JÖVŐ
A Rovatból

Saját magunkat zárhatjuk el világűrtől, ha folytatjuk a Föld körüli űr teleszemetelését

Ráadásul az űrturizmusban és a műholdak fellövéséhez használt rakéták üzemanyaga gyorsíthatja a bolygó felmelegedését.

Link másolása

Az utóbbi öt évben megháromszorozódott a Föld körüli pályára állított működő műholdak száma, miközben ezek mellett egyre nő a veszélyes űrszemét mennyisége is. Manapság közel 11 ezer tonnányi objektum kering bolygónk körül. Bár a műholdak alapjaiban határozzák meg társadalmaink fejlődését és működését, de ezzel egy időben környezeti hatásuk is jelentős, írja a Másfélfok.

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) kutatása szerint a növekvő gyakoriságú űrrepülések – köztük a a műholdak fellövése – jelentős mennyiségű kormot juttathatnak a sztratoszférába, mely a légkör ózonrétegnek otthont adó része. A rakétákból származó kibocsátások a légkör több szintjén járnak további káros hatással. A felszínhez közel az üzemanyagok nagymennyiségű hőt bocsátanak ki, ami felszín közelében üvegházgázként viselkedő ózon koncentrációjának növekedéséhez vezet. A légkör magasabb részein az üzemanyagokból származó víz befolyásolhatja a felhőképződést így járulva hozzá a felmelegedéshez.

A működő és inaktív műholdak az űrbéli balesetek, robbanások és ütközések hatására növekvő számú törmeléket termelnek, ami egyre inkább megnehezíti a további ütközések elkerülését. Az űrbéli „forgalmi dugó” fokozódása olyan láncreakciót indíthat el, mely akár évtizedekre ellehetetlenítheti a műholdak használatát.

A környezeti hatások mellett az űrbéli kibocsátások szó szerint nyomot hagynak a Föld légkörén, akadályozva a világűr vizsgálatát. A műholdak nyomvonalai által a csillagászati obszervatóriumok látható és a közeli infravörös tartományban készített képein látható csíkok ugyanis akadályozzák a kutatást, és ez a probléma az elmúlt öt évben egyre fokozódott.

Az alacsony szintű Föld körüli pályán jelenleg több mint 7000 aktív műhold kering, ezeknek közel 60%-a az Starlink konstelláció részeként, emeli ki a portál. Hozzáteszik: a jövőben a Starlink bővülése várható, már most további 17 ezer műhold felbocsátása van tervben 2030-ig, de egyes becslések szerint a LEO pályán (Low Earth Orbit, 2000 km magasságig) lévő aktív műholdak száma a Starlink és versenytársainak (OneWeb, Iridium, Kuiper stb.) várható bővülése miatt az évtized végére eléri a 100 ezret.

A Másfélfok megjegyzi, hogy az aktívak mellett több ezer működésképtelen műhold, továbbá régi rakéták darabjai és egyéb, úgynevezett űrszemét kering 28 ezer kilométer per órás sebességgel néhány száz- néhány ezer kilométerre a fejünk felett. Egy tanulmány szerint három évvel ezelőtt naponta átlagosan három ütközéselkerülő manővert hajtottak végre. Ez azonban a LEO pályára állított műholdak számának növekedésével azonban az ütközéselkerülő manőverek száma várhatóan drámaian, akár 8 manőverre is nőhet óránként.

Az Európai Űrügynökség (ESA) egy nemrégiben közzétett jelentése szerint több mint 1 millió, 1 cm-nél nagyobb, és több mint 130 millió 1 mm-nél nagyobb űrszemétdarab kering a Föld körül. Az ütközésekből származó törmelék miatti zsúfoltságnak egyik fő kockázata a szakirodalomban Kessler-effektusként ismert folyamat. A teljesen ellenőrizhetetlen láncreakció végeredményben elszigetelné az űrtől bolygónkat, ami generációkon keresztül gyakorlatilag lehetetlenné tenné a világűr felfedezését, még műholdakkal is.

Az űrszemét okozta kockázatok elkerülésének elengedhetetlen része a műholdak számának csökkentése, azonban jelenleg nincs hivatalos szabály, mely határidőt szabna a leszerelt műholdak eltávolítására, azaz a légkörbe történő visszatérítésére és elégésére. A pályahulladék csökkentéséről szóló nemzetközi konszenzus 25 éves határidőt szab, ami a jelenlegi körülmények között túl hosszú időhorizont.

Tavaly szeptemberben elfogadtak egy új szabályozást a műholdak leszerelésére vonatkozóan, a NASA szerint azonban ez 200 év alatt csak 10 százalékos csökkenést eredményezne a pályán lévő űrszemét-állományban.

A LEO kontroll nélküli teleszemetelése az ember okozta globális felmelegedéshez hasonló veszélyeket rejt, és az éghajlatváltozáshoz hasonlóan a probléma megoldására nemzetközi együttműködésre és forrásokra van szükség a mérsékléshez és az alkalmazkodáshoz. Az űr fenntartható használata helyett azonban ellenkező folyamat zajlik épp, és a tudományos és telekommunikációs eszközök mellett az űrturizmus jelensége terheli tovább az éghajlati rendszert és a világűrt. Ráadásul a rendkívül szennyező űrturizmus hatása alááshatja az ózonréteg helyreállítására irányuló törekvéseket is.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk