GASZTRO

A Rumour by Rácz Jenő az Év Étterme Díj nyertese

Itt vannak a 2022-es Audi-Dining Guide Év Étterme Gála díjazottjai.
Vass Adrienn - szmo.hu
2022. május 17.


Link másolása

Hétfőn este tartották az Audi-Dining Guide Év Étterme Díjátadó Gálát, mely a hazai gasztroélet legvártabb és legjelentősebb eseménye minden évben.

Új díjkategória a legjobbak legjobbjainak és az ország top koktélbárjának

Az Év Étterme Díj nyertesének kihirdetése előtt átadták a gála legújabb kategóriáinak győzteseit, köztük az új Dining Guide Restaurant Best Of The Best minősítést is.

„Az Audi-Dining Guide TOP100 Étteremkalauz idei évben bevezetett nagy újdonsága, hogy a nemzetközi gyakorlatokhoz hasonlóan egy új kategóriát hoz létre a Best Of The Best minősítéssel. A legjobbak legjobbjai besorolással ismeri el azon egységek példamutató minőségét, amelyek az ezt megelőző évek Étteremkalauzaiban minimum 3 évben is a kategóriájuk legjobb helyezését érték el. A Dining Guide Best of The Best helyezését az adott vendéglátóhely addig tarthatja meg, amíg az egység szakmai munkájának vezetése és az egység helyszíne változatlan marad, illetve a teszteléseken mutatott teljesítménye 90 pont feletti számot mutat. A Best Of The Best díjjal elismert vendéglátóhely a kategóriája TOP10-es mezőnyéből kiemelve külön besorolás alá esik” – mondta Herczeg Zoltán, a Dining Guide felelős kiadója.

Az új kategória első díjazottja a Stand Étterem lett, amely az elmúlt három évben az Év Étterme díj győztese volt. A decens megjelenésű, kozmopolita hangulatú csúcsétterem minden elemében kifinomult precizitással, erős „fine” gasztronómiai koncepcióval és világszínvonalú éttermi szervizzel fogadja vendégeit. A Stand nyitása óta finoman kidolgozott és elegánsan megjelenített, a magyar gasztronómia régió alapanyagaira épülő, és a hazai konyhai tradíciók kortárs, modern felfogású tányérjaival, menüsoraival nyűgözi le a külföldi vendégeket és a gasztronómiát értő és érző lokálpatriótákat. Az étterem többek közt a Bocuse d’Or versenyeken elért eredményei miatt is nemzetközi figyelmet kap.  

Az új díjkategória mellett új TOP10-es listát is találunk az idei Étteremkalauzban: „A kiadvány az idei évben külön fejezetben egy TOP10-es listával és az Év Cocktail Bárja díjjal értékeli az elmúlt években tapasztalható hazai bárélet fejlődését. A magyar bárkultúra mára már nem csak a külföldi vendégek igényeinek kielégítését hivatott beteljesíteni, hanem a hazai értő közönség egyre erősödő táborát is jól szolgálja”. Az első Dining Guide Év Cocktail Bárja díjat a Black Swan Budapest nyerte el. 

A 2022-es Audi-Dining Guide Év Étterme Díjátadó Gála díjazottjai:

Audi - Dining Guide Év Étterme Díj:

Rumour by Rácz Jenő

Különdíjak:

  • Dining Guide Fenntarthatósági Díj / Pajta
  • Dining Guide Az Év Cocktail Bárja / Black Swan Budapest
  • Dining Guide Az Év Cukrász Teljesítménye / Menyhárt Attila (Four Seasons Pastry Chef)
  • Dining Guide Pastry Shop Best Of The Best / Mihályi Patisserie
  • Dining Guide Az Év Cukrászdája / Málna The Pastry Shop
  • Dining Guide-Unicum Riserva Az Év Éttermi Szervize / Déryné
  • Dining Guide-Lanson Az Év Borlapja / Felix Kitchen & Bar
  • Dining Guide Az Év Ifjú Séf Tehetsége / Pallag Dávid (Rutin)
  • Dining Guide Az Év Szakács Teljesítménye / magyar Bocuse d’Or csapat
  • Dining Guide-Unicum Barista Az Év Innovatív Konyhája / Mák Restaurant
  • Dining Guide Az Év Ígéretes Étterme / Szaletly Vendéglő és Kert
  • Dining Guide-Audi Életműdíj / Pintér Katalin
  • Dining Guide-Master Good az Év Séfje / Wolfgang Puck
  • Dining Guide Restaurant Best Of The Best / Stand

TOP10+2 étterem:

Rumour by Rácz Jenő; Platán Gourmet Étterem; Essência Restaurant - Tiago &

Éva; Salt Budapest; Pasztell; Borkonyha Étterem; Babel Budapest; Arany Kaviár; Costes Restaurant; 42 Restaurant & Bar; Costes Downtown; Laurel Budapest

Az Audi-Dining Guide TOP100 Étteremkalauz az egységek fenntartható gondolkodásmódját, ökológiai szemléletét is figyelemmel követi. Az idei a harmadik alkalom, hogy átadták a Fenntarthatósági Díjat, melyet a felelős gondolkodású családi vállalkozásként működtetett Pajta kapott. 

A Dining Guide a cukrászdák között is kihirdette a legjobbak legjobbját. A Pastry Shop Best Of The Best díjat a Mihályi Patisserie kapta, melyet a Dining Guide 2018 óta négy éven át értékelt az Év Cukrászdája díjjal. Az Év Cukrász Teljesítményéért Menyhárt Attila, a Four Seasons Hotel Gresham Palace vezető cukrász séfje vehetett át díjat. Az Év Cukrászdája 2022-ben a Málna The Pastry Shop lett: a Gerbeaud egykori főcukrásza, Kolonics Zoltán és felesége, Ágnes családi vállalkozása egy nagyon komoly, modern felfogású francia stílusú cukrászda, desszert koncepciói nagyon finom, érzékeny összeállítású desszertek, amelyek minősége a magyar mezőnyben magasan a legjobbak közé emeli a Málnát.

A Bocuse d’Or idén tavasszal Budapesten tartott európai döntőjén második helyezést elérő magyar Bocuse csapatot a Dining Guide az Év Szakács Teljesítménye díjjal értékelte. Az Év Ifjú Séftehetsége a Rutin fiatal séfje, Pallag Dávid lett: modern bisztrókonyháról alkotott képe, a jól eltalált ízek, a fogásokon tetten érhető gasztronómiai ösztönössége magabiztosan kiemeli a Rutint az átlag bisztrók mezőnyéből. A Dining Guide-Audi Életműdíjat idén Pintér Katalin kapta, akinek nevéhez olyan legendás vendéglátóhelyek fűződnek, mint a Gerbeaud és az Onyx. A Dining Guide-Master Good Év Séfje az osztrák származású séflegenda, Wolfgang Puck, aki a tavalyi évben nyitotta meg első európai éttermét a Matild Palace-ban. A Spago Budapest konyháját a komoly szakmai múlttal rendelkező Szántó István séf vezeti, akinek prezentációjában 2022-ben, az Oscar-gálák történetében először ikonikus magyar ételeket is kóstolhattak a vendégek.

Magas színvonalú teljesítményéért a Dining Guide-Unicum Riserva Év Éttermi Szervize díjat a Déryné vehette át, a Dining Guide-Lanson Év Borlapja nyertese a Felix Kitchen & Bar. A Dining Guide-Unicum Barista Év Innovatív Konyhája díját a Mák Restaurant kapta, az Év Ígéretes Étterme pedig a Szaletly Vendéglő és Kert lett.

Idén is az ex-Michelin igazgató, Fausto Arrighi segítette a TOP10 étterem kiválasztását

A Dining Guide az elmúlt évekhez hasonlóan az idei TOP10-es rangsor felállításában is Fausto Arrighi segítségét kérte. Fausto Arrighi, a legendás Michelin Guide exdirektora vezető tanácsadói jelenlétével 6. éve segíti az Étteremkalauz munkáját. Az elmúlt években folyamatosan tesztelte a magyar éttermek teljesítményét, így vele egy olyan nemzetközi értelemben is jól megfogalmazott szaktekintély vesz részt a Dining Guide munkájában, aki jól ismeri a széles értelemben vett magyar csúcsgasztronómia elmúlt években mutatott teljesítményét. 

Herczeg Zoltán elmondta, bár a világ és a hazai gasztronómia állapotát az elmúlt időszak történései, az időszakos étterembezárások különösen nehéz helyzetbe hozták, a hazai topéttermek száma mégis növekedett. Hangsúlyozta azt is, hogy éttermi tesztek végeredményeinek alapos vizsgálata és mérlegelése után létrejött listának nem célja, hogy pozíciókat „ajándékozzon”, és természetesen még kevésbé akar „büntetni” teljesítményeket. „A kiadvány célja, hogy az étterembe járó fogyasztók szemszögéből nézve mérje fel a magyarországi éttermek teljesítményét, és ajánlja azokat az olvasóknak” – mondta Herczeg Zoltán. 

Rácz Jenő étterme, a Rumour az Év Étterme 2022-ben

Rácz Jenő séfnek és a Costes Groupot alapító Gerendai Károlynak közös vállalkozása a Rumour étterem. A külföldről hazatérő, hazai televíziós tehetségkutató főzőshow népszerű zsűritagjának első magyarországi étterme, a hazai éttermi kínálatban újszerűnek számító egyedi „chef’s table” koncepcióval várja a vendégeit. A Rumour, a budapesti éttermi élet első, a séf személyére építő, őt a központba helyező étterme, amely nem csak a vendég gasztronómiai érzékeire kíván hatással lenni. A vendégeket a látványkonyhát körülvevő pult köré ültetik, és a vacsorát a séf, a sommelier és az egész éttermi személyzet vezetésével kísérik végig, egyfajta közösségi érzésre építve. Az étterem saját meghatározása szerint gasztroszínháznak nevezi a vacsoráit, ennek megfelelően a gasztronómiai élményt kiegészítő elemekkel, gegekkel jeleníti meg. A Rumour ételkínálata az ismert, jól érthető és beazonosítható, biztonságos, klasszikus fine dining stílust képviseli, olykor formabontó tálalással. A tesztelések eredményeként és a hazai vendégközösség körében elért, a fine dining éttermi stílus népszerűsítésének eddig nem látott teljesítményét is figyelembe véve 2022-ben az Audi-Dining Guide Étteremkalauz a Rumour By Rácz Jenő éttermet Az Év Étterme Díjjal ismeri el.

A lista következő helyén a tatai Platán Gourmet Étterem található. Pesti István séf az elmúlt években már a Platán étteremben bebizonyította, hogy nem kell ahhoz népszerű turistadesztináció, hogy megtalálja a gourmet közönséget. 2021-ben a Platán Tata formációk egy új fine dining koncepcióval, a Platán Gourmet étteremmel bővültek ki, amely egyértelműen egy ízig-vérig magas minőségű gasztronómiát felvállaló koncepció. A konyhai stílus nehezen kategorizálható, a vidéki éttermek utóbbi években trendszerű farm-to-fork koncepcióját elkerülve, inkább a nagyvárosi kozmopolita gondolkodásmódot képviseli. A 10 és 12 fogásos degusztációs menüket kínáló étterem alapanyaghasználata rendkívül változatos, a választék részét képzik többek között a tengeri halak, a langusztino, a borjú bríz, a galamb. Az étlap egyértelműen a séf erős és egyedi fúziós gasztronómia gondolkodását, világát tükrözi. Tiago Sabarigo séf magyar feleségével, Jenei Évával 2020-ban nyitották meg az V. kerületben közös, portugál-magyar hagyományokra alapozó fine dining éttermüket, az Essência-t. Az étterem konyhai stílusát a tulajdonos/séf portugál ízei mellett a magyar konyha és a hazai alapanyagok egy, csak az Essência Restaurantra jellemző fúziós gondolkodásban hozták létre. Az Essência rusztikusan elegáns belső terének első része erős portugál stílus jegyeket vonultat fel, az étterem belső részét nagyon meghatározza a látványos nyitott konyha koncepció. Az étterem kínálata minden tekintetben egyedi, a csak a séf személyiségére és az érzékeny fúziós szemléletére építő gasztronómia teljesítmény Budapest legjobb fine dining éttermei közé sorolja az Essênciát.

Salt Budapest teljesítményéről az biztosan elmondható, hogy ma is a hazai gasztronómia élmezőnyébe tartozik. A gasztronómiai koncepciót jegyző Tóth Szilárd következetesen halad előre a hazánkban még diszkréten reprezentált progresszív éttermi stílus meghonosításának útján. Az étterem gondolkodásmódja az elmúlt évtizedekben divatossá vált észak-európai, úgynevezett „nordic" éttermi stílust követi, amely irányzat jellemzője, hogy reprezentánsaik formabontó módon, naturális szemlélettel közelítenek a régiós konyhák klasszikus alapanyagaihoz. A Salt konyhája természetesen a hazai, és Tóth Szilárd szülőhelyének, az Északkelet-Magyarország gasztronómiájának egy a séf látásmódja szerinti bemutatása és annak újraértelmezése. 

A Pasztell az egyetlen hazai étterem, melynek 2 Michelin-csillagos olasz séf a résztulajdonosa. Nicola Portinari 2019-es érkezése minden területen előremozdította az éttermet, az enteriőrtől kezdve a vacsorákhoz használt porcelán tányérokon át Erdei János séf és a konyha olaszországi tréningjéig. A magyar konyhafőnök sűrűn jár Venetóba, ahol ilyenkor a neves étterem konyháján tökéletesíti a Pasztell kínálatát. A séf a szaktudását és a kint tapasztaltakat elegyítve, az olasz és a magyar konyhát szorosan fuzionálva alkot feledhetetlen ízeket és emlékezetes tányérképeket. Az étterem „tányérjai”, a tálalási stílus inkább a „casual fine dining” irányzatnak megfelelően mozdulnak – a Pasztell ízei kiműveltek, néhol finoman nosztalgikusak, máshol pedig jövőbe tekintenek. Az étlap emblematikus elemei a „Made in Hungary” kacsamájétel, a vegán „Föld” elnevezésű tányér és az egyszerűen csak „Paprikás krumplinak” nevezett, az ízlelőbimbókra elementáris erővel ható fúziós koncepció étel.

A 2010 óta működő Budapest belvárosi Borkonyha Étterem 2014 óta őrzi Michelin-csillagát, és ez idő alatt mit sem veszített bisztrós bájából. Az élménynyújtást a pandémia alatt kiteljesítették az étterem kulisszái mögé is betekintést nyújtó élmény voucherekkel is, amelyek azóta is nagy népszerűségnek örvendenek a vendégek körében. Sárközi Ákos executive séf mellett a kezdetektől helyt áll Puskás Csaba séf, aki évek óta magabiztosan viszi az étterem konyháját. A Borkonyha fogásai jól felismerhető stílusjegyekkel bírnak. A kreatív fine dining ételekben felfedezhető Sárközi Ákos képzőművészeti ihletettségű forma- és színhasználata, és az olyan nemes alapanyagok mellett, mint a kaviár, tokhal, szarvasgomba vagy Wagyu-marha, bátran nyúlnak állati belsőségekhez is. Béres Anett cukrászséf mára a Borkonyha meghatározó személyisége, keze alatt épp úgy születnek elvont fine dining desszert koncepciók, mint újragondolt házias magyar édességek, a vargabélestől a hájas tésztán át a tolófánkig. 

Az idei év februárjában közel kétéves leállás után nyitott újra a Babel Budapest. Az étterem konyháját unortodox módon, már nem egy séf, hanem egy konyhai team, a tulajdonos, Hlatky-Schlichter Hubert irányításával és Daniel Berlin svéd nemzetiségű „chef consultant” segítségével építették újra. Ennek megfelelően az új Babel gondolkodásmódja, az ételek interpretációja a ma divatos irányzat, a „nordic cuisine” stílusjegyeit hordozza magán. Az új Babel étterem ennek ellenére nem folytatása a megelőző időszak inkább kísérletezőnek mondható stílusának. A Babel Budapest jól kidolgozott, biztos elemeket felvonultató, intelligens, finom „pasztell stílusú” ételsorokat kínál, húsos vagy vegán változatban. Az étlap kínálata alapvetően hazai alapanyagokra fókuszál, és egy-két tányér erejéig a közelmúlt hazai gasztronómiájának ismert ételeihez is hozzányúl, természetesen a gondolkodásmódjának megfelelő modern innovatív elképzelések szerint, ilyen a rakott krumpli, a kaszinótojás és az Eszterházy. 

2022-ben a fine dining koncepciót képviselő budapesti étterem, az Arany Kaviár 31 éves múltat tudhat maga mögött. Nyíri Szása és Molnár Attila tulajdonosok vezetése mellett 2009 óta Kanász László felel a konyháért. A 2020-as év teljesen új, tőlük némiképp szokatlan mederbe terelte az elegáns budai intézményt. José Guerrero R&D (research and development – kutató-fejlesztő séf) szakember csatlakozott a csapathoz, aki egészen San Sebastianból, Baszkföldről érkezett az Arany Kaviárba, hogy egy, a hazai éttermi életben eddig nem ismert, teljesen egyedi formabontó éttermi „élménycsomagot” dolgozzon ki. Az elmúlt időszakban a különböző fantázianéven futó tematikus degusztációs menük felépítését a vendégek bizalmára és konyhájuk szaktudására, továbbá az elmúlt 30 év frissített tradícióira alapozzák, az étterem étlap és konkrét menüsor nélkül vezet végig a tíznél is több fogáson. 

Az idei évben kétéves „pihenője” után, 2022 márciusában újra megnyitotta kapuját a Costes Restaurant. A fine dining étterem szakmai munkáját a Rumour étterem séfje, a televíziós műsorokból is megismert Rácz Jenő séf szervezi. A konyha egy degusztációs menü ajánlattal és igény szerint vegetáriánus opcióval várja a vendégeit. Az ételsor alapanyag használata nem ragad le a hazai, regionális élelmiszereknél, bátran nyúl a nagyvilág elismert alapanyagainak szerepeltetéséhez. Az ételek megoldásai jól kiszámíthatóan hozzák a műfajtól elvárt minőségi kritériumokat. Az újranyitó étterem az új séf koncepcióját követve az előző érákhoz viszonyítva, a mai casual stílusú éttermi stílusnak megfelelően, kötetlenebb, lazább hangulattal és gasztronómia értelemben is jól érthető ételekkel operál. 

Az esztergomi 42 Restaurant & Bar elődjének, a Bisztró42-nek 2020-as megnyitását a 2021 év végén egy teljes átalakítás követte, mellyel egy kozmopolita, casual stílusú belső tér, egy modern hangulatú, minőségi éttermi légkör valósult meg. Az étterem gasztronómiai koncepcióját az ismert séf, Barna Ádám képviseli társtulajdonos-séf pozíciókban. A 42 Restaurant új konyhai koncepcióját Barna Ádám eddig megismert, jól beazonosítható kézjegyei jellemzik, de a kortárs gondolkodású séf szakítva eddigi regionális szemléletével, egy nagyon szabad, egyedi gasztronómiai elképzelést mutat. Az étterem kínálata az eddigiektől eltérő, teljesen új stílus, a „Small Plates” elgondolás mentén építi fel magát. A hazai vidéki kisvárosok éttermi gondolkodásmódjától eltérően, bátor, a kortárs világkonyha népszerű ételeinek egymás mellé rendelésével és esetenként azok fúziójával operál. 

Új séffel és teljesen új csapattal folytatódik a belvárosi étterem, a Costes Downtown története Miguel Rocha Vieira executive séf távozásával a Costes-csoporttól. Molnár Márk az új executive séf személyében egy világlátott, nemzetközi éttermekben tapasztalatot szerzett, itthon azonban egyelőre ismeretlen szakember érkezett a Costes Group több egységének élére. Az új séf elképzelései szerint felépített, debütáló koncepció degusztációs menüje szakított a Costes Downtown korábbi hagyományaival, a casual fine dining stílus formájával. Az új Costes Downtown étterem a szerzői konyhákként ismert kortárs bisztrók gasztronómia gondolkodását képviseli. A konyha hangsúlyosan nemzetközi alapokra épít, az ételek fúziós gondolkodás mellett születnek. Az urbánus gondolkodású étterem az alapanyag felhasználásban sem támaszkodik kizárólag a hazai élelmiszerekre. 

A pesti vigalmi negyed folyamatosan újuló, megváltozott miliőjében továbbra is érdekes gourmet célpont a Laurel Budapest. Az étterem konyhai koncepcióját jegyző fiatal séf, Mede Ádám két egymást követő évben, 2020-ban és 2021-ben is kiérdemelte az Audi-Dining Guide TOP100 Étteremkalauz Az Év Ifjú Séftehetsége Díját. A Laurel Budapest ételeinek kínálatát egyszerre jellemzi a hagyományos magyar ételek felé való vonzódás, a konyhatechnolóiájukra és alapanyag használatukra jellemző az ázsiai befolyás, filozófiájukra pedig az új skandináv éttermi kultúrából beszivárgó újhullámos gondolkodás. Az étterem a kezdetektől fogva igényes, a séf új magyar konyháról alkotott víziójának megfelelő koncepcióra épített degusztációs menüvel és az egyik legérdekesebb vegán fine dining kóstoló menü ajánlattal várja a vendégeit. 

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
A Rovatból
350 forintos sör és 1500 forintos meleg étel – megnéztük a Csárdafesztivált a Vörösmarty téren
Mi is megkóstoltunk pár olcsóbb menüt, és pozitívan csalódtunk a minőségben.

Link másolása

A Szent István Nap programsorozat keretében tegnap óta tart a Vörösmarty téren a Csárdafesztivál, ahova az ország több pontjáról érkeztek csárdák, és kínálják most egy helyen az államalapítás tiszteletére magyaros fogásaikat.

A finom falatok mellett a színpadon néptáncosok, népzenészek és népi mesemondók gondoskodnak a jó hangulatról.

Valamint kézműves kirakodóvásártól is hangos a tér másik fele.

Bár ez a környék a külföldi turisták egyik kedvelt központja, most mindenképpen érdemes akár családostul is kilátogatni ide, hiszen az elmúlt időszakban

egy fesztiválon sem találkoztunk ennyire baráti árakkal, mint amit a Csárdafesztivál kínál.

Ingyenes programok és fix áras ételek

Tavaly mintegy 14 ezer ember látogatott ki a Csárdafesztiválra, ahol csaknem 6000 adag étel és 7000 adag sör fogyott. Így nem volt kérdés, hogy az idei évben is hasonló koncepcióval kerül megrendezésre.

A színpadi programok már 11 órától kezdődnek, és estig tartanak. De ami ennél is vonzóbb, azok az igazán alacsony árak, amivel a Szent István Nap több helyszínén is találkozhatunk.

Az első meglepetés a repohár volt, ami ingyenesen kapható.

És ha nem visszük haza szuvenír gyanánt, akkor újrahasznosító pontokon hagyhatjuk őket.

A második szájtátós pillanat a Bisztró kínálatát tanulmányozva kapott el minket.

Egy ásványvíz 190 Ft, egy doboz sör 350 Ft és egy perec 300 Ft-ba kerül.

Szent István Nap fix áras termékei:

Szentkirályi Ásványvíz (szénsavas és szénsavmentes): 190 Ft

Extra dús ásványvíz (1dl): 99 Ft

Pepsi Cola (0,5l): 320 Ft

Pepsi Max (0,5l): 320 Ft

Dobozos Borsodi (0,5l): 350 Ft

Csapolt Borsodi (0,4l): 350 Ft

Kancellár bor (1 dl): 220 Ft

Nobilis Irsai pálinka (4cl): 750 Ft

Pirulo görögdinnye alma jégkrém (73ml): 390 Ft

Bécsi perec (kb. 100gr): 300 Ft

Pogácsa (kb. 80 gr): 275 Ft

A szervezők célja, hogy a Szent István-napi étel- és italkínálat mindenki számára elérhető és megfizethető legyen. A költségek meghatározásakor kiemelt szempont volt, hogy a kiskereskedelmi árak legalacsonyabb zónájába essenek, így az ásványvíz, a sör és a perec ára változatlan a tavalyihoz képest, a további termékek ára pedig csak minimálisan növekedett, de továbbra is jóval a piaci ár alatt érhetőek el a rendezvény ideje alatt.

A Szent István Nap termékeit árusító hivatalos partnereket egy jól látható, Szent István Nap-logóval ellátott matrica különbözteti meg a nem hivatalos partnerektől. Itt megtalálhatók a Szent István Nap hivatalos termékei, illetve a további fix áras árukínálat is.

A Csárdafesztivál további különlegessége, hogy mindegyik csárdánál kapható egy meleg étel, ami mindössze 1500 Ft-ba kerül.

És bár az előbb kiemelt kategóriákon felül rengeteg más is kapható a pultoknál, a többi ételnél nem árt figyelni a kiírt árakat, nehogy kellemetlen meglepetés érjen minket a fizetésnél.

A nem fix áras termékek között ugyanis található kürtőskalács 2500 Ft-ért, halászlé 5500 Ft-ért, marhaoldalas 9000 Ft-ért, vagy szarvaspörkölt 6500 Ft-ért.

Jó hír továbbá a készpénzt használóknak, hogy sok fesztivállal ellentétben itt nem csak kártyát fogadnak el.

Nem csak olcsó, de finom is

Ha már adott volt ez az 1500 Ft-os kategória, mi ezek közül próbáltunk ki párat, és határozottan pozitívan csalódtunk.

A csárdák nem próbálták valami olcsó aprósággal kijátszani a rendszert.

Változatos ételek kaphatóak ezért az összegért, és az adagok is barátságosak.

A csárdák és fixáras termékei:

Tanya Csárda / Bujdosó Székely Vendéglő - ház sültkolbász kenyérrel és mustárral

Fehértói Halászcsárda - haltepertő lilahagymával és kenyérrel

Udvaros Csárda - spenóttal töltött csirkemell, hagymás burgonyával

Monorierdei Tanya Csárda - csirkepörkölt tésztával 

Gemenci Bográcsos - csirke brassói 

Nagykúria Csárda - csülök pékné módra

Kővári Lángosház - natúr lángos

Mi a haltepertőt (Fehértói Halászcsárda), a sült kolbászt (Bujdosó Székely Vendéglő) és a csirkés -burgonyás ételt (Udvaros Csárda) kóstoltuk meg, és mindegyiket kiadósnak és ízletesnek találtuk.

1500 Ft-ért már egy menüt sem lehet kapni a belvárosban, szóval a Vörösmarty tér közepén falatozni ezeket, igazán egyedülálló élmény.

Ráadásul azokra is gondoltak, akik nem itt fogyasztanák el az ételt. Lehet vásárolni elviteles dobozt és szatyrot is (de ha rám hallgattok, visztek magatokkal, és abban kéritek).

Csárdafesztivál

2023. augusztus 18-20.

1051, Vörösmarty tér

Programok:

Augusztus 19., szombat

11:00 - 12:00 – Tágasságot Nekünk is!

12:00 - 13:00 – „Csípd meg, fogd meg, eredj utána!” - György vitéz és a kecskéjét kereső pásztor története

13:00 - 14:00 – Jó ebédhez szól a nóta - Lugosi Katalin nótaénekes és Buday Sándor és Zenekara

14:30 - 05:15 – Rézeleje Fanfárosok - fúvós világzenei koncert

15:30 - 16:45 – Egy hazában sokszínűen

17:00 - 18:00 – 20-as évek slágerei, ifj. Berki Béla és zenekara, közreműködik Szende Szilvi és Peller Károly

18:30 - 19:30 – FALU

20:00 - 21:00 – Pál István Szalonna és bandája koncert

21:00 - 22:00 – Asztali Muzsika

Augusztus 20., vasárnap

11:00 - 11:30 – Felvidéki Citera Zenekar koncertje

11:30 - 12:30 – Magyar nóta - Dócs Péterrel és Kalina Enikővel

11:30 - 12:30 – Kalina Enikő és Dócs Péter magyar nóta énekesek műsora

13:00 - 14:00 – Szilvási Gipsy Band koncertje

14:00 - 15:00 – Magyaroké

15:15 - 16:00 – Cigányzene és Jazz

16:30 - 17:30 – Járd ki lábam, járd ki most! - Vadrózsa táncegyüttes műsora

18:00 - 20:00 – Csárdák - dialektusok

19:00 - 20:00 – Asztali Muzsika

Link másolása
KÖVESS MINKET:

GASZTRO
A Rovatból
Michelin-csillaggal felérő elismerést kapott egy esztergomi kávépörkölő üzem
Az esztergomi Pacificaffé Kenyából szerzi be a kávét, amit kisebb adagokban pörkölnek meg a jobb minőség érdekében.

Link másolása

Ahogy egy erős reggeli eszpresszó, úgy fújt ébresztőt augusztus 3-án a nemzetközi kávékereskedők világában a Körmendy Sándor vezette a Pacificaffé. A kávépörkölő üzem a „Kenya Gicherori” és a „Ház kávéja” elnevezésű tételeivel nyerte el az 500 fős zsűri tetszését a világ egyik legrangosabb élelmiszeripari versenyében.

A kétcsillagos minősítés, amit a „Kenya Gicherori” kávé, és az egycsillagos minősítés, amit pedig a „Ház kávéja” nyert el komoly sikernek számít a nemzetközi kávés iparágban. Az olasz, francia, német és brit mezőnyben ehhez hasonló magyar eredményre az 1994 óta megrendezett Great Taste Awards történetében mindössze egy alkalommal volt példa.

A Great Taste Awards-ra idén 35 kategóriában 12 ezer terméket neveztek be szerte a világból. A versenyművek lefedik a teljes gasztronómiai palettát. Többek között húsáruk, tejből készült kézműves remekek, csokoládék és művészi szinten pörkölt kávék kerültek a londoni zsűri asztalára. A díj jelentőségét jól mutatja, hogy a séfekből, ételkritikusokból és gasztro-bloggerekből álló testület márciustól júniusig kóstolta a benevezett portékákat, mielőtt eredményt hirdetett.

„A Great Taste Awards legnagyobb erénye az, hogy az iparági óriások és a kicsik teljesen egyenlő eséllyel indulnak. A versenyen a zsűri a beküldő nevét nem ismeri és a csomagolást sem veszik figyelembe. Kizárólag az íz számít” – mondta Körmendy Sándor, a Pacificaffé alapító tulajdonosa, aki már 2021-ben és 2022-ben is csillagos minősítést szerzett a londoni eseményen.

A Great Taste Awards minősítési rendszere a Michelin-csillagéhoz hasonló: egy, kettő, illetve három csillaggal értékelik a legjobbnak vélt termékeket. Két csillagot például a benevezett delikát termékek maximum tíz százaléka érhet el. Ezt sikerült teljesítenie a magyar piacon évente átlagosan 100 tonna minőségi kávét pörkölő Pacificaffé csapatának, akiknek a „Kenya Gicherori” nevezetű versenyművéből a gyümölcsös jegyeket emelte ki a zsűri.

„Kivételesen jó egyensúlyt mutat, sűrű, lédús testességgel rendelkezik, lekváros állagot ad, de nem ízesít lekvárosan. A hosszú lecsengés rendkívül kellemes, természetes gyümölcsös édességgel telített, amit mindannyian imádtunk” – többek között ez állt a Great Taste Awards értékelésében, megemlítve a Cabernet Sauvignon borokra jellemző tannin jegyeket is.

Nem kell aranyárat fizetni a legjobb kávékért

Körmendy Sándor egy 16 ezer hektáron gazdálkodó kenyai kisbirtokról szerezte be a kétcsillagos díjnyertes, 100 százalékos Arabica kávé alapanyagát. Az „AA” minősítésű, vulkanikus talajból származó, 12 százalékos nedvességtartalmú kávészemeket úgynevezett „afrikai ágyon”, azaz az egyenlítői napsütés alatt szárították ki, mielőtt az esztergomi pörkölő üzembe került volna.

„Naponta 25-30 pörkölést végzünk, szándékosan nem mázsás kapacitásra képes gépek segítségével. Minél kisebb ugyanis egy berendezés, annál kifinomultabban lehet vele pörkölni” – emelte ki Körmendy Sándor, aki az elmúlt tíz év kemény munkájának tudja be azt, hogy a magyar pörkölésű kávé is oda kerülhetett a világ legjobbjai közé.

Az egykor dj-ként dolgozó, ma már húszféle kávét pörkölő ötfős üzem vezetője úgy látja: a nemzetközi hírnevet szerző magyar éttermekhez hasonló sikertörténet állhat a friss hazai kávét pörkölő cégek előtt is. A szakember szerint ehhez az kell, hogy a fogyasztók és a vendéglátóipar szereplői fejében sikerüljön néhány tévhitet eloszlatni.

A vásárlók körében elsősorban azt, hogy a sokkal jobb minőségű kávé nem feltétlenül drágább. A Pacificaffé kétcsillagos, díjnyertes kenyai arabica kávéjához például 13 ezer forintos kilónkénti áron hozzá lehet jutni, ami nem sokkal több, mint amennyit a legkedveltebb olasz márkákért kérnek el a boltokban. Körmendy Sándor emellett a kínálati oldal szerepét is meghatározónak tartja.

„A fogyasztók ízlését a legjobban az éttermek, kávézók, pub-ok képesek befolyásolni. A célunk az, hogy a vendéglátóipar szereplői is felismerjék, hogy ha egyedi kávét kínálnak a vendégnek, az nem hátrányt, hanem éppen előnyt jelent!” – hangsúlyozza a 2011-ben alapított, 750 négyzetméteren működő kávépörkölő üzem tulajdonosa, aki azt szeretné elérni a következő öt évben, hogy a „Ház bora” kifejezés mellett a legtöbb vendéglátóhely tartson az ő sikerünkön felbuzdulva „Ház kávéját” is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


GASZTRO
A Rovatból
Különleges sütemény lett idén Budapest desszertje, a zsűrizés anonim módon zajlott
Horváth Eszter, a Sugar Design Cukrászda tulajdonosa elmondta, hogy a cukrászverseny 2022-es győztese által választott idei két kötelező alapanyag a feketeribizli és a tonkabab volt.

Link másolása

A Sugar Design Cukrászda feketeribizlis-tonkababos-feketeszezámos süteménye lett idén Budapest desszertje, amely először az Édes Napok Budapest csokoládé- és édességünnepen kóstolható meg péntektől vasárnapig a Szent István-bazilika előtt.

Az Édes Napok Európa egyik legnagyobb csokoládé és édesség tematikájú szakvására; a Szent István-bazilika előtt több mint negyven kiállító édességeivel találkozhat a közönség - mondta el a Magyar Csokoládé és Édesség Szövetség (Csésze) keddi budapesti sajtótájékoztatóján Rebrus Csaba, a Csésze elnöke, az Édes Napok főszervezője.

Mint kiemelte,

a rendezvény legfontosabb célkitűzése, hogy segítse a magyar cukrászatok, édességmanufaktúrák megerősödését, népszerűsítését. Az a szándékuk, hogy erősítsék a minőségi édességfogyasztás kultúráját és a tömegáruk mellett a különleges hazai produktumokra fókuszáljanak

- jegyezte meg.

Ehhez a célhoz járul hozzá a Budapest desszertje cukrászverseny is. "Nem tudjuk ugyanis elfogadni, hogy a vendéglők étlapjairól elkopjanak a magyar desszertek" - fogalmazott a főszervező.

Rebrus Csaba hangsúlyozta, hogy a zsűrizés anonim módon zajlott, a bírálók is csak a pontszámok összesítése után ismerték meg a győztes kilétét.

A zsűri által kiválasztott sütemény hagyományosan az Édes Napokon debütál minden évben, így a készítők rögtön visszajelzést kaphatnak a fogyasztóktól - tette hozzá.

Horváth Eszter, a Sugar Design Cukrászda tulajdonosa elmondta, hogy a cukrászverseny 2022-es győztese által választott idei két kötelező alapanyag a feketeribizli és a tonkabab volt.

Süteményüket alul feketeszezámos piskóta alkotja, amelyet feketeribizlis puha zselével töltöttek be, erre tonkababos, áfonyás feketeribiszke mousse kerül belga étcsokoládé ganache-sal és ropogós krokantpralinéval. Mivel a feketeribizli igen aromás és savas gyümölcs, ezért áfonyával párosították, amelyhez nagyon jól passzol a tonkabab

- mutatta be az édességet.

Mint hozzátette, Vaslóczki Orsolyával, a Sugar főcukrászával együtt Japánban kóstoltak először feketeszezámos süteményt, és azonnal beleszerettek az ízébe. A szezám jól harmonizál a savas gyümölcsökkel, ezért választották a piskótához, amelyhez liszt helyett pirított feketeszezámot használtak, a piskóta így gluténmentes lett.

Horváth Eszter kiemelte a desszerthez felhasznált, 65 százalékos kakaótartalmú különleges bio étcsokoládét, amely Madagaszkár északi részén, tamarindfák között termesztett kakaóbabokból készül, és egyedülállóan gyümölcsös ízjegyekkel rendelkezik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


GASZTRO
Te észrevetted, hogy megváltozott a McDonald's Sajtburgere?
De a dupla sajtburger, a McRoyal és a Big Mac sem a régi.

Link másolása

Az Egyesült Államokban először 56 évvel ezelőtt, Magyarországon pedig 35 éve, a Régiposta utcai McDonald’s étterem megnyitásakor kóstolhattak bele a Sajtburgerbe és a Big Macbe a vásárlók.

A recept, az összetevők és az elkészítési mód azóta nagyjából változatlan maradt.

Viszont nagyjából a nyár eleje óta fokozatosan vezettek be változtatásokat, és mostanra az összes magyar étteremben megújult formában érhető el a Sajtburger, a Dupla Sajtburger, a McRoyal és a Big Mac is.

Még forróbb húspogácsa, olvadtabb sajt, ízletesebb zsemle

A változás nem az alapanyagokat érintette, hanem a konyhatechnika fejlesztésével valósult meg. Azért vett több hónapot igényben, mert minden üzletnek át kellett állni rá, és a személyzetet is be kellett tanítani.

Tehát aki szemfüles volt, már a nyáron érzékelhetett újdonságokat.

Az egyik legfontosabb változás a marhahús sütésében történt. Az új folyamat lehetővé teszi, hogy a húspogácsa még forróbban kerülhessen a szendvicsekbe.

A Sajtburger és a Big Mac esetében pedig a só és bors mellett már a hagymát is a grillen szórják a húspogácsákra.

Ez elég látványos, mert így a hagyma sokkal frissebb, ropogósabb marad, és az íze is erőteljesebb marad.

A Big Mac esetében is van egy hatalmas változás: a szósz mennyiségét konkrétan másfélszeresére növelték.

Az új temperálásnak, és a forróbb húsnak köszönhetően a marhahúsos burgerekbe kerülő sajt még olvadtabb, mint korábban.

A felhasznált zsemlék egy megújult receptúrának köszönhetően még ruganyosabbal és ízletesebbek lettek.

A zöldségek (paradicsom és jégsaláta) pedig közvetlenül a hűtőből kerülnek a szendvicsekbe.

A saláta állagán ez egészen erősen észrevehető. Konkrétan többnek tűnik, pedig csak frissebb, ropogósabb.

Te észrevetted ezeket a változásokat?

Link másolása
KÖVESS MINKET: