DIAGNÓZIS PODCAST: Időszakos böjt és cirkadián ritmus – minden, amit a hosszú élet érdekében tudni érdemes
Hosszú, egészséges élet – ki ne vágyna erre? De legalábbis azt senki sem akarja, hogy a kor előrehaladtával egyre több problémája legyen az egészségével. Ma már külön szakterület foglalkozik a kérdéskörrel, hogy hogyan éljünk sokáig, betegségek nélkül – ez a longevity.
Ha még ilyen formában nem találkoztál volna a kifejezéssel, akkor talán a Netflix népszerű dokumentumsorozata keltette fel az érdeklődésedet, ahol az úgy nevezett „kék zónák” titkait kutatták, vagyis annak jártak utána, mi a magyarázata annak, hogy a Föld egyes régióiban nagyobb eséllyel érik el az emberek a 100. életévet.
Ha nem is rögtön a 100. születésnap megünneplését tűznéd ki célul, de azt talán igen, hogy betegségektől mentesen élhess minél tovább. Nos, akkor most lehet némi mondanivalónk számodra.
A szerkesztő-műsorvezető, Ganzler Orsolya – aki egykor daganatos betegségből gyógyult meg, ami át is értékelte számára az egészség jelentőségét – két vendéget hívott beszélgetőtársként a stúdióba: Länger Jelena a Longevity Project alapítójaként hivatásszerűen a longevity-vel foglalkozik, MacPherson Éva a Holistic Running Lifestyle alapítója pedig
a Forbes magazinban is olyan jó példaként szerepelt, akitől van mit ellesni, ha az egészséges élethez vezető utat keressük.
Éva okleveles természetgyógyász és fitoterapeuta, és bizony neki is egy komolyabb betegség hozta azt a fordulópontot az életébe, hogy elkezdett tudatosabban figyelni az egészségére. Szállodaipari közgazdászként dolgozott,
– és egyben példakép mások számára, hogy hogyan őrizhetjük meg a vitalitásunkat 50 felett is.

De attól, hogy valaki már elmúlt 30, pláne 50, még nem kell úgy éreznie, hogy ő már lemaradt arról, hogy egészséges életmódra váltson. Léna ki is emeli:
És hogy mi legyen az első lépés? „Nincs egy első jó lépés. Az sokkal fontosabb, hogy megszülessen az elhatározás valakiben, hogy változtatni akar. Amíg nincs cél, nincs elköteleződés, addig nincsenek jelentős változások sem” – állítja Léna.

Éva fontosnak tartja kiemelni, hogy nem elég egy helyről, például egyetlen podcastben hallott szakértőtől tájékozódni és rögtön magunkra vonatkozóan érvényesnek tekinteni az ott elhangzottakat: „Nem lehet sablonként alkalmazni a podcastekben szakértőktől hallott tanácsokat."
„Egy aktív életet élő, pláne fogamzóképes korú nőnek nem való a 16 órás böjtölés, felboríthatja a hormonháztartását.”
A beszélgetésben szó esik még a hosszú élet további vélt összetevőiről:
Mik a legfontosabb irányelvek a táplálkozást illetően?
Miért fontos a cirkadián ritmushoz való alkalmazkodás?
Milyen mozgásforma ajánlott az egészséges életmód érdekében?
Mi az az extra, amire talán nem is gondolunk, mégis sokat számít az egészségünk megőrzésében?
A teljes beszélgetés meghallgatható YouTube-on és Spotify-on is.
A következő részben a női egészségről, az endometriózisról lesz szó.
Iratkozz fel te is YouTube és Spotify csatornánkra, hogy ne maradj le a következő részről!