ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

7 tipp az ételpazarlás ellen

Te is észrevetted már, hogy sokszor a kukában végzi az étel, amit még meg lehetett volna menteni? A Munch zöld blogja összegyűjtött 7 egyszerű tippet, amivel megakadályozhatod a mindennapos ételpazarlást.

Link másolása

A Munch egy olyan közösség, ami az ételpazarlás megakadályozása ellen kíván tenni. A platformján vendéglátóhelyek kínálják fel az el nem adott ételeiket. Így akár 60%-os kedvezménnyel juthattok hozzá friss, érintetlen és fogyasztható ebédhez vagy vacsorához, amivel nemcsak jól laktok, hanem az ételpazarlás ellen is tesztek.

A blog hasonló problémákkal foglalkozik, csak szélesebb körben. Írnak a fenntarthatóságról, az ételpazarlásról, a környezetvédelmi problémákról.

1. Vásárolj okosan!

A hétvégén az egész hűtőd kiürült? Akkor irány a bolt, de csak okosan! Az emberek többsége sokkal többet vesz, mint amire szüksége lenne. Készíts bevásárlólistát és vásárolj tudatosan. Csak azt vedd meg, amire tényleg szükséged van.

Bónusz tipp: adj magadnak egy bónuszt (mondjuk a kedvenc csokid formájában), ha mindent felhasználsz a hűtődből, mielőtt újabb körútra mennél a boltba.

2. Csomagolj magadnak!

Csomagolj magadnak ebédet. Sőt a lehető legtöbb étkezést (amit nem otthon végzel), csináld magadnak. Habár mindennap étteremben/falatozóban kajálni jó mókának tűnik, nagyon drága és óriási mértékű ételpazarláshoz vezet. Egy jó kezdet lehet, hogy csökkentsd a kiadásaidat és a szénlábnyomodat, ha magaddal viszed legalább az ebédedet.

Bónusz tipp: Ha későn kelős ember vagy, akkor főzz meg előre hétévégén és fagyaszd le az ételeket. Így, ha este kiveszed, akkor reggel már csak ki kell kapnod a hűtőből és voilá, már rohanhatsz is a munkába vagy a suliba.

3. Barátkozz össze a hűtőddel!

Ha már a fagyasztásnál járunk, a legkönnyebb módja, hogy meg tudd őrizni és későbbre el tudd rakni az ételt, az az, ha lefagyasztod. Például azokat a zöldségeket, amik már túl puhák, vagy kicsit fonnyadtak ahhoz, hogy belerakd a salátádba, kis tasakokban le tudod fagyasztani és később smoothie-ba, vagy akár krémlevesbe fel tudod használni.

Bónusz tipp: Ha a fűszereket vízzel együtt a jégkockatartóba fagyasztod le, akkor nem csak a limonádéd dizájnját tudod vele feldobni, hanem az ízvilágát is. Ha nem akarsz fűszeres jégkockát akkor akár olívaolajban, vagy magában is lefagyaszthatod őket.

4. Komposztálj, ha tudsz!

A maradékok komposztálása a lehető legjobb út ahhoz, hogy az ételmaradékot értékes energiává alakítsd. Bár nem mindenkinek adatik meg a lehetőség egy kültéri komposztáló rendszer használatára, számos lehetőség van hogy egy kisebb, korlátozottabb helyből is kihozd a legtöbbet. Léteznek pici, hordozható komposztáló gépek, amik az erkélyen, vagy akár a konyhapulton is elférnek.

Bónusz tipp: Ha van kerted, akkor próbálj meg DIY komposztálót építeni. Hidd el nem olyan nehéz. Csak néhány raklap, kavics és egy nagy adag lelkesedés kell hozzá. (DIY komposztáló részletes leírása)

5. Tudd, hogy mennyit eszel!

Ha étterembe, vagy vendégségbe mész (de ez vonatkozik az otthoni étkezésekre is), tudd, hogy mekkora az az ételadag, amivel jól laksz. Rengeteg kutatás kimutatta, hogy a sok választási lehetőség miatt az emberek nagy része többet eszik, mint amire a szervezetének szüksége lenne. A kisebb adagok kevesebb maradékot és több energiát adnak.

Bónusz tipp: Ha nem vagy biztos benne, vagy csak kíváncsi lennél, hogy a testednek mennyi tápanyagra/ételre van szüksége, akkor csekkold a Brit Táplálkozási Alapítvány oldalát.

6. Menj csomagolásmentes boltokba!

Hányszor próbáltad már meg a lehető legkisebb maradék ketchupot is kikaparni a ketchupos tubusból? Na és a tejes dobozból? A gyárilag előrecsomagolt ételekből szinte soha nem sikerül maradék nélkül megenni az egészet. A csomagolások kis görbületeiben, a tubusok szájában mindig megbújik egy kis maradék. Szerencsére már sok bolt található a nagyvárosokban, ahol csomagolásmentesen tudunk válogatni a termékek közül, és ahol az ételpazarlás mellett, a műanyagfelhasználás ellen is tudunk tenni. Ilyen bolt például a Ligeti Bolt és a Naeked.

Bónusz tipp: Ha nem mindig jutsz el csomagolásmentes boltba, akkor a hagyományos boltokba is vigyél saját szatyrot, hálót, hogy minél kevesebb nejlonzacskót használj.

7. Rendelj munchot!

Nincs kedved főzni, de pazarolni se akarsz? Ráadásul a budgeted is a végét járja? Akkor a legjobb és legzöldebb lehetőség ha muncholsz egyet a Munch.hu-on. Ezzel nem csak a környezetedet véded, hanem a pénztárcádat is, miközben a kedvenc budapesti helyeidről kapsz meglepetés ételeket.

Bónusz tipp: Töltsd le az appot, hogy még könnyebben tudj böngészni a munchok között!

Ha te sem szeretnéd az élelmiszert pocsékolni, keresd a tippeket a blogon, a Facebookon, az Instagramon vagy vegyél egy MUNCHOT az alkalmazásban!

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: