DUNAKANYAR

Leonardo da Vinci egyik találmányát is beépítették az esztergomi reneszánsz vízgépbe, amely újra működik


Link másolása

Az 1960-as években már kutatásokat folytattak a hely történetéről, és az itt állt épületekről. Egy oklevélből azt tudták, hogy volt itt egy torony, de a feltárás derítette ki végül, hogy a 20. században lakóházként használt épület egy dzsámit rejt, míg mellette megtalálták a Veprech-torony falainak egy jó részét. A torony a Víziváros legkorábbi olyan épülete, amelyet név szerint is ismernek, IV. Béla király 1239-ben már említést tett róla, mint a vár határépületéről.

A dzsámiról és a környezetéről több leírás is fennmaradt, ezek leghíresebbje a török világutazó és útleíró Evlia Cselebi könyvében olvasható:

„…Özicseli Hádsi Ibrahim dzsámija, ólom tetejű, festett deszka mennyezetű, nagy térfogatú, tégla mináretes magas és új építésű, szép dzsámi”.

A dzsámi a törökök kivonulása után érseki magtár volt, majd a Petz-család vette meg és lakóházzá alakították. Az államosítás után munkásszálló is volt, aztán egy üzem része lett. Az 1998-ra már romossá vált házat a Rosenberg Hungária Kft. vette meg, vendégháznak. Ám a munkálatok során kiderült, hogy milyen kincset rejtenek a falak. Végül ők vállalták a feltárást és a helyreállítást is. Így bukkanhatott elő négy méter mélységből a régi út és a minaret alja is. A felújítás után 2007-ben adták át a dzsámit, amely látogatható, és kiállításoknak, rendezvényeknek is otthont ad.

Föld borította be a 800 éves múltú Veprech-tornyot, amelyben egy különleges vízgép működött

A kutatás közben folyt tovább, és így 2019 tavaszán adták át a Veprech-tornyot és a benne lévő vízgép-modellt. A 800 éves épület múltja még 1239 előttre nyúlik vissza, ám különleges funkcióját Vitéz János esztergomi érsek idején kapta meg. A szerkezet a 15. század végétől hajtotta a vizet a magasba, egészen 1683-ig. A mellette álló Malom-bástyát a török ellen – a víz védelmére - 1542-43-ban készítették, és a törökök a vár bevétele után, a 17. század elején építették mellé a dzsámit.

A torony a – valaha itt állt - késő római épület romjaira épült, és külön érdekessége volt, hogy egy bő vizű, 27-29 fokos forrás fakadt itt (még ma is megvan, de már elenyésző a hozama). A víz a középkorban egy malmot hajtott, amellyel gabonát őröltek. A 15. században az érsek úgy döntött, hogy a forrásvizet és a Dunából nyert vizet fel kell vinni a várba, hogy legyen elegendő ivóvíz és fürdővíz. A várban akkoriban ciszternákban gyűjtötték a vizet, és a sziklás talajban remény sem volt egy megfelelő ásott kút kialakítására. Ezért firenzei mestereket hozatott, hogy készítsenek neki egy vízemelő szerkezetet.

A kutatások igazolták, hogy a szerkezet alapjai da Vinci „labdás” vízemelőjének mintájára készültek. Leonardo elképzelése még nem lett volna működőképes, ezért azt továbbfejlesztették, és kiegészítették egy i.e. 3. századi feltaláló vízpumpájával,

így két részből álló vízemelőt alakítottak ki. A Dunáról érkező víz egy vízmedencébe került, ahonnan egy speciális, golyós rész továbbította felfelé a forrásvízzel együtt. Az emelő ezenkívül tisztította is a vizet, mert bár a Duna vize akkor még iható volt, de a tetején úszó szennyeződést a különleges víztovábbításnak köszönhetően nem pumpálta a csövekbe.

A rendszerben lévő nyomás szabályozására pedig egy „leeresztő” megoldás is kellett, az erre kitalált szelepből akkoriban elképesztő magasnak számító vízsugár lövellt ki. A terv végül tökéletesen működött, még arra is volt gondjuk, hogy a várban, a szökőkútban egyenletesen csobogjon a víz.

A látványos vízemelő annyira értékes lett a későbbiekben, hogy tulajdonlása eldöntötte a település sorsát is.

Szulejmán első támadása sikertelen volt, de utána egy áruló segítségével, és egy csellel be tudta venni a várat. Ehhez a torony melletti kapun küldte be pár emberét éjjel. Miután a várlakók szembesültek vele, hogy a víznyerési lehetőségük török kézre került, önként megadták magukat 1543. augusztus 9-én.

A felújított épületek látogathatók

A torony és a vízgép sorsa rendkívül érdekes. Hogy miképp maradtak fenn a falai, hogyan sikerült feltárni a régi épületeket, milyen érdekes események zajlottak körülöttük, ezekről is sokat megtudhatsz, ha ellátogatsz a dzsámihoz és a toronyhoz, és a vezető segítségével felfedezed a különleges szerkezet kalandos történetét.

A vízgépet az eredetihez hasonló formában építették újjá, és szivattyú segítségével működtetni is tudják. A tornyot és a szerkezetet is meg lehet nézni, de csak vezetéssel. Látogatás előtt érdemes tájékozódni a nyitva tartásról (legfrissebb információnk szerint télen is látható lesz), de a gépet csak meghatározott időpontban indítják el.

A dzsámin és a tornyon kívül felújították a várfalat, elkészült egy kis rózsakert is, egyik falán szőlőlugassal, és egy kávézót, valamint egy panorámás éttermet is kialakítottak mellette.

Bővebben ITT

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


DUNAKANYAR
Videó: Ilyen csodás a Dömör-kapu a téli fagy ölelésében
A Bükkös-patak vízének zubogása a köveken lezúdulva egyszerre megnyugtató és egyszerre félelmetes is. A hideg időben jegesedő partja pedig különleges látványt nyújt.

Link másolása

A természet és a Dunakanyar szerelmese - Milotai Richárd - így látja a Dömör-kaput télen, a fagynak köszönhetően egyre jobban jégbe fagyó vízparton:

"Olyan jó nyáron a Bükkös-patak partján kalandozni. Nézni a víz csillogását, figyelni a kövek között az apró rákokat vagy hallgatni a madarak csivitelését. És mégis, így télen is olyan szép itt minden.

Csak álljatok meg egy picit a vízesés mellett és hallgassátok ahogy morajlik a lezúduló víz. Nézzétek a jégcsipkéket, ugye milyen gazdag látvánnyal halmoz el minket a természet?"

A természetnek ezt a csodáját videón is megörökítette:

A patakot 360 fokban is megnézhetitek:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
DUNAKANYAR
A Rovatból
Fotók: Ilyen csodás hangulata van a Varázskertnek a Szentendrei-szigeten
Lila virágmezők, levendulaillat a levegőben, megannyi szín és látvány, amit nem lehet megunni.

Link másolása

Újra nyitva a Varázskert a Szentendrei-szigeten. A csodás levendula-mezők látványa mellé vendégül látnak egy finom kávéra, sütire, házi szörpre vagy ha megéheznél akkor egy igazi retró melegszendvicsre vagy hotdogra.

Az idei évtől kerékpárt is tudtok kölcsönözni, amivel felfedezhetitek a környék szépségét.

Bővebb információk ITT


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

DUNAKANYAR
A Rovatból
Itt a tavasz: sétálójeggyel nyit újra a Szentendrei Skanzen
Idén már március első hétvégéjétől ellátogathatunk Magyarország legnagyobb szabadtéri múzeumába, ahol bebarangolhatjuk hétvégenként a 75 hektáros területet.

Link másolása

A tavaszi előszezon 2024-ben március 2-i hétvégével indul a Skanzenben, ahol

a kilenc tájegységen keresztül nemcsak a magyar nyelvterület népi építészetével, lakáskultúrájával, gazdálkodásával és életmódjával ismerkedhetnek meg az idelátogatók, hanem megtapasztalhatják a gyönyörű természeti környezet különleges varázsát is.

A Skanzen a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén, a Sztaravoda-forrás és patakvölgy szomszédságában helyezkedik el. Kiemelt természeti értéke a patakvölgy környéke, ahol az őshonos flóra még háborítatlanul él a völgy vonalát követő galériaerdőben.

A múzeum területén sétálva nemcsak hóvirágot láthatunk, hanem számos más védett növény és állat tavaszi újraébredését is megfigyelhetjük. Kicsik és nagyok egyaránt felfedezhetik a Skanzen rejtett ösvényeit és 7 km-t felölelő sétaútját, amelyek igazi természetközeli kikapcsolódást kínálnak.

Érdemes felfedezni a Magyar Madártani és Természetvédelmi Intézettel közösen kialakított tanösvényt is, ahol a madarak etetésével, gondozásával, a különböző odútípusokkal, sőt még süntanyával is megismerkedhetnek a családok.

A bejárattól rövid, oda-vissza 3 km-es túrával elbarangolhatunk a Skanzen görögkatolikus templomához, az erdőkkel övezett dombtetőn álló Mándoki templomhoz, útba ejtve a Bakony, Balaton-felvidék tájegység utcasorát. A rejtett fatemplomocskától csak rövid séta a „tokaji szőlőhegy”, ahonnan gyönyörű panoráma nyílik Szentendrére és a környező hegyekre.

A gyerekek nagy kedvence a patak mentén, a vízimalom mellett található Mesekert játszótér. A Kő Boldizsár által készített játékokon olyan magyar népmesék elevenednek meg, mint A kisgömböc, Az iregi kakasok, Az igazmondó Góbé vagy A kismalac és a farkasok. A mesék pedig nemcsak a játékszereken élhetők át, hanem a helyszínen olvashatóak is, így azok a szülők és gyerekek is ismerősként üdvözölhetik a színes figurákat, akik itt találkoznak először az adott népmesével.

A kerékpárral és babakocsival is bejárható, biztonságos, forgalomtól mentes sétautak kisgyerekeseknek is kiváló kikapcsolódási lehetőséget biztosítanak, a séta közben megéhezőket pedig aranybarnára sült kiflivel, sajtos pogácsával, kakaós csigával, szilváspapuccsal és sok más finomsággal várja a Skanzen Pékség. A múzeum meglátogatására akár négylábú kedvencünk is velünk tarthat, amennyiben vállaljuk, hogy pórázon vezetjük őket.

Az előszezon hétvégéin a porták, enteriőrök, kiállítások nem lesznek látogathatók, a sétálójeggyel a Skanzen tájegységeit lehet megtekinteni. Az előszezon hétvégéi: március 2-3., március 9-10. és március 23-24.

Bővebb információk ITT

Link másolása
KÖVESS MINKET:


DUNAKANYAR
Egynapos nyaralás Vácon? - kulturális, gasztronómiai és zenei programban is lehet részünk
Vác kellemes kikapcsolódást ígér, akkor is, ha csak egy napunk van rá.

Link másolása

Budapestieknek egynapos kirándulásra tökéletes helyszín lehet a Dunakanyar egyik legbájosabb települése, Vác.

Egész évben találunk itt rengeteg látnivalót, de ezen a hétvégén zenei programokból sincs hiány, hiszen július 21 és 23 között megrendezésre kerül a XXIX. Váci Világi Vigalom.

Fellép többek között a Valmar, a Budapest Bar és a Kiscsillag is, de komolyzene, utcabál és színházi előadás is lesz a különböző helyszíneken. Ráadásul a legtöbb program ingyenes!

De ha egy nyugalmasabb hétvégét választanánk, akkor is rengeteg izgalmas dolgot fedezhetünk fel egy nap alatt. Jöjjön pár tuti tipp, a tartalmas barangoláshoz.

Szárnyashajóval az utazás is élmény

A Budapest - Vác - Visegrád - Esztergom útvonalon közlekedő szárnyashajó gyors és kényelmes választás.

09:30-kor indul Budapestről, és már 10:10-re Vácon lehetünk. Visszafele 17:50-kor indul, így egy szűk napunk van felfedezni a várost.

De a MAHART oldalán más hajózási lehetőségek is a rendelkezésünkre állnak, ha a Dunakanyar valamelyik településére készülünk.

Árak és további lehetőségek: ITT

Kisvonat

Ha már az élményszámba menő utazásról van szó, Vácot a legkönnyebben egy kisvonattal fedezhetjük fel.

Az utazás mellé idegenvezetés is jár, így megismerhetjük a legfontosabb történelmi tényeket, és közben elsuhanhatunk az összes, fontos helyszínt mellett.

Menetrend és árak: ITT

Finom falatok

Ha vízparti panoráma mellet költenétek el az ebédet, a Remete Étteremben hagyományos ízek, és bőséges adagok várnak.

A gasztronómiát figyelemmel követők pedig biztosan tudják, hogy a többszörös díjnyertes, Mihályi Patisserie a környék kihagyhatatlan büszkesége.

Az itt feltálalt desszertek a szemünknek legalább olyan kedvesek, mint az ízlelőbimbóinknak.

Sajdik karikatúra gyűjtemény

2021-től a Pannónia-házban kapott helyet az állandó Sajdik Gyűjtemény. De még mielőtt belépnénk a karikatúrák elbűvölő világába, az udvarban is tegyünk egy sétát, mert itt van berendezve Vertel Andrea, gödi keramikusművész Tündérkertje.

A Ludas Matyi hetilap legendás rajzolója, Csukás István népszerű mesefiguráinak életre keltője, Pom Pom és Gombóc Artúr megformálója, a 91 éves művész, Sajdik Ferenc az ünnepélyes megnyitón úgy fogalmazott: nagyon jó érzés számára, hogy méltó környezetbe kerültek a képei.

A patinás, több mint 300 éves épületben négy teremben kapott helyet a közel 150, eredeti alkotásból álló életmű.

A Sajdik Gyűjteményhez és a Pannónia Házhoz tartozik Kolodko Mihály, Vácon élő szobrászművész közelmúltban felállított három alkotása is: Mária Terézia, Morzsa kutya és Csúzli miniszobrai, a vasútállomástól a Diadalívig tartó útvonalon.

Mária Terézia melange

Mária Terézia magyar királyné látogatásának köszönheti Vác a barokk belvárosának mai képét. Ekkor épült az ország egyetlen diadalíve is, amely alatt állítólag a fenség soha nem ment át.

Az ő tiszteletére fogott össze 14 váci vendéglátóhely és megalkottak a királyné kedvenc édessége, a mézes mandulás, fahéjas alma alapanyagainak felhasználásával egy kávékülönlegességet.

Mi az Adullám Kávézóban kóstoltuk az ízletes kreációt, ráadásul alternatív, mandulatejes verzióban is el tudták készíteni nekünk.

Memento Mori

1994-ben Vácon, amikor a Domonkos templom helyreállítási munkálatai során a templom alatti kripta több, mint 150 évvel ezelőtt elfalazott lejáratára bukkantak az építők.

A megtalált kriptában 262, többnyire jó állapotú színes, díszített koporsóban, spontán mumifikálódott váci polgárok testei nyugodtak.

A 2016. júniusában felújított állandó kiállítás a főtér egyik lakóházának középkori pincéjében nyert elhelyezést. A meredek lépcsőn a hűvös és mély pincébe leereszkedő látogatót a korabeli kripta képe mellett azon váci polgárok névsora fogadja, akiket koporsófeliratuk alapján sikerült beazonosítani.

A terem hátsó részében Stefanovics György szabómester, egy név szerint nem ismert középkorú polgárasszony és egy 9 éves kislány, Salamon Magdolna nyugszik, rekonstruált, az eredeti alapján készült viseletben, üvegkoporsóba zárva.

Sokkoló, de mégis kihagyhatatlan élmény!

+ 1 tipp:

Ha Vácra készülünk, a Visit Vác oldalára mindenképpen érdemes fellátogatni, mert programok széles tárháza és hasznos tudnivalók egyaránt állnak a rendelkezésünkre.

Link másolása
KÖVESS MINKET: