ÉLET-STÍLUS

Hogyan válaszd ki az ideális iskolatáskát? Hasznos tippek sulikezdésre

Már akkora a választék iskolatáskából (is), hogy ember legyen a talpán, aki dönteni tud. A Házmestermedve blog szerzője pontokba szedte a tudnivalókat.

Link másolása

Érdekelnek a lakóközösséggel kapcsolatos sztorik, hírek vagy egyszerűen csak a tanácsok? Akkor a Házmestermedve a TE embered! Lájkold, és nem maradsz le róla!

Bár egyre többen kezdenek odafigyelni, hogy a gyerek milyen táskát hord magával nap mint nap az iskolába, de nem lehet elégszer hangsúlyozni ennek a fontosságát. Ebben a cikkben elmondom milyen szempontokra és miért kell különösen tekintettel lenned táskaválasztáskor, illetve szó lesz olyan táskapakolós vasszabályokról, amit érdemes megtanítanod az iskolásodnak otthon.

Egy jó minőségű iskolatáska egy kisebb vagyon, de remélhetőleg több évig fogja becsülettel szolgálni a gyerkőcöt így a választásra, bizony sok időt és energiát kell szánni.

Milyen ne legyen soha egy iskolatáska?

Legnépszerűbb


Ezzel a ponttal szeretném kezdeni, mert máris kiesik a kínálatból egy rahedli táska, ami nem való egyetlen gyereknek sem.

1. Gurulós megoldású

A gyerek izomzatának fejlődnie kell, amihez a táska cipelése is hozzá tartozik. Ráadásul a gurulós táska húzása helytelen testtartást eredményez, és legtöbbször a fém keret miatt háton kimondottan kényelmetlen viselni. Az ilyenkor jelentkező plusz felesleges súlyról nem is beszélve.

2. ne legyen (félvállas) válltáska

A testtartáson kívül a teherbírást is kedvezőtlenül befolyásolja az aránytalan súlyelosztás miatt. Tökéletes recept a gerincferdüléshez, hanyag tartáshoz és hátfájáshoz. Bármilyen trendi, középiskolásoknak is jobb lenne hanyagolni.

3. teljesen merevített

Nem igazodik a hát vonalához, és ezek általában jóval nehezebbek a fél merev vagy merevítést nélkülöző társaiknál.

Mire kell figyelni iskolatáska választáskor?

Kialakítás

* Az ergonómikus kialakítás nem pusztán egy marketing blabla. Fontos, hogy a gyerek anatómiai felépítéséhez, ha tetszik a testéhez igazított kialakítású táskát hordjon.

* A hát része legyen szivacsos így tud jól szellőzni és nem izzad meg annyira a cipelője.

* A vállakon a pánt legyen kellően vastag és párnázott. Ezeknek köszönhetően egyenletesebb terhelést biztosít, nem fog vágni és a folytonos csúszkálást és igazgatást is el lehet kerülni vele.

* A pánt mindig legyen állítható, ettől lesz igazán kényelmes és több évig hordható. Így lehet megfelelő helyre igazítani a háton, ami elengedhetetlen.

* Az alja lehetőleg legyen kemény, ne vászon. Ez azért fontos, hogy bírja a strapát, aminek nap-nap után ki lesz téve a suliban. Remélhetőleg így nem fog kilyukadni már néhány hónap után.

* Legyen a táskának derékpántja, aminek a használatára rá kell szoktatni a tanulókat. Ez azért fontos, hogy ne ütödjön a hatalmas súly a gyerek hátának, gerincének.

Méret

* Ne legyen a táska viselőjéhez képest túl nagy. Többek között a felesleges súly és a háthoz igazodás hiánya miatt se.

* A tökéletes magasság egy táska esetében azt jelenti, hogy a váll vonalától egészen a medencecsontig ér a táska. Se a magasabb, se a fenékre lenyúló változat nem tesz jó, de a széltében nagyobb mint hosszában változatot is kerülni kell a rövidsége miatt.

Súly

Elképesztő különbségek vannak a táskák súlyai között. A jó választással akár 3-4 könyv súlyát is levehetjük a gyerek hátáról. Sajnos a tankönyvek súlyán nem lehet változtatni, de a táska és a felszerelés súlyába már erősen beleszólhat a szülő. Minden megspórolt gramm a gyerek életét teszi szó szerint könnyebbé, és ez a súlycsökkentés a táskánál kezdődik. Ideális esetben a gyerek soha nem cipel többet a saját súlyának 10%-ánál mindennel együtt a hátán.

Fontos plusz pontok egy táskánál

* Legyenek rajta fényvisszaverők, hogy sötétben télen is jól látható legyen a viselője. Ha nincs rajta gyárilag, tegyél rá te magad. Életet menthet.

* Az italnak legyen egy külső tartója, így ha borul a táska és szivárog, kevésbé ázik el a táska tartalma. Ennek köszönhetően legalább mindig kéznél lesz a folyadék, Majd meglátod, hogy többet fog inni az iskolában is.

* A táska bírja a vizet. Na nem arra gondolok, hogy abban kell az uszodában fejest ugrani a medencébe, de egy kiadós esőben, hóban se ázzanak el a holmik a táska belsejében.

* Álljon meg magától a táska ha leteszik a földre.

Mire NEM kell figyelni és miért?

Táska választáskor csak az utolsó szempont legyen a táska megjelenése. A táska legyen több évig tetszetős alapdarab, semmi rózsaszín meg flitter hegyek. Tudom, tudom a gyereknek ez az első és legfontosabb kérdés, de ne engedj, elmondom azt is, hogy miért.

* a gyerek ízlése gyorsan és sokszor szélsőségesen változik

* ha most odavan a verdákért vagy a jégvarázs szereplőiért, majd kinövi

A gyerek sír a legújabb minionos designért...

* adj neki kulcskarikán fityegő kiegészítőket

* válasszatok közösen kitűzőket

* varrj a batyura foltokból figurákat, amit később leszedhetsz

* vagy vegyél egy csomag mosható filctollat és azzal dekoráljátok

* az olcsóbb apróságok legyenek designosak pl. kulacs, uszidoboz, tolltartó

Táskapakolás ökölszabályai, ezt tanítsd meg a gyereknek már az elején

* Mindig a nehéz tárgyakat tegye a hátához közel, ezzel megkönnyít a hátának a súly cipelését.

* Lehetőleg szimmetrikusan pakoljon a táska bal és jobb oldalára, a nehéz dolgok mindig a háta középéhez kerüljenek.

* Ne hordjon magánál fölösleges kacatokat, hétvégente pakolja át a táskáját a "bent felejtett" tárgyakért.

Azon kívül, hogy a csemeténk hangulatára is hatással van egy hátizsák, az egészségére, a testi fejlődésére is rányomhatja végérvényesen a bélyeget. Tudom sok mindenre kell odafigyelni, de kulcskérdés, hogy milyen táska fogja nyomni a kicsid hátát évekig. Szánj időt a válogatásra és légy nagyon kritikus minden szembejövő iskolatáskával szemben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk