Itt a jövő? Engedélyezték a rovarok emberi fogyasztását Szingapúrban
A szingapúri élelmiszerügyi hivatal (SFA) engedélyezte 16 ehető rovarfaj értékesítését és fogyasztását az országban, írja a CNN. Az SFA július 8-i közleményéből kiderül, hogy az engedély azonnali hatállyal lépett életbe, ezzel lehetővé téve a rovarok és rovartermékek importját.
Az SFA tájékoztatása szerint azok a fajok kaptak zöld utat, amelyek szabályozási szempontból nem jelentenek nagy kockázatot. Az engedélyezett rovarfajok közé tartoznak a sáskák, szöcskék, lisztkukacok és több más bogárfaj. Ezek a rovarok emberi fogyasztásra vagy állati takarmányként is felhasználhatók, azonban a vadon élő rovarok gyűjtése tilos. A rovarok származását dokumentumokkal kell igazolni, biztosítva, hogy azokat szabályozott körülmények között tenyésztették.
A rovarevés Szingapúrban újdonságnak számít, ám más délkelet-ázsiai országokban, mint például Thaiföld és Kambodzsa, a rovarfélék fogyasztása már régóta része a gasztronómiának. A kutatók több mint 2100 ehető rovarfajt jegyeztek fel világszerte, melyek fontos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, fenntartható és magas fehérjetartalmú forrást kínálva az állattartás alternatívájaként.
A Világgazdasági Fórum 2022-es jelentése szerint a rovarok a fehérjék eddig figyelmen kívül hagyott forrásai, ám a jövőben az éghajlatváltozás elleni küzdelem fontos részei lehetnek gasztronómiai szempontból. Az állati fehérjefogyasztás jelentős üvegházhatású gázkibocsátással jár, míg a rovarok fogyasztása jócskán csökkentheti ezt.
Szingapúrban az élő rovarokat eddig elsősorban háziállatok, például énekesmadarak és hüllők eledeleként árulták. Az új szabályozás azonban lehetőséget nyit meg az emberi fogyasztás számára is. Helyi szakácsok, éttermek és élelmiszer-gyártó cégek különböző módokon máris kísérleteznek a rovarok biztonságos és ízletes felszolgálásával, például szuperférgekkel készült ételekkel és rovarfehérjés szeletekkel.
Az SFA célja, hogy kialakítson egy szabályozási keretrendszert a rovarok élelmiszerként történő felhasználására, iránymutatásokat nyújtva az iparág számára. Az új szabályozás révén a rovarevés új, izgalmas gasztronómiai kalandot jelenthet Szingapúrban, miközben hozzájárulhat a fenntartható élelmiszer-fogyasztáshoz és az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!