A koronavírus-járvány miatt Egerben is elmaradnak a szokásos adventi programok, helyettük az online-térben várják az érdeklődőket.
A Dobó téri adventi gyertyagyújtást minden adventi vasárnapon a TV Eger műsorán 18 óra 30 perckor nézhetitek meg. Részleteket ITT olvashattok.
A tavaly is nagyon népszerű Mesesétány azonban újra bejárható. A játékos feladatalapot online tudjátok kitölteni ITT. Kedvcsinálónak íme néhány szereplő:
Magyarország egyik legszebb panorámáját élvezheted a Bélkő-hegy tetejéről
Az Eger mellett található impozáns fehér sziklákat a korábbi bányászat alakította át, mára már békés a táj és tanösvényen lehet felfedezni a környék érdekességeit.
Fotók: Major Frigyes - szmo.hu
2020. szeptember 11.
hirdetés
Egertől fél órás autóútra található a Bükkben a fehérlő szikláiról is nevezetessé vált Bélkő-hegy. A Szilvásvárad felől érkezőt lenyűgözi a látvány, a faragott bányafal, melyet körülölel a természet.
A Bélkő nevet a korábban itt élt Bél nemzettségről kapta.
Az éles peremű mészkő sziklák számos ritka, védett növénynek szolgálnak otthonul. Többek között a fokozottan védett szirti pereszlény és a magyarföldi husáng is megél itt.
2000-ig még mészkőbánya üzemelt a hegyen, ennek nyomai láthatóak a falakon, a kivájt hatalmas gödrön, vagy a lefejtett tetőn. Számítások szerint mintegy 7 millió köbméter hiányzik most a hegyből. A Bélkő a Bükki Nemzeti Park tulajdonába került, és 2008 elején védetté nyilvánították a hegy 550 méter feletti "sapkáját".
Bélkő-hegy a Fortepan fotóin
hirdetés
A panoráma a 815 méter magasan, mesterségesen kialakított oromról élvezhető a leginkább.
Ez a Bélkő Tanösvény végén található, és remek kilátás nyílik innen Szarvaskő irányába vagy a távolban előbukkanó Mátrára. Tiszta időben még a Tisza-tó és a Tátra is idelátszik. Gyakorlott turistáknak érdemes télen is megmászni, mert a szikrázó hósipkák varázslatosak.
A hat kilométeres tanösvény sok felfedezni valót rejt,
akár családok is végig tudják járni. Indulás előtt pedig még érdemes megnézni a Magyarországon is egyedüliként épen maradt 13. században alapított ciszterci apátsági templomot. Útközben megismerhetitek például a régi palabányát, egy remetelakot, de van pihenőhely is.
Hazánk egyik legszűkebb, leglátványosabb szurdoka a Mátrában rejtőzik
A fokozottan védett domoszlói Tarjánka-szurdokba csak nagyon ritkán lehet eljutni, mert kizárólag szakvezetéssel látogatható.
Szeretlek Magyarország - szmo.hu
2020. október 31.
hirdetés
Vannak olyan rejtett szépségek, amelyeket csak ritkán láthat még az elszánt turista is. Ilyen
a Mátra déli oldalába mélyülő patakvölgy, a Tarjánka-szurdok, amely hazánk egyik legszűkebb, leglátványosabb szurdoka. A természeti értékek védelme és a balesetveszély miatt csak szervezett szakvezetések keretében lehet bejutni.
Az andezit kőzetben a patakmeder 700 méter hosszan kanyarog és helyenként 15-20 m magas, és 3-4 méter keskeny szurdokot alakított ki. Jól megfigyelhetők itt a hegység változatos kőzettípusai és kőzetváltozatai, melyek látványosan szemléltetik a hajdani vulkáni folyamatokat.
A patak völgyében számos védett növény is található,
pl. a gérbics, a bársonyos kakukkszegfű, a hegyközi cickafark, a magyar perje, a macskahere, a magyar repcsény, az epergyöngyike, a házi berkenye, a selymes boglárka, a magyar bogáncs és a hosszúlevelű árvalányhaj.
hirdetés
A védett állatok közül a vöröshasú unka, a fali gyík, a zöld gyík, a folyami rák, a nappali pávaszem, a lapos kékfutrinka és a kisasszony szitakötő. De szubmediterrán jellegű ritka rovarokat is találtak már, pl. lándzsás karimáspoloskát és a mannakabócát. Fokozottan védett madárfajok is jól érzik itt magukat, pl. uhu, fehérhátú fakopáncs is fészkel errefelé.
A Tarjánka-patak egy meredek, magas sziklafallal körülvett 4-5 méter szélességű szurdokban folyik. A szurdok kőzetfalában barlangszerű üregek is találhatók. A szurdokban lévő ásványok és kőzetek a terület keletkezéséről mesélnek.
Ha szívesen szétnéznél te is a szurdokban, akkor figyeld a Bükki Nemzeti Park híreit, mert a szakvezetéses túrákat előre jelzik.
Ilyen a táj a Mátra alján, falu szélén, a nyár végén: túrázásra, lazításra csábít a vidék
Várnak a színes bogyókat érlelő bokrok, a távoli faluból felkúszó kutyaugatás, út menti kereszt és persze sok-sok túraút, megmászandó hegycsúcs... És ami kihagyhatatlan: a szőlők végeláthatatlan sorai.
A harsogó zöld már kopottabb lett, és itt-ott már a sárgás, barnás színek is előjönnek. A napsütés is már halványabb, az ég is mintha fakóbb kék színét vette volna fel. Mások lettek az illatok, a hangok, másképp fúj a szél, és másképp zizeg a levél. Már közelít az ősz.
A Mátra minden évszakban csodás, a gyönyörű vidék, a jó levegő egész évben túrázásra csábít. És hogy most mivel fogad?
Színes bogyókat érlelő bokrokkal, vadakat rejtő erdőkkel, a távoli faluból felkúszó kutyaugatással, út menti kereszttel, és persze sok-sok túraúttal, megmászandó hegycsúccsal. És ami Eger környékén kihagyhatatlan: a szőlők végeláthatatlan sorai, ahol a fürtök már sárgulnak, a szemeken már aranylón süt át a délutáni napsugár.
Kell-e ennél több? Íme egy képösszeállítás, hogy lásd, mi minden vár Eger környékén: