HÍREK
A Rovatból

Mostmár tisztázzuk: a marihuána vagy az alkohol kártékonyabb?

Kutatók nagyon sok szempontot vettek figyelembe. Megdöbbentő adatokat találtak a dohányzás okozta függőséggel kapcsolatban is.


Amióta a 60-as években a hippimozgalom és a modern művészvilág által divatba jött a „fű”, állandósult a vita a fogyasztók, a legalizálás hívei és ellenfelei, de a tudomány képviselői közt is: a kenderszármazékokkal vagy az alkohollal pusztítjuk-e jobban magunkat? A kérdés már csak azért is nehéz, mert számos tényezőt figyelembe kell venni: például azt, hogy ezek az anyagok mennyire befolyásolják a szív, az agy működését, az emberi viselkedést, és hogy mennyire valószínű a függőség kialakulása. De fontos az időtényező is: egyes hatások azonnal nyilvánvalóvá válnak, míg mások csak többhónapos vagy többéves fogyasztás után jelentkeznek.

A megítélés kiegyensúlyozatlanságát az is okozza, hogy míg a tudósok hosszú évtizedek óta vizsgálják az alkohol hatását, ugyanezt a kannabisz esetében nehezíti a szer ma is szinte világméretű illegalitása.

Az elmúlt évek legfontosabb kutatásait és statisztikáit a Business Insider összegezte.

2016-ban az amerikai betegségellenőrző és megelőzési központ (Center for Disease Control and Prevention – CDC) adatai szerint több mint 30 ezren haltak meg az Egyesült Államokban alkohollal összefüggő okokból. És ebben a számban nincsenek benne azok, akik alkoholos befolyásoltság alatt történt balesetek, vagy így elkövetett gyilkosságok áldozatai lettek. A CDC becslései ez utóbbiak hozzáadásával megközelítenék a 90 ezer főt. Ezzel szemben az amerikai drog-hivatal (Drug Enforcement Administration – DEA) egyetlen olyan halálesetről sem tud, amelyet marihuána-túladagolás okozott volna. Az America Journal of Public Health-ben megjelent tanulmány viszont, amely egy 16 éven át 65 ezer emberen végzett megfigyelés eredményeit összegezte, azt mutatta ki, hogy azokat az egészséges embereket, akik kannabiszt szívtak, nem fenyegette jobban a korai halál, mint a szintén egészséges, ám a „fűvel” nem élő kortársaikat.

E tanulmányból az is kiderült, hogy a felnőtteknek a fele életében legalább egyszer elszívott egy jointot. Ennek ellenére csak kevesen váltak függővé tőle. A DEA egy korábbi felmérése, amelyben 8000, 15-64 év közötti férfit és nőt kérdeztek meg a drogokhoz való viszonyukról, csak 9%-ról állapították meg a függőséget. Ugyanez az arány az alkohol esetében 15% volt. Csak összehasonlításul: 17%-nak lett addiktológiai problémája azok közül, akik kokainnal próbálkoztak, a heroinnál már 23%-nak, a dohányzással pedig 32%-nak.

Italkészlet

Fotó: YouTube

Azért vannak olyan összevetések, amelyekből az alkohol jön ki jobban. A szesz lassítja a szívverést, míg a marihuána gyorsítja, és ez már rövid távon problémákat okozhat. Ezzel együtt az amerikai tudományos akadémiák januárban közzétett jelentése nem talált elegendő bizonyítékot sem ennek megerősítésére, sem pedig a cáfolatára. Ugyanakkor a jelentés megállapította, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás – például napi egy pohár bor – csökkentheti az infarktus és az agyvérzés kockázatát, szemben a teljes absztinenciával. James Nicholls, a brit alkoholkutató központ (Alcohol Research UK) igazgatója a Guardiannek nyilatkozva felhívta a figyelmet arra, hogy az alkohol eme jótékony hatását tönkretehetik az olyan időszakok, amikor valaki rendszeresen nagyobb mennyiséget iszik.

Ugyancsak a kevesebb alkohol fogyasztását javasolták amerikai onkológusok, akik szerint a nőknél növeli a mellrák kockázatát. Az amerikai egészségügyminisztérium a férfiak esetében a rákkeltő anyagok közé sorolja a szeszes italokat azok rendszeres fogyasztása esetén. Egyes korábbi megállapítások ugyan feltételeztek összefüggést a marihuána-szívás és a tüdőrák között, ezt azonban azóta megcáfolták – szemben a dohányzással, amelynek rákkeltő hatását a tüdőre és az agyra a januári jelentés is megerősítette.

