Karácsony Gergely: Napokon belül működésképtelenné válhat a főváros – újra kell tervezni a közszolgáltatásokat
Rendkívüli sajtótájékoztatón állt ki hétfőn Karácsony Gergely, és nem kertelt: szerinte a kormány módszeresen kivérezteti a fővárost. A főpolgármester szerint a szolidaritási hozzájárulás tizenkétszeresére emelése, illetve a folyamatos kormányzati elvonások olyan szintet értek el, hogy Budapest működőképessége komolyan veszélybe került.
„A magyar kormány korrupt és felelőtlen gazdaságpolitikáját kell finanszíroznia Budapestnek” – mondta Karácsony.
Karácsony egy külön Facebook-posztban azt írta:
A főpolgármester hosszan sorolta azokat a bírósági pereket, amelyeket a főváros megnyert, és kitért arra az alkotmánybírósági határozatra is, amely szerinte egyértelműen a fővárosnak ad igazat. Kiemelte, hogy tavaly ősszel a Alkotmánybíróság is kimondta, hogy a fővárost érintő megszorítások ellentétesek Magyarország Alaptörvényével.
A főváros eddig 32 milliárd forintot fizetett be az államkasszába szolidaritási hozzájárulásként, miközben ugyanekkor 35 milliárdot költöttek a budapesti közösségi közlekedésre. Karácsony szerint öt éve bünteti a kormány Budapestet, „mióta én vezetem a várost”, de eddig sikerült úgy gazdálkodni, hogy a budapestiek „ne érezzék a büntetést, amit nekik szánt a kormány”.
Most azonban a főváros még hétfőn azonnali jogvédelmet kért a bíróságtól, hogy a Magyar Államkincstár ne inkasszózhassa a főváros számláját. A kormány 51 milliárd forintot követel Budapesttől, és ha a bíróság nem ad jogvédelmet, akkor szerdán újabb 12 milliárd forintot emelhetnek le. Karácsony szerint ez azt eredményezheti, hogy a közszolgáltatásokat már nem tudják finanszírozni az év hátralévő részében.
A főpolgármester bejelentette, hogy egyeztetni fognak a fővárosi közszolgáltató cégek szakszervezeteivel, hogy közösen mérjék fel, milyen hatása lehet egy elutasító bírósági döntésnek. A BKK-t pedig arra utasította, hogy dolgozzon ki vészforgatókönyvet, és vizsgálja meg, milyen mértékben kell csökkenteni a tömegközlekedési kapacitást.
Karácsony úgy fogalmazott: csak a tömegközlekedés finanszírozása olyan tétel, „ahol egyáltalán fölmerül az, hogy ennyi pénzt meg lehet spórolni”. Hozzátette: „amikor azt mondom, hogy felmerül, az nem azt jelenti, hogy ilyen típusú döntéseket szeretnék hozni”. Ha mégis ilyen döntést kell hozni, „nagyjából a megfelezése a mostani kapacitásnak, tehát olyan dolog, amit harminc éve ez a város nem látott”.
A bíróságnak 15 napja van döntést hozni az ügyben. Karácsony azt mondta: „reméljük a legjobbakat”, de szerinte a mostani döntés „sokkal nagyobb horderejű, mint bármikor korábban”.
A város és az állam közötti jogi vita már évek óta tart, a szolidaritási hozzájárulás körül forog. Múlt szerdán a Kúria is döntött az ügyben, de az ítélet írásos formája még nem ismert. A felek továbbra is ellentétesen értelmezik a szóbeli ítéletet. A fővárosi főispán szerint Budapestnek be kell fizetnie a teljes összeget, mert a 2025-ös költségvetés jogszabályellenes. A főváros viszont azt hangsúlyozza, hogy a Kúria nem semmisítette meg a költségvetési rendeletet.
Karácsony szerint „Magyarország korrupt és felelőtlen gazdaságpolitikáját folytató kormányát” kell finanszírozniuk. A sajtótájékoztatón több megnyert bírósági pert is felsorolt, és azt is elmondta, hogy az Alkotmánybíróság egyik döntése szerinte a főváros oldalán áll.