ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

6 tipp a biztonságos ATM használathoz

Tudtad, hogy az ATM-ekkel már nemcsak felvenni, hanem akár befizetni is tudunk készpénzt? Összegyűjtöttük az ATM-ek biztonságos használatával kapcsolatos legfontosabb tippeket.


Az ATM-ek ma már szinte minden sarkon megtalálhatók, és elengedhetetlen részei lettek a mindennapi életünknek, hiszen gyorsan és kényelmesen kezelhetjük rajtuk a pénzügyeinket. A fejlesztéseknek köszönhetően, ma már nemcsak készpénzfelvételre alkalmasak, hanem számtalan további szolgáltatás is elérhető rajtuk. És bármennyire is népszerű a digitális megoldások használata pénzügyeink kezeléséhez, a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján 2023 óta folyamatosan emelkedett az ATM-használat, köszönhetően a bankautomatákon elérhető egyre több funkciónak.

De mire használjuk az ATM-et a készpénzfelvételen túl?

Nem is gondolnánk, mennyi minden intézhető ma már egy bankautomatánál azon túl, hogy bankjegyeket veszünk ki belőle. Hideg Noémi, az OTP Bank Kártyaelfogadás Szolgáltatás és ATM menedzsment vezetője elmondta: "Az OTP bankautomatáin keresztül például van lehetőség arra, hogy a sajátunkon kívül akár egy barátunk OTP Bankos számlájára fizessünk be pénzt. A képernyőn ráadásul megjelennek az utolsó 6 befizetésünk adatai, amik közül egy gombnyomással kiválaszthatjuk, hogy melyiket szeretnénk újra végrehajtani."

"Emellett olyan banki műveletek is elérhetők, mint az egyenleg lekérdezése, a bankkártya aktiválása vagy a PIN kód megváltoztatása. Egy OTP-s ATM továbbá alkalmas arra is, hogy számlabefizetéseket végezzünk vele, feltöltsük a feltöltőkártyás mobilegyenlegünket vagy adományozzunk rajta keresztül."

Ezek a gépek éjjel-nappal, hétvégén és ünnepnapon is üzemelnek, így bármikor igénybe vehetjük őket. "Ezzel nemcsak kikerülhetjük a banki sorban állást, hanem olyan időpontokban is tudjuk pénzügyeinket intézni, amikor a bankfiók zárva tart, ezzel megkönnyítve a mindennapjainkat" - teszi hozzá az OTP szakértője.

Amilyen egyszerű hozzáférnünk a bankautomatákhoz, legalább annyira fontos, hogy odafigyeljünk biztonságos használatukra is. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek abban, hogy biztonságosan használd az ATM-eket, és elkerüld a kellemetlenségeket.

1. Nézz körül, mielőtt használod az ATM-et!

Az első, amire érdemes figyelni, hogy senki ne álljon közvetlenül mögötted vagy melletted, amikor épp a PIN-kódodat pötyögöd be. Ha úgy érzed, hogy valaki túl közel van, nyugodtan kérd meg, hogy lépjen kicsit távolabb. Az ATM-nél mindig figyelj a személyes tered védelmére, hiszen a használat során érzékeny adatokat adsz meg, amelyekkel vissza lehet élni.

2. A pénzfelvétel legyen diszkrét

Amikor készpénzt veszel fel, ügyelj arra, hogy mások ne lássák, hogy mekkora összeget veszel fel az automatából. Amikor a bankjegyeket kiveszed, érdemes azonnal eltenni a bizonylattal együtt, és később egy privát helyen ellenőrizni, hogy a kért összeget kaptad-e a készpénzfelvétel során.

3. Ellenőrizd a tranzakciót!

Amikor pénzt szeretnél kivenni, mindig ellenőrizd, hogy helyesen adod-e meg az összeget és utána pedig azt, hogy a beírt összeget kaptad-e meg. Ha kérsz bizonylatot, mindig vidd magaddal, mert fontos információkat tartalmazhat. Ezen ellenőrizheted, hogy a tranzakció rendben van-e. Ha valami nem stimmel, vedd fel a kapcsolatot a kártyakibocsátó bankkal. Ugyanakkor, ha nincs szükséged bizonylatra, inkább válaszd a “bizonylat nélkül” opciót. Így csökkentheted annak a kockázatát, hogy személyes adataid illetéktelen kezekbe kerüljenek, valamint ezzel is papírmentessé teheted a pénzügyeid intézését.

4. Mi a teendő, ha mégsem akarod folytatni a műveletet?

Ha tranzakció közben meggondolnád magad, bármikor nyomd meg a piros X (Törlés) gombot, és várd meg, amíg az ATM visszatér a kezdőképernyőre, hogy biztosan megszakítsd a folyamatot.

5. Az érintéses tranzakció kényelmes - csak ne légy feledékeny!

Sok ATM kínál lehetőséget arra, hogy akár a kártya behelyezése nélkül, a bankkártya érintésével indítsd a tranzakciót az automata érintéses fizetésre alkalmas részén. Ez nagyon kényelmes megoldás, de kiemelten ügyelj rá, hogy ne hagyd ott a készüléken a bankkártyád vagy a telefonod. Távozáskor mindig ellenőrizd, hogy semmi sem maradjon az automatánál!

6. Ha gyanús az ATM, inkább ne használd!

Ha valami furcsa az automatánál, például idegen eszközt látsz a kártyanyílásnál, vagy a gép nem működik megfelelően, inkább keress egy másikat. Az is fontos, hogy lehetőleg olyan helyen használj ATM-et, ami jól megvilágított, forgalmas, és megbízható környezetben van, például bankfiókok közelében.

A cikk az OTP Bank támogatásával készült.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egyre több magyar fizet okoseszközökkel, de a készpénz még mindig népszerű
Megjelent a Mastercard legfrissebb, a pénzforgalmi digitalizáció fejlődését értékelő Digitális Fizetési Index (DFI) tanulmánya. Mutatjuk mik derültek ki az eredményekből!


A digitális fizetés térnyerése az elmúlt években egyre látványosabb Magyarországon. Bár a készpénz továbbra is a mindennapi tranzakciók szerves része, a Mastercard legfrissebb Digitális Fizetési Indexe (DFI) azt mutatja, hogy a digitális fizetési megoldások iránti bizalom és használat jelentősen megnőtt.

A múlt évben az elérhető 100-ból 62 pontra nőtt a Mastercard Digitális Fizetési Indexének (Digital Payment Index, DPI) értéke Magyarországon, ami tizenegy pontos növekedést tükröz a 2020-ban mért, 51 pontos értékhez képest.

Mi is az a Mastercard Digitális Fizetési Index?

A Mastercard negyedszerre állította össze a Digitális Fizetési Index nevű tanulmányát. Ebben a cég három fő pillérre (Infrasktruktúra, Tudás, Használat) fókuszálva vizsgálja a magyarországi vásárlók és kereskedők hozzállását a különféle digitális fizetési megoldásokhoz.

Ezek mindegyikét, illetve az összetevőket egy 100-as skálán pontozzák, aminek köszönhetően hosszabb távú következtetéseket is le lehet vonni. Ezek az összetevők együttesen adják meg azt a pontszámot, amely megmutatja, mennyire elterjedt és fejlett egy országban a digitális pénzforgalom.

Az infrastruktúra: a digitális fizetési rendszerek alapja

Az Infrastruktúra alappillér növekedést mutatott az utóbbi évben: az itt elért érték egy év alatt 76-ról 78 pontra emelkedett 2023-ra, ami elsősorban a digitális fizetési módok szélesebb körű hozzáférhetőségének köszönhető.

Az innovatív megoldások, mint a QR-kódos fizetések, a mobil terminálok, vagy az érintésmentes technológiák gyorsan terjednek, és egyre inkább megkönnyítik a mindennapi pénzforgalmat.

A 2024 szeptemberében indult országos azonnali fizetési szolgáltatás hatása még nem jelent meg a 2023-as adatokban, de a QR-kódos fizetések további növekedése várható a következő években.

Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy bár a terminálok gyorsan terjednek, a vállalkozások nem elhanyagolható része – különösen a kisvállalkozók és az egyéni vállalkozók – még egyelőre nem kínálnak digitális fizetési lehetőséget. A jelentés szerint kiaknázatlan piac rejlik a mikrokereskedők és az egyéni vállalkozók, például szépségszalonok, magántanárok és szakemberek (például vízvezeték- és villanyszerelők) körében. Utóbbiaknál az NFC-kompatibilis okostelefonokat POS-terminállá alakító SoftPOS megoldás kényelmes és költséghatékony mód lehet az elektronikus fizetési műveletek fogadására, ám ennek az ismertségét is növelni kellene.

2023-ban hozzáférhetőbbé váltak egyes fizetési megoldások (pl. QR-kódos fizetések és fizetési kérelmek), de bizonyos módszerek, például a kártyaadat-tokenizálás területén is van még hová fejlődni.

A használat: egyre többen élnek a lehetőségekkel

A Használat alappillér fejlődési pályája az infrastruktúráéhoz hasonlóan szintén töretlen volt, 2022 és 2023 között 2 pontos növekedéssel 54 pontot ért el. Számos tényező hatott pozitívan rá: ilyen többek között a digitális fizetési megoldások, például a mobiltárcák és a mentett kártyaadatok egyre szélesebb körű elterjedése.

Ezen belül azonban feltűnik egy új digitális szakadék: míg a kártyás fizetés használata a stagnálás ellenére továbbra is magas – 76 pont –, addig a digitális fizetési megoldások használata mindössze 33 ponton áll, még akkor is, ha 2022-től 4 pontos növekedés tapasztalható.

Nem vált egyelőre olyan sebességgel népszerűvé az okoseszközökkel való fizetés, mint amennyire megbarátkoztunk azzal, hogy a bankkártyánkkal akár csak egy érintés segítségével fizethetünk.

A 2022-es eredményekhez hasonlóan a magyar kártyatulajdonosok túlnyomórészt digitális fizetésre használták kártyáikat készpénzfelvétel helyett, ezzel együtt a kártyás tranzakciók 38 százalékát továbbra is az ATM-es pénzfelvételek teszik ki.

A felmérésben részt vevők 71 százaléka kapja teljes jövedelmét banki átutalással Magyarországon, ami lehetővé teszi a digitális fizetési lehetőségek közvetlen felhasználását. Az emberek egy jelentős hányada azonban részben vagy teljes egészében készpénzben kapja jövedelmét. A kizárólag digitális módokon költekező emberek aránya 2023-ban 3 százalékponttal, 20 százalékra csökkent, ami azt jelenti, hogy

miközben négyből három magyar banki utalással kapja a teljes jövedelmét, a válaszadók közül csak minden ötödik költi azt el kizárólag digitálisan.

Ami a digitális fizetési megoldások elfogadottságát illeti, a magyarországi piacon két alapvető komponens továbbra is erős:

a digitalizált banki utalások aránya 90 százalék volt tavaly, míg az érintésmentes fizetések elfogadottsága 99 százalékra nőtt.

Mindkét esetben 1 százalékpontos növekedés történt 2022 óta: mindez pedig arra utal, hogy nagy a fogyasztói kereslet a már jól bevált, kényelmes digitális fizetési megoldások iránt. Ezzel szemben az innovatív fizetési megoldások – például a részletfizetés és a QR-kódos fizetés – elfogadottsága továbbra is alacsony, így fejlesztésre szorul.

A tudás: A digitális szakadék áthidalása kulcsfontosságú

A DFI egyetlen pillére, amely csökkenést mutatott 2023-ban, a Tudás volt. Míg az Infrastruktúra és Használat szintjén előrelépés tapasztalható, az emberek digitális pénzügyi tudása egy ponttal, 55-ről 54-re csökkent.

A Mastercard szakértői szerint a jelenség mögött a digitális fizetést lehetővé tévő technológiák növekvő száma és az egyre többféle fizetési szolgáltatás áll, az ehhez kapcsolódó tudás megszerzésére pedig több időre van szükség.

A jelentés rávilágít arra is, hogy a digitális szakadék növekszik: a magasabb iskolai végzettséggel és jövedelemmel rendelkezők könnyebben sajátítják el az új pénzügyi megoldásokat, míg az alacsonyabb képzettségűek és jövedelműek esetében nagyobb kihívást jelent a digitális pénzügyi térbe való bekapcsolódás. Ezért a Mastercard szerint a pénzügyi edukációt célzottan kell folytatni, különösen az idősebbekre, a kevésbé képzett és a hátrányos helyzetűekre fókuszálva, így csökkentve a digitális szakadékot.

Az egyes fizetési módok kényelem és biztonság szerinti megítélése jól mutatja: a korszerű digitális megoldások mint a kártyamentés és a mobiltárca egyértelműen elnyerték a fogyasztók bizalmát, és sokkal biztonságosabbnak és kényelmesebbnek ítélik meg ezeket, mint pár évvel ezelőtt – különösen a fiatalok.

A készpénz azonban továbbra is nagyon magas értékelést kap mind biztonsági, mind kényelmi oldalról.

Mi várható a jövőben?

A Mastercard Digitális Fizetési Indexe azt jelzi, hogy a legnagyobb előrelépés az infrastruktúra és a használat terén várható, különösen a QR-kódos fizetések és az azonnali fizetési megoldások terjedésével. Ugyanakkor a digitális pénzügyi tudás fejlesztése továbbra is kulcsfontosságú lesz a pénzügyi digitalizáció sikeréhez.

Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere szerint

a további fejlődés jelentős része azon múlik, hogy az edukáció révén mennyire sikerül a piaci szereplőknek és a szabályozóknak bizalmat építeni az új technológiák iránt.

Az biztos, hogy a pénzügyi világ átalakulása már megkezdődött, és a digitális fizetési technológiák előnyei egyre nyilvánvalóbbá válnak. A digitális fizetési megoldások nemcsak kényelmesek, de biztonságosak is – és ahogy a tudás terjed, egyre többen választják majd ezeket a megoldásokat a mindennapi pénzügyeik során.

A cikk a Mastercard támogatásával készült.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Eltűnik a Vodafone és a Digi márka Magyarországról, jön helyettük a One
A márkanévről szóló terv már régóta lebeg a piacon, de a szeptemberi bejelentés szerint a Vodafone Magyarországot darabolják: a kereskedelmi és az infrastruktúra divíziók külön válnak.


Január elsejétől új korszak kezdődik a hazai telekommunikációs piacon: a 4iG a Vodafone Magyarország, a Digi, az Antenna Hungária és az Invitech márkákat egyetlen név alatt, a One néven egyesíti - írta meg a Telex. A beolvadás első lépése csupán az új közös név lesz; a teljes integráció csak 2025 második felében várható.

A márkanévről szóló terv már régóta lebeg a piacon, de a szeptemberi bejelentés szerint a Vodafone Magyarországot darabolják: a kereskedelmi és az infrastruktúra divíziók külön válnak.

Az infrastruktúrát a V-Hálózat Távközlési Zrt. üzemelteti tovább, míg a kereskedelmi szolgáltatások a One Magyarország Zrt. nevével futnak majd. A 4iG már bejáratta a One brandet: Albániában és Montenegróban is ezt használja.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter már 2022 augusztusában bejelentette, hogy a 4iG és az állam felvásárolja a Vodafone Magyarországot, és az üzlet végül 2023 januárjában zárult le, 660 milliárd forintos vásárlással.

A részesedésből 49 százalék az államé lett a Corvinus Befektetési Zrt.-n keresztül, míg a maradék 51 százalék a 4iG-n keresztül, amely az Antenna Hungária révén szerezte meg.

Az Antenna Hungária felvásárlását a 4iG számára már egy 2022-es kormányrendelet is segítette. Így jött létre az a régóta várt állami telekom szuperholding, amelyben a 4iG kulcsszereplővé vált, noha néhány éve még alig volt jelen a piacon.

Az egyesülés több fronton is előnyöket ígér a lakossági és az üzleti ügyfelek számára. A vezetékes internet-, tévé-, telefon- és mobilszolgáltatások területi lefedettsége bővül, és közös platformra kerül a Vodafone és a Digi ügyfélszolgálata, üzlethálózata és digitális felülete. A One márkanév alatt a lakossági ügyfelek így a mobil- és vezetékes adat- és hangszolgáltatásokat, valamint a tévé- és streaming opciókat is egy helyen érhetik el. Az üzleti és kormányzati ügyfelek számára a korábbi Invitech adatközponti és kiberbiztonsági szolgáltatásai is elérhetőek maradnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Módosul az üvegek visszaváltásának szabálya – mutatjuk, hol akarnak egyszerűsíteni
A termékek díja változik meg, mégpedig egy matematikailag igen bonyolultan megfogalmazott, de valójában logikus módon.


Új tervezetet nyújtott be Orbán Viktor miniszterelnök, amely szerint változhat a többször használható, úgynevezett „többutas” palackok visszaváltási rendszere – szúrta ki a G7. A javaslat társadalmi egyeztetésre vár, és azt célozza, hogy az ilyen palackok visszaváltási díja a jövőben készpénzben, kerekítés nélkül, forintban meghatározott egész összeg legyen.

A tervezet értelmében a kötelező visszaváltási díjas, újrahasználható palackok esetében pontos összegben kellene meghatározni a visszaváltási díjat, amit készpénzben lehetne visszakapni.

Ez a változás olyan kis űrtartalmú üveges üdítőkre is vonatkozhat, amelyeket a gyártók nem zúznak be, hanem tisztítás után újratöltenek, mint például azokat a kis üvegeket, amelynek jelenleg 26,67 forint a visszaváltási díja.

Mivel öt forintos az elérhető legkisebb érme, a jövőben valószínűleg a díjaknak nullára vagy 5-re kell végződniük, hogy készpénzben könnyen kifizethetők legyenek.

A portál megjegyzi, hogy a többutas termékek díját eddig is a gyártók határozhatták meg, de ezek gyakran eltértek az 50 forinttól. Emellett a többutas palackokon található díjjelölés is más: a díj nem kör alakban, hanem palack szimbólummal jelenik meg a terméken.

Korábban többször előfordult, hogy a gyártók nem egész forintos díjakat jelöltek meg, ami a visszaváltás során okozott konfliktusokat, és az üzletek olykor nem fogadták vissza a hasonló termékeket darabonként. A mostani módosítással az ilyen problémákat próbálnák rendezni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nébih: fémdarabok találhatók az osztrák Coca-Cola által gyártott egyes üdítőitalokban
Az osztrák leányvállalat által gyártott Coca-Cola, Fanta, Sprite üdítők lehetnek érintettek.


Az osztrák hatóság az EU élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszerén (RASFF) keresztül tájékoztatta a tagállamokat, hogy a Coca-Cola HBC Austria GmbH vállalati önellenőrzésénél fémdarabokat talált szénsavas - Coca-Cola, Fanta, Sprite - üdítőitalaiban, amelyekhez külföldön történt vásárlásaik során a magyar fogyasztók is hozzájuthattak - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán az MTI-vel.

Ezért a Nébih felhívja a lakosság figyelmét, hogy

aki vásárolt a Coca-Cola HBC Austria GmbH által gyártott, 0,5 literes kiszerelésű, 2025.02.04. - 2025.04.12. minőségmegőrzési idővel rendelkező, a dátum alatt „WP” felirattal ellátott üdítőitalból, azt ne fogyassza el.

Hozzátették, hogy Coca-Cola Zero, Coca-Cola Zero Lemon, Coca-Cola Zero Zucker Zero Koffein, Coca-Cola Light, Fanta Orange, Fanta Orange Zero, Fanta Lemon Zero, Fanta Exotic Zero és Sprite Zero is található az érintett termékek között, amelyek forgalmazói az osztrák METRO és Kastner nagykereskedések.

Link másolása
KÖVESS MINKET: