35 percet kellett várni a mentőre, járókelők élesztették újra a férfit, de a kórházban meghalt – a térség fideszes képviselője az államtitkárhoz fordult
2024. november elsején drámai események szemtanúi lehettek a kiskunlacházi temető látogatói. Egy Budai Gyula államtitkárnak írt levél szerint délután háromnegyed három körül egy helyi lakos rosszul lett, összeesett, és a keringése is leállt.
A Hadházy Ákos független képviselő által is megosztott levél tanúsága szerint csak a két, az újraélesztést puszta kézzel megkezdő orvosnak volt köszönhető, hogy ez idő alatt a beteget nem vesztették el. Sajnos azonban a férfi néhány napon belül meghalt.
Az esetről beszámoló levélíró azt is megjegyezte: 2024. január 31-én befejezte működését a városban a négy és fél évvel korábban átadott új egészségház. A helyi lakos szerint: „A fenti eset megmutatta, hogy a jelenlegi ellátatlanság akár tragédiákhoz is vezethet.”
Az esett miatt Budai tájékoztatást kért Takács Péter egészségügyi államtitkártól. Azt írta: „Mint kiskunlancházi helyi lakosnak, számomra is fontos, hogy az ilyen ügyekben naprakész információval rendelkezzek.”
A fideszes képviselő érdeklődésére végül válaszolt az egészségügyért felelős államtitkár. Takács Péter azt írta: „A kiskunlacházi rosszullét időpontjában az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint sajnálatosan a közeli mentőegységek éppen foglaltak voltak (más betegeket láttak el), így a segítség messzebbről, a szokásosnál később érkezhetett meg.” Hangsúlyozta, hogy „a közterületi életmentés az Országos Mentőszolgálat feladata, ebben az új alapellátási ügyeleti rendszer nem hozott semmilyen változást [...]”
Takács arról is ír, hogy a Pest megyei egységes orvosi ügyeleti rendszer tervezése során figyelemmel voltak a valós szükségletekre. Így alakult ki az a helyzet, hogy a térség háziorvosi ügyelete Ráckevén működik, „ahol a betegforgalom egy hatórás ügyeletben átlagosan 3,31 beteg”.
Posztjában Hadházy Ákos megjegyzi: nem tudni, hogy az esethez mentőkocsit nem azért nem tudtak-e küldeni, mert azt éppen a fővárosba rendelték fel, ami szerinte rendszerszinten megtörténik. A független parlamenti képviselő szerint a konkrét esetben csak a szerencsén múlt, hogy a tömegben volt orvos, aki meg tudta kezdeni a szakszerű életmentést. Hozzáteszi ugyanakkor, hogy „természetesen náluk nem voltak gyógyszerek, vénakanül, defibrillátor, ambuballon”.