HÍREK
A Rovatból

Elfogyott az ivóvíz Uruguayban: sós víz jön a csapból, kutakat fúrnak a parkokban

A magas vérnyomással élőknek, vesebetegeknek és terhes nőknek már nem ajánlják a csapvíz fogyasztását Montevideóban. A palackozott víz ára és a kereslet az egekbe szökött.

Link másolása

Olyan súlyos az ivóvízhiány Uruguayban, hogy hétfőn „vízügyi vészhelyzetet” hirdetett a főváros területére az ország elnöke, írja a CNN.

Az egymillió montevideói vízellátását biztosító Canelón Grande víztározóból sáros mező lett, melyen gyalogszerrel is könnyen át lehet kelni.

A Paso Severino víztározó általában az ország lakosságának 60 százalékát látja el édesvízzel, most azonban soha nem látott vízszintcsökkenést mértek. A helyi média jelentései szerint ha nem történik valami, július elejére teljesen eltűnhet a víz a tározóból. A hatóságok drasztikus szabályozással próbálják kordában tartani a vízhiányt.

A montevideói csapvíz magas sótartalma miatt alapvetően ihatatlan, ezen felül a víznek magas a klorid-, nátrium- és trihalometán-tartalma is. Az emberek mellett az állatok is képtelenek a fogyasztására. A közüzemi vízszolgáltató (OSE) azonban felmentést kért az ivóvíz sótartalmára vonatkozó szokásos szabályok alól, és hetek óta keveri a Río de la Plata torkolatából származó sós vizet a Paso Severino édesvizével, hogy növeljék a készleteket.

A legtöbb ember számára mindez nem jelent egészségügyi kockázatot, mondta Karina Rando egy májusi sajtótájékoztatón. Az egészségügyi miniszter azonban felhívta a figyelmet arra, hogy a várandós nők és azok, akik magas vérnyomásban vagy vesebetegségben szenvednek, mértékkel fogyasszák, vagy akár teljesen kerüljék a csapvizet.

Az egészségügyi minisztérium továbbá azt is tanácsolta az embereknek, hogy ne adjanak sót a gyerekek ételéhez, és hogy a csecsemőtápszerek készítéséhez palackozott vizet használjanak.

Lacalle Pou uruguayi elnök hétfőn azt mondta, hogy „a vízellátás biztosított”, de a víz klorid- és nátriumszintje „biztosan emelkedni fog”, ami az egészségügyi kritériumok alapján azt jelenti, hogy a víz már nem tekinthető ihatónak. A bejelentést követően a palackozott víz iránti kereslet az egekbe szökött Montevideóban és a szomszédos Canelones megyében: egy statisztika szerint az egy évvel korábbihoz képest 224 százalékos emelkedést mértek az eladásokban. Ezzel párhuzamosan a műanyaghulladék mennyisége is megugrott.

Sokan azonban nem engedhetik meg maguknak, hogy ásványvizet fogyasszanak, így számukra marad a sós csapvíz, miközben a kormány adómentességgel próbálja lejjebb nyomni a palackozott víz árát. Közben pedig új gátat építenek a San José folyón, ami megoldást jelenthet a krízisre.

A lakosságot felszólították, hogy ne öntözzék a kerteket, hagyjanak fel a kocsimosásssal, az olyan kulcsfontosságú intézményekbe, mint például a kórházak, tartálykocsival szállítják az ivóvizet.

A vízkeresés soha nem látott méreteket öltött: a város tüdejének nevezett korábban érinthetetlennek vélt parkban kútfúrásba kezdtek a munkások, hogy alternatív forrásokat találjanak.

A kialakult helyzet azért is megdöbbentő, mert Uruguaynak mindig is különleges kapcsolata volt a vízzel. Dél-Amerika egyik leggazdagabb országában a világon elsőként mondták ki 2004-ben egy alkotmánymódosítással, hogy a vízhez hozzáférés alapvető emberi jognak számít.

„Jobban fel kellett készülnünk az egyre kiszámíthatatlanabbá váló éghajlatra” – mondta a CNN-nek Daniel Panario. A Köztársasági Egyetem Ökológiai és Környezettudományi Intézetének igazgatója szerint a kormány csak most hajtja végre azokat az intézkedéseket, amiket a tudósok még februárban javasoltak. A tudósnak egy helyi gazda azt mondta, hogy mostanában nemcsak kevesebb, hanem „rosszabb” eső is esik, ami koncentráltabban esik, árvizeket okoz, majd hosszú aszályos időszakok következnek.

A megoldás, vagyis az eső azonban egyelőre nincs kilátásban a belátható jövőben. Az uruguayi főváros lakóinak marad az elmúlt száz év legrosszabb aszálya és a reménykedés, hogy egyszer csak jobbra fordul a helyzetük.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Jégeső se kizárt: figyelmeztetést adtak ki négy megyére vihar miatt
Véget ér a nyárias idő. A zivatarokon kívül intenzív csapadékra, átmeneti szélerősödésre és apró szemű jégre figyelmeztetnek.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2024. május 01.


Link másolása


Ciklon érkezik hazánkba nyugat felől szerda késő délután.

Vége a nyárias időnek, sok helyen pedig zivatarok alakulhatnak ki, és a Hungaromet elsőfokú figyelmeztetést is kiadott Vas, Zala, Somogy és Baranya vármegyékre.

A zivatarokon kívül intenzív csapadékra, átmeneti szélerősödésre és apró szemű jégre figyelmeztetnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter mérleget vont: Ma 20 éve csatlakoztunk az Európai Unióhoz, amelynek a legkorruptabb országa lettünk
„20 év alatt 40 ezer milliárd forint uniós forrás érkezett hazánkba. Ez a pénz kétszerese annak, mint amiből a porig bombázott Németországot újjáépítették a II. világháború után” - írta a TISZA párt politikusa. De valami nagyon félrement.

Link másolása

Ma húsz éve annak, hogy hazánk csatlakozott az Európai Unióhoz - kezdte posztját Magyar Péter. A TISZA párt politikusa hosszú bejegyzésben emlékezett meg a két évtizeddel ezelőtti uniós csatlakozásról.

"Az idősebbek és a kortársaim a megmondhatói annak, hogy micsoda várakozás előzte meg a belépésünket. Sokan úgy hitték, hogy az uniós tagsággal végre odakerül Magyarország, ahova mindig is tartoznia kellett volna. Azt hittük, hogy a Kárpát-medence végre egyszer, nem a soha be nem váltott ígéretek földje lesz"

- írta.

"Nem az Unió és nem a magyar emberek hibája, hogy nem így lett. Rengeteget kaptunk és rengeteget adtunk. Minden magyar ember élvezi a négy uniós szabadság (áruk, személyek, szolgáltatások és a tőke szabad mozgása) és az Unió nyújtotta biztonság és kulturális sokszínűség előnyeit. Magyarország kinyitotta a piacait, átalakította a jogrendszerét és a magyar emberek munkával, jószándékkal és kreativitással járultak hozzá Európa fejlődéséhez.

A belépéskor éltanulók voltunk. Húsz év alatt negyvenezer milliárd forint uniós forrás érkezett hazánkba. Ez a pénz kétszerese annak, mint amiből a porig bombázott Németországot újjáépítették a II. világháború után. Ha húszezreseket egymás mellé tennénk, akkor ennyi pénzzel eljutnánk a Holdig. És mégis mi történt?" - teszi fel a kérdést Magyar.

Aztán meg is válaszolja:

"Gyurcsány és Orbán alatt éltanulóból az Unió második legszegényebb tagállama és hivatalosan a legkorruptabb országa lettünk. Orbán Viktor szerint Brüsszelből csak a baj jön. Javaslom, hogy kérdezze meg a vejét, T. Istvánt, hogy más nem jön-e, hogy van-e pénz lóvéra."

Van megoldási javaslata az EP-kampány kellős közepén:

Ha a TISZA Párt bizalmat kap a magyar emberektől, akkor haladéktalanul csatlakozunk az Európai Ügyészséghez, zéró toleranciát hirdetünk a korrupció minden formájával szemben. Lezárjuk a jogállamisági eljárást, és hazahozzuk a kormányzati korrupció miatt jelenleg Brüsszel által befagyasztott uniós támogatásokat. Ez a sok ezer milliárd forint rendkívül fontos a magyar kis- és közepes vállalatoknak, a magyar gazdáknak, a magyar oktatásnak, egészségügynek és minden magyar embernek. Ha rajtunk múlik, akkor az Unió viszonylatában visszatérünk az őszinte, kritikus, de konstruktív párbeszédhez."


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Yettel-ügylet: Ki kell adnia a kormánynak a dokumentumokat
Az MSZP-s Tóth Bertalan perelte ki. A kormány decemberben jelentette be, hogy egy 100 milliárd forintot meghaladó üzlet keretében eladják a cégben lévő állami részesedést.

Link másolása


Tóth Bertalan MSZP-s frakcióvezető pert nyert az állammal szembeni adatigénylési ügyben, így ki kell adniuk a Yettel-privatizáció adatait, számolt be a politikus a Facebook-oldalán.

A fővárosi Törvényszék döntése értelmében 15 napja van a dokumentumok kiadására az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-nek.

A tulajdonosi jogokat gyakorló Gazdaságfejlesztési Minisztérium decemberben jelentette be, hogy egy 100 milliárd forintot meghaladó üzlet keretében eladják a Yettel Magyarország Zrt. és a Yettel Real Estate Hungary Zrt. addig állami tulajdonban lévő 25 százalékos, továbbá a CETIN Hungary Zrt. 20 százalékos tulajdonrészét.

Az ügylet részleteit a kormány eddig titkolta, a közérdekű adatigénylésnek sem tett eleget.

Tóth Bertalan a Facebook-posztjában azt írja, eddig semmit nem tudtunk meg arról, hogy pontosan miért érte meg az államnak, hogy ebben az üzletben is közpénzek százmilliárdjait szórja el.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Szerbiai magyarok gyűjthettek aláírást a Fidesznek Szentesen
A kérdésekre sem a Fidesz helyi szervezete, sem a polgármesterjelöltjük nem válaszolt. A gyakorlat egyébként nem törvénysértő.

Link másolása

Már az aláírásgyűjtő ívek felvételének napján összegyűltek az ajánlások Bozó Zoltánnak, Szentes fideszes polgármesterjelöltjének, illetve a képviselőjelöltjeiknek is, de Bozó videóüzenete szerint folytatták az aláírást.

Egy szentesi nő a Magyar Narancshoz juttatott üzenetében azt írta:

„Öten voltak, három férfi, két hölgy. Azt kérték, írjak alá a körzetben induló fideszes jelöltnek, de a nevét nem mondták. Pedig az íven rajta van.

Az, hogy nem helyiek, érződött a beszédjükön, és aztán egy szerb és egy magyar rendszámú autóba ültek be. Hallottam később, hogy mások egy képviselőjelölthöz is odamentek így, hogy a fideszes jelöltnek gyűjtenek aláírást.

Akit megszólítottak, szintén aláírást gyűjtött, de magának, és a saját plakátja alatt állt, de nem ismerték föl.”

Az információt a Szentesi Skacok nevű portál is megerősítette.

A Magyar Narancs megkérdezte az ügyről a helyi Fideszt, de válasz egyelőre nem érkezett.

A Csongrád-Csanád Vármegyei Választási Iroda vezetője, Égető Gábor viszont elmondta, hogy a törvény nem köti ki, hogy csak magyar állampolgár és csak helybeli gyűjthet ajánlást.


Link másolása
KÖVESS MINKET: