HÍREK
A Rovatból

10 hamis mítosz az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban, amelyek terjednek a neten, de nem igazak

A megtévesztő híreket és információkat már nem csak az orosz állami média platformjain, de számos kevésbé ismert oldalon és csatornán is propagálják.


A hírekkel együtt számos valótlanság is megjelenik az orosz-ukrán háborúról egyes híroldalakon és a közösségi médiában is. A NewsGuard amerikai hírportálokat és információs weboldalak megbízhatóságát felügyelő szervezet most összeszedte a legnépszerűbb hamis mítoszokat, amelyek a leginkább terjednek az interneten - írja a Guardian.

Jelentésük szerint már nem csak az orosz állami média, hanem kevésbé ismert oldalak is elkezdtek megtévesztő narratívákat terjeszteni. Összesen 114 domaint azonosítottak, amelyek hamis tartalmat tettek közzé a háborúval kapcsolatban. Elemzésük szerint

Oroszország többrétegű stratégiával "támad" ezen a fronton, hiszen már nemcsak a hivatalos állami média platformjain promotálják a propagandát, hanem például névtelen weboldalakon és fiókokon, valamint alapítványi és kutatási oldalakon keresztül is.

Erre egyébként már a legnagyobb közösségi oldalak is reagáltak. A Facebook és az Instagram hétfőn bejelentette, hogy az egész Európai Unióban blokkolja a hozzáférést az RT és a Szputnyik orosz állami média oldalaihoz. Ehhez csatlakozott a Twitter és a TikTok is, míg a YouTube Nagy-Britanniában is letiltotta ezeket a csatornákat.

Íme a 10 legjobban terjedő hamis háborús mítosz a NewsGuard szerint:

1. "Az ukrajnai Donbász régió oroszul beszélő lakosai ellen népirtást követtek el."

Cáfolat: Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet nem talált erre bizonyítékot.

2. "Lengyelül beszélő szabotőrök megpróbáltak lebombázni egy klórüzemet Donbászban."

Cáfolat: A "támadásra" nincs bizonyíték, az erről készült videót napokkal a "támadás" állítólagos megtörténte előtt rögzítették.

3. "Az ukrán erők lebombáztak egy óvodát a kelet-ukrajnai Luhanszkban 2022. február 17-én."

Cáfolat: A bombázás az oroszbarát szakadár frontvonalról indult.

4. "Oroszország nem vette célba az ukrajnai civil infrastruktúrát a háború kezdetén."

Cáfolat: Egy nappal az invázió kezdete után az Amnesty International legalább három olyan orosz katonai támadásról számolt be, amely civil területen történt Ukrajnában.

5. "A nácizmus burjánzik az ukrán politikában és a társadalomban a kijevi hatóságok támogatásával."

Cáfolat: Az ukrán szélsőjobboldali nacionalista párt jelöltje, Svoboda csupán a szavazatok 1,6 százalékát szerezte meg a 2019-es elnökválasztáson.

6. "A nyugati országok puccsot szerveztek 2014-ben az oroszbarát ukrán kormány megbuktatására."

Cáfolat: Nincs bizonyíték arra az elméletre, hogy a 2014-es, Majdan térről elnevezett forradalom egy, a nyugati országok által szervezett puccs volt.

7. "Az Egyesült Államoknak biofegyver-laborhálózata van Kelet-Európában."

Cáfolat: Ezzel az amerikai védelmi minisztérium Biológiai Fenyegetés-csökkentés Programját (BTRP) akarják hamis színben feltüntetni.

8. "A NATO-nak van egy katonai bázisa a dél-ukrajnai Odesszában."

Cáfolat: Ukrajnában tilos külföldi katonai bázisok létesítése.

9. "A Krím-félszigetet legálisan annektálták Oroszországhoz."

Cáfolat: Az ENSZ Közgyűlése illegitimnek nyilvánította a 2014-es népszavazást, amely támogatta a Krím Oroszországhoz való csatolását.

10. "A modern Ukrajnát teljes egészében a kommunista Oroszország hozta létre."

Cáfolat: Oroszország és Ukrajna közös öröksége több mint ezer éves múltra tekint vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter válaszolt arra, hogy ha csak egy fideszest juttathatna börtönbe, ki lenne az
A tiszás politikus több kérdésre is válaszolt kedd esti videójában. Arról is kérdezték, hogy javasolja-e a fiataloknak, hogy külföldi egyetemen tanuljanak tovább.


