JÖVŐ
A Rovatból

Már az Antarktisz havában is megjelent a mikroműanyag, egy része 6000 kilométerről került oda

Egyes kutatók attól tartanak, hogy a sarki vagy a magas hegyvidéki jégbe és hóba keveredett mikroműanyag felgyorsíthatja a földi jégtakarók olvadását.
Fotó: Wikimedia Commons - szmo.hu
2022. június 22.


Link másolása

Nincs menekvés a műanyag elől, olyannyira beleette már magát életünkbe, szervezetünkbe, a természetbe. Olyan helyeken is felbukkannak nyomai, ahol el sem tudtuk volna eddig képzelni: az óceán legmélyebb árkaiban, a civilizációtól távoli hegyek levegőjében, sőt, emberi vérben is.

Legutóbb a Cryosphere című szakfolyóiratban közzétett tanulmányból megtudhattuk, hogy

a Déli-sarkvidék havában is találtak legfeljebb 5 mm-es, rizsszem méretű mikroműanyag-részecskéket.

Pedig az Antarktiszt tartották régóta az utolsó megmaradt természetes területnek, amelynek nagy részét még nem alakította át az emberi tevékenység.

Az új-zélandi Canterbury egyetem kutatói a Ross-selfjég területén 19 különböző ponton gyűjtöttek frissen esett havat, és 29 mikroműanyag-részecskét találtak egy liternyi megolvadt hóban. Ez magasabb koncentráció, mint amelyet korábban a Ross-tengerből és a Déli Jeges-tengerből vett mintákban találtak – írja a Mongabay.

Az eredmény magukat a tanulmány szerzőit is meglepte. Laura Revell professzornő egyenesen arra számított, hogy ezen az elhagyottnak hitt helyen egyáltalán nem bukkannak műanyagra.

„Újabb ösvény nyílt meg a mikroműanyagok számára a környezetünkbe, és azt mutatja, hogy a szárazföld ugyanúgy ki van téve szennyezésünknek, mint a tenger. Ha bekerülnek a környezetbe, az élő szervezetekbe, bejuthatnak az élelmiszerláncba, amelynek negatív hatásai lehetnek egészségre, beleértve a növekedési rátákra, a szaporodásra és az általános biológiai funkciókra” – figyelmeztet Revell.

A kutatók nem kevesebb, mint 13 féle műanyagot azonosítottak mintáikban, a leggyakoribb az élelmiszercsomagolásban, a palackozásban és a szintetikus ruházatban használt polietilén-tereftalát (PET) volt.

Rájöttek, hogy a legtöbb műanyag az Antarktisz kutatóállomásain dolgozó kinti ruházataiból és felszereléseiből származik. Ezt bizonyítja, hogy az egyes állomások közelében háromszor akkora volt a koncentráció, mint másutt. De voltak olyan mikroműanyagok, amelyek sokkal messzebbről, akár 6000 km-es távolságról érkeztek az Antarktisz e területére – állapította meg a tanulmány.

Egyre többen keresik a választ arra, hogy a szárazföldre került mikroműanyagok miként juthatnak az atmoszférába. Az egyik elmélet szerint az óceánba.

A jelek szerint a széllel és a tenger hullámaival ugyanúgy körbejárják a Földet, mint a víz vagy a nitrogén.

Natalie Welden, a glasgow-i egyetem környezettudományi és fenntarthatósági előadója szerint a műanyag tartós struktúrája miatt „ideális szennyezőanyag”, mivel könnyű súlya miatt viszonylag széles területet képes beborítani, és a szél is könnyedén felkaphatja és szanaszét sodorhatja.

Ha már bekerült az atmoszférába, vagy lehull az esővel és a hóval, vagy pedig messzire szál a globális légáramlatokkal. Ha mindezekhez hozzáadjuk a vízi szállítást, a szennyvízcsatornákat és szemétlerakókat, érthető, hogy lassan alig találunk olyan helyet, ahol nem találkozunk műanyag-darabokkal – mondta Welden, aki felhívta a figyelmet arra, hogy az antarktiszi hómintákban talált szintetikus rostok nagyon hasonlítanak ahhoz, amelyek például az otthonuk közelében láthatunk, öltözködésük, ruháik mosása következményeképpen.

Más kutatások arra utalnak, hogy a sarki vagy a magas hegyvidéki jégbe és hóba keveredett mikroműanyag felgyorsíthatja a krioszféra, a földi jégtakarók olvadását.

Aggodalomra ad okot az is, hogy az atmoszférába került mikroműanyagok befolyásolhatják a klímát, a felhők képződésében játszott szerepükkel.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk