5 hasznos tipp kezdő kontaktlencse viselők számára
A látás élessége nagymértékben befolyásolja életminőségünket. Ezt azok tudják igazán, akik fénytörési problémákkal küzdenek, és nem látják teljesen, tisztán az őket körülvevő világot. A szemüveg viselése manapság abszolút trend, ám a kényelem és a láthatatlanság apropóján minden korábbinál többen döntenek a kontaktlencsék mellett is. A kínálat rendkívül széles, és kéthetes, havi vagy akár napi lencsék mellett is letehetjük a voksot.
1. Maximális higiénia napi lencsékkel
Mindegyiknek megvan a maga előnye, míg a kéthetes lencsék kedvező áruk miatt kedveltek, a havi, magas oxigénáteresztő képességgel rendelkező típusok a 24 órán át viselhetőség apropóján népszerűek. Kontaktlencse viselés közben a higiéniára kiemelt figyelmet érdemes fordítani.
Például az Acuvue Oasys 1-Day kontaktlencséből minden nap újat lehet használni, így megspórolható a tisztítás folyamata. Ugyan rendszerint magasabb áron elérhető, mint kéthetes társai, viszont esetében nincsen szükség a kontaktlencse tisztító folyadékra. Érdemes tehát úgy választani a kínálatból, hogy egyéni igényeinket és napi szokásainkat is szem előtt tartsuk.
2. Kontaktlencse tisztítás
A legtöbben olyan kontaktlencsét választanak, amit naponta ki kell venni és tisztítani, sőt, a behelyezés előtt is el kell végezni ezt a műveletet. Sokféle lencsetisztító folyadék közül válogathatunk, melyeket jól lezárva érdemes tárolni. Semmiképpen ne öntsük át másik flakonba, azzal ugyanis sterilitását kockáztatnánk.
Nem csak a lencséket érdemes átöblíteni, hanem a kontaktlencse tartót is. Lefelé fordítva szárítsuk azt meg átöblítés után, és töltsük fel újra tiszta folyadékkal, melybe a nap végén belehelyezhetjük a lencséket. Mielőtt hozzáérnénk a lencséhez, alaposan mossunk kezet. Legjobb, ha antibakteriális folyékony szappannal tesszük ezt, de arra ügyeljünk, hogy a kéztörlés során se kerüljön szennyeződés a kézre. Amennyiben náthás, megfázásos időszakot élünk, akkor érdemes a lencse helyett inkább szemüveget viselni, ezzel elkerülve az esetleges fertőzéseket.
3. Ne maradjon el a hidratálás!
Napjainkban az egyik sokakat érintő probléma a szemszárazság. A számítógép előtt végzett munka során hajlamosak vagyunk elfeledkezni a pislogásról, ennek következménye pedig a szem kiszáradása, ami irritációval, kipirosodással, könnyezéssel járhat. A klíma használata során is hasonló jelenség tapasztalható. A szemszárazság viszont a kontaktlencsét viselők számára nem túl előnyös, hiszen ahhoz, hogy ússzon a szem felszínén a lencse, folyamatos hidratálásra van szükség. A könny a szennyeződések és a levált hámsejtek eltávolításában is segít.
Jó hír viszont, hogy ma már olyan kontaktlencsék is elérhetőek, melyek kifejezetten a száraz szem sajátosságainak felelnek meg nedvességtartalmukkal. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy belsőleg is gondoskodjunk a hidratálásról, vagyis fogyasszunk elegendő folyadékot a nap folyamán. Ez minimum három liter vizet jelent, de akár több is szükséges lehet a fizikai aktivitás, a hőmérséklet és a testsúly függvényében.
4. Figyelje teste jelzéseit!
A megfelelő paraméterekkel rendelkező kontaktlencsét nem lehet érezni. Ha a görbülete nem megfelelő, azt viszont meg lehet. A túl szűk megakadályozza a könny áramlását a lencse és a szaruhártya között, vagyis kényelmet érzés lesz viselni a lencsét. A túl nagy görbület miatt nem tud minden egyes pislogásnál kitisztulni a látás, ugyanis a lencse túl nagy mozgástérrel rendelkezik. Fontos, hogy folyamatosan figyeljünk testünk jelzéseire, ráadásul idővel változhatnak a szükséges kontaktlencsére vonatkozó paraméterek, így a rendszeres kontroll nélkülözhetetlen.
5. Ne dobja el szemüvegét!
A kontaktlencsét választók rendszerint a nagyfokú kényelem miatt teszik le a voksot e megoldás mellett. A legtöbb márka több párt is tartalmazó kiszereléssel van jelen a piacon, így ha az egyik megsérülne, elveszne, akkor azonnal áll rendelkezésre másik pár.
Nem érdemes azonban a szemüveget eldobni, hiszen lehetnek olyan időszakok, amikor annak viselése válik szükségessé. Megfázás, betegség idején a higiénia érdekében nem ajánlott a kontaktlencse használata, ilyenkor a szemüveg bizonyulhat a leginkább megfelelőnek.