Az amerikai közlekedés-biztonsági hivatal (National Highway Traffic Safety Administration) szerint a vérben kimutatható mennyiségű THC (a kannabisz fő pszichoaktív eleme) nem növeli a közlekedési balesetek kockázatát, míg 5 ezrelék alkohol akár 57,5%-kal is. A legveszélyesebb azonban, ha valaki úgy ül a volán mögé, hogy a két szer együttes hatása alatt áll.

A családi erőszaknak is gyakran eredője az alkohol. Az amerikai Alkoholizmussal és drogfüggőséggel foglalkozó tanács (National Council of Alcoholism and Drug Dependence – NCADD) által közzétett egyetemi kutatások mutattak rá, hogy 40%-kal magasabb volt egyes családokban a fizikai és mentális erőszak, amikor a házastársak ittak. Ilyen összefüggést mindeddig nem tudtak kimutatni a marihuána-fogyasztók esetében. Sőt, az egyik kutatás, amely a kannabisz-használat és családi erőszak eseteit vizsgálta a házasságok első évtizedében, azt mutatta, hogy sokkal kisebb valószínűséggel történt erőszakos cselekmény a marihuána-kedvelők, mint azok részéről, akik nem szívnak.

Mindkét szer negatív hatást gyakorol a memóriára, de másképpen. Krónikus fogyasztás esetén mindkettő okozhat hosszabb ideig tartó emlékezet-kiesést. A marihuánánál ez a hatás a leállást követően még hetekig eltarthat. Az idült alkoholistáknál a memória-zavar mellett a koncentrálási, a tervezési képességek csökkenése, bizonyos érzelmi és szociális beilleszkedési képességek romlása még több éves absztinencia esetén is fennállhat.

Marihuána-ültetvény

Fotó: Wkimedia Commons

Nagy mennyiségben mindkét anyag növeli a pszichiátriai betegségek kockázatát. A „fű” túlzó élvezőit leginkább a skizofrénia fenyegeti, míg az alkoholistákat a depresszió és a szorongás. Mint az amerikai akadémiai jelentésben olvasható, a marihuána időleges paranoiát is kiválthat. Másfelől viszont az öncsonkítás és az öngyilkosság sokkal gyakoribb a nagy, vagy túl gyakori alkoholfogyasztóknál.

Abban egyelőre nincsen egyetértés a tudósok között, hogy vajon az alkoholisták a depressziójukat vagy a szorongásukat akarják csökkenteni az itallal, vagy pedig e tüneteket az ital váltja ki.

A marihuána kémiai éhséget okoz, csökkenti a jóllakottság természetes jeleit, de annak ellenére, hogy akár 600 többletkalóriát fogyasztanak a „füvesek” egy-egy joint után, általában nem lesz jellemzően magasabb a testtömeg-indexük, sőt az American Journal of Epidemiology szerint kisebb az esélyük a kóros elhízásra, míg az erős alkoholfogyasztók gyakran küszködnek jelentős súlyfelesleggel is - a szesz magas kalóriatartalma miatt is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Kutyából nem lesz szalonna! Még akkor sem, ha maga Orbán Viktor mondja!” – Felháborodások sora követi Erdélyben is a kormányfő tihanyi beszédét
Orbán Viktor beszéde után elszabadultak az indulatok a közösségi médiában. Többen is dühösen reagáltak arra, hogy a miniszterelnök George Simiont idézte a Tihanyi Apátságnál.


A május 9-i tihanyi beszéd heves reakciókat váltott ki Erdélyben is. Sokan párhuzamot vontak az őszödi beszéddel, másokat a helyszín szimbolikája és az elhangzott idézetek háborítottak fel. Kedei Pál Előd, RMDSZ-es tanácsnok Facebook-bejegyzésében azt írta:

„Úgy látszik, május hónap a híres/hírhedt beszédek hónapja: 2006. május 26. – őszödi beszéd, 2025. május 9. – tihanyi beszéd. Hát mindketten elk*rták! Nem kicsit, nagyon!”

A bejegyzés további részében az erdélyi magyar közösség önrendelkezésére hívja fel a figyelmet:

„Az pedig itt Erdélyben több mint 100 éve igaz, hogy mi tudjuk legjobban, mi jó nekünk, és mi nem. Mi itt csak magunkra számíthatunk. Akárcsak vasárnap, május 18-án, amikor még van esély megállítani a szélsőséges, Nyugat-ellenes, magyarellenes jelöltet és hatalomátvételre éhes és kész társaságát.”

„Van egy jó mondás arra, ami most történik: Kutyából nem lesz szalonna! Még akkor sem, ha maga Orbán Viktor mondja!”

– zárta posztját.

Tóth Szilárd történész posztjában az esemény szakrális helyszínét és az elhangzott idézeteket kritizálta:

„»Te is, fiam, Brutus?!« Méghozzá a Tihanyi Apátság szent földjén? A Tihanyi Apátságnál, ahová eddig minket a legrégibb eredeti formájában fennmaradt magyar szórványemlék kötött? Szép magyar nyelvünk első írott szavai, az első leírt 58 magyar szó.” Hozzátette:

„És most, 970 évvel később Orbán Viktor innen üzen »Románia népének és jövendőbeli elnökének«, és idéz George Simiontól. Nem Szent Istvánt, az államalapítót idézi, nem I. András királyunkat, az apátság alapítóját, nem Kossuthot, nem Széchenyit, nem Rousseaut vagy Montesquieut, nem Immanuel Kantot, hanem Simiont, a focihuligánt!”

Majd szarkasztikusan megjegyezte: „Ja, elfelejtettem, Viktor szereti a focit…” Ugyanakkor kitért arra is, mit is idézett pontosan a magyar kormányfő a magyarellenes román elnökjelölttől:

„Mit idézett Orbán Viktor a focihuligántól? »Most a nemzetek Európájának, a keresztény Európának van itt az ideje, amelyben harcolni fogunk a jogunkért, hogy európai polgárok legyünk«, kihangsúlyozva, hogy »Teljesen egyetértünk«!”

„Hogy mennyire keresztény értékekért harcol Simion, azt megmutatta az úzvölgyi temető meggyalázásakor. A keresztényi értékekért küzdő AUR nyári egyetemén 2023. szeptember 16-án három AUR-os párttag (köztük egy képviselő) megerőszakoltak egy 17 éves lányt, én minden orvosi és térfigyelő kamerás bizonyíték ellenére 2 éve mismásolják az ügyet. Simion nem ítélte el társai tettét, nem határolódott el tőlük, nem zárták ki őket a pártból, az erőszaktevő képviselő továbbra is képviselő!”

– tette hozzá.

„Hát miért is ítélné el Simion párttársai tettét, ha ő is ilyent mond a parlamentben, hogy »Te agresez sexual, scroafo!« Köszönöm szépen, én ilyen harcostársakkal nem akarok küzdeni a »keresztényi Európáért«! És az álszentség csúcsa, amikor OV azt állítja, hogy »nem szólunk bele a most folyó román elnökválasztási küzdelembe«. Ezzel igenis beleszólt, méghozzá Simion javára! Ha annyira egyetért George Simionnal, honosítsa Magyarországra, de ne sugallja nekem, hogy Simionra szavazzak!”

– emelte ki bejegyzése végén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Kövér magyarázkodott Orbán helyett, és beszólt a Tiszának: Az bízzon bennük a nemzeti ügyek tekintetében, akinek két édesanyja volt
Az Országgyűlés elnöke szerint a legfontosabb szempont minden esetben az ott élő magyar közösségek jogainak, méltóságának, érdekeinek tiszteletben tartása. Szerinte az újvidéki és felvidéki magyarság helyzete is jelentősen javult.


Romániában is a magyar közösség érdeke az első - jelentette ki az Országgyűlés elnöke a Mandinernek adott interjújában.

Kövér László a lapnak úgy fogalmazott: azt, hogy az erdélyi, illetve romániai magyaroknak ki a megfelelő államelnökjelölt, természetesen az erdélyi magyaroknak, jelesül politikai képviseletüknek, vagyis az RMDSZ-nek kell eldöntenie. Ezt a döntést teljes mértékben tiszteletben tartjuk és támogatjuk, ez mindig is így volt, tehát ebben semmi újdonság nincs - tette hozzá.

Kiemelte, hogy Magyarország mint állam, illetve a kormány semmilyen ország belső választásában nem kíván állást foglalni, nem támogatják sem az egyik, sem a másik elnökjelöltet.

Hangsúlyozta, ez a voksolás a romániai választók belügye, felidézve: arra már volt precedens, hogy az Európai Unió intézményei egy tagállam belső demokratikus döntését megkérdőjelezték, s például a kétezres évek elején megpróbálták elszigetelni az akkor Wolfgang Schüssel kancellár által vezetett osztrák néppárti és szabadságpárti koalíciót.

"A politikában a türelem és a kitartás, meg a bölcsesség az, ami meghozza azt az eredményt, amit mindannyian remélünk"

- fogalmazott az Országgyűlés elnöke.

Mi akkor is, még EU-n kívüli országként is kiálltunk az emberek szabad döntése mellett. Nem gondoljuk ugyanis, hogy az unió arra jött volna létre, hogy bármely ország belső viszonyaiba beavatkozzon, különösen olyan durván, ahogy azt az utóbbi időben egyre gyakrabban teszi, vagy hogy hol verbálisan, hol pedig különböző szankciókkal, megpróbálja megfegyelmezni a választókat - mondta Kövér László.

Hozzátette, Orbán Viktor miniszterelnök megnyilatkozása pusztán arról szólt, hogy Magyarország a választók döntése nyomán kormányzó erőkkel, akár a kétoldalú kapcsolatok, akár az adott országban élő nemzeti közösségek ügyeit tekintve, akár pedig a brüsszeli politikát, az európai uniós közös ügyeket illetően, hajlandó együttműködni.

Az Országgyűlés elnöke szerint a legfontosabb szempont minden esetben az ott élő magyar közösségek jogainak, méltóságának, érdekeinek tiszteletben tartása.

Kövér László arra is kitért, hogy az AUR elnöke "példátlanul messze ment" korábban a magyarellenes gesztusok és kijelentések megtételében, vagy akár akciók szervezésében, ezért teljes mértékben megértik és osztják az ebből fakadó aggodalmakat.

Ugyanakkor mi valamennyi potenciális partnerrel azzal a reménnyel kezdjük meg az esetleges együttműködést, hogy ha ezek a problémák nem is helyezhetők zárójelbe, vagy nem is szüntethetők meg, legalább olyan folyamatokat tudunk elindítani, amelyek révén ezek az időben egyre kisebb jelentőségre tesznek szert - mondta.

A házelnök pozitív példaként hívta fel a figyelmet arra, hogy az első Orbán-kormány idején, Szlovákiában, Robert Fico miniszterelnöksége időszakában durva incidensek érték az ottani magyarságot, ma mégis az látható, hogy az EU-n belül az ismét Robert Fico által vezetett Szlovákia álláspontja áll szinte minden kérdésben a legközelebb Magyarországéhoz.

Az ő támogatásukra számíthatunk, és ők is a miénkre és noha korántsincs a felvidéki magyarság helyzete ott, ahol lehetne, a kormányzati viszonyulás jelentős, pozitív irányú elmozdulást mutatott az elmúlt években a magyar közösség problémái iránt - fogalmazott Kövér László, hozzáfűzve, hogy Szerbia esetében talán még szembeötlőbb a helyzet.

Azon magyarverések után, amelyek az 1990-es éveket, illetve a 2000-es évek elejét jellemezték, ma azzal a Szerbiával van a legjobb viszony, s annak a Szerbiának a magyar nemzetiségű állampolgárai lesznek a legjobb jogi és politikai helyzetben, amelyet egyébként egy nacionalistának minősített párt, illetve annak a vezetője irányít - hangsúlyozta az Országgyűlés elnöke.

Olyan gesztusokat tettek a korábbi államelnökök Szerbia és Magyarország részéről, amelyek elindítottak egy megbékélési folyamatot, amelyből mára stratégiai szövetség formálódott, az ottani magyarság helyzete is jelentős mértékben javult

- mondta, ugyanakkor hozzátette, szó nincs arról, hogy mind a Vajdaságban, mind a Felvidéken valamiféle Kánaán lenne a magyar közösség élete.

Kövér László úgy véli, a politikában a türelem és a kitartás, meg a bölcsesség az, ami meghozza azt az eredményt, amit mindannyian remélünk. Ez pedig szerinte az, hogy akár az erdélyi, akár a többi elszakított nemzetrész a saját, ezeréves szülőföldjén békében és háborítatlanul, sőt prosperitásban élhessen, s megtarthassa saját nyelvét, kultúráját, hitét és nemzeti önazonosságát.

A Mandinernek arra a kérdésére, hogy a Tisza Párt szerint Orbán Viktor elárulta a határon túli magyar közösségeket, Kövér László azt mondta: "mi mást várhattunk volna ettől a bandától, mint azt, hogy egy Brüsszel meg egy Kijev javára elkövetett hazaárulás között, a lehető legelső érzékeny pillanatban nekirontanak a határon túli magyarokkal is fennálló nemzeti együttműködésnek?".

"Ezek nem tudnak mást, csak rombolni és gyalázkodni, ócska, nyilas meg olykor komcsi propagandával operálni. Bármihez is nyúlnak, az bemocskolódik - így van ez a nemzetpolitikával is. Az bízzon bennük a nemzeti ügyek tekintetében, akinek két édesanyja volt"

- fogalmazott a Mandinernek Kövér László.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Ideje lenne, hogy a magyar hatóságok véget vessenek az értelmetlen ukránellenes hisztériának” – reagáltak az ukránok arra, hogy a magyar fél lemondta a kárpátaljai egyeztetést
„Amikor elfogy a bizonyíték, kezdődik a boszorkányüldözés - nem vette jó néven Ukrajna, hogy az ígéretesen induló magyar-ukrán tárgyalások megakadni látszanak a kémbotrány miatt.


Vasárnap Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára megerősítette, hogy Magyarország bizonytalan időre elhalasztja a május 12-re tervezett ukrán–magyar kisebbségi konzultációt. A találkozót a magyar fél mondta le, az elmúlt napok eseményeire hivatkozva.

Az ukrán Interfax szerint a megbeszélést Ungváron tartották volna, ahol a felek a korábban Budapesten egyeztetett 11 magyar ajánlás első fordulós vitáját kezdték volna meg. Az ukrán delegáció már megérkezett a helyszínre, és előzetes eredményekre számított, amikor megtudta, hogy a magyar fél elhalasztotta a konzultációt.

A budapesti előkészítő tárgyalásokon a felek abban állapodtak meg, hogy szakértői munkacsoportokat hoznak létre, amelyek részletesen vizsgálják a kisebbségi kérdéseket.

Magyar Levente azt írta Facebook-oldalán, hogy április 29-én Budapesten Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettessel egyeztetett, hogy új lendületet adjanak a kárpátaljai magyar kisebbség anyanyelvhasználati jogairól szóló, korábban megrekedt tárgyalássorozatnak. A megbeszélésen megállapodtak abban, hogy május 12-én szakértői szinten folytatják a munkát.

Az államtitkár közölte: szombat este úgy döntöttek, hogy a hétfői tárgyalást lemondják, mert „az elmúlt napok eseményei a magyar–ukrán kapcsolatokban nem teszik lehetővé a jóhiszemű, konstruktív egyeztetést olyan fontos és érzékeny tárgyban, mint a kisebbségi jogok”.

Azt is hozzátette, hogy „az a körülmény, hogy pénteken kémvádak alapján „elhárító akciót” hajtottak végre Kárpátalján, amit az ukrán fél egyből széles médianyilvánosság elé tárt, megkérdőjelezi a nyitott kérdések rendezésére irányuló szándék őszinteségét”. Bejegyzését azzal zárta: „Lássuk, mi történik a következő napokban. A magunk részéről mi továbbra is készen állunk a párbeszédre.”

Az ukrán külügyminisztérium szóvivője, Tihij Georgij az X közösségi oldalon reagált a fejleményekre. Azt írta:

„Amikor elfogy a bizonyíték, kezdődik a boszorkányüldözés.” A magyar hatóságokhoz intézett üzenetében pedig azt írta: „Ideje lenne, hogy a magyar hatóságok véget vessenek az értelmetlen ukránellenes hisztériának.”

Az ukrán–magyar kapcsolatok az elmúlt években feszültté váltak, különösen a kárpátaljai magyar kisebbség nyelvhasználati és oktatási jogai körüli viták miatt. A most elhalasztott konzultáció célja éppen ezeknek a feszültségeknek a csökkentése lett volna.

Pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat közleménye szerint lelepleztek egy magyar katonai hírszerzés által működtetett kémhálózatot, amelynek célja az ukrán védelmi rendszerek feltérképezése volt. Az ügynökség szerint a hálózat két tagját őrizetbe vették, és azt állítják, hogy közvetlenül a magyar hírszerzés megbízásából dolgoztak.

Az SBU szerint nemcsak az S–300-as légvédelmi rakétarendszerek pozícióira volt kíváncsi Budapest, hanem azt is vizsgálták, hogyan reagálna a lakosság, ha magyar katonák vonulnának be Kárpátaljára. A magyar kormány visszautasította az állításokat, lejáratókampányról beszél, és válaszként kiutasított két ukrán diplomatát, akik Szijjártó Péter szerint fedésben dolgozó ukrán kémek voltak. Az ukránok erre szintén kiutasítottak két magyar diplomatát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Donald Tusk: az orosz titkosszolgálat gyújtotta fel a Marywilska 44 nevű varsói bevásárlóközpontot
A tűz 2024. május 12-én keletkezett, és az épületben működő körülbelül 1400 bolt és szolgáltatóhely szinte teljesen megsemmisült. A gyanú szerint a tettesek közül többen Litvániában is végrehajtottak szabotázsakciókat.


Orosz titkosszolgálatok gyújtották fel a Marywilska 44 nevű varsói bevásárlóközpontot – jelentette be vasárnap Donald Tusk lengyel miniszterelnök. A politikus az X-en azt írta, hogy a vizsgálat lezárult, és egyértelműen kiderült, kik álltak a tavaly májusi tűzeset mögött.

A tűz 2024. május 12-én keletkezett, és az épületben működő körülbelül 1400 bolt és szolgáltatóhely szinte teljesen megsemmisült. A vásárlóközpontban sok vietnámi kereskedő dolgozott, ezért az eset a varsói vietnámi közösséget is súlyosan érintette.

A bevásárlóközpontban 1400 bolt működött, az épület 80 százaléka égett le. Tusk azt írta:

„Az akciót egy Oroszországban tartózkodó személy koordinálta. Az elkövetők egy része már őrizetben van, a többieket azonosították és keresik.” Az üzenetét azzal zárta: „Mindannyiukat el fogjuk kapni!”

A lengyel miniszterelnök a tűzeset után bejelentette, hogy bizottságot állítanak fel, amely az orosz befolyást vizsgálja, mert kémkedéstől tartanak.

A lengyel hatóságok szerint a gyújtogatás egy olyan szabotázssorozat része volt, amelyet Oroszországból irányítottak. A nyomozást egy éven át folytatták a rendőrség és a belbiztonsági ügynökség bevonásával. A vizsgálat során 121 napon keresztül helyszíni szemléket tartottak, 55 ügyész és 100 rendőr dolgozott az ügyön. Több mint 70 tanút, valamint több mint 500 károsultat hallgattak ki.

A Reuters szerint a lengyel hatóságok a litván nyomozókkal is együtt dolgoznak. A gyanú szerint a tettesek közül többen Litvániában is végrehajtottak szabotázsakciókat.

Adam Bodnar igazságügyi miniszter és Tomasz Siemoniak belügyminiszter közölte, hogy részletes ismereteik vannak az ügyről. Azt mondták, a gyújtogatásokat egy Oroszországban tartózkodó ember szervezte és irányította.

A két miniszter közös közleményben hangsúlyozta: „Elszántan felelősségre vonjuk azokat, akik ezeket a szégyenletes szabotázsakciókat elkövették.”

Márciusban a litván ügyészség azt állította, hogy az orosz katonai hírszerzés (GRU) állt a tavalyi vilniusi IKEA-tűz mögött. Ez három nappal a varsói gyújtogatás előtt történt. Az ügyész szerint a két kamaszkorú gyanúsított Varsóban találkozott, és ott egyeztek meg a megbízóikkal, hogy üzleteket gyújtanak fel Lettországban és Litvániában. A megbízásért 10 ezer eurót (nagyjából 4 millió forintot) és egy BMW-t ígértek nekik.

Oroszország tagadja, hogy köze lenne európai szabotázsakciókhoz. Korábban más gyanús tüzek miatt is őket okolták, például csomagküldő cégek esetében. Szakértők szerint ezek a támadások az Ukrajnának nyújtott európai támogatást próbálják gyengíteni.

A bejelentés éppen akkor történt, amikor Európa több országában is egyre nagyobb aggodalommal figyelik az orosz titkosszolgálatok titkos akcióit, amelyek célja a térség destabilizálása lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: