Állást keresel? 5 tipp, hogy megmutasd, nemcsak a pozícióra, de a céghez is passzolsz!
Aki keresett mostanában állást – vagy most is éppen ebben a fázisban van –, jól tudja: a munkaerőpiaci verseny nagyon kiélezett. Több tíz vagy akár száz hasonló végzettségű, ugyanolyan értékes tapasztalattal bíró álláskereső pályázik egy-egy pozícióra. Ilyen helyzetben pedig nem egyszerű kitűnni – de nem is lehetetlen.
Ha ugyanis nem tudsz kiemelkedni a tömegből a képesítéseiddel vagy a korábbi munkatapasztalataiddal, akkor más eszközhöz kell nyúlnod: meg kell mutatnod, hogy mi magához a céghez is tökéletesen passzolsz. Ez elsőre kissé megfoghatatlannak tűnhet, de valójában nem az: az alábbiakban konkrét tippeket adunk, amelyek segíthetnek ebben!
Készíts CV-t tudatosan!
A legtöbben egyetlen önéletrajzzal rendelkeznek, ezt küldik el az összes különböző céghez és pozícióra. Ez azonban nem a legjobb gyakorlat, hiszen minden vállalat más és más – ahogy a különböző pozícióknak is lehetnek egyedi specifikációi. Nézzük meg egy példát! Tegyük fel, hogy jelentkezel egy kommunikációs állásra egy technikai újításokkal foglalkozó startupnál, és ugyanazt a CV-t adod be egy minisztériumi kommunikációs pozícióra. A kettő teljesen más szemléletet, személyiséget, értékrendet, preferenciákat igényel, nem is beszélve a dizájnról – hogyan is lehetne alkalmas tehát mindkettőre ugyanaz az önéletrajz?
A legcélszerűbb tehát az, ha minden alkalommal új CV-t gyártasz, amikor jelentkezel valahová. Az alapok persze ugyanazok lesznek, nem kell teljesen más tartalommal feltölteni mindegyiket, az ördög inkább a részletekben rejlik. Ha gondod akad az önéletrajz-gyártással, akkor érdemes sablonokra támaszkodnod: nézd meg a CVApp.hu-t itt, ahol számos különböző típusú és stílusú változatot találsz.
Végezz kutatást!
Mielőtt jelentkeznél egy állásra, fontos, hogy utánanézz a cégnek – így megláthatod, passzoltok-e egymáshoz. Ha te már megbizonyosodtál arról, hogy számodra ez lenne a tökéletes munkahely, már csak őket kell ugyanerről meggyőznöd. Ehhez pedig ismerned kell a cég értékrendjét, azt, hogy mit tartanak fontosnak egy dolgozóban és hogy milyen lenne számukra az ideális jelölt. Ezeket érdemes össze is írnod, majd felhasználni!
Hogy hol? Nos, például rögtön az önéletrajzodban. Rejts el benne kulcsszavakat, amelyeket ők is szívesen használnak, hangsúlyozd azokat a készségeidet, tulajdonságaidat, képességeidet, amelyeket láthatóan fontosnak tartanak! Ezt megteheted az önéletrajz tartalmával, de akár egy okos dizájnnal is – nézd meg a CVApp.hu-t itt, és válogass a lehetőségek közül!
Amennyiben ez sikeres volt, úgy jó eséllyel behívnak majd egy interjúra, ahol ezt a tudást ismét bevetheted, csak akkor már szóban. A legtöbb HR-es az interjú során felteszi a kérdést: „Miért lennél tökéletes erre a pozícióra?” – nos, a fenti tanácsokkal már könnyű lesz válaszolni erre a kérdésre.
Legyél közvetlen!
Behívtak interjúra? Szuper! Lehet, hogy csak egy egyszerű, akár formális beszélgetésről van szó, de már az irodában eltöltött rövid idő alatt is megmutathatod, hogy valódi csapatjátékos vagy és hogy igazán beillenél a közegbe. Mindenkivel legyél közvetlen, kedves, udvarias és általánosságban véve vidám! Persze egy interjúhelyzet általában idegességgel tölti el az embert, de igyekezz ezt kizárni, és önmagadat adni!
Mutasd meg, hogy szenvedélyes vagy!
Tudjuk, az álláskeresésbe könnyen belefásul az ember, az ötödik – vagy tizenötödik – interjú után már rutinból csinálja az egészet. De ne hagyd, hogy ez rajtad is elhatalmasodjon! Az interjún legyél energikus, dinamikus, mutasd meg, hogy valódi szenvedély fűt téged a szakma iránt! Ezt nemcsak a személyiségeddel teheted meg, hanem akár azzal is, hogy friss ötletekkel, meglátásokkal állsz elő. A proaktivitást – amennyiben nem tolakodó – a legtöbb helyen örömmel fogadják, hiszen azt mutatja, hogy kreatív vagy és valóban foglalkozol a vállalattal, illetve annak jövőjével.
Hangsúlyozd a hosszú távú kompatibilitást!
A legtöbb munkáltató igyekszik hosszú távra találni munkaerőt, hiszen rengeteg energiát tud felemészteni a toborzási és kiválasztási folyamat. Tehát azt is meg kell mutatnod, hogy kettő, öt vagy akár tíz év múlva is összeegyeztethető leszel a vállalattal. Ha az interjún a jövőbeli terveidről kérdeznek, arról mindenképp úgy beszélj, hogy már a cégen belül képzeled el magad, a szakmai fejlődésedet.
Ezeket a tanácsokat megfogadva biztosan kitűnsz majd a tömegből, mint az egyik legalkalmasabb potenciális jelölt. Természetesen igényel némi felkészülést és munkát – de végül is megéri, nemde?