Eger a tavaszi fényekben még színpompásabb lett
Egerben és a város környékén is beindult a természet, a tavasz előcsalogatta a virágokat, felélénkítette az állatokat, és még színesebbé varázsolta a várost. Tartsatok velünk egy virtuális utazásra.
Egerben és a város környékén is beindult a természet, a tavasz előcsalogatta a virágokat, felélénkítette az állatokat, és még színesebbé varázsolta a várost. Tartsatok velünk egy virtuális utazásra.
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy leomlott az Egri Vár egyik bástyájának támfala körülbelül 20 méteres szakaszon szerdán reggel.
A város polgármestere, Mirkóczki Ádám az RTL Híradónak azt mondta:
A kőfal és föld olyan erővel zúdult le, hogy a szemben lévő várrész tetejét is megrongálta. A helyszínt azonnal lezárták és megkezdték a károk felmérését. Az elsődleges adatok szerint az elmúlt hetekben hullott csapadék és a nagy hideg okozta fagyás miatt omolhatott le a fal.
Az RTL Híradójának teljes riportja:
Szerda délelőtt 9 óra előtt, kb. 20 méteres szakaszon leomlott az egri várban a Szép-bástya támfala - közölte Mirkóczki Ádám, Eger polgármestere a Facebookon.
A helyszínt azonnal lezárták, már elkezdték felmérni a károkat. Statikusok, kivitelezők, tervezők, szakemberek dolgoznak a megoldáson. Személyi sérülés szerencsére nem történt.
A polgármester közlése szerint
Mirkóczki azt ígérte, a városvezetés mindent megtesz, hogy Eger legnagyobb történelmi értékét mielőbb helyreállítsák és a további károktól megmentsék.
Néhány fotót is mutatott a leomlott támfalról:
Vannak olyan rejtett szépségek, amelyeket csak ritkán láthat még az elszánt turista is. Ilyen
a Mátra déli oldalába mélyülő patakvölgy, a Tarjánka-szurdok, amely hazánk egyik legszűkebb, leglátványosabb szurdoka. A természeti értékek védelme és a balesetveszély miatt csak szervezett szakvezetések keretében lehet bejutni.
Az andezit kőzetben a patakmeder 700 méter hosszan kanyarog és helyenként 15-20 m magas, és 3-4 méter keskeny szurdokot alakított ki. Jól megfigyelhetők itt a hegység változatos kőzettípusai és kőzetváltozatai, melyek látványosan szemléltetik a hajdani vulkáni folyamatokat.
A patak völgyében számos védett növény is található,
pl. a gérbics, a bársonyos kakukkszegfű, a hegyközi cickafark, a magyar perje, a macskahere, a magyar repcsény, az epergyöngyike, a házi berkenye, a selymes boglárka, a magyar bogáncs és a hosszúlevelű árvalányhaj.
A védett állatok közül a vöröshasú unka, a fali gyík, a zöld gyík, a folyami rák, a nappali pávaszem, a lapos kékfutrinka és a kisasszony szitakötő. De szubmediterrán jellegű ritka rovarokat is találtak már, pl. lándzsás karimáspoloskát és a mannakabócát. Fokozottan védett madárfajok is jól érzik itt magukat, pl. uhu, fehérhátú fakopáncs is fészkel errefelé.
Van annak valami rejtélyes varázsa, ahogy ősszel leszáll az este. A pára lassan, puhán ereszkedik a városra, a léptek zaja is másképp koppan, a levelek is mintha óvatosabban zizzennének a talpunk alatt. A sárgás fényekben olyan lesz Eger, mintha egy régi film díszletei közzé csöppennénk. Nincs is jobb dolog ilyenkor, mint kettesben egy romantikus sétára indulni.