EGÉSZSÉG
A Rovatból

12 egyszerű, otthon is elvégezhető vizsgálat, melyből kiderül, hogy milyen egészségi állapotban vagyunk

Néhány egyszerű módszerrel bárki utánajárhat otthon is, hogy milyen egészségi állapotban van.


Minden idők legkeményebb telére készül a brit egészségügy többek között az óriásira nyúlt várólisták és az ezzel párhuzamosan egyre lassabban reagáló mentők miatt. A háziorvosok szinte elérhetetlenek, az emberek pedig egyre dühösebbek. Mindeközben soha nem látott mértékben hagyják el a pályáját egy olyan időszakban, amikor egyébként is 10 500 orvos és 47 000 ápoló hiányzik a rendszerből - írja a The Sun.

Az egyébként is komoly nyomás alatt álló egészségügy előtt ráadásul új Covid-, és influenza-járvány áll. Éppen ezért létfontosságú lenne, hogy aki csak teheti, otthon vizsgálja meg magát alaposan, és csak szükség esetén forduljon orvoshoz, tanácsolja egy brit háziorvos. Dr. Zoe Watson ennek érdekében tizenkét könnyű módszert is javasol, amivel képbe kerülhetünk egészségi állapotunkat illetően anélkül, hogy elhagynánk otthonunkat.

1. Vérnyomás

Az orvos szerint a szinte bárhol beszerezhető házi vérnyomásmérők tökéletesen alkalmasak egy otthoni vizsgálat elvégzésére. Minél idősebb valaki, annál magasabb lesz a vérnyomása. A tartósan magas vérnyomás azonban növelheti a szív- és vesebetegségek, valamint a stroke kockázatát. Aki úgy érzi, hogy valami nem stimmel, mérje meg a vérnyomást naponta akár több alkalommal is. Orvoshoz csak akkor érdemes fordulni, ha tartósan 140/90 feletti értéket tapasztalunk.

2. Pulzus

A nyugalmi pulzusszámnak percenként 60 és 100 között kell lennie. A legegyszerűbben ezt úgy mérhetjük meg, ha a csuklónál megkeressük a pulzuspontot, majd 30 másodpercen keresztül számoljuk a szívveréseket. Az eredményt szorozzuk fel kettővel. Ha a kapott szám alacsonyabb 40-nél vagy magasabb 100-nál, mindenképpen forduljunk orvoshoz. Akkor is érdemes felkeresni a háziorvost, ha számolás közben rendszertelen vagy kimaradó szívverést tapasztalunk. Utóbbi akár a szívinfarktus vagy szívkoszorúér-betegség jele is lehet.

3. Látás

A szemek esetében nemcsak a látás élességét érdemes vizsgálni. Normális esetben a szemfehérje teljesen fehér, csak egészen apró erek láthatók rajta. Ha a fehér rész vörös, az gyulladást jelezhet, a sárga szín pedig sárgaságra utalhat. Mindkét esetben ajánlott a háziorvos felkeresése. Dr. Watson szerint a látásunk nem lehet homályos, fekete foltok sem jelenhetnek meg, ahogy a kettős látás is aggasztó. Egyes esetekben ezek a tünetek akár a stroke, agydaganat vagy a cukorbetegség jelei is lehetnek. A háziorvos szerint éppen ezért legalább kétévente érdemes szemészhez menni.

4. Hallás

A látáshoz hasonlóan a hallással kapcsolatos panaszok is valamilyen mögöttes betegség, például agyhártyagyulladás vagy diabétesz jelei lehetnek. Érdemes online tesztelni a hallást, erre számtalan ingyenes honlap áll rendelkezésre az interneten. A tompa hallás egyik elsőszámú okozója a fülzsír felgyülemlése lehet. Ilyen esetben érdemes néhány csepp olívaolajat a fülbe cseppenteni, hogy lágyabbá váljon a zsír, és megtörténjen az öntisztulás. Ha egy hétnél tovább tart a panasz, érdemes orvoshoz fordulni.

5. Mellek

Kevesen tudják, hogy nemcsak a nőknél, hanem a férfiaknál is kialakulhat mellrák. Éppen ezért érdemes havonta ellenőrizni, hogy vannak-e olyan elváltozások, melyek aggodalomra adhatnak okot. Tisztálkodás előtt vagy után a tükörben nézzük meg alaposan. Amennyiben változott a formája, alaposan tapogassuk is meg egészen a hónaljig és a kulcscsontig bezárólag a területet. Akkor érdemes orvoshoz fordulni, ha megváltozott a mell alakja, a bőr tapintása eltér a korábbitól, új duzzanat vagy bőrpír alakul ki, esetleg a hölgyek esetében váladék távozik a mellbimbóból.

6. Túlsúly

A brit egészségügyi intézet legújabb ajánlása szerint pillanatok alatt kideríthető, hogy túlsúlyosak vagyunk-e vagy sem. Ehhez mindössze egy mérőszalagra van szükség, amivel előbb a testmagasságot, majd a derék körméretét kell lemérni. Ha megvagyunk, akkor utóbbit (derék) el kell osztani a magassággal. Amennyiben a kapott érték 0,4 és 0,5 között van, akkor minden rendben a testsúllyal. Ennél magasabb arány esetén érdemes dietetikushoz fordulni, mert az elhízás növeli a rák, a szívelégtelenség, a stroke és a kettes típusú cukorbetegség kockázatát.

7. Herék

A fiatal férfiak körében az egyik leggyakoribb betegség a hererák. Ezért fontos rendszeres időközönként ellenőrizni, hogy nem jelentek-e meg új csomók vagy egyéb elváltozások a heréken. Az orvos szerint havi egyszer, zuhanyzás vagy fürdés közben érdemes ezt megejteni, amikor a meleg víz miatt egyébként is ellazult állapotban van a herezacskó. Óvatosan érdemes megtapintani a heréket, hogy akár formára vagy textúrára nem érzékelhető-e eltérés a korábbiakhoz képest. Amint bármit felfedezünk, érdemes azonnal orvoshoz fordulni.

8. Bőr

A bőr a legnagyobb szervünk, ráadásul otthoni körülmények között is jól ellenőrizhető. Ebben az esetben is érvényes az elv: minél előbb észleljük a bajt, annál nagyobb esély van a gyógyulásra! Az orvos szerint érdemes az anyajegyekről fotókat készíteni, és egy-egy ellenőrzés során összevetni a jelenlegi állapotot a korábbiakkal. A legjobb módszer erre az ABCDE-szabály: Assymetry (alak), Border (szegély), Colour (szín), Diameter (átmérő) és Evolving (változás). Eltérések esetén forduljunk szakemberhez.

9. Menstruáció

Nem kell azonnal kétségbe esni, ha egyszer-egyszer kimarad a menstruáció, de a biztonság kedvéért érdemes terhességi tesztet csinálni. Ahogy telnek az évek, a havi ciklus úgy válik egyre rendszertelenebbé, nehezebbé vagy éppen könnyebbé. Érdemes a periódus számon tartásához valamilyen online vagy offline naptárat használni. Szakembert akkor érdemes felkeresni, ha a ciklusok között vagy szex után jelentkezik vérzés.

10. Mentális egészség

Legalább annyira fontos a mentális egészség, mint a testi épség. Ráadásul a szeretteink állapotát is nyomon lehet követni, ha tudjuk, mire kell figyelni. Legegyszerűbben ezt két, az interneten is elérhető kérdőív (PHQ-9 és GAD-7) segítségével tudjuk felmérni. Míg előbbi a depresszió, utóbbi a szorongás felismerésében tud segíteni. Az értékelés függvényében érdemes orvoshoz fordulni.

11. Horkolás

A horkolás komoly párkapcsolati feszültségforrás, melyet leggyakrabban a helytelen életmód okoz. A horkolás kialakulhat többek között a túlzott alkoholfogyasztás vagy az elhízás miatt is. Ugyanakkor jelezheti az alvási apnoét is, ami növelheti a stroke, szívbetegségek, kettes típusú diabétesz vagy akár a depresszió kialakulását is. A horkolást nem szabad félvállról venni, különösen akkor nem, ha napközben a horkoló állandó álmosságot érez. Ilyenkor érdemes beszerezni egy alvásfigyelő eszközt, és ha nem folyamatos az éjszakai pihenés, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

12. Széklet

Ne legyünk szégyenlősek, és időnként nézzük meg a székletünket. Ha például véresnek tűnik, komoly bajt is jelezhet. Ilyen lehet például a bélrendszer daganatos megbetegedése. Ha ezen felül változást érzünk a vécére járás gyakoriságában, a széklet állagában, vagy állandó hasmenés, netán székrekedés gyötör minket, feltétlenül tájékoztassuk a változásról a háziorvost.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


EGÉSZSÉG
A Rovatból
Három gyerek, egy cukrászda és egy diagnózis: Ildikó élete lupusszal
Ha eddig csak a Dr. House-ból ismerted a lupusz szót, ideje valódi arcot társítani hozzá. A Diagnózis podcast új epizódja egy fiatal anyuka személyes történetén és egy szakértő segítségével mutatja meg, mit is jelent ezzel a betegséggel élni.


Ha te is csak annyit tudsz a lupuszról, hogy Dr. House sokat emlegette abban a bizonyos tévésorozatban, akkor most mindenképpen érdemes tovább olvasnod. Már csak azért is, mert egy olyan inspiráló történeten keresztül mutatjuk be magát a betegséget, ami akkor is megérinthet, ha egyébként úgy gondolod, neked aztán semmi közöd az egészhez.

A Diagnózis podcast legfrissebb adásában a lupusszal diagnosztizált Antal-Béládi Ildikó és dr. Kiss Zsófia belgyógyász-immunológus voltak a vendégek, Ganzler Orsolya szerkesztő-műsorvezető kérdései nyomán segítettek tisztázni, hogy miért is van helyzet, ha kiderül valakinél, hogy lupusz betegsége van.

Hogyan fedezte fel Ildikó magán, hogy baj van?

Ildikó huszonéves volt, épp külföldön próbált szerencsét, amikor furcsa tüneteket tapasztalt magán: mélyvénás trombózisa volt, majd erős ízületi fájdalmai alakultak ki. Hazatérve Magyarországra reumatológust keresett fel. Vérkép, mandulaműtét, mindenféle egyéb kivizsgálás várt rá, hogy kiderüljön, autoimmun betegségről van-e szó. Pár hónappal később jött a bizonyosság: igen, ez most tényleg lupusz.

 

Dr. Kiss Zsófia kiemeli, hogy nagyon fontos a kezdeti alapos kivizsgálás, hogy egyértelműen kizárható legyen bármilyen más betegség: „A fertőzések például gyakran tudják ’maszkolni’ az autoimmun tüneteket. Egy ízületi fájdalom, láz vagy gyulladásos laborértékek nagyon sokféle fertőzés jelei is lehetnek, ezért ezeket végig kell gondolni. Nem mindegy, hogy valakit elindítunk egy olyan úton, amiről később kiderül, hogy nem is az övé.”

Merthogy ez egy hosszú út, nem lehet néhány kezeléstől teljesen helyrejönni.

Folyamatos odafigyelést, életmódbeli változtatást, és persze orvosi felügyeletet, gyógyszeres kezelést igényel a lupusz kordában tartása.

Ildikó már beépítette ezt a mindennapjaiba, még ha néha nehéz is megbarátkoznia azzal, hogy ha sportolásra adja a fejét, hamarabb lesz fáradt, mint szeretné, vagy hogy gyakran tapasztal testhőmérséklet-változást.

Érdekelnek az egészséggel kapcsolatos témák?

Iratkozz fel YouTube csatornánkra, hogy ne maradj le az újabb részekről!

Csatlakozz a Diagnózis egészségpodcast zárt Facebook-csoportjához, hogy értesülj az új témákról, és akár a szerkesztésben is közreműködhess!

Mi is történik egy lupuszos beteg testében tulajdonképpen?

A beteg immunrendszere a saját sejtjeit idegenként ismeri fel. „Ez minden autoimmun betegség közös jellemzője, és különböző típusú támadásokat indít a saját sejtek ellen. Attól függően, hogy milyen sejttípus érintett, más-más autoimmun betegség alakul ki – az egyik leggyakoribb a lupusz."

„A lupuszra jellemző, hogy szinte mindenféle sejttel szemben képes ellenanyagot termelni, vagy valamilyen immunológiai támadást indítani – különböző mechanizmusokon keresztül”

– összegzi dr. Kiss Zsófia.

A doktornő minden esetre azzal biztatta Ildikót és a podcastepizód nézőit is, hogy a tudomány gyorsan fejlődik, és már most is elég jó kezelések érhetők el, amelyekkel a lupusz okozta tünetek enyhíthetők. Persze mint minden súlyos betegségnél, a lupusznál is kulcskérdés az időben történő felismerés.

Milyen korlátokat jelent a lupusz az érintetteknek?

Nem szabad például napra menniük – említi az elsők között Ildikó, és mindenképpen fényvédő krémet kell használniuk. Ő maga azt is tapasztalta, hogy az étrendjén való változtatás segített a tünetei mérséklésében, ezért teljesen átalakította étkezési szokásait, száműzte a tejet, a glutént.

Így foglalkozott egyre többet mentes sütemények készítésével, amit annyira megszeretett, hogy végül hivatásául választotta: mostanra saját, mentes süteményekre specializálódott cukrászdája van.

És nem ez az egyetlen dolog, ami egy lupusz miatti kényszerű váltás miatt mégis pozitív fordulatot hozott az életében: amikor már férjével családalapításban gondolkodtak, az orvosok még türelemre intették őket. Ildikóék úgy gondolták, hogy kiszámíthatatlan mikor kapnak zöld jelzést, és kapnak-e egyáltalán, ezért az örökbefogadás mellett döntöttek. Három gyermeket nevelnek párjával, és abszolút úgy érzik, így lett teljes a családjuk.

Hallgasd meg a teljes beszélgetést, hogy megtudd,

... hogyan lehet együtt élni a lupusszal?

... kiket érint leginkább a betegség?

... mi a kezelési módja?

... mikor gyanakodjunk lupuszra és hova forduljunk kivizsgálásért?

A podcastepizódot itt tudod megtekinteni:

A Diagnózis egészségpodcast aktuális adását a BP Podcast Stúdióban rögzítettük.

Ha profi minőségben szeretnéd rögzíteni a saját podcastedet, a BP Podcast Stúdióban minden adott hozzá – prémium hang- és videófelszerelés, modern, letisztult stúdiókörnyezet, és maximális kényelem. Neked csak a tartalmat kell hoznod, a stúdió biztosítja a tökéletes felvételi környezetet!

Foglalj könnyedén a budapestpodcaststudio.hu weboldalán!

Kapcsolat, nemkívánatos esemény bejelentése: itt

Felhasználási feltételek: itt

Adatvédelem: itt

HU-10504

Lezárás Dátuma: 2025.05.05.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
EGÉSZSÉG
A Rovatból
Két éve él a szobájába zárva a fiatal nő, a Covid utóhatásai miatt
A fiatal nő egykor ígéretes kézilabdázó volt, ma viszont a szobájából sem tud kimozdulni. A koronavírus után jelentkező szörnyű tünetek teljesen megváltoztatták az életét.


Andrea és családja 2021-ben estek át a koronavíruson. A fiatal nő nemcsak saját betegségével küzdött, hanem szülei ápolásában is részt vett.

„Akkor próbáltam tartani magam, arra koncentráltam, hogy ápoljam őket. Amikor tudtam, akkor persze feküdtem, mert nagyon gyenge voltam, de tudtam, hogy segítenem kell nekik” – mondta Andrea a Blikknek.

A nehezén egy-két hét alatt túljutottak, a szülők gyorsan felépültek, Andrea állapota azonban nem javult. Bár a szaglása és az ízlelése visszatért, a gyengeség megmaradt.

„Már nem is emlékszem arra, hogy bármikor is jobban lettem volna a vírus után”

– mondta. A fertőzés elmúlta után is sokat kellett feküdnie, mert alig volt ereje. Egyre nehezebben mozgott, majd eljutott oda, hogy a lépcsőn már nem tudott normálisan közlekedni. Először még háttal le tudott ereszkedni, de később már erre sem volt képes.

A fiatal nő 20 éves kora óta él sokízületi gyulladással, ami korábban nem okozott komolyabb gondot, kezelésekkel kordában tartotta. A koronavírus azonban felerősítette a betegséget, és az orvosok sem találnak rá hatékony gyógymódot. Alternatív kezelésekkel próbálkozik, és úgy érzi, legalább a romlás megállt.

„Súlyos térd- és csípőfájdalmaim vannak, lehetetlen, hogy lejussak az emeletről”

– mondta.

A mozgásban egy lépcsőlift segítene neki, de a házuk kialakítása miatt egyedi szerkezetre lenne szükség. Andrea ebben látja az egyetlen esélyét arra, hogy időnként kiszabaduljon a négy fal közül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


EGÉSZSÉG
A Rovatból
Három gyerek, egy cukrászda és egy diagnózis: Ildikó élete lupusszal
Ha eddig csak a Dr. House-ból ismerted a lupusz szót, ideje valódi arcot társítani hozzá. A Diagnózis podcast új epizódja egy fiatal anyuka személyes történetén és egy szakértő segítségével mutatja meg, mit is jelent ezzel a betegséggel élni.


Ha te is csak annyit tudsz a lupuszról, hogy Dr. House sokat emlegette abban a bizonyos tévésorozatban, akkor most mindenképpen érdemes tovább olvasnod. Már csak azért is, mert egy olyan inspiráló történeten keresztül mutatjuk be magát a betegséget, ami akkor is megérinthet, ha egyébként úgy gondolod, neked aztán semmi közöd az egészhez.

A Diagnózis podcast legfrissebb adásában a lupusszal diagnosztizált Antal-Béládi Ildikó és dr. Kiss Zsófia belgyógyász-immunológus voltak a vendégek, Ganzler Orsolya szerkesztő-műsorvezető kérdései nyomán segítettek tisztázni, hogy miért is van helyzet, ha kiderül valakinél, hogy lupusz betegsége van.

Hogyan fedezte fel Ildikó magán, hogy baj van?

Ildikó huszonéves volt, épp külföldön próbált szerencsét, amikor furcsa tüneteket tapasztalt magán: mélyvénás trombózisa volt, majd erős ízületi fájdalmai alakultak ki. Hazatérve Magyarországra reumatológust keresett fel. Vérkép, mandulaműtét, mindenféle egyéb kivizsgálás várt rá, hogy kiderüljön, autoimmun betegségről van-e szó. Pár hónappal később jött a bizonyosság: igen, ez most tényleg lupusz.

 

Dr. Kiss Zsófia kiemeli, hogy nagyon fontos a kezdeti alapos kivizsgálás, hogy egyértelműen kizárható legyen bármilyen más betegség: „A fertőzések például gyakran tudják ’maszkolni’ az autoimmun tüneteket. Egy ízületi fájdalom, láz vagy gyulladásos laborértékek nagyon sokféle fertőzés jelei is lehetnek, ezért ezeket végig kell gondolni. Nem mindegy, hogy valakit elindítunk egy olyan úton, amiről később kiderül, hogy nem is az övé.”

Merthogy ez egy hosszú út, nem lehet néhány kezeléstől teljesen helyrejönni.

Folyamatos odafigyelést, életmódbeli változtatást, és persze orvosi felügyeletet, gyógyszeres kezelést igényel a lupusz kordában tartása.

Ildikó már beépítette ezt a mindennapjaiba, még ha néha nehéz is megbarátkoznia azzal, hogy ha sportolásra adja a fejét, hamarabb lesz fáradt, mint szeretné, vagy hogy gyakran tapasztal testhőmérséklet-változást.

Érdekelnek az egészséggel kapcsolatos témák?

Iratkozz fel YouTube csatornánkra, hogy ne maradj le az újabb részekről!

Csatlakozz a Diagnózis egészségpodcast zárt Facebook-csoportjához, hogy értesülj az új témákról, és akár a szerkesztésben is közreműködhess!

Mi is történik egy lupuszos beteg testében tulajdonképpen?

A beteg immunrendszere a saját sejtjeit idegenként ismeri fel. „Ez minden autoimmun betegség közös jellemzője, és különböző típusú támadásokat indít a saját sejtek ellen. Attól függően, hogy milyen sejttípus érintett, más-más autoimmun betegség alakul ki – az egyik leggyakoribb a lupusz."

„A lupuszra jellemző, hogy szinte mindenféle sejttel szemben képes ellenanyagot termelni, vagy valamilyen immunológiai támadást indítani – különböző mechanizmusokon keresztül”

– összegzi dr. Kiss Zsófia.

A doktornő minden esetre azzal biztatta Ildikót és a podcastepizód nézőit is, hogy a tudomány gyorsan fejlődik, és már most is elég jó kezelések érhetők el, amelyekkel a lupusz okozta tünetek enyhíthetők. Persze mint minden súlyos betegségnél, a lupusznál is kulcskérdés az időben történő felismerés.

Milyen korlátokat jelent a lupusz az érintetteknek?

Nem szabad például napra menniük – említi az elsők között Ildikó, és mindenképpen fényvédő krémet kell használniuk. Ő maga azt is tapasztalta, hogy az étrendjén való változtatás segített a tünetei mérséklésében, ezért teljesen átalakította étkezési szokásait, száműzte a tejet, a glutént.

Így foglalkozott egyre többet mentes sütemények készítésével, amit annyira megszeretett, hogy végül hivatásául választotta: mostanra saját, mentes süteményekre specializálódott cukrászdája van.

És nem ez az egyetlen dolog, ami egy lupusz miatti kényszerű váltás miatt mégis pozitív fordulatot hozott az életében: amikor már férjével családalapításban gondolkodtak, az orvosok még türelemre intették őket. Ildikóék úgy gondolták, hogy kiszámíthatatlan mikor kapnak zöld jelzést, és kapnak-e egyáltalán, ezért az örökbefogadás mellett döntöttek. Három gyermeket nevelnek párjával, és abszolút úgy érzik, így lett teljes a családjuk.

Hallgasd meg a teljes beszélgetést, hogy megtudd,

... hogyan lehet együtt élni a lupusszal?

... kiket érint leginkább a betegség?

... mi a kezelési módja?

... mikor gyanakodjunk lupuszra és hova forduljunk kivizsgálásért?

A podcastepizódot itt tudod megtekinteni:

A Diagnózis egészségpodcast aktuális adását a BP Podcast Stúdióban rögzítettük.

Ha profi minőségben szeretnéd rögzíteni a saját podcastedet, a BP Podcast Stúdióban minden adott hozzá – prémium hang- és videófelszerelés, modern, letisztult stúdiókörnyezet, és maximális kényelem. Neked csak a tartalmat kell hoznod, a stúdió biztosítja a tökéletes felvételi környezetet!

Foglalj könnyedén a budapestpodcaststudio.hu weboldalán!

Kapcsolat, nemkívánatos esemény bejelentése: itt

Felhasználási feltételek: itt

Adatvédelem: itt

HU-10504

Lezárás Dátuma: 2025.05.05.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


EGÉSZSÉG
A Rovatból
Drámai helyzet Győrben: nem tud több beteget fogadni a kórház gyermekintenzív osztálya
A győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház gyermekintenzív részlege megtelt, így a szülők kénytelenek más városokba vinni a sürgős ellátást igénylő gyermekeiket, adta hírül a Blikk.


A győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház gyermekintenzív osztálya elérte kapacitásánakmát határát, így jelenleg nem lehetséges további betegek fogadása – tájékoztatták az országos tiszti főorvost, Müller Cecíliát. Ez azt jelenti, hogy az intenzív ellátást igénylő gyerekek más városok kórházaiba kerülnek.

Az érsebészeti ellátást igénylő gyermekeket a budapesti Bethesda kórházba vagy Pécsre irányítják, míg a csecsemő- és gyermekgyógyászati intenzív terápiát igénylő kicsiket Tatabányára, Szombathelyre vagy a budapesti Semmelweis Egyetem Üllői úti intézményébe viszik. Az Országos Mentőszolgálat felelős a betegek elhelyezésének koordinálásáért.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján megjelent információk alapján nem derült ki, hogy mi okozza a problémát. Napjainkban az orvoshiány okoz gondokat a hazai egészségügyi intézményekben. Például Zalaszentgróton jelenleg szünetel a bőr- és nemibeteg-ellátás, mivel nincs elegendő szakorvos. Az ellátást mostantól a keszthelyi kórház veszi át, ami jelentős távolságra van Zalaszentgróttól és a környező településektől.

Az NNGYK folyamatosan frissíti a kijelölő határozatokat, amikor egy-egy intézmény bejelenti, hogy nem tudja ellátni a feladatát. Ilyen esetek történtek már Nyíregyházán és Jászberényben is, ahol a személyi feltételek hiánya miatt szünetel a gyermeksebészeti és tüdőgyógyászati ellátás - írta a Blikk.

 


Link másolása
KÖVESS MINKET: