HÍREK
A Rovatból

Mi történhet valójában a koronavírus-járványt eltitkoló országokban?

Észak-Korea és Türkmenisztán hivatalosan egy esetet sem jelentett, Tanzániában pedig imával gyógyítják a koronavírust.
Fotó: MTI/EPA/KCNA - szmo.hu
2021. március 05.


Link másolása

Az elmúlt évben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) napra pontos tájékoztatást kapott a világ országaitól a koronavírus-járvány alakulásáról. Ezek az információk kulcsfontosságúak a betegség elleni küzdelemben és a hiteles tájékoztatásban. Három ország azonban úgy döntött, hogy fittyet hány az átláthatóságra, de az is lehet, hogy éppen így próbálja leplezni a probléma valós mértékét, írja a CNN.

A kelet-afrikai Tanzánia legutóbb májusban frissítette az országra vonatkozó Covid-19 adatokat. Addig 21 halálos áldozat mellett 509 fertőzöttet azonosítottak. Még ennél is rózsásabb a helyzet Türkmenisztánban, ahonnan az Egészségügyi Világszervezet közleménye szerint "a mai napig nem jelentettek Covid-19-eseteket a WHO-nak".

A leggyanúsabb azonban Észak-Korea, ahol hivatalosan eddig szintén nem bukkant fel a járvány. Ugyanakkor Kim Dzsongun országa lakosainak csak töredékét tesztelte, ráadásul egyik szomszédja éppen az a Kína, ahonnan a koronavírus világhódító útjára indult 2019 végén.

A fenti három helyen kívül további 14 országról nem tudni semmit, de ezek jellemzően olyan apró, szigetvilági területek (pl. Kiribati, Tuvalu, Szent Ilona-sziget stb.), ahol egy korai zárás jó eséllyel tényleg megakadályozta a vírus bejutását.

De vajon mi történhet valójában a három nagyobb országban, ahonnan kevés információ szivárog ki a járvány valós mértékéről?

Tanzánia

Az 58 millió lakosú afrikai ország elnöke többször is nyilvánosan lebecsülte a világjárványt. John Magufuli többek között

arra biztatta a lakosokat, hogy imával űzzék el a koronavírust, egy másik esetben pedig alternatív gyógymódokat javasolt a fertőzötteknek.

Az ország elutasítja a koronavírus elleni vakcinák beszerzését is, mert a vezetők szerint ezek a készítmények "veszélyesek" és "nem tesznek jót" az embereknek.

Könnyen elképzelhető azonban, hogy napokon belül 180 fokos fordulat következik be a tanzániai vezetés álláspontjában, miután az elmúlt hetekben két magas rangú tisztviselő is tisztázatlan körülmények között hunyt el.

Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államok nagykövete arra figyelmeztetett, hogy az országban kritikus a tesztelés és a kontaktszemélyek szűrése, ezért sürgette az egészségügyi szakembereknél az oltásokkal kapcsolatos nemzeti álláspont felülvizsgálatát.

A WHO az elmúlt hetekben kétszer is felszólította Tanzániát, hogy mihamarabb kezdjék el az adatszolgáltatást.

Az utóbbi időben ugyanis több külföldre utazó tanzániai állampolgárról derült ki, hogy már fertőzötten ültek repülőgépre.

Legutóbb két, az Egyesült Királyságba repülő tanzániainál azonosították a vírus dél-afrikai mutációját, ami lényegesen fertőzőbbnek számít az eddig terjedőknél, ráadásul a korábbi fertőzés vagy oltás miatt kialakult antitestek sem reagálnak jól a mutánsra.

A WHO felhívása után az ország elnöke egy templomban azt mondta, hogy az emberek készítsenek maguknak maszkokat, mert az importált arcmaszkok nem biztonságosak. Aki elkapta a vírust, próbálja magát gőz belélegzésével vagy egyéb helyi gyógymóddal kúrálni, és továbbra is mindenki bízzon a koronavírus elleni imákban.

Szakértők szerint több kockázata is van annak, ha egy ország nem transzparens egy ilyen krízis esetén. Tanzánia vezetése most könnyen veszélybe sodorhatja a szomszédos Kenyát és Ruandát, ahol már eddig is komoly lépéseket tettek a pandémia visszaszorítására. De annak is fennáll az esélye, hogy egy eddig ismeretlen mutáció alakul ki az országban, ami kontrollálatlan terjedésbe foghat eleinte csak a határokon belül, majd később akár globálisan is.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter újabb információkat közölt a pénteki tüntetésről
A gyermekvédelemért hívta össze híveit a TISZA párt politikusa, Pintér Sándor belügyminiszter és a kormány lemondását követelve.

Link másolása

Pénteken 18 órára hirdetett meg Magyar Péter egy tüntetést a Belügyminisztérium épülete elé. A gyermekvédelemért hívta össze híveit a TISZA párt politikusa, Pintér Sándor belügyminiszter és a kormány lemondását követelve. Mai posztjában közölt pár információt arról, hogy mivel és hogyan készüljenek a hívei a tüntetésre:

„Találkozzunk ma este 18.00 órakor a Belügyminisztérium előtt, védjük meg a gyermekeinket és unokáinkat! Követeljük a politikai felelősök lemondását!

Csatlakozz hozzánk egy békés, de határozott tüntetésre, ahol közösen mondjuk ki, hogy “Elég volt!”. Védjük meg a gyermekeket az újabb pedofil bűncselekményekről. Követeljük a valódi gyermekvédelmi reformot, a gyermekvédelem finanszírozásának jelentős megemelését. Követeljük a szörnyűségeket eltussoló intézményvezetők felelősségre vonását, és a politikai felelősök, Pintér Sándor belügyminiszter lemondását és a kormány távozását. Itt az ideje, hogy hangot adjunk a változás iránti igényünknek és megmutassuk, a közösség erejével képesek vagyunk pozitív változásokat elérni.

Kérünk titeket, hogy osszátok meg az eseményt, hívjátok meg barátaitokat, és gyertek el minél többen, hogy közösen kiállhassunk a jövő generációja mellett.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Csányi Sándor az OTP történetének eddigi legnagyobb bankvásárlására készül
A vezérigazgató az OTP közgyűlésén jelentette be az akvizíciót: egy Európai Unión belüli bankot vásárolhatnak meg.

Link másolása


Csütörtökön délelőtt tíz órától közgyűlést tartott az OTP, ahol a részvényesek egyebek mellett az osztalékfizetésről és saját részvényeik visszavásárlásáról is döntöttek – számol be a Portfolio,

Az eseményen beszédet mondott Varga Mihály pénzügyminiszter is, aki elmondta, hogy az OTP a zászlóshajója a magyar bankpiacnak, megkerülhetetlen tényező, kellő súllyal, nagy piaci részesedéssel és a hazai érdekek mentén vesz részt a pénzügyi világ folyamataiban.

Az OTP vezérigazgatója, Csányi Sándor feltette a kérdést, hogy hogyan lehet az, hogy a 2023-as, 990 milliárd forintos eredmény után csak 150 milliárd forintot fizetnek osztalékként. Csányi szerint ez egyrészt azért van, mert a válság alatt is fizettek osztalékot és vettek vissza részvényeket, másrészt pedig mert

szerdán indikatív ajánlatot tett az OTP egy Európai Unión belüli bank megvásárlására, és ez a bank történetének legnagyobb akvizíciója lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Hadházy be is kaphatja” – mondta Nyírkarász fideszes polgármestere, aki korábban rávallott a térség fideszes képviselőjére
Szalmási József a rendőrség által lezárt korrupciós ügyben azt vallotta, hogy Kovács Sándor parlamenti képviselő a barátja érdekében manipulálta Nyírkarász egyik közbeszerzését, és megzsarolta őt azért, hogy az általa kiválasztott cég építse meg a falu termelői piacát.

Link másolása

Nyírkarász fideszes polgármestere, Szalmási József azt mondta a rendőröknek, hogy Kovács Sándor fideszes országgyűlési képviselő behívatta, és közölte, barátja cégének kell megépítenie a település piacát, másképp nem kapják meg az elnyert uniós pénzt.

A 24.hu szerint a rendőrség mégis megszüntette a nyomozást három év után. Azért nyomoztak, mert kiderült, Kovács barátjának a cége néhány év alatt egymilliárd forintnyi közbeszerzést nyert el a térségben, és ezért Hadházy Ákos feljelentést tett.

A lezárás ilyen megállapítások dacára történt:

„A közbeszerzési dokumentumokból megállapítást nyert, hogy egy behatárolt földrajzi körzetben elhelyezkedő hét település önkormányzata és az egyesület (a Jót s Jól a Szatmári Kistérségben Egyesület, amit ma is Kovács Sándor felesége vezet) beruházásaik megvalósítására kevés kivétellel ugyanazon hat gazdasági társaságot választották ki és kérték fel ajánlattételre, melyek közül kivétel nélkül a többnyire egyedül pályázó GÉ-65 Mérnökiroda Kft. ajánlata került ki győztesként,

mely tények egyidejű és együttes fennállása a gazdasági szereplők összehangolt magatartására utalhat, illetve versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban bűncselekmény gyanúját keltheti”.

A nyomozás során lehallgattak telefonokat, tanúkat is kihallgattak, köztük volt Szalmási József is, aki egyébként idén is a Fidesz jelöltjeként indul az önkormányzati választáson.

Külön érdekes, hogy a polgármester rávallott Kovácsra a rendőröknél, azt mondta, hogy

a parlamenti képviselő a barátja érdekében manipulálta Nyírkarász egyik közbeszerzését, és megzsarolta őt azért, hogy az általa kiválasztott cég építse meg a falu termelői piacát. A falu végül 50,5 millió forint uniós forrást kapott.

A rendőrség azt is kimondta, hogy a bűncselekmény megvalósulását „a foganatosított eljárási cselekmények egy részének eredménye” nem zárja ki, ám „ezek a pályázatok készítésére, a beruházásokat kivitelező vállalkozások kiválasztására irányuló összehangolt magatartás vagy irányítottság mértékét, mélységét, az abban résztvevő személyeket illetően nem kellően egzaktak, cselekményre, illetve személyre mutatóak, és ilyen adatokat az eljárás során nem lehetett beszerezni, még a kiterjedt bizonyítás és a leplezett eszköz alkalmazás ellenére sem”.

Hadházy szerint így még ebben a lezáró határozatban is olyan bizonyítékok vannak, amik miatt „Kovács Sándor fideszes képviselőnek már régen a börtönben kéne ülnie”.

A 24.hu nak most nyilatkozott röviden Szalmási József, aki ezt mondta:

„Hiába verklizik itt a 24.hu, úgyse tudnak tenni semmit. Se a rendőrség, se a Hadházy, se önök. Hadházy be is kaphatja.”

Kovács Sándorral amúgy szerinte ma is jóban vannak, a rendőrségen tett állításairól pedig most azt mondta: „Lehet, piás voltam akkor.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: Két szerződést kötöttünk Kínával, és a kínai rendőrök járőrözése a kisebb baj
A független képviselő szerint az eddig ismeretlen, második szerződés gyakorlatilag szabad kezet ad a magyar kormánynak, hogy a kínaihoz hasonló totális megfigyelőállamot építsen ki.

Link másolása

Hadházy Ákos betekintést kapott a Belügyminisztériumban a Kínai Népköztársasággal kötött két belügyi együttműködési szerződésben, írja a képviselő a Facebookon.

Az első megállapodás, amiről már hetek óta cikkez a sajtó, valóban csak a turisztikai helyszíneken történő kínai rendőri jelenlétről szól, de van egy másik, eddig ismeretlen egyezmény is, az ún. Rendészeti Biztonsági Megállapodás.

Hadházy szerint az első szerződés „korrektnek és ártalmatlannak tűnik”, mert annak értelmében „a kínai rendőrök csak fegyvertelenül, a magyar parancsnokság alatt és a magyarokkal járőrözve, elsősorban tolmácsként járőrözhetnek”,

a második együttműködési megállapodás azonban gyakorlatilag szabad kezet ad a magyar kormánynak ahhoz, hogy a kínaihoz hasonló, magas technológiai szintű, totális megfigyelőállamot építsen ki.

Az eddig titkolt megállapodás szerint „a felek törekednek az eddigi rendészeti együttműködés folytatására, megerősítésére és fejlesztésére”, többek közt „a közrend és közbiztonság, a szakképzés, terrorizmus és kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem, közlekedésbiztonság és más területeken”.

A Rendészeti Biztonsági Megállapodásban az is szerepel, hogy a felek együttműködnek a legjobb gyakorlatok cseréjében, a tapasztalatok megosztásában, közös projektekben és programokban, vezető szakértők cseréjében, és az együttműködés bármelyik fél által javasolt egyéb módjain.

Hadházy Ákos szerint a tágan értelmezhető és alkalmazható kitételek alapján

a magyar kormány átveheti a totális diktatúra alapját adó kínai személyfelismerő kamerarendszert, a kínai belügy segíthet a magyar belügynek a kamerarendszer beüzemelésében.

A képviselő szerint ráadásul „a Fidesz bármikor három nap alatt módosít, vagy egy nap alatt egy rendelettel felülírhat”, azaz a Rendészeti Biztonsági Megállapodásban foglaltaknak különösebb hazai jogi akadálya nincs.

Hadházy felhívja a figyelmet arra is, hogy a titkos megállapodás nyolcadik pontja szerint az „egyezmény nem minősül nemzetközi szerződésnek”, ezért „nem keletkeztet a nemzetközi jog alapján fennálló jogosultságokat és kötelezettségeket”.

A képviselő jogászai szerint azért volt szükséges ez a kitétel, mert így

nem kellett a kormánynak a parlamenttel ratifikáltatnia, vagy rendeletben kihirdetnie, azaz nyilvánosságra hoznia.

Link másolása
KÖVESS MINKET: