7 ország a világon, amelyről nem véletlenül nem hallottál
Mi kell ahhoz, hogy egy országot a világ elismerjen? Elég-e, ha van saját hadserege, útlevele, területe, államfője és jogrendszere? Koszovó és Szomáliföld esetében mindez nem bizonyul elegendőnek, a világ jó része nem ismeri el őket államként.
Rajtuk kívül is akad azonban számos nemzet, amely hosszú ideje hiába küzd az elismerésért. Sokról azonban még csak nem is hallottunk, nem szerepelnek a hírekben.
Íme néhány kevésbé ismert közülük:
1. Lakotah Köztársaság


Észak-Amerika középnyugati részén helyezkedik el Lakotah, területe Szíria nagyságához mérhető, átszeli Montana, Nebraska, Wyoming, Észak- és Dél-Dakota területét. Ez a föld az ősi hazája a lakota sziú törzseknek, akik a Black Hills vidékét szent helyként tisztelték.
1868-ban Washington megállapodást írt velük alá, melyben jogot kaptak erre a területre.
Jött azonban az aranyláz, mely nem kímélte Black Hills területét, és a kormány szép csendben megfeledkezett saját megállapodásáról, és hagyta, hogy a lakotákat kitúrják a saját földjükről.
Ezt 1998-ban a Legfelsőbb Bíróság mélységesen tisztességtelennek ítélte. A Bíróság 600 millió dollár kártalanítást ajánlott fel számukra, a lakoták azonban inkább kijelentették, hogy egyöntetűen kivonulnak az Egyesült Államokból, és azóta is küzdenek érte, hogy nemzetközileg elismerjék függetlenségüket.
Beludzsisztán


Beludzsisztán 1947. augusztus 11-én vált független nemzetté. Legalábbis a beludzs nacionalisták szerint, akik azt állítják, hogy a britek elismerték a területüket, mielőtt távoztak volna, és Pakisztán illegálisan foglalta el azt egy évvel a britek távozását követően.
Ezzel szemben Pakisztán szerint a Beludzsisztánt alkotó négy provincia egyesével beleegyeztek Pakisztánhoz való csatlakozásukba. Pakisztán álláspontján nincs csodálkozni való, hiszen Beludzsisztán területük majdnem 45%-át jelenti.
Jelen pillanatban Beludzsisztán Pakisztán tényleges katonai ellenőrzése alatt áll, száműzetésben lévő kormánya tovább küzd a függetlenségért vagy a teljes autonómiáért.
Észak-Epirusz


Koszovó és Szerbia viszonya ismert, de ugyanebben a régióban létezik egy kis állam, Észak-Epirusz, mely Albániával van hasonló viszonyban. Ez a 40 ezer fős görög etnikum 1946 és 1986 között Albánia és Görögország között gyakorlatilag fennálló háborús állapotok áldozata volt.
Bár az itt élő görögök célja, hogy Görögországhoz csatlakozzanak, ez a tartomány egyfajta autonóm államként funkcionál.

Abházia


Abházia saját etnikai népességgel, történelmi határokkal, saját hadsereggel, működő kormánnyal, nemzeti bankkal, útlevéllel rendelkezik, a világ 90%-a számára mégis csak Grúzia egy tartománya maradt, még ha 1992-93 közötti véres háborújában el is szakadt tőle.
Abházia történelme Waleséhez hasonlítható. Önálló királyság volt, amelyet először Grúzia, majd Oroszország olvasztott magába.
A Szovjetunió összeomlása után az abháziaiak középkori határaikat akarták visszakapni, ami véres harcokhoz, etnikai tisztogatáshoz vezetett, míg 1999-től fogva független államnak kiáltották ki magukat.
Ma ez a kis állam a Grúzia-Oroszország közötti hatalmi játszma egyik eszköze.
Chinland

Mianmar nyugati szélétől India és Banglades határa mentén terül el Chinland, ahol körülbelül 1,5 millió ember él, törzsek színes egyvelegében.
Legalább 6 fő etnikai csoport van a régióban, amelyek 63 törzsbe tartoznak, és körülbelül 20 különböző nyelven beszélnek.

Az egyetlen, ami közös bennük, a Mianmar ellen viselt történelmi sérelem.
A 18. század előtt Chinland Mianmar, India és Banglades teerületeiből is jó nagy falatokat tudhatott magáénak, de aztán jöttek a britek, és felforgatták az ország jelenét és jövőjét. Amikor a birodalom visszahúzódott a kontinensről, Chinland ki volt szolgáltatva nagyobb szomszédai kényére-kedvére, és elnyelte egy - akkor Burmának nevezett - ország. Azóta küzdenek az ország nacionalistái a független államért.
Degar


A listán szereplő többi országhoz hasonlóan Degar is a gyarmatosítás összeomlásának áldozata. A Vietnám hegyeiben élő keresztényeket sokáig üldözték vallásukért, aminek a franciák megérkezése vetett véget, akik a Montagnard-ként (hegyi emberek) ismerték őket.
A degariak szövetséget kötöttek a gyarmatosítóikkal, akik cserébe független államként ismerték el őket 1946-ban. Saját császáruk volt, aki 1954-ig uralkodott, mikor a franciák hirtelen elhagyták a területet.
Ekkor az amerikai különleges egységekkel léptek szövetségre, hogy saját királyságukat megvédjék, cserébe harcoltak a Vietkong ellen.
A kommunista győzelem után azonban a degariak mindent elveszítettek, sokan Amerikába vagy Kambodzsába menekültek. Ma elnyomott etnikumnak vallják magukat, és továbbra is megpróbálják visszaállítani államukat.
Máltai Lovagrend

Az előző nemzetekkel ellentétben ezt az államot világszerte elismerik. Kétoldalú kapcsoaltai vannak 105 országgal, állandó megfigyelői tagok az ENSZ-ben, és rendelkeznek saját útlevéllel. Ugyanakkor nincs egy négyzetméternyi saját területük sem. Sőt, még csak nem is követelik, hogy legyen.
Furcsa létük a Lovagrend hosszú történelmének köszönhető. A 11. században alakult katolikus lovagok egy csoportja elfoglalta Máltát. Később elvesztették a területüket és Itáliába költöztek, ahol a legitimnemzetként ismerték el őket.
Ma a Rend mindössze két épületet birtokol Rómában.

Nem kívánja visszaszerezni Máltát, és 13 500 főt számláló tagja humanitárius munkát végez.
Forrás: Listverse, fotók: Wikimedia Commons