HÍREK
A Rovatból

Karikó Katalin újabb elismerést kapott: övé idén A nőkért és a tudományért díj

A világhírű magyar tudós megkapja az UNESCO és a L'Oréal nők számára létrehozott nemzetközi tudományos díját is.
MTI - szmo.hu
2021. október 01.



Öt kutatónőnek, köztük a Covid-19 elleni mRNS-alapú oltás kidolgozásában úttörő szerepet játszó Karikó Katalin biokémikusnak ítélték oda idén az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) és a L'Oréal nők számára létrehozott nemzetközi tudományos díját - közölte a párizsi székhelyű szervezet.

A 100 ezer eurós pénzdíjjal járó L'Oréal-UNESCO A nőkért és a tudományért elnevezésű elismerést 24. alkalommal adják át.

A díj célja a világ öt kontinenséről származó női kutatók pályafutásának támogatása, és az előttük álló akadályok leküzdésének segítése

- olvasható a közleményben.

Az indoklás szerint a magyar biokémikus a pennsylvaniai egyetem tanáraként, az észak-amerikai kontinens jelöltjeként érdemelte ki a díjat az mRNS-alapú technológia tökéletesítésében vállalt kivételes szerepéért, amellyel lehetővé vált a döntő lépés olyan koronavírus-ellenes oltások létrehozásában, mint amelyineket a Pfizer/BioNTech és a Moderna fejlesztett ki.

A 66 éves Karikó Katalinnak, a BioNTech német laboratórium alelnökének kedden ítélték oda a Francia Tudományos Akadémia legnagyobb elismerését, a Grande Médaille-t, amelyet kétévente kap meg egy-egy jeles francia vagy külföldi tudós.

Az UNESCO és a L'Oréal nők számára létrehozott nemzetközi tudományos díját Európa képviselőjeként Maria Angela Nieto Toledano spanyol embriológus, az alicantei Szent János Idegtudományi Intézet kutatója nyerte el azzal, hogy utat nyitott új terápiás megközelítések előtt az onkológiában.

Az Afrikát képviselő Agnes Binagwót, a kigali (Ruanda) Global Health Equity Egyetem professzorát azért tüntették ki, mert munkásságával jobb hozzáférést biztosított a HIV, a malária és a tuberkulózis elleni küzdelem eszközeihez.

A kínai Csöcsiangi Egyetem professzorát, Hailan Hu-t az újgenerációs antidepresszánsokkal kapcsolatban végzett idegtudományi kutatásokért tüntették ki Ázsia és a csendes-óceáni térség jelöltjeként.

Latin-Amerikából és a Karib-térségből egy kubai tudós, Maria Guadalupe Guzman Tirado, a havannai Trópusi Betegségek Intézetének kutatója kapja a L'Oréal-Unesco-díjat a dengue-láz kezelésében végzett úttörő munkájáért.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Nyugdíjasok, figyelem: elég egy mozdulat, és érvénytelenné válhat az élelmiszer-utalvány
Egy pénztáros nem fogadta egy asszony utalványait, mert azokat nem pont a perforációnál vágta szét, és így a bolt szerint érvénytelenné váltak.
F. O. Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. szeptember 12.



A legtöbben már hétvégére vásároltak a szombathelyi piacon. Egy táblán arról tájékoztatják a vásárlókat, hogy néznek ki a kormány által adott nyugdíjas élelmiszer-utalványok. Az Államkincstár szerint a 30 ezer forint értékű utalványokat október közepéig minden érintett megkapja. Van, akihez már meg is érkezett.

Egy békéscsabai asszony többféle címletű utalványt kapott. Mivel ezekből nem tudnak visszaadni az árusok, jól jöhetnek a kisebb-nagyobb címletek. Azt mondja, igyekezett óvatosan szétválasztani, nehogy megsérüljenek.

„Előbb behajtogattam, mert láttam, ha csak úgy fogom eltépni, akkor biztos, hogy szakad, behajtogattam, aztán újra vissza, és utána könnyen széjjel jött” – mondta Molnárné Sallai Erzsébet az RTL Híradónak.

Egy néző szemtanúja volt, hogy nem fogadták el egy nyugdíjas élelmiszer-utalványát egy szupermarket pénztáránál.

Azt írta, „ollóval vágta szét az utalványokat az azon látható vonal mentén", de „az üzlet illetékes munkatársnője szerint belevágott az utalványba", ami ettől érvénytelenné vált. Erről más is hallott már.

„Szét kell szedegetni, de azt is hallottam ismerősöktől, hogy nagyon óvatosan, mert hogyha a vonalkódot vagy nem tudom, van-e ilyen szalag rajta, megsérül, akkor nem fogadják el”

– jelentette ki Sárközi Mária.

„Én szerintem ez kukacoskodás, mert a csekket is hogyha letépjük, a sárga csekket, én is már jártam úgy, hogy egy kicsit beszakadt, és a postán megragasztották” – mondta Pásztiné Maros Erika.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint a sérült utalványokat a kereskedő visszautasíthatja.

„Ha az utalvány biztonsági elemei sérültek, és nem ellenőrizhetők az utalványon például az azonosító szám, vagy a vonalkód nem leolvasható, akkor ezt a kereskedő nem fogadhatja el” – nyilatkozta Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

Az Államkincstár a híradóval azt közölte: a sérült utalványok cseréjét kérvényezni lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: A pályamester korábban többször kérte a vonatkisiklással érintett vasúti pálya ideiglenes lezárását, nem hallgattak rá
A Tisza Párt elnöke szerint a történtek miatt Lázár Jánosnak azonnal távoznia kell a közlekedési miniszteri posztról.
F. O. Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. szeptember 12.



„A pályamester korábban többször kérte a vonatkisiklással érintett vasúti pálya ideiglenes lezárását a veszélyhelyzet elhárításáig. Nem hallgattak rá. Ma két ember megsérült és csak a gondviselésnek köszönhető, hogy nem történt súlyos tragédia. Számtalan korábbi fotó kering az interneten az érintett pályaszakaszról. Ezek alapján egy laikus számára is nyilvánvaló, hogy a pálya életveszélyes” – írta a Facebookon Magyar Péter.

A Tisza Párt elnöke szerint Lázár Jánosnak azonnal távoznia kell a közlekedési miniszteri posztról.

„Egy működő országban erre nem is kéne felszólítani, hanem magától távozna” – jelentette ki Magyar Péter, majd emlékeztetett arra, hogy Lázár János 2022-ben minden vasúti fejlesztést leállított, számtalan szakembert eltávolított a MÁV-tól.

„Ma már a vasúti pálya felén lassújel van érvényben, számtalan helyen a magyarkútihoz hasonlóan életveszélyes állapotban van a sínpálya.

Lázár János az utóbbi években csak azzal foglalkozott, hogyan lehet a beszerzéseket magához vonni. Mindenki kitalálhatja, hogy mi volt ezzel a célja.

Az utóbbi hetekben sem a közlekedés fejlesztésével törődött, hanem Rogán Antal kitúrásával a miniszterelnök környezetéből, ezzel is felkészülve az Orbán Viktor bukása utáni időkre” – fogalmazott a politikus, aki a poszt végén megerősítette: véleménye szerint a batidai kastélytulajdonosnak nincs helye a közéletben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Állami pénzből megvásárolt és felújított táborban találkoznak a Harcosok Klubja tagjai a hétvégén
A sátoraljaújhelyi táborban bulival, politikai tréninggel és ökörsütéssel készülnek a hétvégére. Több kormánypárti politikus is ott lesz.


Szombaton „edzőtábort” tartanak Sátoraljaújhelyen a Harcosok Klubja tagjai, a helyszín pedig a felújított Rákóczi Tábor lesz. Az eseményt az Orbán Viktor által létrehozott Harcosok Klubja Facebook-csoportjában hirdették meg, ahol azt írták: „Exkluzív események, közösségi médiás képzések, csapatépítő programok és persze a nap végén buli” várja a résztvevőket. A miniszterelnök augusztus elején jelentette be, hogy jön a HK-edzőtábor, számolt be róla a Telex.

A programon részt vesz több kormánypárti politikus is, köztük Orbán Viktor, Orbán Balázs, Lázár János és Menczer Tamás.

A tábort jelenleg a Rákóczi Szövetség működteti, amely a létesítményt 2019-ben vásárolta meg, miután 762 millió forint támogatást kapott az államtól ingatlanvásárlásra. Ugyanebben az évben a kormány további 1,85 milliárd forintot különített el a felújításra.

A sátoraljaújhelyi Rákóczi Hotel, Tábor és Rendezvényközpont eredetileg az 1960-as években SZOT-gyereküdülőként működött, majd a rendszerváltás után magánkézbe került. A felújított tábor azóta a Rákóczi Szövetség központi rendezvényeinek helyszíne lett.

A szervezet a működésére is rendszeresen kap állami támogatást. A költségvetésben 2023-ra és 2024-re 2-2 milliárd forintot, 2025-re pedig 2,5 milliárdot irányoztak elő. A tavalyi beszámolójuk szerint összesen 3,2 milliárd forint támogatást kaptak a központi költségvetésből. Ezen felül 14 millió forint érkezett önkormányzatoktól, 4 millió forint 1%-os felajánlásokból, valamint 208 millió forint magánszemélyektől és cégektől – többek között a MOL-tól és a Mészáros Lőrinc alapítványától. A szövetség saját árbevétele 2,3 millió forint volt.

A Rákóczi Táborban rendszeresen tartanak eseményeket, amelyeken kormányzati szereplők is megjelennek.

Nemrég Kövér László vett részt egy pódiumbeszélgetésen az Összmagyar Egyetemista Táborban, korábban pedig Gulyás Gergely és Hernádi Zsolt látogatott el a harmadik Összmagyar Középiskolás Táborba.

A tábor mellé egy új, négycsillagos wellness szálloda is épül.

Az Átlátszó információi szerint az 50 szobás hotel kivitelezését a Hunép Zrt. nyerte el 3,8 milliárd forintos ajánlattal.

A Rákóczi Táborban 730 fő elszállásolására van lehetőség. A szálláshelyek között 40 superior háromcsillagos szoba található a főépületben, valamint két vendégház 31 standard szobával. A parkban több tábori vendégház is van, és a belső utak, járdák, illetve járművek is megújultak a legutóbbi felújítás során.

A Harcosok Klubja edzőtáborának időpontja szeptember 13–14., ezeket a napokat már korábban lezárták a szállásfoglalási rendszerben. A háromcsillagos vendégházi szobák ára 2 főre reggelivel 30 ezer forint, a hotelszobák közel 44 ezer forintba kerülnek. A következő hétvégére már szabadon lehet foglalni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Aszfaltrajzverseny Lázár János batidai kastélya előtt – azonnal reagált a miniszter a történtekre
Az eseményt Alpár György szervezte, Márki-Zay Péter is csatlakozott. A rajzok inkább a miniszter elleni tiltakozásról szóltak, mint a „luxizásról”.


Márki-Zay Péter egy zebrát rajzolt az aszfaltra a batidai kastély előtt tartott aszfaltrajzversenyen. Úgy fogalmazott, hogy az állat „egy nagyon tiszteletre méltó állat, általában csíkos. Ez csíkos helyett rácsos, nyilván arra utalok, hogy ez az út lehetne az út a börtönbe, ugyanis Nagyfára vezet, ahol egy büntetésvégre-hajtási intézmény van.” Hozzátette, semmit nem várt az eseménytől, inkább arról kellene beszélni, „hogyan lopnak”.

A rendezvényt pénteken délután tartották a kastély előtt. Az ötlet Alpár György volt drávaszerdahelyi polgármestertől származott, aki meghívta az eseményre Márki-Zay Pétert is, számolt be róla a Telex. Bár

a verseny tematikája eredetileg a „luxizás” lett volna, a rajzok inkább Lázár János iránti ellenérzéseket fejeztek ki.

Volt, aki „Ne rendelkezzen más a mi pénzünkkel” feliratú transzparenssel jelent meg.

Felállítottak egy sátrat is, benne a „Éljen soká Lázár János a Szegedi Csillagban” felirattal.

Az aszfaltra több üzenet került, köztük olyan is, amelyben Lázár Jánost egyenlőségjellel kötötték össze a nemrég megölt Charlie Kirkkel, akinek gyilkosát éppen aznap fogták el. Egy másik feliratban a miniszter akasztását követelték, de az üzenetet végül a készítője lemosta egy vizes seprűvel.

A történtekre Lázár János a Facebook-oldalán reagált. Bejegyzésében azt írta:

„Akasztás, fejbelövés, kivégzés. Már nálunk is! A tiszások és haverjuk, Márki-Zay vágya, „műve”.

Aszfaltrajz-verseny Magyarországon, két nappal Charlie Kirk amerikai patrióta influenszer kivégzése után. Tiszások! Ilyen a ti szeretetetek!? Ilyen országot akartok? Mi biztosan nem!”

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk