És te szoktál a mobiloddal fizetni? Tények és tévhitek az okoseszközös fizetésről
Az érintésmentes fizetés népszerűsége folyamatosan növekszik, köszönhetően annak, hogy gyors, kényelmes, és nem utolsósorban biztonságos. Magyarországon a kártyaterminálok több mint 95%-a támogatja ezt a fizetési módot, így az okoseszközök széles körben használhatók. Mégis sokan vannak, akik kétkedve fogadják az ilyen újításokat, és számos tévhitet terjesztenek róluk. Lássuk, mi az igazság!
A 65 éves Erzsébet azt mondja, számára a technológiai dolgok amúgy is kihívást jelentenek, így inkább a hagyományos bankkártyás fizetést részesíti előnyben. „Én nem vagyok egy technikai zseni, és nem akarok órákig szenvedni a beállítással.”
Az okoseszközös fizetés beállítása rendkívül egyszerű. Miután hozzáadjuk bankkártyánkat az alkalmazáshoz (például Apple Pay vagy Google Pay), mindössze néhány lépést kell követni a biztonsági ellenőrzéshez, mint például az ujjlenyomat vagy PIN-kód megadása. Ha még így is komplikáltnak hangzik, elég egyszer segítséget kérni a kezdeti beállításhoz, utána már menni fog, mint a karikacsapás.
Annál is inkább, mert ha egyszer regisztráltuk a kártyánkat egy okoseszközön, rengeteget könnyíthet az életünkön. A marketingesként dolgozó András például azt mondja, amióta az okosórájával fizet, sokkal gördülékenyebb lett a mindennapi vásárlás. "Nem kell keresgélnem a pénztárcámat, elég egy mozdulat, és már mehetek is tovább. Ráadásul biztonságosabbnak is érzem, mert az eszközöm mindig nálam van, és az azonosítás is gyors.”
„Szerintem ez nem biztonságos. Mi van, ha feltörik a telefonomat, és minden pénzem eltűnik?” – teszi fel a kérdést Gábor, aki az adatvédelem miatt aggódik.
Valójában az okoseszközökkel történő fizetés sokkal biztonságosabb, mint gondolnánk. Az Apple Pay, Google Pay és Samsung Pay rendszerek titkosítást használnak, valamint biometrikus azonosítást (pl. az imént említett ujjlenyomat vagy arcfelismerés). Ráadásul a valódi kártyaadatok nem kerülnek továbbításra a vásárlás során, helyettük egyedi azonosítók (tokenek) használatosak. Ezek az egyszer használatos kódok biztosítják, hogy az adatok ne kerüljenek rossz kezekbe.
Gábor szerint ezeket a nem kézzelfogható dolgokat a hackerek még könnyebben eltulajdoníthatják, miután feltörték az okostelefont.
Bár sokaknak komoly kétségei vannak az online biztonságot illetően, a valóság az, hogy az okoseszközös fizetési rendszerek szigorú biztonsági intézkedésekkel védettek, beleértve a titkosítást és a rendszeres frissítéseket. Ezen rendszerek többfaktoros azonosítást alkalmaznak, így sokkal nehezebb feltörni őket.
Éva pár évvel ezelőtt, 50 évesen már átesett a tűzkeresztségen, azóta pedig csak az okostelefonját használja fizetésre. Azt mondja, biztos benne, hogy nagyobb védelmet élvezhet, mintha készpénzzel fizetne, mert azt bármikor ellophatják.
„Hallottam, hogy tolvajok csak hozzáérintenek valami kütyüt a telefonomhoz, és máris el tudják lopni a bankkártya adataimat NFC-n keresztül” – osztja meg félelmeit Zoltán, aki az NFC technológia miatt aggódik.
Zoltán nem tudja, de az NFC fizetés csak akkor működik, ha a felhasználó hitelesíti a tranzakciót, például biometrikus azonosítással. A modern NFC-rendszerek csak néhány centiméteres hatótávval működnek, így nem lehet csak úgy „ellopni” az adatokat, mint ahogy azt Zoltán gondolja. Továbbá a tolvajoknak a felhasználó biometrikus adatait is meg kellene szerezniük a sikeres tranzakcióhoz.
Editet más óvva intette pont a fenti okok miatt, de ő sosem tartott ezektől. "Az éttermekben és kávézókban különösen jól jön, hogy csak előveszem a telefonomat, és egy pillanat alatt kifizetek mindent. A tranzakciók gyorsasága miatt a sorban állás is sokkal gördülékenyebbé vált, ami nagy könnyebbség.”
Miért érdemes okoseszközzel fizetni?
Az okoseszközökkel történő fizetés tehát nemcsak biztonságos, hanem gyors és kényelmes is. Gondoljunk csak bele, mennyire praktikus lehet sportolás közben, utazáskor, vagy amikor gyorsan leugrunk egy boltba, és nincs nálunk a pénztárca. Az érintésmentes fizetés minden helyzetben kényelmet és rugalmasságot nyújt, legyen szó szórakozásról vagy egy spontán bevásárlásról.
Az okoseszközökkel történő fizetés nemcsak a Z generációnak való, hanem mindenki számára, aki szeretné megkönnyíteni a mindennapi fizetéseit. A modern világban pedig ez nem futurisztikus technológia, hanem a hétköznapi élet része.
A cikk a Mastercard támogatásával készült.