JÖVŐ
A Rovatból

Jane Goodall: „A koronavírus arra tanít bennünket, hogy sokkal jobban kell óvnunk a természetet”

„Ha elpusztítjuk természetes világunkat, a jövőnket pusztítjuk el” – így inti nézőit a világhírű brit etológus-antropológus Jane Goodall a napokban bemutatott új önéletrajzi dokumentumfilmben.

Link másolása

A Jane Goodall: A reménység (Jane Goodall: The Hope) című filmet több mint hét évtizednyi felvételből állították össze, kezdve az 1950-es évek végétől, amikor az alig huszonéves Jane, aki eredetileg titkárnőként került Kenyába, elkezdte tanulmányozni a csimpánzok viselkedését a tanzániai Gombe-patak völgyében létrehozott nemzeti parkban. Az akkori kutatásai világítottak rá arra, hogy e közeli rokonaink sokkal jobban hasonlítanak ránk, mint azt korábban gondoltuk: mindegyiküknek saját személyisége van, képesek eszközhasználatra, mimikával is kommunikálnak egymást közt és meggyászolják szeretteiket.

A reménység egyenes folytatása az 2017-ben bemutatott filmnek, és ebben külön hangsúlyt kap Jane környezetvédői tevékenysége.

A 86. születésnapját április 3-án betöltött Goodall a koronavírus világjárvány kitöréséig fáradhatatlan utazó volt, rengeteg telt házas előadást tartott világszerte – Magyarországon is többször járt – és iskolások ezreivel találkozott a Rügyek és Gyökerek (Roots & Shoots) nevű, 60 országban működő ifjúsági program keretében. „A mostani életem kész őrület, néha úgy érzem, hogy nem bírom tovább” – vallotta be a New Scientist-nek adott telefoninterjúban.

Jane reméli, hogy a járvány végre magukhoz téríti az embereket, mert a környezetrombolás hatása most egyértelműen felszínre került. Azzal ugyanis, hogy a legkülönbözőbb élőlényfajták kerülnek egymás közvetlen közelébe, lehetőség nyílik a vírusok számára, hogy állatról emberre terjedjenek. Az etológus éppen ennek érdekében is intézett két héttel ezelőtt felhívást a világhoz, hogy állítsák le a vadon élő állatok kereskedelmét.

Goodall bízik abban, hogy most, amikor a karanténoknak köszönhetően számos nagyváros levegője megtisztult a közlekedés okozta már-már elviselhetetlen szennyezéstől, az emberek rájönnek arra, hogy milyen is lehetne az életük. Talán ez elegendő lesz ahhoz, hogy meggyőzzék a politikusokat a légszennyezést megállító törvények meghozataláról.

A klíma-vészhelyzetben, amikor elárasztanak bennünket a rossz hírek, nem megoldás a kétségbeesés. „Ha elveszítjük a reményt, azt jelenti, hogy feladjuk – mondja a filmben egy előadásában Jane  – ha elhisszük, hogy a sorsunk beteljesült, ahogy sok tudós állítja, akkor együnk, igyunk, élvezzük az életet, mert holnap úgyis meghalunk.” A hallgatóság nevetésben tör ki, de ő gyorsan lehűti a vidámságot: „Ennek nem szabad megtörténnie.”

Az etológusnő különösen nagy reményeket fűz az új nemzedékekhez. „Bármerre járok, mindenütt csillogó szemű fiatalokkal találkozom, akik el akarják mondani dr. Jane-nek, hogy mit tesznek a világ jobbításáért, és ezzel befolyásolják szüleiket, nagyszüleiket, akik talán bent ülnek egy kormányban, vagy egy nagyvállalat vezetésében” – mondta, hozzátéve, hogy a film is a közös akció sürgősségéről szól, amelyben minden egyes embernek megvan a maga kötelessége.

Goodall arra is felhívja a figyelmet, hogy a nagy emberszabású majmok elkaphatják az ember légúti betegségeit.

Éppen ezért az árva csimpánzoknak menedéket adó otthonokban dolgozók védőfelszerelésben végzik munkájukat, de ők sem mennek a közelükbe, megfelelő távolságból figyelik, hogy nem mutatják-e a koronavírus bármely tünetét. Ugyanakkor aggasztónak tartja, hogy nem védhetik meg az összes afrikai csimpánzt, mert végzetes következményei lennének annak, ha a vadon élők között terjedni kezdene a vírus.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: