A pénzügyi tudatosság gyerekkorban kezdődik: Így nevelhetjük a kicsiket felelősségre
Szülőként jelentős szerepünk van abban, hogy alakítsuk gyermekeink pénzügyi szokásait és viselkedését. Azáltal, hogy már korán megtanítjuk őket a pénzügyek kezelésére, az alapokat rakjuk le jövőbeli anyagi jólétük megteremtéséhez. Cikkünkben segítünk, hogyan kezdjünk bele a pénzügyi tudatosságra való nevelésbe és milyen tippeket érdemes felnőttként akár nekünk is megfogadnunk.
Gyakorlati tippek a pénzügyi tudatossághoz
Érdemes korán kezdeni
A világról alkotott képünk egészen kisgyermekkortól kezdve formálódik. Így olyan, számunkra apróságnak tűnő dolgok is befolyásolhatják a gyermekek pénzügyekhez való hozzáállását, hogy mennyit beszélünk róluk otthon. Az életkoruknak megfelelően ismertessük meg velük a különböző bankjegyeket, tartsunk otthon egy perselyt az aprónak, esetleg hagyjuk őket játékosan fizetni a boltban.
Ez nemcsak játékként tudatosul bennük, hanem a pénz értékének megértéséhez is hozzájárul majd. A nagyobbakkal pedig egy új játék, esetleg elektromos kütyü megvételéhez készíthetünk költségvetést, amiben vezethetik a zsebpénzüket és céljaikat.
Mutassunk példát!
A gyermekek legjobban a szüleik viselkedését figyelve tanulnak. Mutassunk jó példát azzal, hogy mi is felelősségteljesen bánunk a pénzzel és nyíltan beszélünk otthon a pénzügyekről! Bevonhatjuk őket a havi költségvetés tervezésébe vagy a nyaralás megszervezésébe is. Magyarázzuk el a döntéseink mögötti okokat, hogy megértsék a pénzügyi felelősség elveit, és alkalmazhassák azokat a saját életükben.
Tanítsuk meg a költségvetés és megtakarítás alapjait!
Habár nem minden háztartásban marad megtakarítani való összeg a hónap végére, a tudatos tervezés a fizetésünkkel a megtakarítás előszobája. Írjuk össze költségeinket és bevételeinket, nézzük át, mik azok a felesleges kiadások, amiket esetleg csökkenthetünk. Ilyen lehet például egy nem használt előfizetés vagy a magas bankkártya használati díjak is.
A nagyobb gyerkőcöket már bevonhatjuk ebbe a folyamatba. Illetve növelhetjük pénzügyi felelősségtudatukat és anyagi biztonságukat, ha saját megtakarítási számlát hozunk létre a számukra. Számos bank ugyanis lehetővé teszi a gyerekek nevére szóló bankszámlanyitást, amin a kicsik a szülőkkel közösen kezelhetik a pénzügyeiket, így biztosítva, hogy felelősségteljesen gazdálkodjanak a zsebpénzükkel.
Bátorítsuk az önálló döntéseket!
A nagyobb gyerekeket érdemes önálló döntéshozatalra bátorítani. Így nem felnőttként találkoznak majd először olyan helyzettel, amiben anyagiakról kell majd dönteniük. Ehhez azonban fontos, hogy megfelelő alapokkal ruházzuk fel őket a felelősségteljes döntésekhez.
Tanítsuk meg őket, hogy hasonlítsák össze az árakat, olvassák el a termékértékeléseket, és vegyék figyelembe a minőséget és a tartósságot vásárlás előtt. Bátorítsuk őket, hogy kritikusan gondolkodjanak arról, hogy egy vásárlás megfelel-e a szükségleteiknek és értékeiknek. Beszéljünk a késleltetett örömérzetről és a nagyobb célokra való megtakarítás fontosságáról a rögtönzött vásárlások helyett. Ezek a készségek segítenek majd nekik tudatos és felelős felnőttekké válni.
Bízzunk rájuk pénzügyi felelősséget!
Nem kell nagy dologra gondolni. Adhatunk nekik zsebpénzt, amivel saját maguk gazdálkodhatnak, vagy elküldhetjük őket önállóan a boltba. Ez ugyanakkor azzal is együtt jár, hogy ha nem megfelelően döntenek, akkor negatív visszacsatolást kapnak. Például, ha elköltik a zsebpénzüket egy játékra, pedig egy új telefonra spóroltak, akkor nem lesz új telefonjuk, hacsak a régi el nem romlik.
Beszéljünk a hitel és az adósság fogalmáról!
Tinédzser korban már érdemes olyan bonyolultabb dolgokba is belemenni, mint a hitel és az adósság fogalma. Beszéljünk a felelős kölcsönfelvétel fontosságáról és a túlzott adósság következményeiről is. A hitel ugyanis sosincs ingyen, még ha bizonyos változatait (0%-os hitel, kötött felhasználású diákhitel) kamatmentesen is fizethetjük vissza. Ez segíthet a későbbi eladósodás megelőzésében is.
A gyermekek pénzügyi tudatosságra való nevelésével gondoskodhatsz anyagi biztonságuk megteremtéséről és ahhoz is hozzájárulhatsz, hogy felelősségteljesebb felnőtté váljanak. Érdemes azonban korán elkezdeni, a kicsik ugyanis még szivacsként szívják magukba az új tudást és hozzák létre saját értékrendjüket. Felnőttként sincs azonban késő a pénzügyi tudatosság elsajátítására. A költségvetés tervezése és a megtakarítási szokások kialakítása jó kezdőlépés lehet hozzá.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője az K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.