Betegséget is okozhat, ha helytelen pózban alszol
Magzatpóz
fotó: pixabay.com
Miért jó?
A magzatpóz jó stresszoldó, ugyanis tudat alatt a gyermekkori kényelem hatását kelti bennünk. Amy Hope masszőr szerint ez a legkényelmesebb alvópóz. „A magzatpóz elegendő teret hagy a gerincnek, hogy könnyen mozogjunk alvás közben, és ha nem kuporodunk túlzottan össze, a légzésünk is megfelelő lesz.”
Chris Idzikowski alváskutató szerint azok, akik magzatpózban alszanak, általában lelkiismeretes, stabil személyek – a stresszt éjszaka, álmukban vezetik le, mégpedig azzal, hogy ebben a kényelmes pózban alszanak el. Szerinte ezért van az, hogy a magzatpózban alvók felfrissülve, tettre készen ébrednek reggelente.
Miért rossz?
Súlyosbíthatja a nyakfájdalmat, mivel nyomás alá helyezi fejünk ízületeit. Hope azt javasolja, hogy mindenképpen használjunk párnát, ha így alszunk, ugyanis így biztosíthatjuk be azt, hogy jól álljon a nyakunk és a gerincünk. Kisebb eséllyel fogunk így fájós nyakkal ébredni. „Lehetőleg kemény párnát használjunk!” – javasolja. „Elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy betöltse a fülünk és a nyakunk közötti helyet.”
A fejünket egyenesen kell tartanunk, párhuzamosan a gerincünkkel és a vállunkkal. Emiatt egy vállas férfinak vastagabb párna kell, mint egy vékony nőnek. Ha valaki hátfájásra hajlamos, érdemes egy vékony párnát beraknia a térdei közé, hogy a gerince biztosan a megfelelő helyzetbe kerüljön.
Jobbra fordulva
fotó: wikipedia.com
Miért jó?
Magas vérnyomásúaknak ajánlott ez a póz. Mivel így több helye van a szívünknek, csökkenhet a vérnyomásunk. Ha magas a vérnyomásod, próbálj így aludni! Mivel így szabadabb a bal oldalunk, a mellkasüregben több helyet kap a szívünk, ezáltal csökkenhet a vérnyomás és lassulhat a szívverés, ami előnyös a szív-és érrendszeri problémákkal küzdők számára.
Az amerikai Stony Brook Egyetem kutatói szerint azok, akik valamelyik oldalukra fordulva alszanak el, kisebb eséllyel szenvednek öregkorukban Alzheimertől. Miért? Állítólag így könnyebben szabadul fel az agyunk alvás közben, emellett a gerincvelőnk és idegrendszerünk is így kerül megfelelő állapotba. Kutatásaik során kimutatták, hogy az Alzheimerhez és más idegrendszer-beli megbetegedések okozói 25 százalékkal hatékonyabban ürülnek így ki testünkből, mintha a hasunkon vagy a hátunkon aludnánk. Több tanulmány is azt állítja, hogy általánosan az oldalunkra fordulva ürülnek ki agyunkból legkönnyebben a kártékony anyagok.
Miért rossz?
Várandós nők ne válasszák ezt a pózt, ugyanis a terhesség későbbi szakaszában megnöveli a halva születés esélyét. Az Új-Zélandi Auckland Egyetem kutatói 155 halva születést és 310 élve születést vizsgálva következtették ki az előbbi állítást. Véleményük szerint a póz okozta lecsökkent vérnyomás árthat a magzatnak.
Hason fekve
fotó: pixabay.com
Miért jó?
Intenzívebben álmodnak a hason alvók, mely hatást vélhetően a nehezebb légzés váltja ki.
Chris Idzikowski alváskutató szerint a „szabadesés” pozícióban – ahol karjaink testünkkel párhuzamos helyzetben vannak – emésztünk a legkönnyebben éjjel. A Hong Kong-i Shue Yan Egyetem kutatói szerint a hason alvók izgalmasabbakat álmodnak: például olyanokat, amiben valaki megkötözi őket. Szerintük ez a hason fekvés okozta megnehezedett légzés hozadéka.
Miért rossz?
Izomrendszerünk szempontjából a hason alvás a legkárosabb. Ahhoz, hogy ebben a pózban normálisan tudjunk lélegezni, órákon keresztül egy oldalra kell elfordítani a fejünket, ami a nyakunk egyik oldalát túlzottan megterheli. Ez fejfájáshoz, nyakmerevedéshez, feszülő vállfájdalomhoz és néhány esetben a karunkba lesugárzó fájdalomhoz is vezethet. A hason alvás akár még súlyosbíthat is a hátfájdalmon, mivel képes meggörbíteni a derekunkat.
(Forrás: Daily Mail)
Ti hogy szoktatok aludni? Ha érdekes volt a cikk, oszd meg ismerőseiddel!