„A hazugságok tesznek tönkre minket” – Kilépett a Fidesz-frakcióból a pártot kritizáló újbudai képviselő
Kilép az újbudai Fidesz–KDNP-frakcióból Junghausz Rajmund. Az önkormányzati képviselő csütörtökön egy hosszú, személyes hangvételű Facebook-posztban jelentette be döntését.
Felidézte, hogy korábban őszintén hitt abban, hogy a Fidesz valóra váltja az ígéreteit, és nekilát az egészségügy és az oktatás rendbetételének, valamint leszámol a korrupcióval.
Egyik legnagyobb személyes csalódásának azt nevezte, amikor a kormányzat „piti politikai okokból” feladta az olimpiai pályázatot, és nem vállalta a népszavazást. Úgy látja, az elmúlt években „az előremutató tettek helyét a jól hangzó szólamok vették át”.
Junghausz leszögezte, sosem volt annyira közel a tűzhöz, hogy belülről lássa a napjainkban felszínre kerülő visszásságokat, mivel érdeklődése homlokterében mindig is az újbudai ügyek álltak. Elismerte, hogy a korábbi kritikák többségében az olvasónak volt igaza. „Belátom, hogy a hazugságok tesznek tönkre minket. A hazugságok, amikről azt hisszük, igazak, vagy csak, hogy kellenek a túléléshez.”
Bár nem tagja a Fidesznek, eddig a párt frakcióját erősítette Újbudán, de szerinte soha senki nem vádolta kritika nélküli rajongással.
A képviselő a jövőbeli politikai szerepéről is írt.
Döntését azzal indokolta, hogy a saját lelkiismerete fontosabbá vált bármely politikai tábor elvárásánál. „Nem azért lettem önkormányzati képviselő, hogy beleolvadjak egy mások által kreált világba, hanem hogy saját árnyékot vetve tisztességesen elvégezzem azt a feladatot, amellyel megbíztak a választóim” – fogalmazott.
Kijelentette, a jövőben is együttműködne mindenkivel, aki felelősen akar dolgozni Újbudáért, és autonóm képviselőként kizárólag a választóinak tartozik elszámolással. Politikai identitását változatlannak nevezte: „továbbra is olyan nemzeti elkötelezettségű és polgári liberális beállítottságú képviselő vagyok, aki szociálisan érzékeny”.
A képviselő az elmúlt hónapokban többször is élesen bírálta a Fidesz vezetését. Az áprilisi választás után Szentkirályi Alexandrának üzent a „nemzeti ellenállás” helyett önvizsgálatot sürgetve, majd egy Index-interjúban egy 24 fős „búcsúztatási” listát is emlegetett. Országos ismertségre akkor tett szert, amikor 2026 elején a gyermekvédelem ügyében nyilvánosan bírálta Semjén Zsoltot, ami után az akkori miniszterelnök-helyettes fel is hívta telefonon.