A Rovatból

15 dolog, amit a nagyszülőknek tilos, ha az unokáról van szó

Pótolhatatlan segítséget jelentenek a kisgyerekes szülőknek - de azért ne engedjünk meg nekik mindent.

Link másolása

Kisgyerekes szülőknek a legfontosabb támaszt a saját szüleik nyújtják: ha hirtelen vigyázni kell a gyerekre, vagy el kell menni érte az oviba, és senki más nem ér rá, a nagymama vagy a nagypapa az utolsó mentsvár, aki ilyenkor is beugrik.

Mégis, hogy az elképzelhető legboldogabb légkört teremtsük meg a családunk számára, nem árt pár szokást vagy berögzült viselkedést tisztázni nagymamával és nagypapával, mielőtt túlságosan is befolyásoló tényező lenne az újdonsült családtag életére.

1. A Facebookra jót, vagy semmit

via GIPHY

A közösségi média egy érzékeny kérdés. Bizonyára ti is ismertek olyan nagyszülőt, aki megmagyarázhatatlanul jól kezeli az okostelefonokat, mi több, akár a Facebookkal is ki van békülve. Velük érdemes közölni, hogy csakis olyan tartalmakat osszanak meg a szociális hálón, amelyeket később sem fog szégyellni az unoka, és szerencsés még eltántorítani őket üzenőfalunk chatszobává alakításától is.

2. Mi legyen a gyerek neve?

grandfather-1434575_640

Névadás: nemcsak a gyermek, hanem az szülők egész életét meghatározó tényező, ezért - bár biztos a nagyszülőknek is van véleménye -, a legjobb, ha a gyerek szülei adnak nevet a kicsinek. Nem feltétlenül egy régebbi nagynéni vagy általános iskolai osztálytárs nevét kell viselnie a harmadik generációnak.

3. Ajándékok

Elhalmozás ajándékokkal: akár egy életnagyságú plüssmackó, akár a tinédzser unokának motorbicikli, ezeket mindig meg kell beszélni a szülőkkel.

4. Hol van a gyerek?

Akármennyire is megbízhatóak a nagyszülők, fontos tudatni velük, hogy minden esetben tájékoztassák a szülőket a gyermek hollétéről, amennyiben ők felügyelnek rá.

5. Az '50-es évek rosszcsontjai

A nagypapa gyerekkori csínytevései humorosnak hatnak a társaság felnőtt tagjai számára, a kicsik azonban biztos, hogy megpróbálják utánozni. Jobb a hasonló sztorikat akkorra hagyni, mikor a gyerekek már idősebbek.

6. Érzelmi zsarolás

"Lehet, hogy csak pár évig leszek életben, ti meg külföldön akarjátok tölteni a karácsonyt?" - az ilyen, és ehhez hasonló érzelmi zsarolásoknak nincs helye egy családban.

7. Családtagokról jót, vagy semmitgrandparents-1969824_1280

A nagyszülők lehetnek elégedetlenek a nevelési stílussal vagy az étkezési szokásokkal, mégsem szabad befolyásolni a gyerek véleményét a szülőkről. Ezért nem jó ötlet, ha szapulják nekik anyát vagy apát, nagyon rossz vége lehet.

8. Hogyan neveljük az unokánk édesapját és édesanyját?

Ne neveljük. A "régen minden jobb volt..." már elmúlt, az igazi nagyszülő együtt fejlődik a család fiatalabb tagjaival.

9. Ki a jobb unoka?

Ne méregessük össze a képességeiket, hiszen nagy rá az esély, hogy ők már jóval előbb tudják, hogy ki a sikeresebb atléta és ki a szorgalmasabb matekos.

10. Meglepetés hajvágás

A gyerekek élvezik, de a szülők nem biztos, hogy saját gyermekkoruk divatját szeretnék viszontlátni saját lányuk vagy fiuk fején.

11. Ne kíváncsiskodjunk!

A nagyszülők sose az unokából szedjék ki a négy fal között történteket - meg lehet kérdezni a szülőktől is.

12. "Így lett belőlem is ember"

Ez bizony nem meggyőző érv a rasszizmus, szexizmus vagy bármilyen előítélet kapcsán. Semmilyen körülmények között nem elfogadható a történelmi vagy kulturális sérelmekből fakadó elfogultság.

13. Fekvés, alvás

A nagyszülők megengedhetik a későbbi lefekvést, amikor nálunk van az unoka - de a gyerek otthoni lefekvési időpontját nem szabad kitolni.

wikip

Fotó: Wikipédia

14. Ne tömje a gyereket!

Különböző közösségi oldalakról ismerhetjük a mémeket, amelyeken a lesoványodott egyetemista meglátogatja nagyszüleit és utána kétszer akkora testtel érkezik vissza a kollégiumba. De míg nekik szükségük van ennyi táplálékra és ajándék édességre, óvodáskorban még nem tanácsos felhizlalni a kicsiket, mert a későbbiekben nem fogják megköszönni.

15. Hagyjuk a tanárra a dolgokat!

Beleszólni a tanárok fegyelmezési vagy osztályozási módszereibe maximum azt eredményezi, hogy a gyerekek is eltanulják és utánozzák a jövőben. Még ha azt is gondoljuk, hogy másokkal kivételeznek, inkább bízzunk benne, hogy az oktatók csak teszik a dolgukat.

+1: Segítő csöpp kezek

Az autómosás és fűnyírás is lehet izgalmasabb, ha előtte egy jó nagy öleléssel és mindenekelőtt kérdéssel kezdődik: "Szeretnél segíteni a mamának főzni?". Ne használjuk ki a gyerekeket, de mindig fogadjuk el a segítséget, ha önzetlenül érkezik.

Forrás: Popsugar.com, A képek illusztrációk - Forrás: Pixabay

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: