15 bakancslistás magyar úticél , ha enyhül egy kicsit az idő
Ha utazást, nyaralást, kirándulást terveztek erre a évre, érdemes erről a listáról válogatnotok úticélt. Csodálatos helyek Magyarországon és a határainkon túl!
1. Kőszeg
Ha az Óvárosból a Csónakázó-tóhoz sétáltok, kedves látványban lesz részetek: egy dombon található az 1734-ben épült barokk stílusú Kálvária-templom. Igazán idilli helyen épült, csodás a kilátás a városkára és a környező hegyekre. Valódi csendes, elmélkedésre való hely a szőlőkkel körülvett dombtető.
2. Noszvaj
Meglepő, egyben lenyűgöző látványt nyújtanak a noszvaji barlanglakások. A 19. század század elejétől alakulhattak ki. A Bükkalján, Egertől Miskolcig elhúzódó szakaszon a könnyen megmunkálható riolittufa adta a lehetőséget és a nagymértékű elszegényedés hozta létre ezeket. Ma a barlanglakások, kevés kivétellel, már lakatlanok, a falu délkeleti részén pedig alkotótelep működik.
3. Gaja-patak a Bakonyban
A Kelet-Bakony ékszerdoboza a Gaja-patak, Magyarország egyik legtisztább vízfolyása. A Gaja-patak Veszprém megyében, egy Zirc melletti kis falu, Nagyesztergár közelében ered. Innen közel 20 kilométert tesz meg keletnek, majd délnek indul és a Fehérvárcsurgói víztározóba folyik, ami Magyarország egyik legszebb környezetében lévő, mesterséges tava. Ha már arra jártok, nézzétek meg a gyönyörű fehérvárcsurgói kastélyt is.
4. Győr
Egy külföldi utazási oldal a három legszebb magyarországi város között említette. Óvárosában már filmeket is forgattak, az utcáin sétálva pedig szinte megelevenednek a 300 évvel ezelőtti mindennapok...
5. A vácrátóti arborétum
Gyönyörű a története is: "A 26 éves Zsuzsanna és a 39 éves Sándor egy zugligeti kiránduláson ismerkedett meg 1864-ben. Ekkor mindketten túl voltak már egy rossz házasságon, és éppen új életet szerettek volna kezdeni. A találkozást újabbak követték, majd hosszas levelezés, sikeres válás és hat évnyi várakozás után végre összeházasodhattak. A frigyből három gyermek született. Az asszonyt első házassága, majd azt azt követő huzavona nagyon megviselte. Az idegileg gyengélkedő nőnek nyugalomra volt szüksége. Így jött hát férje ötlete 1871-ben, hogy a vácrátóti birtokot megvegye, átalakítsa, és családjának csendes, békés otthont teremtsen." A teljes cikket ide kattintva olvashatjátok el.
6. Szabadka
A szecessziós városházát azonnal felismeri mindenki, aki csak egyszer is látta. Gyönyörű a magyar szecessziós stílusban épült zsinagóga, a Raichle Ferenc által építtetett Palota (ma modern művészeti galéria működik benne), illetve a városi könyvtár. (Raichle Ferenc tervezett több ikonikusnak számító szegedi épületet is, például a Gróf-házat és a Ságvári Gimnázium főépületét.) Érdemes végigsétálni a Kossuth utcán. A ferences rendi templom rendházának érdekessége, hogy az egykori vár maradványaiból építették. Nagyon szép a katolikus székesegyház és a szerb ortodox templom. A környék látnivalókban gazdag kirándulóhely, a palicsi fürdő és az állatkert a gyerekeknek is izgalmas program. A szabadkai piac pedig egyenesen legendás.
7. Gergelyiugornya
Magyarország egyik legidegenebb részén, a Tisza mellett fekszik egy község, Gergelyiugornya, amelyet a folyó egyik kanyarulata ölel át. A házak többsége valamikor a 80-as években lett felhúzva, amikor a szocializmusban bármilyen megoldással lehetett nyaralót építeni. Építészmérnök helyett gyakran a tulajdonosok saját maguk tervezték meg ezeket a különleges házakat, és olcsó anyagokat használtak fel a megépítésükre: fenyőfából készült deszkákat, farostlemezeket, konténer lapokat, palát, hullámpalát és vasúti síneket is. Egy furcsa, folyóparti külváros lett a végeredmény - az izgalmas nyaralóépületekről külföldi oldalak is írtak, és erről mi is beszámoltunk.
8. Kisoroszi
Nyári nagy melegben, kellemes tavaszi sétaidőben, őszi levélsuhogós napokon, egyszóval az év minden időszakában érdemes kirándulni az eldugott, ám de csodás helyre, Kisorosziba. A Szentendrei–sziget csücskében megbújó településnek nagy szerencséje van, hiszen olyan panorámában gyönyörködhet, amilyen senki másnak nincsen.
9. Bélapátfalva
Gyönyörű helyen, a Bükkben, a Bél-kő alatt elterülő községben találjátok az 1232-ben alapított apátsági templomot és a hozzá tartozó egykori monostor romjait. A torony nélküli, román stílusú épületet a 14-15. században gótikus stíluselemekkel építették át. (Külseje a kor itáliai templomait idézi; emlékeztet például az assisi Santa Maria Maggiore templomra és a Santa Chiara bazilikára.) Az épület dísze vitathatatlanul a rózsaablak a főhomlokzaton, illetve a bejárat a vízszintesen váltakozva rakott szürke és vörös téglasorokkal, valamint a bélletes kapu.
10. Csaroda
Végtelenül izgalmas, karcsú épület áll a Tiszahát egyik településén. A Káta nemzetség tagjai emeltették a 13. században. A többi Árpád-kori templomhoz képest kifejezetten kecses, magasra törő. Belsejét már építésekor falfestményekkel díszítették, szentek láthatók a freskókon: a bizánci Kozma és Damján, majd Péter, Pál és János apostol alakja került a falra, végül Szent Anna, és Mária - a gyermek Jézussal. A festmények a 20. századi feltárásoknak köszönhetően bukkantak elő, mivel a reformáció idején a kálvinista hívek (akiknél a katolikusokkal ellentétben a szentek kultusza nem része a vallásnak) bevakolták, lefestették.
11. Baláca
A Balaton-felvidéken, Nemesvámos közelében varázslatos helyet találtok. Balácapusztán már 111. éve folyik a római emlékek kutatása és feltárása. Itt találjátok az egész Dunántúl legnagyobb római kori villagazdaságát és a romkertet. Nem csak azt láthatjátok, hol voltak a lakóházak és a gazdasági épületek; a villaközpont mellett temetkezőhely is volt. A Villa Romana Baláca egyik érdekessége a fallal körülvett, lépcsős lábazatú mauzóleum, ám akik imádják az antik mozaikpadlókat, azok sem fognak csalódni. Ha a Balatonnál nyaraltok, iktassátok be a programok közé Balácát.
12. Fátyol-vízesés
Heves megyében, Szilvásváradtól nem messze a Szalajka-völgyben található Magyarország egyik leghíresebb természeti csodája, a Fátyol-vízesés. Az itt csobogó Szalajka-patak vízéből a kalcium-karbonát kicsapódik és különös képződményeket, teraszokat hoz létre. A vízesés ezen a 17 méter hosszú mésztufagáton zúdul le 18 teraszon át. A patak vízét az innen mintegy 500 méterre felbukkanó, a Bükk egyik legnagyobb vízhozamú karsztforrása, a Szalajka-forrás táplálja.
13. A Mátra
Megmutatunk 3+1 csodálatos helyszínt a Mátrában, ami autóval is könnyen megközelíthető és garantáltan nem fog csalódást okozni. A teljes cikkért kattintsatok át ide.
14. Maros megye, Mocsárerdő, Románia
15. Öskü
Kis sziklás dombra épült ez az erdei gombára emlékeztető, úgynevezett "nagysapkás", kupolában végződő épület. A 11. században római őrtoronyra építették, azért ovális alakú az alaprajza. A régi, hazai körtemplomok egyike. A sekrestyét csupán a 15. században csapták hozzá. A teteje eredetileg nem ilyen lehetett, hanem valószínűleg kúp formájú. A kupolát a barokk korban, az 1700-as évek elején alakíthatták ki. Műemléki helyreállítása az 1970-es években történt.
Ti mit tennétek a listára?