Ismét kérdezz-felelek videót tett közzé Magyar Péter. A Tisza Párt vezetőjétől többek között megkérdezték azt is, hogy mitől fél, amire azt válaszolta, hogy nem fél.

Az egyik kérdező arról érdeklődött, mi a véleménye arról, ha a fiatalok külföldre mennek egyetemre.

„Szerintem kaland, tapasztalat, nyelvtudás. De aztán gyertek haza!”

- válaszolta a politikus.

A videóból az is kiderül, hogy az első autója egy használt Volkswagen Polo volt. Még Varga Judittal közösen vették, és a volt felesége azt mondta neki, hogy addig nem szül gyereket, amíg Magyar nem tanul meg jól vezetni.

Magyar Péter egy kérdésre azt is elárulja, hogy az igazán nagy álmai nem politikai irányultságúak. Az utolsó előtti kérdés pedig arról szólt, hogy ha csak egy fideszest juttathatnának börtönbe, de őt garantáltan, akkor ki lenne az.

„Én nem fogok semmilyen fideszest börtönbe juttatni. Ez nem az én feladatom, hanem az igazságszolgáltatásé”

- szögezte le Magyar.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor üzent a Csík zenekar énekesnőjének, aki felháborodott azon, hogy egy drag queen táncolt a hangjára a Pride-on
A miniszterelnök szerint Majorosi Mariannával van az ország többsége, és ne hagyja magát. Az énekesnő azt kifogásolta, hogy nem közölték vele előre a dal felhasználását.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 01.



Áll a bál a szombati Budapesti Pride egyik színpadi műsorszáma körül. A szóban forgó produkció során a Mia Szösz néven ismert előadó kokárdával a mellkasán táncolt, miközben a hangszórókból a Csík zenekar által előadott Most múlik pontosan című dal szólt.

Kedden aztán előbb a zenekar énekesnője, Majorosi Marianna szólalt meg a műsorszámmal kapcsolatban Orbán Viktor posztja alatt. A miniszterelnök a szóban forgó táncról osztott meg egy videót közösségi oldalán. Majd nem sokkal később a dal eredetijét jegyző Quimby zenekar is posztolt a Facebookon.

Majorosi egy kommentben azt írta: szerinte nem helyes, hogy előzetes engedélye nélkül került a hangja egy politikai tartalom mellé. A Quimby tagjai pedig azt kérték, hogy legközelebb előre jelezzék, ha a dalaikat felhasználná bárki.

Kedden este Orbán Viktor egy külön posztban reagált az énekesnő hozzászólására.

„Kedves Majorosi Marianna! Az ország többsége Önnel van, ne hagyja magát!”

- írta a kormányfő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Az Európai Bizottság üzent Orbán Viktornak Ukrajna EU-csatlakozásáról
Brüsszel szerint Kijev teljesíti az első klaszter megnyitásához szükséges feltételeket, így a tárgyalások megindulhatnának. A magyar miniszterelnök továbbra is vétóval él a Voks2025-re hivatkozva.


Brüsszel továbbra is támogatja Ukrajna uniós csatlakozását, és nem lát olyan indokot, ami miatt ne indulhatnának meg a tárgyalások. Az Európai Bizottság szerint Kijev készen áll arra, hogy megtegye az első lépést az EU felé, még akkor is, ha a magyar kormány ezt másként gondolja, írja az Euronews.

Orbán Viktor a Voks2025 véleménynyilvánító szavazás eredményére hivatkozva vétózta meg Ukrajna csatlakozását. A szavazáson 2,3 millióan vettek részt, és a válaszadók 95 százaléka nem támogatta az ukrán tagságot. A miniszterelnök erre alapozva utasítja el, hogy az EU megnyissa az ajtót Kijev előtt.

A Bizottság szóvivője úgy fogalmazott: „nincs olyan objektív ok, amely megakadályozná Ukrajnát abban, hogy elindítsa csatlakozási folyamatának első szakaszát”.

Hozzátette: „amikor egy tagjelölt országot objektív okok nélkül annak ellenére visszatartanak, hogy megfelel a kritériumoknak, akkor az egész bővítési folyamat elveszíti a hitelességét”.

Az uniós testület kedden bejelentette, hogy Ukrajna készen áll a tárgyalások megkezdésére. Az első, „Alapok” nevű klaszter olyan területeket érint, mint a demokrácia, az emberi jogok, a jogállamiság, a közbeszerzések és a biztonság. Ez a klaszter minden csatlakozó ország esetében az első, amit megnyitnak, és az utolsó, amit lezárnak – utóbbihoz viszont mind a 27 tagállam egyhangú jóváhagyása szükséges.

A szóvivő kiemelte, hogy Ukrajnának nehéz körülmények között, háborús helyzetben kell végrehajtania a szükséges reformokat. Ennek ellenére azt mondta: „mindig is az érdemi alapú megközelítést védtük a csatlakozás esetében, és ebben az esetben nincs objektív okunk kifogást emelni az egyes klaszter megnyitásával szemben”.

A Bizottság pozitívan értékelte Ukrajna kisebbségvédelmi intézkedéseit is. Elismeréssel szóltak az etnikai alapon történő megkülönböztetés és a gyűlölet-bűncselekmények elleni küzdelemről, valamint a közszolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférés és a kulturális sokszínűség támogatásáról. A cél ezzel az volt, hogy megnyugtassák Orbán Viktort, aki korábban többször is bírálta Ukrajnát a kárpátaljai magyar kisebbség jogainak korlátozása miatt.

A két ország között korábban zajlottak kétoldalú egyeztetések is, ezek azonban májusban megszakadtak, miután Ukrajna bejelentette, hogy egy feltételezett magyar kémhálózatot leplezett le az országban.

Magyarország már 2024 júliusában jelezte, hogy nem támogatja Ukrajna csatlakozását, amikor átvette az EU Tanácsának soros elnökségét. Azóta sem történt előrelépés, noha a lengyel elnökség idején sokan reménykedtek ebben. A jelenlegi dán elnökség a bővítést „geopolitikai szükségszerűségnek” nevezte.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Reagált a Quimby, miután drag queen táncolt a dalukra a Pride-on
A zenekar nem a rendezvény ellen szólalt fel, hanem azt kéri: előre jelezzék, ha a dalaikat felhasználják. Szerintük a művészi szándék is számít.


A Quimby zenekar is megszólalt azután, hogy a szombati Budapest Pride-on elhangzott a Most múlik pontosan című daluk a Csík zenekar feldolgozásában, írja a Blikk. A felvétel alatt egy kokárdás ruhába öltözött drag queen, Mia Szösz táncolt, a produkcióról készült videót pedig Orbán Viktor miniszterelnök is megosztotta.

A dal előadásának körülményei többeket érzékenyen érintettek. Majorosi Marianna, a Csík zenekar énekesnője már korábban jelezte, hogy előadóként zavarja, ha nincs beleszólása abba, hogy hol és hogyan használják fel az általa előadott dalt. Most a Quimby is nyilvánosságra hozta véleményét.

Facebook-oldalukon úgy fogalmaztak:

„Sajnos mindannyian érezzük a társadalmi és politikai feszültség fokozódását. Nem tudhatjuk mi áll még előttünk... Ezért arra kérünk minden szervezőt, hogy ha szeretnék felhasználni a zenénket, előtte jelezzék nekünk, hogy az milyen kontextusban történne. Ez nemcsak a jogokról szól, hanem arról is, hogy tiszteletben tartsuk a művészi munkát és a mögötte álló szándékot. Egy kis odafigyelés sokat jelent nekünk.”

A zenekar kiemelte, hogy noha a jelenlegi szabályozás alapján nincs szükség a szerzők előzetes hozzájárulására, ők örülnének, ha a szervezők legalább jeleznék számukra a felhasználás szándékát. Mint írják, a Most múlik pontosan az évek során rengeteg helyen felcsendült már, ezekről azonban általában csak utólag értesülnek.

Fontos részlet, hogy a Quimby nem a Pride-felvonulás témájával kapcsolatban fogalmazott meg kritikát. Éppen ellenkezőleg: Kiss Tibi, a zenekar frontembere videóüzenetben biztosította támogatásáról a résztvevőket, és az eddigi legnagyobbnak nevezte az idei Budapest Pride-ot.


Link másolása
KÖVESS MINKET: