ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Életmódváltáson töröd a fejed? Ezek a tippek segíthetnek

Az egészséges élet része a rendszeres mozgás, a rossz szokások elhagyása és a helyes táplálkozás is. Így kezdj neki.

Link másolása

Az életmódváltás – bár elsőre lehet, hogy ijesztően hangzik – nem egy végtelen diéta vagy lemondások sorozata, hanem az arra irányuló cselekvés, hogy új, az egészségedre nézve előnyös szokásokat vegyél fel az esetleges régi, károsok helyett. Ha valaki életmódváltásra adja a fejét, annak számos oka lehet. A leggyakoribb az elhízás, de van, aki a stresszes mindennapjaiba szeretne rendszert vinni. Bármi is legyen az ok, az életmódváltás sok kis lépésből áll, türelem szükséges hozzá, de ha kitartasz, sokkal jobban fogod magad érezni a bőrödben.

Az alapok

Magyarország előkelő helyen szerepel Európában az elhízottak arányát tekintve: a felnőtt lakosság 65 százaléka küzd túlsúllyal vagy elhízással. A többletsúly azonban nemcsak esztétikai okok, hanem egészségünk szempontjából is gondot okozhat. Az ülőmunka és különösen most a home office sem segítenek, de nagyon sok múlik az étkezésen és a rossz szokásokon.

Ha plusz kilókkal küzdesz, gyakran hallhattad azt a tanácsot, hogy diétázás helyett válts életmódot. Bár drasztikusnak hangozhat, valóban hosszútávon ez hozhatja a legjobb eredményt, hiszen a gyors diéták gyakran megerőltetők a szervezet számára, és amint visszatérsz a régi szokásaidhoz, a jojo effektusnak köszönhetően gyorsan visszaszaladhatnak a leadott kilók. Ehelyett szabadulj meg azoktól az ételektől, hozzávalóktól, amik nem segítenek, figyelj jobban az étkezésedre. Ez nem koplalást jelent, csupán azt, hogy tudatosan odafigyelsz, miből, mennyit és mikor fogyasztasz.

Ha bizonytalan vagy, kérheted dietetikus segítségét is, hogy rávezessen a helyes útra. Ilyen lehet a rendszeres gyümölcs- és zöldségfogyasztás, valamint a szénhidrátok csökkentése. Ha minden alkalommal ettél desszertet, most cseréld gyümölcsre, ha csak este ettél, válts át napi öt, de kisebb étkezésre. Alapvetően semmit sem kell véglegesen kiiktatnod az életedből, a lényeg a mértéken van: azaz, ha eddig minden esti filmezéshez benyomtál egy zacskó chipset, attól bár búcsút kell mondanod, de nem jelenti azt, hogy például kéthetente vagy havonta egyszer ne tarthatnál a barátaiddal egy nassolós görbe estét.

Az étkezésre azonban nemcsak azoknak kell figyelni, akik többlet súllyal küzdenek, hiszen az egészséges táplálkozás, a megfelelő tápanyag-, vitamin-, és folyadékbevitel akkor is számít, ha éppen az a problémád, hogy nem tudsz kilókat magadra szedni.

Új szokások

Az egészséges életmód másik lényegi eleme a rendszeres mozgás. Nem kell megijedni, ez nem jelenti azt, hogyha egész életedben kerülted a tesi órákat, akkor most bárki azt várná, hogy jövő héten maratont fuss. Itt is a lényeg a fokozatosságon van és azon, hogy megtaláld a neked megfelelő mozgásformát.

A napi 8-10 óra ülőmunka és a tömeges home offie nem igazán segít a helyzeten, főleg, hogy sokaknak így el sem kell hagyni mindennap a lakást, kimarad a munka és az otthon közötti út is. A túl sok ülőmunka és mozgáshiány azonban nem csak az elhízás miatt veszélyes, fokozza különböző érrendszeri betegségek kockázatát is, a nem megfelelő testtartás pedig kedvez a különféle mozgásszervi bántalmaknak. Ezért is ajánlják az otthonról dolgozóknak, hogy tartsanak szüneteket, mozogjanak, nyújtsanak, és figyeljenek a helyes testtartásra ülés közben is, hogy később ne legyen problémájuk. Kezdetben az is segíthet, ha mindennap sétálsz egy fél órát a környékeden, lift helyett a lépcsőzést választod, messzebb parkolsz a kocsiddal vagy egy megállóval korábban szállsz le.

Nem kell rögtön fejest ugrani a sportok világába, és ha megvan a megfelelő, akkor is csak fokozatosan emeld a nehézséget. Mozogj hetente két-három alkalommal alacsony pulzustartományban (ekkor még tudsz beszélni mozgás közben levegőkapkodás nélkül), majd lassan fokozhatod a terhelést és a tempót. A legkézenfekvőbb sokaknak a futás és a biciklizés, és talán ezeket a legkönnyebb beépíteni a mindennapokba is, de kísérletezz bátran. Lehet, hogy neked valamelyik tornavideó jön be, a jóga, valamilyen izzasztó táncforma, falmászás, úszás vagy éppen egy harcművészet. Még ha az elején nehéz is rávenni magad a mozgásra, meglátod, ha belejössz, nem fogod megbánni.

Vizsgáltasd ki magad!

Ha megjött a kedved a sportoláshoz és az életmódváltáshoz, egy vérvizsgálat segíthet abban, hogy mielőtt belevágsz, megtudd, minden rendben van-e. A SYNLAB Magyarországnál amatőr és rekreációs sportolóknak is készítenek sportdiagnosztikát, amely során megnézik, van-e dietetikai és sportélettani szempontból releváns eltérés. A vizsgálatba beletartozik például a máj- és vesefunkció vizsgálata, mely szükséges a megfelelő fehérjebevitel beállításához, vagy például a vasháztartás követése, amely rendkívül fontos az igen gyakori sportolói anaemia felismerésében és étrendi kezelésében. Továbbá a vérzsír paraméterek vizsgálata speciális alul- vagy túltáplálásra hívhatják fel a figyelmet.

Adj magadnak időt

A változás nem fog egyik napról a másikra megtörténni. Van, hogy el kell telnie akár egy-két hónapnak is, mire megérzed a pozitív változást. A lényeg, hogy tarts ki a terved mellett. A testnek szüksége van időre az átalakuláshoz, de az agynak és a léleknek is kell az idő, hogy felvegye az új szokásokat. Utána viszont, ha kitartó vagy, a mozgás és a helyes táplálkozás természetes részévé válik az életednek. Hogy könnyebb legyen, kitűzhetsz akár apró részcélokat is, hogy gyakrabban legyen sikerélményed. Ezt kötheted súlyvesztéshez vagy teljesítményhez is, például, hogy 5 km lefutása után megjutalmazod magad valamivel.

A szokások kialakításában jó szolgálatot tehetnek különféle mobilos applikációk is. Van olyan, ahol követheted étkezéseidet, máshol a mozgást tudod jegyezni, vagy beállíthatod, hogy a mobilod emlékeztessen az aznapi edzésre. A lényeg, hogy türelemmel és kitartással hatalmas változásokra vagy képes egy egészségesebb önmagadért.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Éjjel itt az óraátállítás – ezt érdemes tudnod róla!
A tavaszi óraátállítás ráadásul pont az eredményezi, hogy egy órával lerövidül az éjszakánk, kevesebbet alhatunk. Hogyan kerülhetjük el, hogy ez napokig hatással legyen ránk? Mit jelent az egy órával későbbi sötétedés? A szakértő válaszol.

Link másolása

Szombatról vasárnapra virradó éjjel 2 órakor 3 órára, azaz egy órával előrébb kell állítani óráinkat – már amelyik nem teszi meg ezt magától. Így ugyan egy órával kevesebb alvás jut majd nekünk, ám vasárnaptól egy órával később sötétedik majd.

A téli és nyári időszámításról és az ehhez kapcsolódó óraátállításról mindenkinek más a véleménye. Egyesek szerint teljesen felesleges, csupán arra jó, hogy napokra összezavarja a szervezetüket, másokat viszont egyáltalán nem zavarja meg, és észre sem veszik azt a plusz vagy épp mínusz egy órát az átálláskor. Az óraátállítás bevezetésének hátterében energiamegtakarítás áll: mivel a nyári időszámítás alatt később sötétedik, így csak később van szükség arra, hogy felkapcsoljuk a villanyt.

De hogyan hat a szervezetünkre az óraátállítás?

„Az óraátállítás többet jelent annál, hogy egy órával többet vagy kevesebbet alszunk. Szervezetünket ugyanis ennél jobban megviseli. Néhány napig, sőt akár egy-két hétig is hatással lehet a pihenésünkre, alvásunkra vagy a munkánkra, ezáltal a teljesítményünkre is” – figyelmeztet Dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

„A szervezetünk napi működése a belső óránk szabályos menetrendjéhez, a sötétség és a világosság váltakozásához kapcsolódó ún. cirkadián ritmushoz igazodik.

Ha ez a ritmus bármilyen okból – például éjjeli munkavégzés, alvászavar, rendszeres éjszakázás – felborul, az hatással van a szervezetünk működésére. Az óraátállítás miatt ez a ritmus egy órával eltolódik, az egy órányi alváshiány miatt pedig ébredéskor az alvást segítő melatonin hormon szintje még olyan magas, mint ahogy az alváskor lenni szokott.

Ezzel szemben azonban a cukorszintet szabályozó glükokortikoid szintje, valamint az ébrenléti aktivitást és éberséget elősegítő orexin nevű ingerületátvivő-anyag alacsony, ezért szétszórtnak, dekoncentráltnak érezhetjük magunkat” – teszi hozzá a szakember.

Milyen panaszokat okozhat a cirkadián ritmusban bekövetkezett változás?

Mindenek előtt rossz közérzetet, ami járhat fáradtsággal, fejfájással. Az is előfordulhat, hogy ingerültebbek vagy épp lehangoltabbak vagyunk. Csökkenhet a koncentrációs képesség, jellemző lehet ránk egyfajta szórakozottság. Társulhat mindez emésztési zavarokkal, étvágytalansággal, szívbántalmakkal. És persze álmatlansággal – ha már az alvási ritmusunkba zavar bele az óraátállítás.

Óraátállítás. Meddig még?

Az óraátállítást Európában 1916-ban vezették be először, majd évekkel később elhagyták, ám a 70-es években újra bevezették, hogy csökkentsék az energiafelhasználást. Az évek során azonban számos tanulmány kimutatta, hogy ez a hatása elhanyagolható, ezzel szemben azonban a nyári időszámítás egészségre gyakorolt káros hatása jelentősebb. Az Európai Bizottság 2018-ban ismertette a nyári óraátállítás megszüntetésére irányuló javaslatát, amelyet 2019-ben megszavaztak. Arról, hogy ez mikor fog megvalósulni, egyelőre nincs hír. Addig is egy kis odafigyeléssel felkészülhetünk, hogy minél kevésbé viseljen meg minket.

Hogyan tehetjük zökkenőmentessé az átállást?

Szerencsére számos praktika segíthet megkönnyíteni ezt az időszakot. Fáradtság esetén iktassunk be pihenőt, ezzel elkerülhetők az ilyenkor gyakori háztartási vagy közlekedési balesetek. Vegyünk esténként egy forró fürdőt, készítsünk egy ízletes citromfűteát, amely megnyugtat lefekvés előtt.

Ha nem érezzük magunkat fáradtnak, az esti séta segíthet levezetni a feszültséget, és ráhangolódni a pihenésre. Mozogjunk többet, ugyanis a futás, torna, jóga, vagy bármilyen aktivitás segíti a szerotonin hormon termelődését.

A könnyű, mértékletes táplálkozás és a minimum napi 10 ezer lépés sokat segít a fáradtságérzés leküzdésében.

„Az átállás jobban megviselheti a gyermekeket, az idős embereket, és azokat, akik alvászavarban szervednek. Vannak olyanok is, akiknél szükség lehet gyógyszerekre is a hangulatváltozás, illetve az alvásproblémák miatt, ám ha tudjuk, hogy minket komolyabban megvisel ez az időszak, készüljünk fel előre. Keljünk korábban akár már napokkal az óraátállítás előtt, pihenjük le hamarabb, hogy fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetünket a változásra” – teszi hozzá a doktornő.

Link másolása
KÖVESS MINKET: