ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Miért fontos, hogy gyermekeink megértsék a matematikát?


Link másolása

A matematikára sajnos sok diák és felnőtt is úgy gondol, mint valami mumusra, ami csak megkeseríti az életet. Pedig a matek jóval több egy nehéznek gondolta tantárgynál. A 8. osztályos matematika gyakorlása például elengedhetetlen egy jó felvételihez, a középiskola pedig meghatározó lehet a gyermekünk továbbtanulása szempontjából.

Fontos lenne azonban, hogy ne görcsöljünk rá a témára, mert gyermekünk ezt megérzi, és ő is belefeszül. Érdemes nekünk, felnőtteknek is átgondolni a matematikával való viszonyunkat, hogy amikor a gyermekünk tanulási nehézségekkel küzd, ne a saját élményeinket vetítsük bele az ő problémáiba.

A matematika megértését azonban nem lehet megspórolni. Lehet, hogy csak érettségire áll össze neki, de még sokkal jobban jár, ha már a gimnáziumra megérti a matematika világának és az ismeretek számokkal való leképezésének a szépségét. Sajnos nem minden iskola van teli inspiráló, lelkes és nyitott tanárokkal, azonban ha nem is olyan kedvező a helyzetünk, ez még nem kell, hogy meghatározza a gyermekünk pályafutását. Ha a gyermekünknek nehezére esik a matematika tanulása, mert például kicsit lassabb az osztályátlagnál, akkor sincs semmi veszve. Ne feledjük azonban, minél hamarabb találunk megoldást, annál hamarabb fog felzárkózni a gyermekünk.

Miért is fontos a matek?

Sok előnye van, ha a gyermekeink idejekorán megértik a matematikát. Egyrészt a gyakorló feladatok edzik a gondolkodását, a problémamegoldó készségét, akár a kreativitását, ezek pedig mind olyan készségek, melyekre a munkaerőpiacon nagy lesz a kereslet akárhány év múlva is.

De a történet nem áll itt meg. A hétköznapokban alkalmazott matematikán kívül (vegyük csak a megtakarításokat vagy egy építkezést, felújítást, vállalkozást (melyekhez muszáj érteni a kamatos kamat vagy az adórendszer százalékainak működését) bármely szakmában szükség van a matematikai alapokra, akár csak egy excel táblázat kezeléséhez. A műszaki értelmiségre pedig egyre nagyobb az igény, hiszen a világunk afelé fejlődik, hogy nagyobb szükségünk van mérnökökre és informatikusokra, mint valaha. Ha belegondolunk, mindazt, amit magunk körül látunk, műszaki értelmiség teremtette: épületeket, hidakat, városokat, és azok szerkezetét, felépítését. Amilyen tempóban halad a világ, nem tudjuk, mi lesz tíz, húsz, harminc év múlva - de azt igen, hogy a matematikai tudásra és gondolkodásra szükség lesz.

De mi köze mindehhez a kamasz gyermekünknek, aki még nem is feltétlenül tudja, mit szeretne csinálni?

Nem arról van szó, hogy annak a gyermeknek, amelyiknek nem okoznak gondot sem a függvények, sem az algebra vagy a térgeometria, egyenes az útja a Műegyetemre. Sokkal inkább, hogy ha a gyermekünk megtanulja, hogy bár nehéz a feladat, amit meg kell csinálni, de ő képes megérteni és boldogulni vele, akkor bármilyen későbbi problémával szembe tud nézni. Legyen szó középiskolás felvételiről, egyetemről vagy később a munkához vagy akár a magánéletéhez kapcsolódó megoldandó kérdésről vagy felmerülő akadályról, a kulcs annak az önbizalomnak az elsajátítása, amely lehetővé teszi, hogy a kihívásban (akár csak egy új tananyagban) a gyermek ne ellenséget lásson, hanem lehetőséget a fejlődésre.

És ha gyermekünk már az általános iskolában ráérez a matematika ízére, nem lesz neki akadály, ha az utolsó pillanatban gondolja meg magát, hogy mégis inkább műszaki karra vagy informatikára szeretne jelentkezni egyetemre. Nem az lesz akadály az álmai előtt, hogy gyenge jegyei vannak matematikából - mindegy, hogy milyen okból.

Hogyan lehet elérni, hogy a gyermek értse a matekot?

Bár lehet, hogy szülőként kifog rajtunk a százalékszámítás vagy a kombinatorika, nem feltétlenül az a feladatunk, hogy mi legyünk a gyermekünk korrepetitorai. Az persze sokat számít, hogy ha például egy kacifántosan megfogalmazott szöveges feladatot a saját szavainkkal átfogalmazunk, hiszen sokkal könnyebben érthető lesz így a feladat.

Ám ha ez kevés, akkor szükség van valakire, aki elmagyarázza neki a matekot, anélkül hiába is erőlködik, nem fog menni neki. Az is lehetséges, hogy régebbről vannak olyan hiányosságai, amik megakadályozzák az új anyag megértését, vagy azt, hogy a megértett összefüggéseket alkalmazni tudja.

Ha tehát észrevesszük, hogy gyermekünk nehézségekkel küzd a matematika tanulásában, kereshetünk megfelelő szakszerű segítséget.

Amikor pedig eljut odáig fiunk vagy lányunk, hogy elkezdi érteni az adott anyagrészt, az apró célokból kiindulva, majd az apró sikerélményekből táplálkozva megérhetjük, , hogy akarja is csinálni. Ez a kulcs: nem kell, hogy a kedvence legyen a matematika, de támadjon fel benne egy olyan igény, hogy ő ezt szeretné jobban csinálni, hiszen érti, sőt, akár örömét is leli a feladatok megoldásában. Ha a megfelelő tempóban megfelelő nagyságrendű, éppen megugorható kihívásokat tud teljesíteni, ez az élmény teljesen át tudja formálni a saját gondolkodását. Már nem ő lesz a saját szemében az, aki nem érti a matekot, hanem úgy fog tekinteni magára, mint olyan valakire, akinek nehéz volt ugyan eleinte, de a saját erejéből felküzdötte magát.

És mivel pont abban a korszakban van, amikor a személyisége kialakul, formálódik, egy ilyen élmény nagyon erősen befolyásolni tudja a saját kompetenciaélményét, és a későbbi problémák megoldásához szükséges akaratát. Mi mást kívánnánk még ezzel kapcsolatban a gyermekünknek?

Az is fontos, hogy szülőként a hátteret biztosítsuk: a megfelelő tanulási környezetet.

Milyen a megfelelő tanulási környezet?

Tanulni, új anyagot befogadni nyugodt körülmények között lehet a legeredményesebben. Erőltetés nélkül, gyermekünkkel megbeszélve érdemes olyan tanulási időt bevezetni, amelynek világos keretei vannak: a gyermekünk tudja, mikor kezdődik, és mikor ér véget. Így könnyebben megy a koncentrálás is az erre dedikált időszakon belül. Természetesen az is szükséges, hogy tudja, mi értelme van mindennek, tehát elsődleges fontosságú lehet, ha beszélgetünk vele a matematika tanulásának és a tanulóidő betartásának céljáról.

A tanulási idő legyen csöndes, zavartalan, és gyermekünk fizikai szinten is álljon készen a tanulásra: legyen kipihent, egyen eleget, s egyen minőségi ételt (lehetőség szerint ne tartsunk otthon üres kalóriákat tartalmazó chipseket és csokikat, a gyermekünk úgyis ki fogja szagolni, hol van).

Ne várjunk azonnali eredményt, hiszen az elmének szüksége van alvásra is, hogy feldolgozza az aznap tanultakat. Mi magunk se görcsöljünk rá a gyermekeink jegyeire: a matektanárnak is nehéz átállni, hogy gyermekünket áttegye egyik skatuályából a másikba - a tanárok már csak így működnek, a legjobb indulat mellett is.

Ha mindezeket végiggondoljuk, és szép fokozatosan, gyermekünkkel együttműködve életbe léptetjük az új tanulási rendszert, nagy esélyünk van rá, hogy örömteli változásokat lássunk ne csak a bizonyítványban, de gyermekünk csillogó szemében is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: