6 nő árulta el, miért tesz neki jót, ha egy hónapig nem iszik alkoholt

'Azért vágtam bele, mert eljutottam arra a pontra, amikor hetente legfeljebb egy napot bírtam ki ivás nélkül...' - mondta egyikük.

Link másolása

Az év végi hajtás és stressz, az ünnepi lakomák, a szilveszteri bulik, a téli sötétség mind-mind rossz hatással lehetnek szervezetünkre és testünkre egyaránt - ráadásul valamennyi felsorolt dolog némiképp megnövelheti az alkoholbevitelünket is. De miért is kéne ilyen negatív felütéssel kezdeni az évet?

Újévi fogadalmaink közé még simán besuvasztható, rengeteg pozitív előnnyel járó kezdeményezés az alkoholmentes január ötlete.

Korábban már mi is írtunk a magyarországi kezdeményezésről, a száraz novemberről. Berei Dániel kíméletlenül őszinte cikkben mesélte el a tapasztalatait, azt, hogy milyen volt három hónapig ivás nélkül, hogyan reagált a környezete.

A Bustle írásában pedig most nők mondták el, miért csatlakoztak a száraz januárhoz, és mit tapasztaltak.

Julie, 34

"Azért vágtam bele a száraz januárba, mivel eljutottam arra a pontra, amikor hetente legfeljebb egy napot bírtam ki alkohol nélkül. Otthonról dolgozom és van két gyermekem. Folyamatosan stresszelek a munkától és általában délután 5-6 körül elkezdek iszogatni, majd be sem fejezem egészen éjjel 11-12-ig. Ott tartok, hogy inkább rendelek még egy üveg pezsgőt vagy sört, amikor be kéne fejeznem a házimunkát, és a végén kiütöm magam. Aztán a reggel másnapos fetrengéssel kezdődik és nem elég jó a közérzetem ahhoz, hogy nekiálljak dolgozni, körülbelül déli 12-1-ig...

Annak érdekében, hogy 2019 sikeresebb év legyen és, hogy elérjem a kitűzött céljaimat mind a munkában, mint a személyes életemben, tudom, hogy abba kell hagynom az ivást és bebizonyítani magamnak, hogy jól tudok szórakozni nélküle is. Szeretném ezt megcsinálni önmagamért és a családomért is."

Cole, 40

"Miután több, mint 14 évet éltem New York-ban, rájöttem, hogy a ivás a mindennapi rutinom részévé kezd válni - a bor és a kézműves koktélok fogyasztása szinte az identitásomhoz tartozott. Azonban, ahogy idősödtem, éreztem, hogy ez egy olyan szokás, ami nem fogja a javamat szolgálni.

Gyakran felébredtem az éjszaka közepén, rettenetesen nyughatatlannak éreztem magam, akár egy pohár bor után is, és egyszerűen képtelen voltam kipihenni magam. Tudtam, hogy meg kéne próbálni kiiktatni az alkoholt a szervezetemből, ezért határoztam el magam a Száraz Január mellett. Mióta abbahagytam az ivást, sokkal jobban alszom, és wow, úgy érzem, hogy az elmém sosem pörgött még ennyire - egyik asszociáció jön a másik után. Komolyan mondom, az elmúlt 5 napban több üzleti ötletem született, mint egész 2018-ban összesen.

Úgy érzem, mintha eltakarították volna előlem az akadályokat. Őszintén szólva nem tudom, hogy fogok-e még valaha inni. Most, hogy tudom, milyen így élni, rájöttem, hogy az alkohol csak megmérgezte a bennem rejlő lehetőségeket."

Kalyn, 26

"Ez a harmadik száraz januárom! Pár éve, december végén, január elején láttam, hogy rengetegen posztolnak róla Instagramon, és ez nagyon elgondolkoztatott: Mikor volt utoljára olyan, hogy egy egész hónapot, vagy akár csak pár hetet kibírtam volna alkohol nélkül? Ha hátralépünk egyet és kritikusan szemlélődünk, látjuk, hogy a 20-as éveink közepe felé az alkohol szinte minden közösségi esemény és interakció szerves része - ivászat egy baráttal, egy munka utáni 'boldog óra', egy borozós könyv klub, sörözős meccs nézés, és a lista szinte végtelen. Úgy voltam vele, hogy miért is ne próbálnám ki, milyen egy egész hónapig alkohol nélkül, végülis szeretem a kihívásokat. Illetve azt is szerettem volna látni, hogy milyen hatással lesz ez az egészségemre (alvás minősége, bőr, stb.), plusz mennyi pénzt spórolhatok meg nélküle.

Mikor vége lett a hónapnak, kétszer is meggondoltam, hogy igyak-e egy pohár bort vagy sört, amikor ihatok egy egyszerű szódát is. Ráadásul tényleg sokkal jobban éreztem magam.

Csodálatos volt úgy felébredni egy szombat vagy vasárnap reggel, hogy kicsit sem vagy másnapos, így a hétvégék sokkal produktívabban teltek. Ez egy olyan dolog, amit minden évben be fogok iktatni, talán nem is feltétlenül csak januárban."

Ellen, a 30-as évei elején jár

"Eldöntöttem, hogy lenullázom az alkoholt januárban, így ismét az egészségemre fókuszálhatok. A bőröm igazán megszenvedte az ivászatokat és az édességeket az ünnepek alatt. Kicsit 'Rudolf, a piros orrú rénszarvas' beütése lett, úgyhogy mondhatni egy tisztító kúrának is szánom ezt a szünetet."

Ashley, 32

"Körülbelül egy éve Austinba költöztem és ez a város nemcsak elképesztő, de nagyon közösségkedvelő is. Rájöttem, hogy ha ki akarok mozdulni, gyakran csak azért iszok, hogy én is barátkozóvá váljak, pedig valamikor nem is nyújt élvezetet. Az új évben szeretném megtörni ezt a szokást, és adni a testemnek egy kis pihenőt. Olvastam mások sikersztorijait, amikben azt mondták, hogy az alvás minősége is javul, ha feladjuk az alkoholt, és ki szeretném ezt próbálni magamon is."

Lori, 46

"2009 óta minden évben beiktatom a Száraz Januárt. A 'boldog óra' helyett edzeni járok, és tovább is bírom, mint általában. Minden ételemet magamnak készítem el, amivel pénzt spórolok. Ilyenkor az életem extra szervezett, behozok minden film, magazin és múzeum lemaradást, amik az évben összegyűltek. Már pár hét után sokkal emelkedettebb a hangulatom.

CsinálhatszbBármit 30 napig, és higgy nekem, egy új embernek fogsz tűnni és annak is fogod érezni magad, ha egyszer eléred a célvonalt."

Forrás: Bustle

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: