Az eurázsiai hiúz lett az év emlőse 2019-ben
Az eurázsiai hiúz lett az év emlőse az idei évben - ahogy hírül adta a Vadonleső Facebook-oldala is.
Az eurázsiai hiúz egykor egész Európa területén elterjedt volt, azonban a XX. század közepére Nyugat- és Közép-Európa nagy részéről állományai jelentősen visszaszorultak, mert az emberek tűzzel-vassal irtották őket.
Hazánkban az Északi-középhegységben, főleg a Börzsönyben, a Zemplénben és az Aggteleki karszton, valamint Nógrád megye egyes részein élnek, de jelentős létszámú populációról nem beszélhetünk. A szakértői vélemények jelenleg 10-15 egyedre becsülik a létszámukat, de rendszeres megfigyelési adatok nem állnak rendelkezésünkre a fajról. A hiúzok nagy területeket kóborolnak be zsákmány után kutatva, ezért nagy, összefüggő erdőségekre van szükségük. Terepi szakemberek beszámolói alapján pedig néhány példány éves rendszerességgel illegális kilövés áldozatává válik. Rejtőzködő, magányos életmódja miatt ritkán kerül az ember szeme elé. Őzet, szarvasborjút is képes elejteni, de kedveli a kisrágcsálókat is, emberre azonban veszélytelen.

Fotó: Ifj. Darányi László
A WWF Magyarország több mint tíz éve foglalkozik a hazánkba visszatérő nagyragadozók - a farkasok, hiúzok és medvék - helyzetével. Elsősorban kommunikációval (kiadványok, előadások, médiamegjelenések) igyekszik fellépni a védelmükben, illetve terepi eszközök beszerzésével segíti a nemzeti parki szakértők adatgyűjtő munkáját és fontosnak tartják többek között azt is, hogy segítsék az emberekbek fellépő nagyragadozók iránti félelmek és aggodalmak legyőzését. Ez az EuroLargeCarnivores LIFE projekt célja, melyben a WWF Magyarországon kívül más európai WWF irodák, a baden-württembergi Erdészeti Kutatóintézet, az olaszországi Eliante Intézet és az Elmauer Intézet is részt vesznek.
Az 5 évig tartó projekt célja, hogy egy olyan felületet biztosítson, ahol az EU-ban élő különböző érdekcsoportok információkat gyűjthetnek és oszthatnak meg egymással az emberek és a nagyragadozók együttélésével kapcsolatosan. Így a társadalmi, gazdasági és ökológiai kihívásokra irányuló megközelítések széleskörben elérhetővé válnak.
Az olyan témák, mint a monitoring, ember-vadvilág konfliktusok csökkentése és megelőzése, személyes vagy vagyonbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak, állattartási gyakorlatok, az orvvadászat, valamint a gazdasági lehetőségek és befektetések is fontos részét képezik ennek a projektnek.
A projekt során különböző szakmai workshopok keretében tárják fel az együttélésre vonatkozó kihívásokat és a lehetséges megoldásokat, melyeket határokon átnyúló tudáscsere-programok keretében tesznek elérhetővé az érintett stakeholderek számára.
A nagyragadozókkal való együttélésre vonatkozó jó gyakorlatokat bemutató videókat megnézheted az „EuroLargeCarnivores” Projekt YouTube csatornáján (magyar felirat beállítható) ITT!