ÉLET-STÍLUS

Legyél a magyarság nagykövete!

Szeretnél világot látni, miközben egy jó célért dolgozol? Ha jártas vagy olyan közösségi, hagyományőrző tevékenységekben, melyekkel a külhoni magyarságot segítheted, akkor ezt a két ösztöndíjprogramot neked találták ki.

Link másolása

A Petőfi Sándor Program és a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjainak célja, hogy a kiküldött ösztöndíjasokkal a nagyvilágban élő magyarságot segítsék az identitásuk megőrzésében. Ezért olyan 20. életévét betöltött fiatalok jelentkezését várják, akik például néptánc- és népzeneoktatással, énekkaros tevékenységgel, cserkészkedéssel, rendezvényszervezéssel, magyar nyelv-oktatással tudják segíteni a kinti magyar közösségeket.

Az ösztöndíjak időtartama 6 és 9 hónap attól függően, hogy a déli vagy az északi féltekére utazik az ösztöndíjas. A kinti szolgálatot egy itthoni képzés előzi meg, majd egy hazai beszámoló zárja le. A két ösztöndíjprogram részben a szórványban élő, azaz a Kárpát-medencei magyar közösségeket éri el, valamint a diaszpóra közösségeit, a messzire szakadt, távoli országokban élő magyarokat támogatja.

Petőfi Sándor Program

A program célja, hogy a Kárpát-medencei magyar közösségek elmúlt évek során kialakult intézményrendszere tovább fejlődjön és erősödjön, gazdagodjon a szórványközösségek kapcsolata az anyaországgal. Ha úgy érzed, értékőrző tevékenységeddel hasznos tagja lehetnél a kinti közösségeknek, jól beszélsz angolul vagy a célország nyelvén, akkor jelentkezz!

Petőfi Sándor Program

A pályázat benyújtása: 2019. március 1-től 2019. március 25-ig.

A pályázatot postán kell feladni, a küldemények beérkezési határideje április 2.

Interjú a pályázókkal: 2019. április 8. - 2019. április 18.

Külhoni programszakasz tervezett megvalósítási időszaka: 2019. szeptember - 2020. június.

A Program tervezett megvalósítási területei:

• Bosznia-Hercegovina,

• Csehország,

• Horvátország,

• Lengyelország,

• Macedónia,

• Románia,

• Szerbia,

• Szlovákia,

• Szlovénia,

• Ukrajna.

További információk a jelentkezéshez ide kattintva!

Kőrösi Csoma Sándor program

A program célja, hogy kiépüljön és megerősödjön a külföldi magyar közösségeknek egy olyan intézményrendszere, amely az egyének és a közösségek integrációja révén járul hozzá a magyar önazonosság és a magyar nemzet összetartozásának erősítéséhez. Fontos célja az is, hogy utánpótlást biztosítson olyan elhivatott, gyakorlati tapasztalattal rendelkező szakemberekből, akik a nagyvilágban élő magyarok nyelvtudását segítik fejleszteni, és különféle tevékenységekkel erősíteni magyar identitásukat.

Az ösztöndíj teljesítésének ideje a Kőrösi Csoma Sándor Programban attól függ, hogy a déli féltekére vagy az északi féltekére utaznál. Ha a déli félteke a célod, azaz Ausztrália, Új-Zéland, a Dél-Afrikai Köztársaság vagy Dél-Amerika, akkor sikeres pályázat esetén 2019. június és december között kell állomáshelyeden lenned. Ha pedig északnak vennéd az irányt, például az Amerikai Egyesült Államokba, Kanadába, Európába, Törökországba, Ciprusra vagy Izraelbe utaznál, akkor 2019. szeptember és 2020. június között teljesíthetsz szolgálatot.

Kőrösi Csoma Sándor Program

A pályázat benyújtása: 2019. március 1-től 2019. március 25-ig.

A pályázatot postán kell feladni, a küldemények beérkezési határideje április 2.

Interjú a pályázókkal: 2019. április 8. - 2019. április 18.

Külföldi programszakasz tervezett megvalósítási időszaka:

a. Déli félteke (Ausztrália, Új-Zéland, Dél-Afrikai Köztársaság, Dél-Amerika): 2019. június - 2019. december.

b. Északi félteke (Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Európa, Törökország, Ciprus, Izrael): 2019. szeptember - 2020. június.

c. Egyházi ösztöndíjasok: 2019. szeptember - 2020. június.

További információk a jelentkezéshez ide kattintva!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: