A Korrupciókutató Központ egy korábbi jelentése szerint a Nemzeti Kommunikációs Hivatal által lefolytatott 254 közbeszerzésből 253-at verseny nélkül ítéltek oda, ami extrém korrupciós kockázatot jelzett.
Balásy Gyula hétfőn a Kontroll műsorában jelentette be, hogy a Lounge Communications, a Lounge Event, New Land Media és Visual Europe nevű cégeit minden vagyoni joggal együtt felajánlja a magyar államnak. A lépést azzal indokolta, hogy a cégek tevékenysége szerinte már túlmutat a piaci kommunikáción, és mindennel el tudnak számolni. A bejelentést követően azonban kedden a rendőrség közölte, hogy hűtlen kezelés és pénzmosás gyanúja miatt nyomoznak a cégcsoport ügyletei kapcsán, és már pénzösszegeket is lefoglaltak, valamint bankszámlákat zároltak.
A 444.hu-nak nyilatkozó, névtelenséget kérő reklámügynökségi vezetők szerint a valódi verseny gyakorlatilag a 2010-es évek közepén, a Nemzeti Kommunikációs Hivatal létrehozásával szűnt meg.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Megkezdődött a felkészülés a Parlamentben is, az új országgyűlési képviselők képzésen vettek részt. A TISZA Párt képviselői közül többen is beszámoltak arról, hogy milyen hangulatban telt az oktatásuk, és képeket is megosztottak.
„Ma képviselőtársaimmal az Országgyűlés hivatalos képzésen veszünk részt.
Felemelő érzés itt ülni, és arra készülni, hogy hazánkat itt szolgálhatom. Közösen fogunk dolgozni egy emberségesebb, élhetőbb Magyarországért”
- írta Kapitány István, a TISZA gazdaságfejlesztési és energetikai szakértője, leendő miniszter a közösségi oldalán, ahol egy fotót is közzétett az ülésteremből.
„Ma az Országgyűlés Hivatala által szervezett képzésen veszünk részt.
Nagyon kedves és professzionális a csapat, hatalmas segítség lesz ez nekünk, újonc képviselőknek. Köszönjük!”
- áll Tanács Zoltán, a TISZA kormányzati programalkotásért és kormányzásra való felkészüléséért felelős vezetője, országgyűlési képviselő bejegyzésében, melyben több fotót is közreadott a szerdai nap eseményeiről és helyszínéről.
Radnai Márk, a TISZA alelnöke és országgyűlési képviselője közös fotót posztolt Kapitány Istvánnal, a képhez azt írta:
„Ó Kapitány, Kapitányom! Ez szép kis feladat lesz!”
Velkey György László azt írta: „Ma felkészítő oktatáson vettünk részt a Házban.
Hatalmas megtiszteltetés lesz itt dolgozni a hazánkért nap mint nap”.
Megkezdődött a felkészülés a Parlamentben is, az új országgyűlési képviselők képzésen vettek részt. A TISZA Párt képviselői közül többen is beszámoltak arról, hogy milyen hangulatban telt az oktatásuk, és képeket is megosztottak.
„Ma képviselőtársaimmal az Országgyűlés hivatalos képzésen veszünk részt.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Magyar Péter: Nincsenek szavak, TISZA 70% Fidesz 23%
A Tisza Párt elnöke egy közösségi médiában közzétett bejegyzésben értékelte a legfrissebb közvélemény-kutatási eredményeket. A politikus a példátlan arányok mellett a soha nem látott felelősséget is hangsúlyozta.
Magyar Péter tömören reagált a Medián legfrissebb számaira, amikor azt írta: „Nincsenek szavak.” A politikus a posztjában a 70-23 százalékos arányt közölte, ami pártja és a Fidesz között kialakult. A leendő miniszterelnök szerint
ez a helyzet rendkívüli terhet ró rájuk: „Soha nem látott számok, soha nem látott felelősség”
- fogalmazott.
Magyar bejelentette, hogy a cselekvés ideje is eljött, szavai szerint „Május 9-én kezdődik a valódi szolgálat.” Egyik korábbi posztjában egy felhívást is közzétett, amelyben arra kérte a támogatóit, hogy csatlakozzanak hozzá egy közös eseményen: „Találkozzunk szombaton, és lépjünk be közösen a rendszerváltás kapuján!” A bejegyzést azzal a gondolattal zárta, hogy számára a nemzet érdeke a legfontosabb.
Magyar Péter tömören reagált a Medián legfrissebb számaira, amikor azt írta: „Nincsenek szavak.” A politikus a posztjában a 70-23 százalékos arányt közölte, ami pártja és a Fidesz között kialakult. A leendő miniszterelnök szerint
ez a helyzet rendkívüli terhet ró rájuk: „Soha nem látott számok, soha nem látott felelősség”
- fogalmazott.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!